Legislatie pescuit 2013

Florio

Member
Fiindca ne pregatim de Barca Week si tot navigatorul isi ia o undita, am sapat dupa legislatia de anul acesta cu privire la prohibitie . Si am gasit urmatoarele informatii, pe care vi le dau sub forma de captura fiindca sunt proaspete si nimeni nu le-a scris in format editabil .
Serviti va rog :
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    88.7 KB · Vizualizări: 39
  • 7.JPG
    7.JPG
    45.4 KB · Vizualizări: 20
  • 6.JPG
    6.JPG
    130.7 KB · Vizualizări: 20
  • 5.jpg
    5.jpg
    86.4 KB · Vizualizări: 22
  • 4.jpg
    4.jpg
    94.1 KB · Vizualizări: 23
  • 3.JPG
    3.JPG
    116.6 KB · Vizualizări: 25
  • 2.jpg
    2.jpg
    103.2 KB · Vizualizări: 32
Varianta "pe scurt" la care se face referire in primele randuri, cu pasaje subliniate si care contine comentarii, este urmatoarea :

1.jpg2.JPG3.JPG4.jpg5.JPG
 
Cu specificarea faptului ca nu in toate judetele riverane functioneaza obtinerea autorizatiei de la PF prin fax ci tre' să te prezinti personal la sediul lor.
 
Cel mai tare mi se pare faptul ca viza de la Politia de Frontiera nu e valabila dintr -un judet in altul :) In schimb, atunci cind vine vorba despre regiuni si autonomie, Romania este "stat national unitar si indivizibil". Curat Tara lu' Papura Voda!
Am incercat o singura data sa pescuiesc la Dunare si n -am prins nimic. Asa ca mai bine il dau dracu' de permis si cumpar de la "profesionisti" daca am pofta de o saramura. Aia stiu ei de unde sa -si ia "autorizatiile"!
Am incercat o data sa cumparam peste din comuna Sinoe. Eram cu un prieten la iesirea de pe Grindul Lupilor. Am intrebat la citeva case si peste tot am primit acelasi raspuns: "Nu gasiti peste decit la Benone Ecologistu'! Casa aia galbena cu gard de piatra si poarta rosie." Toata treaba era centralizata, mai bine decit la Bursa Pestelui pe care se chinuie "astia" sa o infiinteze in Delta! :)
 
Un articol de pe www.pescuitul.ro - sa fie acelasi Benone ?

nspectori de mediu suspecti de braconaj in DeltaAntoaneta Etves
--------------------------------------------------------------------------------

Aparut in editia din 4 Decembrie 2007
Doi agenti care ar fi trebuit sa supravegheze si sa combata braconajul in Delta Dunarii au fost prinsi la pescuit
chiar de seful Garzii Nationale de Mediu, pe 1 decembrie.

Doi dintre cei numai 30 de agenti ecologici care trebuie sa pazeasca Delta de pescuitul ilegal au fost prinsi facind
pe ghizii turistici pentru braconieri.

Ei au fost descoperiti de o echipa de „supracontrol“ din care facea parte chiar Octavian Popa, comisarul general al
Garzii Nationale de Mediu (GNM).

Comisarii au organizat, in zilele de 1 si 2 decembrie, o actiune de combatere a braconajului piscicol in zona strict
protejata Leahova-Periteasca din complexul Razim-Sinoe, concesionata de omul de afaceri Alexandru Bittner.

„In zona au fost intilniti agentul ecolog Maftei Benone din districtul Mihai Viteazu al Administratiei Rezervatiei
Delta Dunarii (ARBDD), intr-o ambarcatiune particulara, impreuna cu trei turisti sositi pentru pescuit sportiv. Numai
ca, in aceasta zona, pescuitul este strict interzis, zona fiind strict protejata“, a declarat Octavian Popa.

Inspectorii au confiscat 60 de unelte de pescuit de tip monofilament cu o lungime de peste 1.800 m, cinci unelte de
pescuit tip ohana si 75 kg peste din speciile crap, platica si caras.

„In plus, in zona era si agentul ecolog Isacov Nicu, din cadrul Serviciului de Supraveghere si Inspectie al ARBDD
Tulcea, districtul Jurilovca, acesta sustinind ca nu avea cunostinta de existenta in perimetrul controlat a uneltelor de
pescuit ilegal si ca probabil acestea au fost amplasate de catre braconieri“, a declarat Octavian Popa. Potrivit
acestuia, comisarii GNM vor intocmi sesizari penale si vor aplica procedurile legale. Pe de alta parte, conducerea
Rezervatiei spune ca deocamdata urmeaza doar sa stabileasca daca era vorba de braconaj sau nu.

Administratia Rezervatiei are in prezent 30 de agenti ecologici care ar trebui sa supravegheze zilnic toata suprafata
Deltei Dunarii, in timp ce necesarul estimat este de cel putin 150 de angajati.
 
nspectori de mediu suspecti de braconaj in DeltaAntoaneta Etves
--------------------------------------------------------------------------------

Aparut in editia din 4 Decembrie 2007
Doi agenti care ar fi trebuit sa supravegheze si sa combata braconajul in Delta Dunarii au fost prinsi la pescuit
chiar de seful Garzii Nationale de Mediu, pe 1 decembrie.

Doi dintre cei numai 30 de agenti ecologici care trebuie sa pazeasca Delta de pescuitul ilegal au fost prinsi facind
pe ghizii turistici pentru braconieri.

Ei au fost descoperiti de o echipa de „supracontrol“ din care facea parte chiar Octavian Popa, comisarul general al
Garzii Nationale de Mediu (GNM).

Comisarii au organizat, in zilele de 1 si 2 decembrie, o actiune de combatere a braconajului piscicol in zona strict
protejata Leahova-Periteasca din complexul Razim-Sinoe, concesionata de omul de afaceri Alexandru Bittner.

„In zona au fost intilniti agentul ecolog Maftei Benone din districtul Mihai Viteazu al Administratiei Rezervatiei
Delta Dunarii (ARBDD), intr-o ambarcatiune particulara, impreuna cu trei turisti sositi pentru pescuit sportiv. Numai
ca, in aceasta zona, pescuitul este strict interzis, zona fiind strict protejata“, a declarat Octavian Popa.

Inspectorii au confiscat 60 de unelte de pescuit de tip monofilament cu o lungime de peste 1.800 m, cinci unelte de
pescuit tip ohana si 75 kg peste din speciile crap, platica si caras.

„In plus, in zona era si agentul ecolog Isacov Nicu, din cadrul Serviciului de Supraveghere si Inspectie al ARBDD
Tulcea, districtul Jurilovca, acesta sustinind ca nu avea cunostinta de existenta in perimetrul controlat a uneltelor de
pescuit ilegal si ca probabil acestea au fost amplasate de catre braconieri“, a declarat Octavian Popa. Potrivit
acestuia, comisarii GNM vor intocmi sesizari penale si vor aplica procedurile legale. Pe de alta parte, conducerea
Rezervatiei spune ca deocamdata urmeaza doar sa stabileasca daca era vorba de braconaj sau nu.

Administratia Rezervatiei are in prezent 30 de agenti ecologici care ar trebui sa supravegheze zilnic toata suprafata
Deltei Dunarii, in timp ce necesarul estimat este de cel putin 150 de angajati.

Se poate sa fie acelasi, ca nu zice daca l -au "ascuns" sau nu ! Citez din articol: "Pe de alta parte, conducerea Rezervatiei spune ca deocamdata urmeaza doar sa stabileasca daca era vorba de braconaj sau nu." Pai, nu? :)
 
Stiu baieti, e "moartea-n vacanta" cu braconierii si protejarea apelor.
Insa eu, voi, noi, suntem expusi daca vrem sa punem o rama-n ac, si asta e scopul pentru care am tot cautat si postat legislatia despre masurile luate acest an. (am aflat si eu ca perioada de prohibitie nu are date stabile, ci se asteapta in fiecare an "de la centru" , asa cum asteptam data Pastelui, de la Vatican)

Odata prinsi cu un carasel in undita, o sa fiti braconierii anului la TeVe, amendati si huliti, indiferent cate barje de peste scot "braconierii electrici', de langa voi .
Pazea !
 
Din pacate legea acesta a fost facuta iarasi cu "capul", de "omeni forte priceputi si bineintentionati" ... una dintre ele este prohibitia la stiuca in 2013 a durat doar 5 zile !!!
Adica din 20 martie ( cand a intrat in vigoare legea) pana in 25 martie inclusiv ... oare de ce, cine are interese sa recolteze si sa vinda icre legal???
Cat despre PG cate oficii atatea obiceiuri, interesativa din timp despre zona respectiva, sa nu aveti probleme care sa va umbreasca iesirea pe apa ....
 

Back
Sus