Marathon international Kaiak-Canoe 2013 pe raul Mures

afis_competitie.jpg


MARATHON international Kayak-Canoe 2013


LIPOVA-PAULIS-ARAD 50 km
open PAULIS-ARAD 35 km

Data 06.07.2013

Regulamentul,formularul de inscriere si mai multe detalii le gasiti pe : WEST-SPORT :::Kajaks, Padles and Canoes maker:::

Organizator : Asociatia Clubul Sportiv West Sport Arad
 
Ultima editare:
Sunt amator pentru aceasta tura.
Anuntata din timp ,va avea multi participanti,inseamna ca va fi atractiv.
 
Interesant !
Ma bucur ca se organizeaza astfel de lucruri :)
Ce spui, Klimm ?

Scuze pentru lipsa de promptitudine Florio, am citit invitatia pe Facebook si nu am mai citit pe forum :)
Eu zic ca, dupa Mures Marathon, inca o echipa s-a hotarat sa recastige un rau pentru oameni. Cinste lor. Cu Feteasca...Neagra .
Sper sa particip, depind de examenul de treapta din vara.
 
A fost cineva pe portiunea Paulis-Arad sa ne spuna cum e raul acolo? Ma tem ca e nu prea are curent si e un fel de cursa de vaslit pe ape statatoare. Stie cineva cum e in realitate?
 
Nimeni nu vrea sa dezvaluie cum e Muresul pe portiunea Paulis-Arad ? :(

Sigur nu este inghetat .De obicei cine il organizeaza il si castiga.Noi ceilalti ,vom savura : peisajul, actiunea, placerea de a partipa si eventual mandria de a tine piept bastinasilor.
 
muresul este mic..mic si acuma cind in alti ani era imens in aceasta perioada. daca nu va mai ploua (mult nu ce a fost pina acuma) curentul are cam 3-5 km/ora deci va fi o cursa de vislit la greu :p:p:p
 
Nimeni nu vrea sa dezvaluie cum e Muresul pe portiunea Paulis-Arad ? :(

Eu anuntul "oficial" l-am vazut in reteaua Facebook. Pentru informatii suplimentare, va indemn sa contactati pe Facebook, pe domnii Nica Calin sau Reinhardt West, care sunt organizatori. Nu stiu inca, daca dumnealor, folosesc si barcaholic.ro.
Succes .
 
Nu ,dar putem afla.Muresul are viteza de cel putin 5 km/ora-(sigur mai mult).Daca cursul muresului Paulis- Arad are 30 de km,inseamna ca in 6 ore de plutire ,orice ambarcatiune ajunge la finis.Sigur daca nu se opreste la un somn, la o sirena sau la un gratar ademenitor pe parcurs.
 
Nu ,dar putem afla .Muresul are cel putin 5 km /ora sau mai mult.Cei 30 de km care ar fi distanta pe cursul apei Paulis- Arad, se pot parcurge in regim de plutire in 6 ore.Sigur daca navigatorul nu opreste la un somn,la o sirena sau la un gratar ademenitor.

Simplist e asa cum spui. Pe teren realitatea poate sa difere. Nu viteza Muresului e constanta, ci debitul. Asta inseamna ca acolo unde pe Google Earth cursul raului se vede de 2-3 ori mai lat (cum e cazul pe portiunea in discutie fata de cea amonte, de defileu, pe care o cunosc), viteza scade proportional. Ca sa nu mai spun ca 30 de km sunt pe sosea, nu pe meandrele raului. Si daca e sa fiu si mai realist, nici debitul nu e constant... de la o luna la alta. Vara chiar si Muresul e sleit de puteri si cam agonizeaza...
 
Punctul de vedere este bun si realist.Va fi greu sau usor nu conteaza asa mult,important este ca ne adunam, ne vom cunoaste si vom vasli alaturi.
 
Greu nu poate fi, sunt doar 35 de km pe apa curgatoare, iar intr-o companie placuta nici nu-ti dai seama cum trece vremea si ai si ajuns la finalul cursei.
 
Greu nu poate fi, sunt doar 35 de km pe apa curgatoare, iar intr-o companie placuta nici nu-ti dai seama cum trece vremea si ai si ajuns la finalul cursei.
Pana la maratonul din Iulie,intruna din urmatoare zile insorite,voi face coborarea Lipova-Arad asa ,pentru recunoasterea terenului.
 
Cred că a sosit momentul să dăm glas preocupărilor noastre legate de această acțiune. Prima idee ce mi-a venit a fost de a extinde puțin inițiativa d-lui West, și anume dacă tot vor veni oameni de departe, TM, BH :) , dar cine știe poate și din București sau alte zone mai îndepărtate, chiar și din alte țări, deci dacă tot ne adunăm aici pentru o tură de 35 km într-o sâmbătă, cu tabără de corturi etc, ce-ar fi să facem și duminică o acțiune suplimentară? Pentru că la cursa Păuliș-Arad vom vedea o parte mai puțin interesantă a Mureșului (fiind ziua nu vom vedea nici măcar castorii) , iar porțiunea în aval de Arad, care include și Lunca Mureșului este mult mai frumoasă și am putea-o viziona duminică, un traseu Arad-Pecica (25km) sau Arad-Semlac, mai frumos , (vreo 40 si ceva km) . Pentru întoarcere pot să mă interesez la un club de caiac (Gloria-LPS) unde cunosc multă lume și au remorcă din aia cu stelaje pentru mai multe bărci, au și microbuz, deci putem rezolva transportul înapoi. Dacă-i bal, bal să fie!
 
Initiativa este buna.Nu cred ca organizatorul maratonului s-ar putea ocupa de continuarea coborarii pe Mures.
Se poate face in regim propriu .Eu votez pentru.
Toate cele bune!
 

Back
Sus