Motor barca mercury 3.3 cp

am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva.
am cumparat o barca gonflabila 2.70 m, navigator ad.. si am cumparat un motor mercury de 3.3 cp cizma lunga, oglinda la barca in centru are 38 cm inaltime.. se poate folosi motorul acesta? o sa am probleme? prostia este ca deja l-am cumparat nu stiu ce sa fac. trebuia sa iau cu cizma scurta?
va multumesc
 
am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva.
am cumparat o barca gonflabila 2.70 m, navigator ad.. si am cumparat un motor mercury de 3.3 cp cizma lunga, oglinda la barca in centru are 38 cm inaltime.. se poate folosi motorul acesta? o sa am probleme? prostia este ca deja l-am cumparat nu stiu ce sa fac. trebuia sa iau cu cizma scurta?
va multumesc

trebuia sa iei cu cisma scurta,
daca nu poti schimba motorul, va trebui sa adaptezi ceva sa inalti oglinda in zona motorului si sa fie solida improvizatia.
Ce motor este?
 
Fa ceva ca in imaginea asta. La o pneumatica poti fixa direct pe oglinda cornierele de jos. Poti face ce variatiuni ai chef.

Iar pina una alta, poti sa il folosesti un timp fara ridicator. Grija mare la pietre cand iesi la mal, sa nu strambi elicea.
 

Atașamente

  • JackPlateImprovisation.jpg
    JackPlateImprovisation.jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 152
Nu ai decat sa montezi motoru fff sus pana ce placa de anticavitatie sa vina la baza de jos a barci tale

tu postezi ca-ti place sau de ce? ai pus vreodata in viata ta un motor outboard pe o barca?
cum doamne iarta-ma sa monteze un motor cu cizma lunga pe o oglinda scurta in asa fel incat sa ajunga cu placa anticavitatie la nivelul optim, cand diferenta de lungime a cizmei este de 12,7 cm si daca ridici motorul 5-7 cm s-a terminat oglinda.

revenind la problema, solutiile sunt 2: schimbat motorul sau inaltat oglinda cu 12,7 cm
 
Se poate ca motorul tau sa fie de fapt cu cizma scurta si sa aiba un prelungitor atat la talpa cat si la ax(eu asa am patit cu 2 motoare)si atunci e relativ simplu sa scoti partea in plus.Ceva poze cu motorul ca sa vedem exact?
 
mentionez faptul ca am pus barca pe apa, pot sa zic ca motorul merge ok, este un mercury 3.3 cpoglinda este de 38 de cm, am facut o proba intra 32 de cm in apa montat pe oglinda, cizma are 70 de cm masurata de la partea unde se prinde pe oglinda, si am masurat cand eram pe apa, cam 32 de cm sta in apa axul cu elicea.
Pot sa spun ca merge perfect cu o singura persoana fuge chiar nu imi vine sa cred cat de repede merge. daca suntem 2 persoane nu trage asa ca cu una si cu 3 merge cam normal, adica pot sa dau si la maxim ca tot viteza aia o prinde normala si in susul apei. eu l-am probat pe olt la dragasani ca sunt din dragasani, am mers pe apa de 50 de cm cu el si nu am atins, am un sonar cu care am masurat apa.
credeti ca mai trebuie sa-l schimb?
am atasat cateva poze de la motor si oglinda barci.
 

Atașamente

  • IMG_0309.jpg
    IMG_0309.jpg
    40 KB · Vizualizări: 108
  • IMG_0307.jpg
    IMG_0307.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 79
  • IMG_0308.jpg
    IMG_0308.jpg
    33.7 KB · Vizualizări: 74
  • IMG_0316.jpg
    IMG_0316.jpg
    41 KB · Vizualizări: 80
  • IMG_0315.jpg
    IMG_0315.jpg
    46.5 KB · Vizualizări: 84
  • IMG_0310.jpg
    IMG_0310.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 91
  • IMG_0314.jpg
    IMG_0314.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 78
Ultima editare:
Am vazut pozele....eu cred ca se poate scoate piesa de la cizma de jos...acolo unde arata ca niste polite mici(scuze de comparatie)....acele placi anticavitatie....exact asa arata si la motorul meu....daca ii desfaci cixma poti sa inlaturi acea piesa si va deveni cizma scurta.....acum nu stiu ce se poate face cu axul...poate sa ne lamureasca alti barcaholici mai avizati(sfatul meu....da un pM la userul Rumpi sau mihai99...pe mine m-au ajutat mult)...cu stima
 
Poti sa-l scurtezi.
Scoti piesa dintre cizma si pinten. (am taiat-o pe poza cu rosu ) si prelungirea axului vertical din interior , prelungirea tijei de la pompa de apa ...si a tijei de schimbat viteza (daca are).
Masoara de la menghina pana pa placa anticavitatie cat ai acum ( probabil 52...53 cm) . Tu zici ca e cizma lunga...Dar probabil e medie.
Trebuie dupa scurtare sa ajungi cam la 42 cm.
 

Atașamente

  • M3.3 scurtat.JPG
    M3.3 scurtat.JPG
    35.7 KB · Vizualizări: 106
Ultima editare:
am inteles, dar nu trebuie taiat si axu? acolo jos nu vine si uleiul? sunt incepator sper sa ma intelegi, deci daca scot piesa aia nu trebuie sa scurtez si axu? unde il pot scurta? si cum
 
Se pare ca ai noroc. La motoarele de genul asta ...exista un Kit pt transformare din S in M ...adica de lungit cu 127 mm .
Acest kit consta in piesa din aluminiu pe care ti-am zis s-o scoti, un prelungitor al axului de 127 mm ,cu caneluri , care e montat pe axul motorului sus, chiar sub power head, o teava de apa ...de aceeasi lungime care se infige in pompa de apa , si o prelungire a tijei schimbator.
Desfaci si elimini ...prelungirile. Axul prelungitor e ca un prelungitor de cheie tubulara ...mama tata, cu caneluri interioare unde intra in axul vertical, si aceleasi caneluri exterioare , care intra in ambielaj.
 

Atașamente

  • scurtare.jpg
    scurtare.jpg
    54 KB · Vizualizări: 90
am inteles, si daca elimin tot se poate monta axele intre ele? nu mai trebuie taiat din ax? are deja sistemul pentru a face cizma mai scurta? adica daca elimin tot cum ai spus deja la modificare se potriveste ce ramane adica axele si tot. nu mai trebuie sa mai tai din ax sau ceva de genul asta? mersi frumos
 
Nu se taie nimic. Axul vertical are caneluri care intra in ambielaj. Gasesti axul prelungitor in capatul axului verical ...spre capul motor...Am scris mai sus...Elimini prelungirile...
Daca e primul motor de barca pe care-l demotezi...eu zic sa-l duci la cineva care ...nu e la prima abatere...Care a mai demontat asa ceva...
E bine sa mergi la un service de specialitate...

Am atasat o poza ...extension Kit ...Asta cumperi cand vrei sa faci din scurt...mediu, sau din mediu ...lung. Adica lungesti cizma cu 5 inch.
...Contine piesa din aluminiu, prelungirea ax canelat, prelungire teava pompa apa ( aia din cupru) ...prezoane, ...alea sunt piesele pe care tu trebuie sa le elimini.
 

Atașamente

  • Extension Kit.jpg
    Extension Kit.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 78
Ultima editare:
ms frumos, cam ai dreptate ar trebui sa-l duk la cineva ca am incercat sa desfac un surub de jos de la cizma si s-a rupt capatul de la surub:(( a ramas surubul inauntru si capatul rupt, exact de la partea ce trebuie eliminata) nu stiu la cine sa il duc ca nu am pe nimeni aici la dragasani. o sa ma interesez sa vad daca o sa gasesc pe cineva care sa ma ajute.
inca o data multam mult.
 
o singura intrebare mai am.
de exemplu cu unul sigur fuge rau de tot, in schimb daca se mai urca inca o persoana in barca si dau la jumate viteza merge mai usor, daca dau maxim la fel tot usor, exista vreo elice de viteza sau ceva de genul acesta? cu 3 persoane merge lent.
ms frumos
 
E cizma lunga...pus pe oglinda scurta... Daca cu 3 cai fuge rau de tot ...:confused: si cu 3 persoane merge lent ... :rolleyes:
Adica ai 3 cai si 3 persoane...Ia fiecare calul lui si pleaca !!!
Eu la intrebarea asta ...nu mai am raspuns ...Ma depaseste. :iupi: Imi iau hamul si prastia si plec in lume !!!
 
ma refer ca daca este o singura persoana in barca merge foarte rapid.
ma gandeam sa il schimb sa iau unu de 5 cp.
ms
 

Back
Sus