Sfat achizitie motor

Seara buna tuturor. Mi-ar prinde bine cateva pareri avand in vedere ultima achizitie o barca de 4,5m / 1,63m, si 220 kg.
Chiar nu stiu care ar fi cea mai buna varianta de motor. M-am gandit la 20 cai (pentru ca e limita maxima pentru inscriere), 4 timpi ,de cizma chiar nu stiu ca nu cunosc de care se potriveste. Nou iese din discutie. Oare 20 cai sa fie bun pentru ea?
Multumesc!
 
Cam putine informatii pentru un sfat pertinent.
Poti pune cateva poze cu barca pentru a ne face macar o idee.
Despre lungime cizmei este simplu: iei o ruleta si masori cat ai de la scaunul motorului (marginea superioara a oglizii) pana la chila. Daca este pana in 40 de cm, trebuie motor cu cizma scurta (15 inch) si daca este peste 50 cm, trebuie motor cu cizma lunga (20 inch).
 
Este modelul 4.5 de la safter marine. Se poate vedea mult mai repede acolo pana fac poze. Am masurat inaltimea la oglinda este 52 cm. Merge oare cizma medie? Toate motoarele permit din fabricatie montarea ulterioara a unei instalatii de guvernare, in situatia in care in viitor ma hotarasc sa-i pun consola? Sau trebuie sa am grija de la inceput ce anume motor sa iau?
 
Ultima editare:
Da merge cizma medie, nu trebuie sa aveti grija, comanda la mana se poate inlocui cu comanda la distanta indiferent, iar guvernarea o puteti pune mai tarziu, fara a face nici o modificare motorului.
 
Da merge cizma medie, nu trebuie sa aveti grija, comanda la mana se poate inlocui cu comanda la distanta indiferent, iar guvernarea o puteti pune mai tarziu, fara a face nici o modificare motorului.
Nu toate motoarele suporta transformarea "fara nici o modificare". Modificarea trebuie facuta in anumite cazuri si mai si costa, extra fata de pretul de achizitie. De ce spun asta? Pentru ca am facut aceasta transformare unui Mercury de 20 HP din 2008. Initial aveam aceeasi convingere ca si tine, dar dupa ce am luat motorul cu mansa, gandind ca de rezolva simplu, m-am trezit ca imi trebuie un kit de conversie care costa (in 2010) in jur de 400 dolari, pe un site cu piese din State (singurul unde am gasit kitul). Am rezolvat pana la urma confectionand din inox o parte din levierele sau parghiile necesare. Nu m-a costat cine stie ce si nici nu a fost foarte complex, dar a necesitat modificarea sistemului.
Asa ca Bogdan cauta un motor a carui transformare sa fie simpla, implementata deja de catre fabricant. Nu sunt sigur, dar mi se pare ca pe la Yamaha gasesti asa ceva.
Trebuie verificat.
 
motor

am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva.
am cumparat si eu o barca gonflabila 2.70 de la timis, navigator ad.. si am cumparat si un motor mercury de 3.3 cp cizma lunga, oglinda la barca in centru are 38 cm inaltime.. se poate folosi motorul acesta? o sa am probleme? prostia este ca deja l-am cumparat nu stiu ce sa fac.
va multumesc
 
Vinzi motorul de 3.3 cu cizma lunga si cumperi un 5 cai cizma scurta. Poate ti-l ia cineva...sa-l puna auxiliar la vreun velier mic.
Trebuia sa intrebi inainte.
 
Daca nu poti sa vinzi, stai linistit de mers o sa merga si cu motorul respectiv, insa in apa mica atentie la elice ...
 
Exact! Depinde foarte mult de producator, tot pentru un Mercury de 25HP kitul de conversie a ajuns pe la 650$ si asta dupa cateva mailuri in care clientul efectiv se milogea de producator sa trimita piesele in Romania
 

Back
Sus