Care dintre ele a-ti alege-o? Honda T30-AE sau T32-IE?

Salutari tuturor! :)

Incep prina va multumii inca odata pentru toate sfaturile extrem de utile primite de la cei ce mi-au raspuns la intrebarile mele anterioare! Multumita voua mi-am constientizat mai bine nevoile si am incercat sa elimin toate aspectele care ar putea sa-mi transforme recreerea pe barca intr-un cosmar.
Asa cum am mai zis,scopul principal este de agrement,plimbare cu familia pe mare unde voi fii doar eu cel care poate cara motorul si barca :)...cu baietii la pescuit e altceva ;-).

De aceea am decis si am si sunat pe cei de la Honda in Tm sa schimbe comanda. Initial am comandat un T40-AE dar am renuntat datorita greutatii ei!!

Acum doresc un T32-IE cu chila gonflabila si are doar 38 kg!....sau un T30-AE,putin mai mica,dar mai grea cu 15kg.

Aceste 2 barci le pot manevra singur,lasat-scos la apa,motor,etc.

Care dintre ele e mai buna?...eu as lua T32-IE. Ce sfat imi dati?

V multumesc mult!
 
Salutari tuturor! :)

Incep prina va multumii inca odata pentru toate sfaturile extrem de utile primite de la cei ce mi-au raspuns la intrebarile mele anterioare! Multumita voua mi-am constientizat mai bine nevoile si am incercat sa elimin toate aspectele care ar putea sa-mi transforme recreerea pe barca intr-un cosmar.
Asa cum am mai zis,scopul principal este de agrement,plimbare cu familia pe mare unde voi fii doar eu cel care poate cara motorul si barca :)...cu baietii la pescuit e altceva ;-).

De aceea am decis si am si sunat pe cei de la Honda in Tm sa schimbe comanda. Initial am comandat un T40-AE dar am renuntat datorita greutatii ei!!

Acum doresc un T32-IE cu chila gonflabila si are doar 38 kg!....sau un T30-AE,putin mai mica,dar mai grea cu 15kg.

Aceste 2 barci le pot manevra singur,lasat-scos la apa,motor,etc.

Care dintre ele e mai buna?...eu as lua T32-IE. Ce sfat imi dati?

V multumesc mult!
Salut Paulo,
sincer nu le cunosc foarte bine, dar vad ca vrei sa navighezi pe mare, asa ca daca-mi permiti un sfat, i-ati o barca cat mai lunga si cu chila cat mai ascutita/profunda. si eu mi-am luat la inceput un quicksilver de 3,8m crezand ca imi va fi usor s-o transport in portbagajul masinii, etc.Dupa ce mi-am luat-o la cateva saptamani imi luam si remorca pentru a la cele 98 kg ale barcii + 60 ale motorului (15CV) mi-am dat seama ca altfel nu se putea. Chiar si asa cu aproape 4 m lungime, depinde pe ce mare, nu prea poti iesi cu ea. De aceea nu stiu daca cu 3m iti va fi mai usor, avand si familia cu tine.
Pe ape interioare e altceva, dar pe mare montata nu te poti duce cu o jucarie.
Salutari,
 
Mercy de recomandare ;-)....exact la asta ma gandeam si eu cnd am ales chila in V de la T 32. T30 are chila plana si e mai grea. Referitor la lungimea barcii,sunt de acord cu tine si asa si este. Confortul si stabilitatea sunt direct proportionale cu lungimea barcii pe mare. Am mai discutat si cu cativa vecini si amici din Croatia referitor la asta. Noi avem o mica proprietate pe insula Krk acolo si practic referinta mea ca si mare este Adriatica,care este chiar o mare linistita,nu sunt valuri aproape deloc cu exceptia situatiilor extreme de furtuna,dar nici macar atunci nu sunt valuri mai mari decat intr-o zii linistita pe Marea Neagra(valabil pt coasta Croata care e protejata de lantul muntos Velebit in partea de Nord,coasta Italiei e mai agitata). De 17 ani sunt cel putin o luna acolo in fiecare vara :).

Mercy mult pentru sfat,mi-ai anulat cateva dubii importante.

Cu stima

Paulo
 
Am avut si eu un RIB de 270, cu motor de 10cp.Barca am vandut-o pentru ca era prea scurta si am cumparat o barca mai mare potrivita pentru motorul meu.
Important este ca barca sa fie potrivita nevoilor.Pentru plimbari cu familia pe mare, eu as alege un RIB, pentru ca sunt cele mai sigure barci.
In situatia in care nu vrei peridoc, oferta este destul de limitata.Pentru un minim de confort si siguranta eu as alege una dintre urmatoarele variante:
Pentru transport in portbagaj, Honvawe T38-IE2(48KG), cel mai mare RIB gonflabil Honwave Old Harry - YouTube
Pentru transport pe barele transversale ale autoturismului, as alege un RIB cu chila din aluminiu de la 3DTENDER, XPRO de 360(57kg)
:: HIBISCUS SPORT, Barci Pneumatice cu chila din Aluminiu: 3D Tender XPRO RIB ::
Pentru ambele variante sunt utile roti pt. transport pana la apa.

In privinta motorului, nu as cumpara un motor mai mic de 20cp(limita maxima ca sa nu il inmatriculezi), as alege cel mai usor de pe piata, Honda sau Suzuki, ambele au in jur de 45kg.

Poate exista si alte pareri, dar o barca scurta si un motor de putere mica, la plimbari pe mare alaturi de familie, s-ar putea sa te dezamageasca.

PS Un coleg de forum spunea:"pe apa RIB-urile fac legea" http://www.youtube.com/watch?v=cIXAvQ4Yho8

http://translate.google.ca/translat...=/search?q=aquariusdesign.ru&hl=en&prmd=imvns
 
Ultima editare:
Mercy mult Ovidiu! :)

Tocmai pt transport si manevrare am optat pt gama IE de la Honda. Referitor la motor am decis sa cumpar un Tohatsu sau Yamaha de 8-10 cp,depinde ce prind si in 2T ca este mai usor si pot sa-l culc cum vreau in portbagaj. Fiind 2 adulti si un copil de 5 ani eu cred ca ma descurc.
Barca am ales sa iau un T32 -IE , mi-ar place T38:)....dar e diferenta de 2500 lei ntre ele si doar 55 cm. 5000 lei costa nou T32 . Nu cumpar second pt ca nu imi place sa injur pe nimeni :).

Cu motorul se pare ca vor fii probleme deoarece tot ce e ok pe Probarca sunt in zona Est a tarii,eu din Tm am cat pina in Germania ca si distanta. Cred ca voi cumpara din Ungaria ceva second cu garantie,sunt multi dealeri mari si seriosi cu motoare second.

Daca cineva stie de un motor bun rog sa ma anuntati,am buget alocat de max 500 eur.
 
Motorul cred ca ar fi bine sa il cumperi dupa ce intri in posesia barcii.
Ar fi bine sa faci proba cu motoare de puteri diferite,sa vezi care se potriveste cel mai bine nevoilor tale.
Chiar daca barca este de 320, cred ca o sa gliseze usor datorita chilei prelungite(trim-tabs).
Sa verifici daca pompa din dotarea barcii, este pentru inalta presiune, chila cred ca trebuie umflata la 10psi pentru ca barca sa mearga bine.
Eu am un mercury de 10cp,4 timpi.Daca ai drum prin Deva si vrei sa probezi barca cu 10cp, trimite-mi un mesaj.
Succes!
 
Daca prinzi Tohatsu/Nissan in 2T 9.8 CP, e cel mai usor motor din gama la doar 26 kg!! Garantat poate fi carat fara risc de hernie de disc :) Problema e sa gasesti unul.
Ai dreptate cu alesul unui Honwawe IE nou. Conceptul de rib gonflabil este relativ nou, faptul ca e din PVC e un risc suplimentar, iar garantia este esentiala in acesta caz.
Daca ai alege o gonflabila clasica din hypalon cu chila gonflabil, sau RIB normal, poti lua SH fara mari riscuri, daca e vorba de marci consacrate.

O remarca doar. Cei 55 cm chiar conteaza la o barca pneumatica de marimea asta, si ca spatiu interior (e locul de bagaje, daca vrei) dar si ca seaworthines (felul cum face tangaj longitudinal). In caz ca iti poti permite diferenta de cost fara eforturi, si diferenta de greutate intre modele nu este foarte mare, sfatul meu ar fi sa te orientezi spre modelul mai mare.
Presupun aca nu ai experienta cu barci pneumatice de 3.20, destul de mici pentru altceva decat pescuit au auxiliara la un velier, pentru ca daca ai, si ti separe indeajuns de mare, atunci ce am spus mai devreme chiar ca nu are rost.

Cel mai bine ar fi sa poti incerca, dar in cazul unei barci noi, luate de la dealer stiu ca e aproape imposibil.

Succes !
 
Ultima editare:
Mercy Mihai,mercy Ovi!

Asta si caut,un Tohatsu de 8-10 cp in 2 T. Referitor la folosinta,barca e de agrement plimbari scurte pe mare cu sotia si a mica dar fara bagaje,doar noi3.
Ovi trimite-mi nr tau de mobil,sotia mea este din Deva si vin destul de des,chiar si maine ajung intr-o scurta vizita :).

Va multumesc tuturor!
 

Back
Sus