Vela pentru caiac

Salutare.
la caice exista optiunea de a monta si vela. Sunt mai multe variante de vele, 1. vela V tip Asian pacific.- usor de construit, dezavantajul ca merge doar cu bant din pupa, contra vantului nu e fezabila. 2. Vela Ovala- asemanatoare cu vela tip V. 3. Vela clasica cu catarg , de o dimensiune mai mica, avantajul este ca navigi cu ea in vant si sub vant, dar e mai complicat de construit si de montat catargul. Am mai vazut unele catarge si cu un foc foarte mic.
De la un caiac se poate ajunge la un caramaran din 2 caiace careia ii vom pune o vele.
Intrebare pentru cei priceputi in arta navigatiei cu vele: Vreau sa pun o vela simpla, cu un catarg simplu fara sarturi, cu o randa mica care sa fie trasa la mana si tinuta la mana.
Ma gandeam sa gasesc un sistem care se rigidizeze catargul de caiac, o vele cusuta pe catarg si scota legata de coltul randei. Merge asa simplu?
Va multumesc
 
Si aici alte poze:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3051661826718.1073741826.1718445346&type=1&l=e25b3e6010
La barcuta asta catargul este de aluminiu, are 2.5 m, este prins cu cu 2 sarturi si un strai prova, in plus se blocheaza in podeaua de lemn intr-o gaura cu profil patrat.
In functie de stabilitatea caiacului poate merita sa te gandesti si la niste flotoare eventual un derivor eu (e drept ca nu am experienta) sigur as fi facut o gramada de baie fara flotoare, am de gand sa il folosesc asa cand s-o mai incalzi apa :) ca sa am pretext sa fac baie.
Dom' profesor Buciu si-a construit un catarg cu ghiu cu randa si cu foc si a avut sccces pe al lui Sharewater l-am vazut pe Florio cum urca in vant cu barcuta aia.

O zi senina si blanda,
Radu
 
Derivorul este important si pentru o vela cu o suprafata mai mare nici flotoarele nu strica. In rafale au fost dese situatiile in care un flotor disparea sub apa datorita vantului. Noi folosim un derivor destul de mare/adanc pentru a mentine barca pe directie cand navigam cu vela.

Nsu inteleg inca cum vrei sa cosi vela de catarg, dar atat timp cat poti face voltele usor si poti cobora vela in caz de urgenta, poate fi simplu...

Sahalin02.jpg


EpistulaeExPonto02.mov.Still046.jpg


EpistulaeExPonto02.mov.Still041.jpg


532685_638711092812313_983162185_n.jpg


P1000301.jpg


552936_639120756104680_1989937964_n.jpg
 
Ultima editare:
M-am tot uitat la flotoarele voastre si ma gandeam daca nu cumva mi-ar trebui mai mari -cred ca ale mele sunt jumate din ce aveti voi-
O sa ma duc la mare si o sa vad cum este ...

O zi senina,
 
M-am tot uitat la flotoarele voastre si ma gandeam daca nu cumva mi-ar trebui mai mari -cred ca ale mele sunt jumate din ce aveti voi-
O sa ma duc la mare si o sa vad cum este ...

O zi senina,

Salut Radu. M-am tot documentat in ultimul timp, pentru ca ma fascineaza idea unui caiac trimaran. Intr-adevar, ai dreptate flotoarele, trebuie sa fie foarte lungi.
Uite aici un articol de la CLC care descrie evolutia caiacului lor de sailing. Se feresc de denumirea de trimaran, pentru ca e o conversie a unui caiac.

Kayak + Sail = Fun | Tracing the Evolution of a Kayak Sailing Rig

Aici exista si un link catre planurile de amas de la CLC. Pentru informatie doar...
Kayak & Canoe Sailing Rig: Ultra-Light, Easy to Assemble and Launch!
 
Ultima editare:
@Radu Articolele sunt bune. Am avut ocazia sa constat cat de puternica poate fi presiunea exercitata de vant asupra velei si implicit a kayakului. Vezi minutul 01:07:24 in video

Ne temeam ca ceva va ceda, ori va iesi catargul din talpa lui, ori pur si simplu se va rupe barca in doua de la locul unde se imbina cele doua jumatati... La vant lateral puternic, cu vela desfacuta complet, ama nu mai conta se scufunda de parca nici n-ar fi existat. Da, este o ama gonflabila, destul de mare ca volum, pot pluti pe ea cu toate cele 178 lbs. ale mele. Si catargul se curba uneori... morala mea: pot naviga cu vela dar trebuie sa-mi cunosc limitele echipamentului...:) pot ceda suruburile de prindere care prind aka de coama kayakului, poate ceda o aka (nici macasr tuburile de aluminiu nu sunt nemuritoare), etc. Noi l-am impins pana aproape de limita de rezistenta cand U-boat-ul gemea din fiecare incheietura... :)

553024_637478236268932_1363324219_n.jpg


The U-boat ready to dive..:)
 
E cea mai frumoasa poza (print screen sau ce-o fi) a unui caiac cu vela! Vazusem filmul, dar nu am dat importanta.
 
E cea mai frumoasa poza (print screen sau ce-o fi) a unui caiac cu vela! Vazusem filmul, dar nu am dat importanta.

Da, e un stop cadru din video. Cum nu puteam vedea prova kayakului din pozitia mea, M. avea misiunea sa stea cu ochii pe prova si sa semnaleze cu un scurt "in" ori de cate ori intra sub apa. Cum auzeam "in" cum lasam randa mai "moale"... si tot asa de-a lungul Grindului Chituc...:)

Aveam un siaj de parca eram motorizati..:)
 
Ultima editare:
Daca trimiteti la firma u-boat-ului filme si poze, sigur o sa va cheme la lansarea noului model.
Pentru colegul initiator al topicului: ce model de caiac ai, care este distanta de la punte la fund, sa ne dam cu parerea despre catargul potrivit si prindere. Din nou, eu sunt adeptul unui daggerboard.
 
Daca trimiteti la firma u-boat-ului filme si poze, sigur o sa va cheme la lansarea noului model.
Pentru colegul initiator al topicului: ce model de caiac ai, care este distanta de la punte la fund, sa ne dam cu parerea despre catargul potrivit si prindere. Din nou, eu sunt adeptul unui daggerboard.

@gvincentiu Nu ne cheama, ca sunt o firma mica (de familie) cu 3-4 lucratori, undeva in Colorado si nu au bani de irosit pe PR si invitatii...:) Sunt o familie serioasa si oameni de treaba si de cuvant.

@Ignatescu Sunt de acord cu Vincentiu in privinta derivorului.
 
Ideea este urmatoarea:
Daca ai caiac de o persoana , il poti transforma in tryak dar la cata munca este nu cred ca se merita doar pentru tryak, daca tot il transformi mai bine faci un catamaran din 2 caiacuri cu velatura corespunzatoare, derivor si eventual cu un motor de 2-3 CP. Altfel eu ma gandeam la un caiac cu o velatura mica de 2-2,5 mp, fara derivor si carma, nu cu V sail (Pacific Asian sail), fara sarturi sau strai prova, catargul fixat bine pe fund intr-un pahar si mai sus la 10-15 cmsi o vela triunghiulara fara ghiu, cu care sa poti face mici manevre. ar trebui sa fie simplu de construit pentru cine a mai construit.
ma intreba cineva cum prind vela de catarg? ca la un steag, catargul va fi demontabil, nu se poate asa?
In concluzie asa vad eu lucrurile:
1. caiac cu vela mica dar totusi manevrabila;
2. catamaran din 2 caiace cu suprafat velica mai mare, pentru 4-5 persoane ( motor, vela , padela)
3. tryak - 1-2 persoane, flotoare, derivoare, velatura;

Iar eu imi doresc varianta 1.
Va multumesc
 
Ultima editare:
Cred ca invergarea velei pe catarg este mai bine sa o faci cu inele (ca in poza) si nu ca un steag. Vela este mai comod de manevrat daca o ridici sau o cobori cu o funga pe un catarg gata fixat. Aparent sistemul se complica, dar de fapt manevrarea e mai usoara, pentru ca e greu sa ridici sau sa cobori catargul cu vela gata fixata pe el si fluturind in bataia vintului.
 

Atașamente

  • invergare vela.JPG
    invergare vela.JPG
    13 KB · Vizualizări: 35
Cred ca invergarea velei pe catarg este mai bine sa o faci cu inele (ca in poza) si nu ca un steag. Vela este mai comod de manevrat daca o ridici sau o cobori cu o funga pe un catarg gata fixat. Aparent sistemul se complica, dar de fapt manevrarea e mai usoara, pentru ca e greu sa ridici sau sa cobori catargul cu vela gata fixata pe el si fluturind in bataia vintului.

in unele situatii coborarea rapida a velei poate constitui diferenta intre un zambet uscat si o balaceala... inele si funga (in conditie buna si "alunecoasa") este sistemul cel mai rapid de ridicare/coborare... si inele cu vreo jumatate de cm mai largi in diametru decat catargul, in cazul nostru... Daca nu coboram rapid vela pe Razelm cand ni s-a desprins ama tribord, am fi facut baie sigur...
 
Ultima editare:
Frumosilor, anul trecut dupa ce am facut Wood Duck-ul am vrut neaparat sa ii pun o vela, cu care sa particip la TID.
Si m-a tentat vela tip Hobbie, pentru simplitate, usurinta cu care se desface si strange, pentru cate de putin loc ocupa si cum poate fi depozitata dupa ce o strangi.
uitati aici cum functioneaza :

[YOUTUBE]6BhBgKLkkbo[/YOUTUBE]

SI cum se confectioneaza acasa :

[YOUTUBE]uFWWKI_q2NU[/YOUTUBE]
 
Ultima editare:
Exact Florio, ceva simplu , poate ceva mai mica atunci cand nu avem si flotoare si in acelasi timp ideea cu invergarea e buna. De fapt e cel mai simplu sistem de vele. catarg fix dar demontabil, fara sartri si straiuri, o vele triunghiulara prinsa de catarg cu inele, invergata care sa poate fi ridicata si coboarat foarte usor( desi cred ca coborarea velei la baza catargului intr-un caiac cred ca ne va da probleme cu strangerea ei jos , deci trebuie luata in calcul si sistemul vela gen steag, atunci cand avem acces foarte rapid la baza catargului putem sa strangem vela prin infasurare) iar scota prinsa in borduri , nu la prova ca in clip. Mai trebeui calculata si suprafata velica pentru un caiac fara flotoare, cea din clip mi se pare cam mare pentru un caiac simplu.
Si acum la practica:
1. Cum fixam un catarg pe un caiac sit on top Bilbao, fara sarturi si strai?
2. Ce material folosim pentru catarg?
3. Ce material folosim pentru vela?
4. Pentru ridicarea velei ce componente folosim?
va multumesc
 
Daca trimiteti la firma u-boat-ului filme si poze, sigur o sa va cheme la lansarea noului model.
Pentru colegul initiator al topicului: ce model de caiac ai, care este distanta de la punte la fund, sa ne dam cu parerea despre catargul potrivit si prindere. Din nou, eu sunt adeptul unui daggerboard.

I would choose a centreboard for real sailing performance any time.

However leeboards are not tooo bad - particularly if Oughtred has drawn them up - he understands sailing performance very well so makes them deep enough and wide enough.

A big advantage of the leeboards for a boat that is used as a tender is that there is nothing inside the hull to get in the way of the shopping or the crowd you are trying to get ashore.

I would be tempted to fit two leeboards though - to get rid of the hassles of moving them when you tack.

However if the leeboard is relatively long (3.5 to 4ft) it may be adequate on both tacks without changing sides. it does have to be designed to take the loads in both directions - eg Bolger's Nymph dinghy leeboard clips over the gunwale and has an extended finger that hangs well down inside the hull.

Regards
Michael Storer
My Boats (http://members.ozemail.com.au/~storerm)
 

Back
Sus