Sfaturi achizitionare Laguna miror 4,10 m

Va rog sa imi dati niste sfaturi in privinta achizitionarii unei barci Laguna Minor 4,10.

Am gasit o laguna cu:
- Motorizare de 8 cp(yamaha, din 2010, putin folosit, acte tot, practic impecabil).
- Barca (impecabila din 2010 cu acte) cu gandul de a o folosi la Dunare si Delta, dar am auzit ca este instabila si ca i-a apa la val. Nu as vrea sa imi fortez norocul avand in vedere ca iesirile vor fi cu nevasta si copilul.

Se merita sa cumpar acesta barca (fara motor) pentru 500 euro?
Dar motorul pentru 1000 euro?

Va multumesc anticipat!
 
Ultima editare:
Pentru siguranta ...un RIB la 3.4 m si un motor de 9.9 sau, maxim 15 cai. E stabila, pluteste si plina cu apa...si gliseaza. Are pe la 65 de kg.
De preferat culoare deschisa (alb-gri)...si material hypalon. Poti merge cu ea si pe mare.
 
Cu Laguna 4.10 te poti duce pe balti, rauri, Dunare si canale cu 3 pers la plimbare- fara bagaj sau cu f putin bagaj. Nu trebuie tinuta in valuri din lateral, valurile le ataci cu prova sau le accepti in pupa si chiar si asa poti lua ceva apa la sezut. Nu te gandi ca iti poti duce familia intr-o expeditie cu cortul. In delta trebuie sa eviti lacurile mari si iesirile in caz de vant.
 
Am cam citit pe forumuri si am primit numai sfaturi contra acestei barci, in consecinta am renuntat la achizitionarea ei.

In schimb, am vorbit cu omul sa ii iau motorul, un yamaha de 8 cp din 2010, cumparat din reprezentanta, unic proprietar, perfecta stare de functionare, motorul are 100 de ore, tocmai ce are o revizie facuta, nu s-a schimbat nimic la el toutul este original.

Merita 1100 euro?

Din cate am tot cautat cam asta e varianta cea mai buna.
Astept si sfaturile voastre cu privire la acest motor!
 
Ce vrei sa propulsezi cu motorul de 8 CP. Pentru o barca mai mare e cam mic. Eu zic ca sa-ti alegi intai barca pe baza utilizarii ei si apoi sa-ti iei motorul.
Eu personal am avut un Johnson de 8 CP nou cumparat de mine. Il luam in masina si il puneam pe barci inchiriate (merge pe lotci). Apoi, din cauza ca nu gaseam intodeauna barca (lipovenii sunt departe de notiunea de oameni de cuvant!) mi-am luat si lotca. Cu lotca Brates de 5.2 m mergea cu 12 km/h. Ulterior am renuntat la ambele si le-am vandut caci lotca se apleaca de spate si e o barca de carausie nu neaparat de mers la pescuit.
 
Am uitat sa mentionez ca barca o am, este vorba de o barca gonflabila de 3.20 cu chila in V, cu podea de aluminiu, suporta motorizare maxima 15 cp.
Pretul de 1100 este rezonabil?
In alta ordine de ideam am mai gasit o yamaha de 9.9 cu 5 ore de functionare la 1200 euro, singurul inconvenient ca trebuie sa inalt oglinda barci de la 40-52 cu un inaltator.
Nici nu stiu ce sa aleg
 
Am uitat sa mentionez ca barca o am, este vorba de o barca gonflabila de 3.20 cu chila in V, cu podea de aluminiu, suporta motorizare maxima 15 cp.
Pretul de 1100 este rezonabil?
In alta ordine de ideam am mai gasit o yamaha de 9.9 cu 5 ore de functionare la 1200 euro, singurul inconvenient ca trebuie sa inalt oglinda barci de la 40-52 cu un inaltator.
Nici nu stiu ce sa aleg

Cu o gonflabila... Barcuta mea de la Decathlon 3.20 m... cu motor Mercury de 10 CP ( de fapt 9.9 CP)... am facut ture in Delta de peste 100 km pe zi... Daca nu ti-e frica de apa, in toate aspectele ale "expresiei"... Cred ca este vehiculul PERFECT pntru Delta !!! Bafta Multa !!!
 
Stiu de incursiunea dumneavoastra prin toata Delta, v-am citit tot topicul cap coada.
Totusi considerati ca motorul de 10 cp cu cizma de 52 ar fi portivit pe barca mea cu oglinda de 40? ma gandesc sa ii pun inaltator, ar fi ok?
 
NU !!! In niciun caz.
Pune cisma scurta. 15 ". Yamaha 9.9 e bun ,dar cisma scurta. Gasesti. Sa inalti oglinda...la o gonflabila nu e bine. Maresti momentul in lipiturile oglinzii cu baloanele si se dezlipesc in timp... La RIB e altceva, ca oglinda e rigidizata cu carena din fibra si e solida.
Alt inconvenient e ca iti ridica mult centrul de greutate. Trebuie sa ridici motorul 127mm ( 13 cm).
Pune-i cisma scurta, chiar si un 9.9 in 2T.
 
Se poate pune inaltator fara nici un risc. Daca e montat pe inaltator momentul pe care il creaza motorul (de care pomeneste Adila) nu se modifica. Bratele fortelor sunt aceleasi. Ca dezavantaja, centrul de greutate creste un pic, ceea ce nu e nici o scofala la o pneumatica, motorul se muta 3-4 cm mai in spate("set back") si in fine, nu arata asa de frumos. Partea buna e ca nu se uda, Doar sa ai grija ca suportul sa fie solid construit. Trebuie prins neaparat cu suruburi un oglinda.

Daca vrei iti dau o idee cum sa faci un suport inaltator pentru motoare cu prindere pe menghina, folosind patru profile profile solide de AL (dinalea la 90 de grade), si o placa de placaj gros de cel putin 3-4 cm (de aici si "set-back"-ul). Il poti face reglabil, sa te joci cu inaltimea motorului, dar vei avea un "set-back" dublu.

Eu am avut un inaltator construit de mine din doua profile de aluminiu cu sectiune dreptunghiulara, dar era motor de 50 cp fara menghina. Foarte solid suport.

Ofera 800 pe motorul de 8 CP si 900 eur pe cel de 10CP. Poti creste apoi la 900 respectiv 1000 eur.
 
Ultima editare:
Va multumesc pentru raspunsuri!

Am tot tras cu negocierea in fel si chip, cam acestea sunt preturile finale:
- 8 cp - 1100 euro - cizma scuta (100 ore functionare, model 2010)
- 9.9 - 1200 euro - cizma medie 52 cm (5 ore functinare, model 2012)

Acuma inca nu sunt ferm convins daca se merita sa pun inaltator la oglinda si sa iau 10 cp, sau sa merg pe varianta de 8 cp cu czima scurta. Vad ca parerile sunt impartite.
Sfaturile voastre imi sunt de mare ajutor ca este cam vraiste in capul meu!
 
Sorry !!! :) Momentul = Forta x Bratul fortei. M=FxB
Punctul de aplicatie al fortei este in axul elicei...in ambele cazuri. Consideam doar momentul creat de motor in oglinda. Nu si egalarea momentelor in acel punct.
Bratul fortei in primul caz este 15" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei. OK?
Bratul fortei in al 2-lea caz este 20" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei . Deci Bratul fortei a crescut cu 5" ...
Considerand distanta de la placa anticavitatie 5" ( cam atat e la 9.9-15 cai) rezulta raportul bratelor fortelor este de 25/20 = 1.25 adica avem o crestere a momentului in menghina motorului cu 25/100. M1=20 x F .....M2=25 X F .
Reactiunea in oglinda ...la fel. Momentul in oglinda va fi egal ca valoare si de sens contrar cu momentul creat de motor ...adica cu 25 la suta marit in al 2-lea caz...
Dar mai nasol e ca oglinda devine si ea parghie. Centrul de aplicatie se muta in afara oglinzii cu 127 mm ...Ventuzele lipite sus pe baloane sunt mult mai solicitate ...Suporturile se folosesc la alt fel de barci si altfel de aplicatii. Folosesc si eu asa ceva pentru viteza... elici supracavitante...cleaver, chopper, ET, deviem de la subiect... ca sa ridic un motor cu cisma scurta cam cu jumatate de elice mai sus. Am postat eu o poza mai demult...
Si pe langa faptul ca ar sta prea sus, ridica centrul de greutate,ingreuneaza barca, incomod la condus, iar omul desumfla barca ...si vrea s-o faca sul s-o bage in portbagaj... cu suruburi...sau fara ... :confused:

Cauta cisma scurta. Gasesti 9.9 cu cisma scurta...Cam 100 de euro/cal. Cauta ...

Suportul se foloseste sa ridici motorul cu elicea in varful chilei...Pintenul in varful V-ului. Uite poze. Prima e barca mea.
 

Atașamente

  • Barca mea.jpg
    Barca mea.jpg
    86.7 KB · Vizualizări: 94
  • Suport.jpg
    Suport.jpg
    76.8 KB · Vizualizări: 73
  • spate 90cp.jpg
    spate 90cp.jpg
    86 KB · Vizualizări: 85
Ultima editare:
Sorry !!! :) Momentul = Forta x Bratul fortei. M=FxB
Punctul de alicatie al fortei este in axul elicei...in ambele cazuri. Consideam doar momentul creat de motor in oglinda. Nu si egalarea momentelor in acel punct.
Bratul fortei in primul caz este 15" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei. OK?
Bratul fortei in al 2-lea caz este 20" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei . Deci Bratul fortei a crescut cu 5" ...
Considerand distanta de la placa anticavitatie 5" ( cam atat e la 9.9-15 cai) rezulta raportul bratelor fortelor este de 25/20 = 1.25 adica avem o crestere a momentului in menghina motorului cu 25/100. M1=20 x F .....M2=25 X F .
Reactiunea in oglinda ...la fel. Momentul in oglinda va fi egal ca valoare si de sens contrar cu momentul creat de motor ...adica cu 25 la suta marit in al 2-lea caz...
Dar mai nasol e ca oglinda devine si ea parghie. Centrul de aplicatie se muta in afara oglinzii cu 127 mm ...Ventuzele lipite sus pe baloane sunt mult mai solicitate ...Suporturile se folosesc la alt fel de barci si altfel de aplicatii. Folosesc si eu asa ceva pentru viteza... elici supracavitante...cleaver, chopper, ET, deviem de la subiect... ca sa ridic un motor cu cisma scurta cam cu jumatate de elice mai sus. Am postat eu o poza mai demult...
Si pe langa faptul ca ar sta prea sus, ridica centrul de greutate,ingreuneaza barca, incomod la condus, iar omul desumfla barca ...si vrea s-o faca sul s-o bage in portbagaj... cu suruburi...sau fara ... :confused:

Cauta cisma scurta. Gasesti 9.9 cu cisma scurta...Cam 100 de euro/cal. Cauta ...

Suportul se foloseste sa ridici motorul cu elicea in varful chilei...Pintenul in varful V-ului. Uite poze. Prima e barca mea.

Referitor la momentul oglinda.
Intr-un punct de pe oglinda ai acelasi moment in cazul cu cizma scurta sau lunga, daca atunci cand motorul e montat pe un suport supreinaltat cu diferenta intre cizme :D. E fizica simpla. Si daca ai un motor cu cizma de 10 metri, montat pe un suport de 10 metri minus 15 inch, tot acelasi moment va da intr-un punct de pe oglinda, ca unul cu cizma de 15 inch. Serios :) Repet Ce se intampla la menghina e altceva, dar intr-un punct de pe oglinda e acelasi moment al fortei in ambele situatii.
Ca sa clarific un pic fenomentul uite urmatorul experiment: daca ridici motorul pe suport pina cand o dreapta prin axul elicei trece prin punctul dat, unde vrei sa calculezi momentul, si aplici o forta de-a lungul axului elicei, atunci momentul in acel punct de pe oglinda este 0 (ZERO) :) :) :)

Ceea ce conteaza e distanta de la punctul unde vrei sa calculezi momentul pina la punctul de aplicare a fortei. Adica de pe drepata axului elicei, ridici o perpendiculara pina la punctul unde vrei sa calculezi momentul apoi il calculezi in punctul dat. Restul nu conteaza.

Uite, gandeste-te la urmatorul experiment simplu. Ia orice obiect in forma de U si experimenteaza ce ti-am spus.

"Centrul de aplicatie se muta in afara oglinzii cu 127 mm ..."
Nu chiar. Adica nu se muta decat daca iti pui suport cu set back mare. In cazul suportului acela manufacturat acasa de care vorbeam, set-back-ul e neglijabil, cam 40mm. Chiar nu e mare scofala. Oricum nu afecteaza momentul Hehehehe
Ti-am zis, am avut 50 CP, motor mare, pe o pneumatica pe un suport cu set-back minimal. Nici o problema. Grija cu centrul de greutate e nefondata. Crede-ma.


PS
Cat se poate de serios. Sa ma lamureasca si pe mine cineva, exista cuvantul "cisma" in romaneste? In dictionar nu exista! Exista in schimb "cizma" E un cuvant nou inventat special pentru a desemna "piciorul" :D unui motor outboard? Nici macar englezii case au o serie de cuvine specializate nu au un cuvant special pentru asta. Shaft...
 
Ultima editare:
Referitor la cuplul in oglinda.
In oglinda ai acelasi cuplu invartitor cand motorul e montat pe suport. E fizica simpla. Si daca ai un motor cu cizma de 10 metri, montat pe un suport de 10 metri minus 15 inch, tot acelasi cuplu va da in oglinda, ca unul cu cizma de 15 inch. Serios :) Ce se intampla la menghina e altceva, dar in oglinda e acelasi cuplu invartitor.

"Centrul de aplicatie se muta in afara oglinzii cu 127 mm ..."
Nu chiar. Adica nu se muta decat daca iti pui suport cu set back mare. In cazul suportului acela manufacturat acasa de care vorbeam, set-back-ul e neglijabil, cam 40mm. Chiar nu e mare scofala.
Ti-am zis, am avut 50 CP, motor mare, pe o pneumatica pe un suport cu set-back minimal. Nici o problema. Grija cu centrul de greutate e nefondata. Crede-ma.

Omule, imi pare rau ca ,,TREBUIE " sa-ti raspund. Asta ca sa nu ramana confuzi si cei ce citesc acest topic...
Momentul = Forta x Bratul fortei... Ai marit bratul fortei de 10 ori...ai marit si momentul tot de 10 ori.
Jack plate e altceva....Set back ...sau set UP ... !!!
Dar pana acolo mai avem de citit un pic...sa ne amintim reguli elementare ...
Pot sa-ti explic in privat ...Esti intr-o mare confuzie...Imi pare rau...
 
Cu regret - ai citit cu atentie, pentru ca am pierdut timpul. In timp cand tu scriai un raspuns care sa ridiculizeze am tot updatat mesajul ca sa fie clar ca lacrima. Pentru un punct de pe oglinda bratul fortei nu se modifica, in cazul folosirii unui suport. Mai citeste odata cu atentie ce ti-am scris. Nu stiu cum de esti atat de confuz :D incat nu vezi. Dar intreaba pe altcineva. Nu poti sa te lamuresti daca esti in dispozitie de razboi.
Tu asta nu vezi, ca bratul fortei ramine acelasi :D


Concluzie: daca montati pe o oglinda pentru cizma scurta un motor cu cizma lunga pe un jack plate (suport)fortele in oglinda sunt aceleasi.
 
Ultima editare:
Sorry !!! :) Momentul = Forta x Bratul fortei. M=FxB
Punctul de aplicatie al fortei este in axul elicei...in ambele cazuri. Consideam doar momentul creat de motor in oglinda. Nu si egalarea momentelor in acel punct.
Bratul fortei in primul caz este 15" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei. OK?
Bratul fortei in al 2-lea caz este 20" + distanta de la placa anticavitatie la axul elicei . Deci Bratul fortei a crescut cu 5" ...
Considerand distanta de la placa anticavitatie 5" ( cam atat e la 9.9-15 cai) rezulta raportul bratelor fortelor este de 25/20 = 1.25 adica avem o crestere a momentului in menghina motorului cu 25/100. M1=20 x F .....M2=25 X F .
Reactiunea in oglinda ...la fel. Momentul in oglinda va fi egal ca valoare si de sens contrar cu momentul creat de motor ...adica cu 25 la suta marit in al 2-lea caz...
Dar mai nasol e ca oglinda devine si ea parghie. Centrul de aplicatie se muta in afara oglinzii cu 127 mm ...
Ventuzele lipite sus pe baloane sunt mult mai solicitate ...Suporturile se folosesc la alt fel de barci si altfel de aplicatii. Folosesc si eu asa ceva pentru viteza... elici supracavitante...cleaver, chopper, ET, deviem de la subiect... ca sa ridic un motor cu cisma scurta cam cu jumatate de elice mai sus. Am postat eu o poza mai demult...
Si pe langa faptul ca ar sta prea sus, ridica centrul de greutate,ingreuneaza barca, incomod la condus, iar omul desumfla barca ...si vrea s-o faca sul s-o bage in portbagaj... cu suruburi...sau fara ... :confused:

Cauta cisma scurta. Gasesti 9.9 cu cisma scurta...Cam 100 de euro/cal. Cauta ...

Suportul se foloseste sa ridici motorul cu elicea in varful chilei...Pintenul in varful V-ului. Uite poze. Prima e barca mea.


Veezi tu, partea ingrosata cu rosu - acolo ai devenit confuz si s-a dus naibii mama ei de fizica... Incepusei bine. Si de fapt acolo totul e adevarat - inceputul e partea esentiala. eu nu fac decat sa adaug ca la oglinda momentele de egaleaza pentru ca bratul fortei fata de punctul de pe oglinda e egal. Nimic mai mult
 
Ultima editare:
In legatura cu cuvantul ..cisma ...Am scris gresit GRESIT eu...si mii de scuze ...Au pus cacanarii astia pe s langa z pe tastatura... CIZMA se scrie corect... !!!
cu asta te-am lamurit EU.
Pot sa te lamuresc mai departe? Chestia cu ,,momentul ZERO" e cu totul alta mancare de peste...
Hai sa scriu...ca sunt multi altii care inteleg. Moment ,,ZERO" la LINIA De gliasare ...este atunci cand ai exact axul elicei in V-ul barcii...adica glisezi cu jumate de elice afara din apa . In acel moment toata energia furnizata de motor e folosita pentru inaintare. In acel moment forta aplicata pe axul elicei este pe aceeasi dreapta cu forta de rezistenta la inaintare . Deci aceste doua forte se echilibreaza , fara a exista un brat al fortei ( axul elicei sub linia de glisare) sau intr-un unghi diferit de ZERO>
Asta e idealul la barcile de curse. Puterea = Forta x Viteza. Forta de frecare...!!! Vrem viteza??? Puterea e limitata. Trebuie sa micsoram Forta (de frecare cu apa+ aerul)...
La barcile clasice , cu elicea sub apa , faptul ca axul elicei e sub linia de separare apa/barca...produce un moment ,care face sa ridice barca de prova . Asta se compenseaza modificand unghiul placii anticavitatie... (trim-ul)...dar ai aici pierderi...pierdem energie sa ridicam barca, pierdem sa corectam asieta si pierdem prin faptul ca CIZMA dragheaza.Cred ca am fost destul de explicit...

A pus omul asta o intrebare ...nu i-a raspuns nimeni o saptamana...si acum are brusc o gramada de informatie ...dar nu mai stie care-i buna... CIZMA se scrie !
 
Ultima editare:
Cu legatura cu cizma motorului sunt lamurit. Problema e ca toata lumea scrie cisma in loc de cizma.

Anyway, nu conteaza discutia principala era alta, poate ca te-ai grabit. Eu ii sugeram omului sa foloseasca un jacking plate.... suport ridicator cum naiba sa ii spun. Si ii spuneam ca atunci nu are probleme de moment etc etc. pentru ca bratele fortelor se egaleaza. Asta e rolul suportului. In plus aliniaza placa anticavitatie cu chila.

Daca monteaza cizma lunga in loc de cizma scurta direct (fara suport) atunci are multe alte probleme... nu numai momentul in oglinda. Oricum asa ceva NU se face. Adica, poti testa un motor, in felul asta, ca sa vezi ca merge... nici o problema, dar daca vrei sa folosesti motor cu cizma lunga pe oglinda scurta, iti trebuie jacking plate. Invers trebuie sa tai oglinda.

Scuze si eu. Imi e destul de greu sa scriu mai ales cand fac apel la termiologie din liceu. Am folosit cuvintele cuplu invartitor in loc de moment dar am corectat. Din pacate traduc din ce in ce mai mult, chiar daca nu imi e pe plac. D-aia impresia de confuzie Daca scriam clar de prima data nu mai erau probleme. Uite cum arata in engleza:
http://en.wikipedia.org/wiki/Couple_(mechanics)
 
Ultima editare:
dragi barcaholici!
haideti sa fim constructivi,ca balta e plina de martalogi (ca si mine de altfel) .
Adila spune ca :(ce am inteles eu,poate am inteles pa-n gura,asta e asum riscu)
1- daca pui orice motor outboard pe jack plate forta se disipa mai bine pe oglinda fata de cazul in care pui motorul pe o oglinda inaltata, forta e mai concentrata in partea superioara si ansanblul cizma este exact o mare parghie care preseaza mai mult sau mai putin, in functie de lungimea cizmei.
e bine ce cacat am inteles eu?
eu folosesc calcule de rezistenta si presiuni in console sau nu . mai rar dar asta e domeniul meu (constructii )
 
Acest mesaj a fost sters pentru ca nu isi mai are rostul.

Lucrurile explicate de mine in postarile precedente se afla in partea B a pdf-ului postat de Adila undeva pe pagina urmatoare (3) acest topic. Daca as fi avut rabdare sa fac acea schema de la inceput am fi evitat multe neplaceri. Lenea bat-o vina, si temperamentul balcanic.
 
Ultima editare:

Back
Sus