Casa si Gradina

stavride

Mediterraneus Ponticus
Propun ca sub acest titlu sa adunam informatii utile despre bricolat pe langa casa - de la vopsele la rasaduri de flori.
Vanzari, donatii si schimburi de copaci fructiferi, rasaduri de rosii :), retete de gemuri si compoturi de la bunicile si mamele noastre (ce mai mare generatie de bucatarese), etc.

Ca sa incep eu, fiind la inceput de drum, am si curiozitati pe masura (greutatii) :)

1. Vreau sa imi vopsesc gardul din fier (bari de fier). Recomandari (pret=calitate) vopsea? Merita sa il vopsesc cu pistolul? Daca da, aveti vreo recomandare de pisto de vopsit (probabil ca pot vopsi mai mult decat un gard cu el - lemne prin curte, etc).

2. Vreau (la toamna) sa imi sadesc una-alta prin curte. Aveti cunostinte care vand pomi fructiferi, rasaduri (rosii, ardei, etc) cu pedigree? :) Chiar si vita de vie pentru o bolta...gustoasa.

3. Lavabile pentru interior - recomandari?

4. Centrala

5. Gresie, parchet, faianta :) - depozite, particulari ;) cu preturi-calitate bune(a)

Multumiri, lista este deschisa.


Iata si o reteta de la MAMA

Drob cu ciupeci si vinete

1kg vinete. 1/2 kg ciuperci. 4 oua. 4 linguri gris. 3 cepe. 1 roata mica de cascaval ras pd razatoarea mica. Marar si patrunjel. Condimente dupa preferinta (ex. ardei iute pisat).

Se curata vinetele de coaja si se taie cubulete. Ciupercile se curata si se taie la fel (cubulete). Vinetele si ciupercile cubulete se fierb 15-20 min dupa care se pun la scurs bine de tot. Ceapa se rumeneste (pana devine aurie), sea adauga in tgaie vinetele si ciupercile si se lasa pe foc pana compozitia devine calduta. Se ia de pe foc, se adauga 3 oua crude, condimente, verdeata si 2/3 din cascavalul ras si 4 linguri gris. Se omogenizeaza bine.
Compozitia se pune intr-o tava de chec captusita cu hartie de copt iar pe deasupra.se.pune un ou si restul cascavalului ras. Se intinde oul si cascavalul cu o fur ulita (se ,,zgarie,, cu furculita drobul) si se introduce la cuptor 15-20 de minute. SE SERVESTE RECE.

 
Nu ma pasioneaza prea mult gradinaritul, nu prea are legatura cu barcile, decit din perspectiva lui Captain Bligh (de pe Bounty) sau a lui Sir Chichester (care cultiva creson pe Gipsy Moth IV). In schimb reteta de drob pare ceva deosebit, cred ca o vom incerca, multumesc!

PS Ce e cresonul, de fapt?
 
PS Ce e cresonul, de fapt?[/QUOTE]

este untisorul nostru ...... plantutele alea care il gadilau pe Hoinar la talpi pe Dunare saptamana trecuta
 
Pe langa capitolul ce se ref nominal la plante, mai este un capitol numit gradinile mushului unde expui ce ai , ce ai vrea, si poti primi sfaturi concrete pt proiectul tau.
Ar mai fi ceva relativ la tot ce tine de energii regenerabile, si DIY pe tema caesi si gradinii, inclusiv apologia cacatului(fara gluma) pe BuildItSolar: Solar energy projects for Do It Yourselfers to save money and reduce pollution, o colectie de link-uri si realizari de la toalete ecologice, la panouri solare comandate de solar trecker. cu ceva rabdare devii un ecologist toba
Bafta
 

Back
Sus