Manevra navei cu vele

Haideti sa vedem unde putem face cursul asta si la ce preturi. Pe Softpedia era un post in care se zicea ca la Ceronav galati se poate face.

Vali, ne poti pune preturi si date de contact de acolo ?

Pentru bucuresteni, am gasit asta (de la YCRR)

Va informam ca Yacht Clubul Regal Roman va deschide, in data de 09 iunie 2008, a treia serie de cursuri " Manevra navei cu vele" din acest an.
Prin acest curs obtineti brevetul de navigatie de tip ICC D si ICC C ( navigatia pe apele interioare, respectiv navigatia pe apele maritime pana la 6 Mm fata de coasta). Cursul este format din parte teoretica si parte practica. Cursul practic se va desfasura in sezonul estival.

Pentru a va inscrie va asteptam la sediul clubului nostru din strada C-tin Noica, nr.138, de luni pana vineri intre orele 9.00 si 18.00. Pentru a participa la curs este obligatoriu semnarea contractului si achitarea integrala a cursului. Valoare cursului este de 550 Euro (fara TVA ). (Adica 654.5 E cu TVA)
Durata cursului teoretic va fi de 4 saptamani. Se va tine de luni pana vineri, incepand cu orele 18, in cadrul Ministerului Transporturilor, Bucuresti.


Sincer, este ENORM pretul, tinand cont ca nu ii intereseaza daca ai C, D etc...

Deci, constanteni, galateni ... asteptam provincia ca la cacapitala e prea scump !
 

Atașamente

  • apus_soare_primosten_1.jpg
    apus_soare_primosten_1.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 466
  • safe_1.jpg
    safe_1.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 450
  • skipperita.jpg
    skipperita.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 481
  • telascica_2.jpg
    telascica_2.jpg
    68.6 KB · Vizualizări: 461
  • the_end.jpg
    the_end.jpg
    34.1 KB · Vizualizări: 480
  • travers_murter.jpg
    travers_murter.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 474
  • vlad_3.jpg
    vlad_3.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 469
  • vrulje_1.jpg
    vrulje_1.jpg
    88.3 KB · Vizualizări: 455
  • plitvice_2.jpg
    plitvice_2.jpg
    83.4 KB · Vizualizări: 4,608
  • rumba_team.jpg
    rumba_team.jpg
    110.6 KB · Vizualizări: 467
  • mus_1.jpg
    mus_1.jpg
    67.8 KB · Vizualizări: 482
  • marina_tribunj_1.jpg
    marina_tribunj_1.jpg
    106.2 KB · Vizualizări: 459
  • apus_soare_tribunj.jpg
    apus_soare_tribunj.jpg
    35.5 KB · Vizualizări: 450
  • apus_soare_vrulje.jpg
    apus_soare_vrulje.jpg
    57 KB · Vizualizări: 461
  • baie_1.jpg
    baie_1.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 477
  • baie_2.jpg
    baie_2.jpg
    78.4 KB · Vizualizări: 457
  • bere_la_bord.jpg
    bere_la_bord.jpg
    79.7 KB · Vizualizări: 486
  • canal_krka.jpg
    canal_krka.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 621
  • check_2.jpg
    check_2.jpg
    61.9 KB · Vizualizări: 455
  • logorun_1.jpg
    logorun_1.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 444
True...true...

Nu doar ca e scump, dar tine si enorm de mult. Daca nu esti din Bucuresti trebuie sa te muti acolo 4 saptamani ?!

Mai e si varianta prin corepondenta, dar aici deja se largesc optiunile ...
 

Atașamente

  • 055.jpg
    055.jpg
    67.1 KB · Vizualizări: 364
  • 053.jpg
    053.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 372
  • 050.jpg
    050.jpg
    126.5 KB · Vizualizări: 367
  • zmr3.JPG
    zmr3.JPG
    93.4 KB · Vizualizări: 376
  • zmr2.jpg
    zmr2.jpg
    194.4 KB · Vizualizări: 375
  • poseidon3.jpg
    poseidon3.jpg
    19.4 KB · Vizualizări: 387
  • cg26_belknap.jpg
    cg26_belknap.jpg
    17 KB · Vizualizări: 375
  • mircea.jpg
    mircea.jpg
    25.4 KB · Vizualizări: 556
  • caroljpg.jpg
    caroljpg.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 371
  • Maria.jpg
    Maria.jpg
    18.8 KB · Vizualizări: 4,339
  • DSCF5246.jpg
    DSCF5246.jpg
    112 KB · Vizualizări: 7
  • DSCF5239.jpg
    DSCF5239.jpg
    87.1 KB · Vizualizări: 11
  • DSCF5235.jpg
    DSCF5235.jpg
    92.7 KB · Vizualizări: 8
Ceronav Galati: Str.Portului 23, Galaţi, 800225, judetul Galaţi
Tel: + 40 (236) 416773
Fax: + 40 (236) 471011
In primavara pretul era de 545 ron, cred ca si acum e acelasi, si dureaza 4 zile. Cel care preda e un marinar varstnic, si cred ca ar fi bine sa se formeze un grup, pentru a fi mai eficienta toata tevatura. Nu stiu cata vreme se mai poate face cursul anul asta, in curand va veni frigul. Oricum, importanta e hartia de la ei, caci abilitatile se formeaza in timp prin exercitiu.
 
E obligatoriu cursul asta ???
Daca stiu sa manevrez velele ... imi mai trebuie ???

:sail:
 

Atașamente

  • mm02.jpg
    mm02.jpg
    107.6 KB · Vizualizări: 307
  • mm03.jpg
    mm03.jpg
    137.7 KB · Vizualizări: 300
  • mm05.jpg
    mm05.jpg
    106.6 KB · Vizualizări: 297
  • mm07.jpg
    mm07.jpg
    114.2 KB · Vizualizări: 421
  • mm08.jpg
    mm08.jpg
    117.8 KB · Vizualizări: 299
In noul Ordin emis de MT, cel cu preschimbarea certificatelor, scrie ca daca manevrezi un velier, trebuie sa ai trecut asta in certificat, deci e cam obligatorie panarama asta de curs. Oricum, sa multumim YCRR-ului, ca de acolo a plecat toata porcaria asta, pana in 2007 n-a murit nimeni fara cursul de vele. Dintr-o data ii doare inima, pardon, portofelul, de abilitatile noastre de velisti. Oricum, asteptati-va numai la mizerii din-astea de la sleahta de la YCRR.
 
Ai dreptate ... asta mi-a scapat

"(3) Dacă posesorul certificatului de conducător de ambarcaţiune de agrement, obţinut în conformitate cu prevederile prezentului ordin, intenţionează să navigheze şi cu ajutorul velelor, acesta trebuie să facă
dovada că a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat, autorizat în acest sens de către ANR."
...
" Valabil pentru/Valid for: I - ape interioare/Inland Waters, C - Maritimă în apropierea coastei până la 6 Mm/Maritime Coastal Waters until 6 Mm, M - cu motor/Motorized craft, S - cu vele/Sailing craft "

Deci urmatoarea destinatie este Ceronav Galati :skip:

Se mai baga cineva anul asta ??

:sail:
 
Ultima editare:
Nu am inteles prea bine ... se poate face cursul acesta chiar daca nu am inca nici un fel de certificat (C,D etc ... )?
 
Trebuie sa ai certificat de categoria corespunzatoare apelor in care circuli, si in plus cursul de manevra velei, daca esti cu vela.
 
Ultima editare:
Nu am inteles prea bine ... se poate face cursul acesta chiar daca nu am inca nici un fel de certificat (C,D etc ... )?

Din cate am vazut eu, la examenul din 24.09 de la Snagov erau o multime de tipi care tocmai terminasera cursurile YCRR si care venisera sa isi dea D-ul sau C-ul. Banuiesc ca aveau deja in pantaloni patalamaua cumca au terminat cursul ala de manevre cu vela.
Cel mai bine e sa intrebi la vreo capitanie sau pe la Ceronav
 
Te referi la tipii care intrau intr-o camera separata pentru a da examen ? :D

OnTopic : Poti face cursul asta, dar nu iti foloseste la nimic din punct de vedere legal fara sa dai examen pentru "C" sau "D", pentru ca nu se emite permis pe care sa scrie doar "S".
 
10ks !

Tocmai am fost la Ceronav Galati.
Trebuie sa ai mai intai certificatul C sau D si dupa poti sa faci cursul de "Manevra navei cu vele".
 
Pana la urma cursul il faci cand vrei, oricand dupa examen, important e sa fii in regula cand esti pe apa.
 
Daca se aduna gahsca, cred ca da. Lasa ca ne interesam si iti spunem. Poate mai sunt cursuri si la alte filiale Ceronav din tara.
 
Dar vrei sa dai intai de B, si apoi sa faci cursul, sau faci cursul pe baza categoriilor pe care le ai acum? Din Arad e totusi departe pana in GL, spunea Smokey ceva de Drobeta ca se mai poate da examen sau face curs, insa stiu sigur ca in GL e curs de vele. In cazul asta, va astept sa stati la mine daca veniti in GL, mergem sa braconam si facem un peste gras la gratar, ardem un red bull de butuc, si cantam Hai Bodega Bodega :D. Pe bune, daca cineva vrea sa vina in GL la curs sau examen, poate sa stea la mine, cu singura conditie sa ma plimbe si pe mine vreodata cu vela :).
 
Ordinul nr.534 din 26 iunie 2007

Anexa/articolul 3 pct 3 si 4:

(3) Daca posesorul certificatului de conducator de ambarcatiune de agrement, obtinut in conformitate cu prevederiel prezentului ordin, intentioneaza sa navige si cu ajutorul velelor acesta trebuie sa faca dovada ca a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat autorizat in acest sens de ANR.

(4) Certificatul de conducator de amb de agrement cu vele se a emite numia posesorilor unui certificat de cond de amb. de agrement clasa C sau D.
 
Ordinul nr.534 din 26 iunie 2007

Anexa/articolul 3 pct 3 si 4:

(3) Daca posesorul certificatului de conducator de ambarcatiune de agrement, obtinut in conformitate cu prevederiel prezentului ordin, intentioneaza sa navige si cu ajutorul velelor acesta trebuie sa faca dovada ca a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat autorizat in acest sens de ANR.

(4) Certificatul de conducator de amb de agrement cu vele se a emite numia posesorilor unui certificat de cond de amb. de agrement clasa C sau D.

Asta inseamna ca manevra velei pentru B este inclusa in cursul ala de specializare suplimentar:

" Certificatul de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa B se poate obţine prin examen de către orice candidat care are vârsta minimă de 18 ani şi îndeplineşte următoarele condiţii:
a) deţine certificatul de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C sau clasa D;
b) a promovat un curs de specializare;
c) deţine adeverinţe valabile de absolvire a cursurilor de pregătire, prevăzute în anexa nr. 2 la regulament;"

Pana la urma, 6 sau 12 mile de mal mie mi-e totuna, asa ca singura motivatie pentru B ar fi ca sa se poata da pentru A peste alti 2 ani, cu o gramada de alti bani cheltuiti. Quant a moi, je m'en fiche ;)
 
... insa stiu sigur ca in GL e curs de vele. ....

Tocmai am sunat la Ceronav Galati si mi s-a comunicat faptul ca acest curs se organizeaza numai la Constanta :confused: . Intr-adevar, cei de la Galati fac inscrieri insa cursul se tine numai la Constanta.
Acum incerc sa ii sun pe cei de la Constanta insa la cele 2 numere de tel pe care le am (0241691368 si 0241639595) raspunde o robotica si dupa aia se deconecteaza ...:(


:sail:
 

Back
Sus