Iesiri pe Mures

Caut amatori pentru ture de o zi pe Mures in aval de Arad. Ultima escapada de acest gen am comis-o duminica 17 martie pe traseul Arad - Seitin (aprox. 65 km zic eu) in 5,5 ore. Avem mai multe variante :
1. Arad - Pecica 2,5 ore
2. Arad - Semlac 4,5 ore
3. Arad - Seitin 5,5 ore
In aceasta perioada Muresul este imens,Amazon in toata regula, te invita la o hidrodrumetie ce nu poate fi refuzata, daca esti intr-adevar pasionat de paddling, pentru ca daca se reinstaleaza seceta nu o sa-l mai vedem in toata aceasta splendoare. Mentionez ca pot asigura transport gratuit de la punctul terminus inapoi la vehiculele voastre. Sau pot cauta variante contra cost sa ducem si ambarcatiunile inapoi la vehiculele voastre. Totodata va propun ca
varianta de incheiere a unei reusite aventuri o gratareala cu mici si bere pe malul Muresului. In ceea ce priveste asistenta medicala, aici nu pot sa va garantez decat un stoc de dezinfectant universal, mai exact o tuica de prune de 50 de grade.
Propunerea se refera la weekendul urmator (23 sau 24 martie) si la oricare dintre weekendurile ce vor urma.
 
Esti tare mai nene! Eu vin. Sambata sau duminica? Pentru cate caiace poti rezolva transport inapoi de la terminus la Arad? (mai am cativa amatori pe langa mine).
In alta ordine de idei, iata ce am gasit:

601206_355104397931888_2025321287_n.jpg
 
Asta este calea, felicitari !
Incet, realizam ca merita caiacit cand este apa, nu cand avem noi chef.
Aveti grija la echipare! Imbracati-va pentru imersie! Apa este a dracului de rece. De curand un inot de 2-300 de metri m-a terminat si eram in neopren integral.
Bafta
 
Ultima editare:
Sambata sau duminica, mi-e egal. Stabiliti voi ziua. Eventual in functie de ce mai mint meteorologii. Referitor la transport, cea mai simpla varianta ar fi: vine sotia mea cu masina, duce 3 sau 4 soferi la masini,dupa care va recuperati utilajele. Varianta a doua presupune sa ma interesez de o furgoneta sau camioneta,dar nu stiu ce parere vor avea caiacele ,sa fie duse asa claie peste gramada cateva zeci de km.
 
Sambata sau duminica, mi-e egal. Stabiliti voi ziua. Eventual in functie de ce mai mint meteorologii. Referitor la transport, cea mai simpla varianta ar fi: vine sotia mea cu masina, duce 3 sau 4 soferi la masini,dupa care va recuperati utilajele. Varianta a doua presupune sa ma interesez de o furgoneta sau camioneta,dar nu stiu ce parere vor avea caiacele ,sa fie duse asa claie peste gramada cateva zeci de km.

Duminica ar fi mai cald. Nu cu multe grade insa sub 10, fiecare punct conteaza ;)
Referitor la transport: nu cred ca cumetrele caiace s-ar supara intr-o camioneta. S-ar economisi timp pretios (timpul necesar parcurgerii distantei Pecica - Arad dus/intors). Vorbesc cu oradenii mei sa vad cati ne-am strange (maxim 3 ca n-am loc pe masina pentru mai multe caiace).
 
Ultima editare:
Schimbare de plan

Din varii motive, in weekend as fi singurul din Oradea care as pune botul la tura asta. In conditiile astea nu ma tenteaza. Pe scurt, pentru weekendul asta renunt.
 
In saptamana 15-21.04.13 incercam o plimbare pe Mures? Sunt amator si in zilele lucratoare ale saptamanii ,daca vremea este favorabila.
 
Sigur ca da , oricand . Chiar acum vreau sa fac o iesire de dezmortire, de cand cu ploile astea am cam lenevit. Poti sa-mi trimiti un mail
la nemo33wrx@yahoo.com sau sms la 0741248200.

Pentru o plimbare de cateva ore pe Mures ,as putea sa pun barca pe masina fiului meu( care face serviciul la Arad) si dupa un telefon ,sa ma ia de pe mal.
Altfel s-ar putea da o strigare ,poate sunt si alti amatori si facem o miscare de 2,3 zile :vineri,sambata si duminica 20-21-22.04.13.De exemplu Lipova-Arad(Trei insule) o zi ,si a doua zi coborare mai departe.
Nu hotaresc nimic ,doar propun si sunt amator.
Toate cele bune
 
Poate vin eu pe Bega duminică şi mai discutăm detalii.
Pâna una-alta am ieşit azi pe Mureş, e foarte mare , e criminal să padelezi în amonte cu un caiac de 66 cm, dar măcar am încercat o padelă din carbon pe care mi-a trimis-o Dragoş de la Hibiscus spre testare. Este cu vreo 2-300 de grame mai uşoară decât instrumentele de care dispun în prezent, parcă nici nu simţi că ţii ceva în mâini, dar aveam senzaţia că acu' se rupe , pare mai fragilă decât cele din plastic. Nu ştiu dacă merită să dai o mie de lei pentru ce oferă în plus, poate îmi daţi voi un sfat. Oricum o voi testa şi sâmbătă la o tură lungă de peste 60 de km. Probabil că merită şi mi-o voi include în patrimoniu căci pe trasee lungi îţi menajează braţele.
Şi în privinţa ambarcaţiunii am pus la cale un upgrade, deoarece vreau ture lungi pe râu dus-întors, şi nu numai pe Mureş, mă gândesc la Tisa, la Dunăre. De exemplu să mergi până la Szeged, dormi la camping pe malul Tisei (ei au aşa ceva, noi de ce naiba nu avem?) şi vii înapoi pe Mureş. De ce să tot depinzi de transport motorizat, adică la o tură Lipova-Arad pe apă, sunt necesare două ture Lipova-Arad cu maşina. Iar eu vreau să-mi petrec timpul rămas din viaţa mea în mijlocul naturii, pe apă sau în drumeţii, nu în maşină. De aceea ar fi nevoie de un caiac mai rapid, dar nu de competiţie de 37 cm laţime. Şi am găsit soluţia ideală zic eu, Zegul Multisport, sper să-l primesc la începutul lui mai.
In altă ordine de idei, iată niște instantanee de pe porțiunea Păuliș-Arad, mai exact Mândruloc-Vladimirescu, imagini imortalizate acum vreo două săptamâni , azi apa este mult mai mare.
 

Atașamente

  • DSC07439.jpg
    DSC07439.jpg
    32.4 KB · Vizualizări: 47
  • DSC07440.jpg
    DSC07440.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 46
  • DSC07431.jpg
    DSC07431.jpg
    54.2 KB · Vizualizări: 44
  • DSC07432.jpg
    DSC07432.jpg
    80.7 KB · Vizualizări: 47
  • DSC07435.jpg
    DSC07435.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 43
  • DSC00274.jpg
    DSC00274.jpg
    67.1 KB · Vizualizări: 53
  • DSC00276.jpg
    DSC00276.jpg
    132.9 KB · Vizualizări: 49
  • DSC00277.jpg
    DSC00277.jpg
    64.5 KB · Vizualizări: 47
Cu un caiac sau cu o canoe se poate vasli pe Bega si in amonte si in aval,chiar daca apa este mare.Daca ne vedem la Timisoara , vom face acest exercitiu.
 
Unde ar fi punctul de plecare, nişte detalii despre cum ajung acolo plecând din Complexul Studenţesc de exemplu?
In fata Universitatii este o intrare pana la apa-pontonul C.S.Politehnica .Ne intalnim duminica la ora 10 . Este in regula?
Facem o tura pe apa prin oras.
Daca mai avem pofta de padelat, mergem de la uzina de apa in sus si inapoi.
Sa speram ca vremea ne va ajuta si cine stie ,poate vor fi si alti amatori.
Pe maine.
 
Azi pe la pranz am vrut sa pun caiacul pe Mures... am si iesit entuziasmat cu n "variante", dar cum socoteala de acasa nu coincide cu ceea din targ...apa fiind foarte "mare" si viitura aducea tot feluri de minuni, lemni, busteni, boscheti iar curentul era foarte puternic, ... dupa cateva incercari timide am renuntat la ideea padelarii in acele conditii, ma gandeam ca cei de la ISU au si asa destule pe cap in aceasta perioada si sa nu vroiam sa le dau o sarcina in plus :(
 
Cu un caiac sau cu o canoe se poate vasli pe Bega si in amonte si in aval,chiar daca apa este mare.Daca ne vedem la Timisoara , vom face acest exercitiu.
Am fost pe Bega recent, de la Remetea in jos pana la Ghiroda (am incercat si in amonte, acum o luna am reusit sa mergem pana la Recas, insa acum doua saptamani era blocat cam la un km de Remetea, s-au taiat niste copaci care stau peste apa, de-a curmezisul). Chiar m-am gandit la Dvs., cum atri reusit sa inaintati in amonte, singur intr-o canoe, pentru ca intr-un caiac destul de rapid, nu mi-a fost prea usor sa merg de la Ghiroda in amonte spre Remetea.
 
am încercat o padelă din carbon pe care mi-a trimis-o Dragoş de la Hibiscus spre testare. Este cu vreo 2-300 de grame mai uşoară decât instrumentele de care dispun în prezent (...) Nu ştiu dacă merită să dai o mie de lei pentru ce oferă în plus, poate îmi daţi voi un sfat. Oricum o voi testa şi sâmbătă la o tură lungă de peste 60 de km. Probabil că merită şi mi-o voi include în patrimoniu căci pe trasee lungi îţi menajează braţele.
Şi în privinţa ambarcaţiunii am pus la cale un upgrade, deoarece vreau ture lungi pe râu dus-întors, şi nu numai pe Mureş, mă gândesc la Tisa, la Dunăre. De exemplu să mergi până la Szeged, dormi la camping pe malul Tisei (ei au aşa ceva, noi de ce naiba nu avem?) şi vii înapoi pe Mureş. .
1. Daca merita 1000 lei in plus, asta numai tu stii, raportat la cat o folosesti si cat de usor poti sa dispui de suma respectiva. Eu cand am trecut de la o padela Bic (1350 grame) la padela Riot Marathon (960 grame) mi s-a parut ca am intrat intr-o noua era. Am incercat si eu o padela si mai usoara, tot de la Dragos, intr-adevar este inca un pas mare inainte. Dar am niste retineri. Financiare :)
2. Pe Mures pana la Szeged este un vis foarte vechi al meu. Ma tem ca pana intram in Schengen, va ramane un vis. Deja de mai mult de un an am trimis mailuri la politia noastra de frontiera si la politia din Szeged, am, fost personal in frontiera sa intreb si sa discut cum s-ar putea face trecerea frontierei. Se pare ca singura sansa este cu caiacul pe carucior, trecere prin punctul de la Nadlac, apoi reimbarcare dupa frontiera. Problema este ca intre Nagylak si pana aproape de Mako, Muresul este frontiera de stat, deci se poate naviga pe acolo doar cu niste aprobari de la Politia maghiara. Inca nu am reusit sa aflu ce acte trebuie pentru a obtine aceste aprobari sau avize.
Dar daca tu afli, eu as fi amator de o asemenea tura (din luna mai inainte, ca pana atunci am calendarul cam plin).
 
Ms de răspuns Bogdan.
Nu de mult m-am întors, am făcut din nou o tură Arad-Seitin, tot asa vreo 5.5 ore cu tot cu pozat şi furajat şi pot să spun că m-am îndrăgostit de padela 106 carbon touring de la Ainsworth. 880 grame faţă de 1130 grame padela mea actuală Easy tourer de la Point 65N nu pare ceva specataculos , dar este. Deci după părerea mea face toţi banii , după o astfel de tură îţi dai seama , dacă nu ai braţele lui Patzaichin , contează mult ce ţii în mâini.
 

Back
Sus