Prima data pe Mures in 2013

Inca un pic si se topeste gheata complet pe mures... azi 26.02 era o zi insorita, m-am gandit ce ar fi sa pun caiacul pe apa, deja era prea uscata si prea prafuita :) Vremea era frumoasa insa pe apa veneau niste sloiuri :titanic:

https://picasaweb.google.com/kozo2704/February262013

Acum cred ca nu mai este prafuit caiacul Zoli :)

Am fost si eu Duminica 24 pe Aries, nimic fantastic la 9-10 mc/s. Nu era nici gheata, nici zapada pe tarmuri ca anul trecut pe intai Martie.
Daca va fi apa pe rauri anul asta , va fi mai mult din ploi, deci la viituri.
Apropos, toate raurile cu bazine hidrografice expuse sudic, si-au dat drumul crescand de luni pe azi cu peste 100% de ex. Lapus de la 8 la 18,5. cred ca si pe Mures este deja viitura. Azi Ariesul a crescut de la 14 ieri, la 32mc/s tendinta este de crestere cat tine vremea calda.
 
Noi avem un parau, care trece prin oras si doar 1-2 ori pe an are suficient debit pentru a "padela" ...acum astept "viitura" sa pot sa trec "prin oras cu caiacul" :) deja am totul pregatit insa viitura nu vrea sa vina :(((
Revenind la Mures, eu credeam ca e mai altfel in "plina iarna" printre sloiuri, insa singurul inconvenient era apa de doar cateva grade, picaturile de apa ce cadeau pe mana, "impungeau ca niste ace" ... cu barca am fost de mai multe ori in apa inghetata, insa cu caiacul e "mai altfel" :) .
 
Administra

Zoli, poti vedea zilnic paraul tau la situatii hidrologice parca se dau dupa ora 9 dimineata. Ai si alte rauri/paraie in zona. Cei de la Outdoorexperience.ro ti-ar putea fi de ajutor.
 
Administra

Zoli, poti vedea zilnic paraul tau la situatii hidrologice parca se dau dupa ora 9 dimineata. Ai si alte rauri/paraie in zona. Cei de la Outdoorexperience.ro ti-ar putea fi de ajutor.

Multumesc ptr link, stiu pe cei de la Outdoorexperience.ro insa ei is mai mult cu "ape involburate" raururi, curenti tari cascade... eu ies doar pe ape linistite ... deocamdata :)
... Ape, care mai nou nu sunt deloc linistite, cel putin nu pentru un caiac de tura "spargator de gheata" :) http://www.youtube.com/watch?v=9XE4dmambj4
 
Ultima editare:

Back
Sus