Folie aluminizata

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Nu am gasit ceea ce ma intereseaza, asa ca am inceput un topic nou.
Asadar, a vazut cineva, pe undeva, cumva, de vanzare ca material la metraj, folie aluminizata de genul celei din care se confectioneaza parasolarele auto, alea care se pun vara in parbriz ca sa nu se incinga bordul masinii?
Mi-ar trebui o bucata de 5.5 - 6 metri / 1.20 - 1.50 metri din care sa fac o husa care sa protejeze caiacul de razele solare si de caldura excesiva.
Daca stie cineva adresa vreunei fabrici care confectioneaza asemenea parasolare, ori vreun magazin online, depozit de asemenea materiale, i-as fi recunoscator.
Multumesc
 
De ce nu lipeşti pe un suport textil folie de aluminiu pentru ambalat pe care o cumperi de la orice raion de menaj al oricărui mini, super, hiper, mega market. Este adevărat că soluţia o să-ţi cam pape adeziv, timp şi bani, dar una mai bună nu văd, pentru că acele parasolare nu se fac tot în China oare?

De exemplu la mine la birou soarele bate foarte tare şi ne-am gândit să prindem cu capse de nişte jaluzele verticale (deci din pânză), aceiaşi folie. În acest fel asigurăm şi o mobilitate a "sistemului".
 
Ultima editare:
Asadar, a vazut cineva, pe undeva, cumva, de vanzare ca material la metraj, folie aluminizata de genul celei din care se confectioneaza parasolarele auto, alea care se pun vara in parbriz ca sa nu se incinga bordul masinii?
Mi-ar trebui o bucata de 5.5 - 6 metri / 1.20 - 1.50 metri din care sa fac o husa care sa protejeze caiacul de razele solare si de caldura excesiva.
Daca stie cineva adresa vreunei fabrici care confectioneaza asemenea parasolare, ori vreun magazin online, depozit de asemenea materiale, i-as fi recunoscator.
Multumesc

Folia de care vorbesti se mai foloseste si la izolarea acoperisurilor, deci o gasesti la magazinele de specialitate. E folie cu bule care are si insertie reflectiva din aluminiu.
 
Super! Merci de sfaturi, am sa caut la magazinele de parchet si materiale pt mansardari, sper sa vanda si la cantitati mai mici decat la rola intreaga. In cel mai rau caz, am sa cumpar 2-3 parasolare pentru TIR-uri (225x100 cm) si le lipesc sau le cos pe ceva material cum e cel din care se fac husele auto.
 
eu as lua o prelata de masina si as face 2 huse de caiac din ea....

am ales la intamplare un link, dar se poate cauta direct in magazin sau pe net....

"Prelata auto cu material dublu Exterior impermeabil Rezistent la raze UV Interior anti-zgarieturi Prindere cu elastic in colturile masinii Prelata auto impermeabila pentru toate tipurile de autoturisme"

prelata auto
 
Prelata pentru caiac nu trebuie neaparat sa fie impermeabila. Daca depozitezi caiacul ci cockpitul in jos, asta e ultima problema care trebuie avuta in vedere. Faptul ca prelata este rezistenta la UV, adica nu se degradeaza sub actiunea razelor solare, nu inseamna ca protejeaza ceea ce este sub ea, de razele solare. O prelata mai inchisa la culoare ar putea sa distruga accelerat polietilena caiacului, poate chiar mai rau decat daca ar sta caiacul direct in soare. Pentru ca face efect de sera si sub ea creste temperatura foarte mult.
Fa un experiment: vara, cand bate soarele direct pe parbrizul masinii, pune o folie aluminizata in parbriz si vezi la ce temperaturi ajunge plasticul bordului. Apoi acopera masina cu o prelata si incearca sa rezisti in masina, sa vezi ce temperaturi se formeaza. Eu nu incerc sa feresc caiacul de praf si de ploaie, ci doar de soare, inamicul nr. 1 al maselor plastice. Poate voi coase folia aluminizata peste o prelata textila, insa nici nu ma gandesc sa nu pun si folie de aluminiu ci doar prelata textila.
In ce priveste caiacul meu, am sa imi asum raspunderea de a il ascunde sub o folie cu calitati termoizolante si care respinge radiatiile solare, adica de genul celei de care s-a discutat mai sus. Peste cativa ani am sa povestesc daca am luat o decizie buna sau una rea :)
 
eu n-as pune aluminiu pe nimic....
si in definitiv si materialele astea sunt facute sa reziste, sau vrei sa le lasi mostenire ?
am vazut la tid caiace de 40 ani din fibra care ajungeau la Sf-Gheorghe dupa atatea sute de km si nu dormea nimeni cu ele in cort...
 
Am deschis acest topic pentru ca aveam nevoie de un raspuns punctual la o intrebare punctuala; am primit raspunsuri mai bune decat as fi sperat :)
In orice tutorial despre caiacele de polietilena (al meu nu este din fibra de sticla) se subliniaza faptul ca soarele este principalul inamic al polietilenei. Iar aluminiul este principalul inamic al radiatiei solare. In speta este vorba de conditiile in care voi depozita caiacul pe termen lung, nu vreau sa fac husa sa il acopar in timpul turelor, ci in perioadele in care va sta afara, pe un rastel, depozitat pe termen lung.
Nu vreau sa il las mostenire, insa intentionez sa mai traiesc o vreme :)
Multumesc celor care mi-au dat raspunsuri la intrebare, am gasit la Dedeman folie aluminizata de 3 mm grosime (era si de 5 mm, dar nu cred ca era necesar sa fie mai groasa), am luat 7 metri cu 20.56 lei.
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus