wood duck 12

Va salut, stimati barcaholici.
De ceva vreme m—am hotarat impreuna cu un prieten sa ne construim cate un caiac, stabilind ca cel mai frumos, mai practic si relativ usor de construit, exact in aceasta ordine este modelul wood duck de la clc.
Pana aici, toate—s bune.
Problema pe care o avem si cu care sunt convins ca multi s—au mai intalnit o reprezinta planurile acest model de caiac.
Sincer, parca nu—mi vine sa dau 100 usd cel putin la acest moment, in conditiile in care ne aflam la prima tentativa de a construi o astfel de ambarcatiune in marine naturala.
Am citit la un moment dat tot pe acest forum ca un domn oferea planurile acestui caiac in format electronic, sens in care apelez la ajutorul dvs si va rog, daca exista cineva care detine aceste planuri, sa mi le ofere si mie. Desigur, putem discuta si de o remunerație in acest sens, ca nu cer pomana.
In alta ordine de idei, am nevoie de placaj. Nu doresc sa Platesc 100 lei pe o foaie de okume...deocamdata, pt ca in cazul in care nu—mi iese jucăria, sa nu—mi para rau.
Am vb la welderomania si nu mai au placaj de 4mm de calitate buna ci doar unul pt ambalaje, etc, ce nu are incleiere rezistenta la umezeala.
Despre cei de la Holver nu stiu ce sa spun pt ca cel mai apropiat centru e la bv.
De unde as mai putea cumpara un placaj bunicel si ieftin?
Am gasit la dedeman ceva dar nu stiu cat de bun ar fi.
A folosit cineva placajul lor in constructia de caiac/canoe?
Orice sfat, orice idee ne—ar fi de mare ajutor.
Intentionam sa ne terminam jucăriile cat mai repede si sa profităm de apele mari ale Dunării din aceasta primavara :)
In speranta ca nu veti trece nepăsători peste topicul meu, va multumesc inca de pe acum si urez succes tuturor celor care se afla in plin proces de constructie a unor astfel de bijuterii.
Numai bine!
 
Nu am deloc experienta in constructia de barcute dar pot sa iti spun ca si mie mi-a spus cineva (initiat in asa ceva....nu spui cine......de la Cluj)ca sunt destui care si-au facut ambarcatiuni din placajul de la Dedeman imbracat in fibra....
Spor la treaba!
 
Temerile tale privind rezultatul constructiei primului caiac nu sunt justificate: până acum nu cunosc ratări printre cei ce au folosit modele CLC. Estetic, unora le-a iesit mai bine ca altora, dar toate si-au facut treaba pe apă. Aşadar va recomand sa nu faceti treaba pe jumătate si să lucrati direct cu materiale adecvate. Va fi un pic mai scump (cu 100lei) dar veti câştiga durabilitate în timp. În ipoteza asta mergeti pe mana celor de la Holver si cereti livrare la domiciliu - va costa în plus cam 60 lei (eu atât am plătit acest serviciu).
Baftă!
 
na acum nu am discutat problema placajului decat cu cei de la welderomania dar am inteles ca nu au ce vreau eu. O sa sun si la holver sa vad ce aflu.
Va tin la curent cu fiecare pas si va multumesc pt interes.
 
Daca iau okume de 4 mm am inteles ca e in jur de 100—120 ron dar nu sunt sigur. Oricum nu o sa cumpar okume pt ca nu e marin ci un placaj de exterior de calitate superioara. Astept un raspuns de la ei si ma decid dupa.
 
mai poti folosi de la Holver placajul de plop de 4mm. Eu am ales calitatea B/B si a costat aproape 100 RON, numai ca avea o dimensiune speciala 2440x1720, adica cu peste 1m patrat mai mult decat foaia de okume.
Sau daca nu ai pretentii sa lasi lemnul sa se vada poti folosi placaj de plop calitatea C/C, costa aproape 50RON foaia de 2440x1220 dar trebuie sa ai suflet bun, ca am auzit la unii ca au nimerit foi destul de rele, eu n-am avut probleme.
 
Nu aveti idee cat ma bucura raspunsurile voastre si cu atat mai putin cat de nerăbdător sint sa—l termin si sa „ma dau“ cu el...deja va invidiez pe cei care v—ati construit asa ceva :)
Astept maine un raspuns legat de placaj apoi ma decid.
 
Probabil nu a mai slefuit canturile foilor de placaj si incarca spatiul ramas intre foi cu chit pt a putea fi șlefuit ulterior...parerea mea.
 
In alta ordine de idei, am nevoie de placaj. Nu doresc sa Platesc 100 lei pe o foaie de okume...deocamdata, pt ca in cazul in care nu—mi iese jucăria, sa nu—mi para rau.

Indiferend de care placaj o sa folosesti, daca postezi "live", tot ce faci si in plus nu bagi in seama nerabdarea de a-l vedea pe apa, n-are cum sa nu iasa bine, chiar de la prima executie. Cu toate astea, daca ai necesarul de materiale procurat si niscaiva timp liber, in doua saptamani eu zic ca-l termini in prima faza de a-te vedea pe Dunare. In rest poti sa-l tunezi toata viata.
Noi te vom ajuta cu sfaturi, in sensul in care te-ar pandi vreo "capcana", care sa iti compromita acuratetea executiei ( rasina nepolimerizata cand scoti sarmele; punte fatza trasata pe celalalt sens de curbare al placajului care te va chinui la montare, bla-bla-bla & etc b-))
 
Cu toate astea, daca ai necesarul de materiale procurat si niscaiva timp liber, in doua saptamani eu zic ca-l termini in prima faza de a-te vedea pe Dunare.

Cam greu in doua saptamani. Mai ales daca esti la prima incercare. Hai sa ne grabim mai incet :)


punte fatza trasata pe celalalt sens de curbare al placajului care te va chinui la montare, bla-bla-bla & etc b-))

Stiu ca la Shearwater apare problema asta dar la Wood Duck, nu.
 
Mare lucru sa asculti(citesti) parerile unor oameni care au mai trecut prin acest proces.
Astept azi un raspuns la mesajul trimis celor de la holver sau un telefon, ceva sa pot comanda si placajul necesar. Am nevoie de 6 placi, in ideea in care vom construi 2 caiace identice. I—as suna eu dar nu am gasit un nr de telefon...
Vad eu, tb sa ma descurc cumva.
Spatiul destinat constructiei a fost deja pregatit, caprele—s pe pozitie,ambitie cat cuprinde, ce mai, treaba serioasa nu gluma, ca vine luna mai, cu nuferi si muci de salcie pe ghiolurile din apropiere :)
Vreau sa—mi fac un caiac!
Toate foile de placaj( sa nu zic fetili ) sa apeleze la mineee! :)))
 
Ultima editare:
Silvian poti cumpara placaj de la Holver Bucuresti sau Constanta. Eu am luat placaj okoume de 4 mm de la Bucuresti pentru ca nu aveau pe stoc la Constanta. Rasina + intaritor Epiphen RE/DE 4020 si fibra de 160g/mp de la Polydis.
Eu am inceput anul trecut constructia unui Shearwater 17 la care mai am de facut finisajele (slefuit, lacuit, garnituri de etansare la hath-uri, etc). Din pacate nu am facut fotografii cu evolutia lucrarii. Informatiile descoperite pe forum mi-au fost de mare ajutor si consider ca trebuie la randul meu sa ajut. Daca consideri ca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma suni tel 0744 642932.

Sorin.
 
Ultima editare:

Back
Sus