Schimb Peridoc 2500 kg pentru unul de maxim 1800 kg

Schimb Peridoc Ohlmeier MT 2500 (vezi aici: Ohlmeier Fahrzeugbau) 2005 inmatriculat, - masa maxima autorizata 2500 kg dimensiuni gabarit L:7150 mm, l: 2350 H: 1400mm-pentru barca cu chila "planning", stare foarte buna, cu un peridoc cu sistem de franare cu masa maxima autorizata pana la 1800 kg, inmatriculat sau inmatriculabil. Barca are cca 1200 kg deci peridocul oferit trebuie sa poata duce aceasta greutate. Diferenta de pret se poate discuta. Schimbul se poate face la o locatie din zona Bucuresti pana la sfarsitul lunii mai sau in zona Tulcea dupa aceea.
Motivul promovarii schimbului: masa maxima autorizata prea mare pentru masina si categoria de permis a ofertantului. Puteti considera anuntul si ca unul de vanzare pret 2000 Euro.
 
Schimb Peridoc Ohlmeier MT 2500 (vezi aici: Ohlmeier Fahrzeugbau) 2005 inmatriculat, - masa maxima autorizata 2500 kg dimensiuni gabarit L:7150 mm, l: 2350 H: 1400mm-pentru barca cu chila "planning", stare foarte buna, cu un peridoc cu sistem de franare cu masa maxima autorizata pana la 1800 kg, inmatriculat sau inmatriculabil. Barca are cca 1200 kg deci peridocul oferit trebuie sa poata duce aceasta greutate. Diferenta de pret se poate discuta. Schimbul se poate face la o locatie din zona Bucuresti pana la sfarsitul lunii mai sau in zona Tulcea dupa aceea.
Motivul promovarii schimbului: masa maxima autorizata prea mare pentru masina si categoria de permis a ofertantului. Puteti considera anuntul si ca unul de vanzare pret 2000 Euro.

Daca in intentiile tale te va ajuta cu ceva, Alex, iti dau o sugestie .
Poti reomologa peridocul pentru masa maxim autorizata de 1800 kg.
Eu am facut treaba asta, pentru ca peridocul avea in acte o sarcina mai mare decat barca si desigur nu ma incadram in tipul de permis pe care il detin.
 
Daca in intentiile tale te va ajuta cu ceva, Alex, iti dau o sugestie .
Poti reomologa peridocul pentru masa maxim autorizata de 1800 kg.
Eu am facut treaba asta, pentru ca peridocul avea in acte o sarcina mai mare decat barca si desigur nu ma incadram in tipul de permis pe care il detin.

Chestia asta cu re-omologatul mi-ar place tare mult. Chiar azi am fost la RAR si l-am intrebat pe un inginer de acolo cum sa fac si mi-a zis sa scriu directorului. Un altul, din provincie, la care am ajuns printr-o relatie, mi-a zis sa vin cu hartie si placuta noua de la producator. I-am scris producatorului, din pacate in engleza, ca limba asta o stiu, n-am primit raspuns, l-am luat la telefon si tipul care mi-a raspuns mi-a zis ca nu-mi poate da pe nimeni care sa vorbeasca engleza.
Sunt, ca sa zic asa intr-o depresie pe subiectul asta. Prietenii imi spun sa-mi iau BE-ul si o masina mai mare. Altul zice ca de banii astia sa platesc pe cineva sa mi-o duca si s-o aduca odata pe an de la Tulcea.
Deci, daca ma poti indruma cum sa fac reomologarea, raman dator de o cinste!
 
Tot la fel am fost indrumat si eu la RAR Grivita, sa ma adresez in scris directorului, pana am sunat la Voluntari si am rezolvat-o in maxim o ora. Fara scrisoare si fara alte placute si documente din partea fabricantului.
Am fost nevoit sa reomologhez un peridoc transport busteni in peridoc transport ambarcatiuni. Inginerul de la RAR a completat campul B din CIV cu noul numar de omologare aferent acestui tip de remorca. Nu a trebuit nici proiect nici nimic, numai hartiile ce se completeaza la ei si taxa de reomologare. Apoi am schimbat si talonul pentru orice eventualitate. Singurele conditii impuse au fost sa corespunda dimensiunile trecute in CIV.
Dar sa asteptam sa raspunda Florio si sa ne explice cum a procedat.
 
Multumesc mult!
Te-ai dus cu "utilajul" sau doar cu hartiile?
Oricum am hartiile la mine si trec pe acolo sa intreb.
 
De fapt cum a fost toata tarasenia.
Am cumparat o cazatura de peridoc de la Tg. Mures, la un pret derizoriu pentru ca avea actele in regula, am zis eu. Nu vazusem talonul si nici CIV-ul, in care era trecut ca fiind pentru transport busteni. Asta am aflat-o cand am ajuns acolo. L-am luat totusi si l-am reconstruit, respectand dimensiunile din CIV. Intre timp il inmatriculase-m, ITP-ul era valabil, asa ca n-au fost probleme. La inmatriculare, politia a trecut pe talon "Remorca transport ambarcatiuni", seria, nr. de omologare si restul erau OK. La primul ITP, baietii m-au trimis la RAR pentru reomologare pentru diferenta dintre CIV si talon spunand ca se rezolva usor. Am sunat un prieten cu relatii la Grivita si acesta m-a trimis la un "Cutarica". Am vorbit cu omul si m-a indrumat ca si pe tine. Ei au o evidenta informatica mai detaliata decat ce scrie in CIV si mi-a spus tot despre el, pana si distanta de la punte pana la cupla.
Am mai stat cateva zile, hotarat sa fac cererea catre director, dar intre timp m-am hotarat sa sun la Voluntari, unde m-au trimis cei de la ITP. Surpriza: "Veniti cu obiectul pentru inspectia in vederea reomologarii"! "OK, o sa vin"
Am sunat pentru programare si tipa cu care am vorbit a spus ca nu se fac programari la remorci, vii cu ea intre ora X si ora Y, si daca sunt ghinionist, poate prind o persoana in fata, daca nu ... Am fost, l-a masurat tipul, a verificat seria, etc. si mi-a completat campul B din CIV cu noul numar de omologare. Cu actul in mana si cu celelalte documente m-am prezentat la politie pentru preschimbarea talonului. Acum am Remorca de tip 0 (sau O).
Sa concluzionez, ca am aberat destul.
Suni la nr. de pe site-ul RAR pentru informatii si programari, afli cu cine trebuie sa te intalnesti, vorbesti cu el, iei animalul dupa tine si te prezinti acolo. Totul legal, fara spagi si alte lucruri.
Nu vad de ce n-ar putea sa-l reomologheze pentru o sarcina maxima mai mica, nu sufera nici-un fel de transformari.
 
Tot la fel am fost indrumat si eu la RAR Grivita, sa ma adresez in scris directorului, pana am sunat la Voluntari si am rezolvat-o in maxim o ora. Fara scrisoare si fara alte placute si documente din partea fabricantului.
Am fost nevoit sa reomologhez un peridoc transport busteni in peridoc transport ambarcatiuni. Inginerul de la RAR a completat campul B din CIV cu noul numar de omologare aferent acestui tip de remorca. Nu a trebuit nici proiect nici nimic, numai hartiile ce se completeaza la ei si taxa de reomologare. Apoi am schimbat si talonul pentru orice eventualitate. Singurele conditii impuse au fost sa corespunda dimensiunile trecute in CIV.
Dar sa asteptam sa raspunda Florio si sa ne explice cum a procedat.

Salut Ciby.
I-am raspuns in privat lui Alex.

Cu privire la reomologare nu am multe indrumari. Pentru relatiile ce tin de masini, il platesc pe un tip descurcaret, sa nu pierd vremea.
Dar stiu ca totul s-a rezolvat legal, cu taxe oficiale, cu tot ce trebuie. Insa nu este un lucru ieftin, tin minte ca pret de cost ca a rivalizat cu scoala de soferi :) .
Acum insa am inteles ca s-a marit limita legala de tractare cu permis "B" , la 4500 kg masa maxim autorizata a ansamblului autovehicul tractor - remorca .
E de verificat informatia, poate nu mai este cazul sa se faca alte artificii.

L.E.
Ba da ( tot eu imi raspund) . Penru ca tot legea spune ca masa remorcii nu trebuie sa depaseasca masa autovehiculului tractor.
 
Salut,
Am fost la RAR Voluntari si in paralel am intrebat un alt tip de la RAR din Ploiesti. Nu se poate rezolva decat in doua feluri: cu acordul fabricantului (care trebuie sa-ti dea alte placuta cu acelas nr de fabricatie ca si cel stantat pe peridoc) sau cu acordul directorului de la RAR (am fost informat ca oamenii sunt rezonabili si vor sa-si incaseze taxa de re-omologare).
Am mers la doua capete. Neamtul nu mi-a raspuns la mail si cand l-am luat la telefon mi-a zis ca n-are pe nimeni sa vorbeasca engleza (desi in e-mail ma oferisem sa platesc serviciile prestate). Am scris si directorului RAR si astept raspunsul (vine in 30 zile de la depunere). In acest moment sper la un raspuns pozitiv.
Sper sa se rezolve cumva!
 
S-a intamplat!
Azi mi-a venit aprobarea de de-tarare. Maine ma duc la Voluntari s-a re-omologhez.
Deci anuntul de vanzare/schimb nu mai este de actualitate.
 
Deci sa intelegem ca ai remorca tractabila cu masina si carnetul din dotare.
Felicitari si sa te bucuri de ape line!
Cand ne vom intalni pe vre-un canal in Delta, dau eu borsul! Poate si spritul!
 
Deci sa intelegem ca ai remorca tractabila cu masina si carnetul din dotare.
Felicitari si sa te bucuri de ape line!
Cand ne vom intalni pe vre-un canal in Delta, dau eu borsul! Poate si spritul!

Da! Azi am fost si in Voluntari. Mai dureaza cateva zile -talonul peridocului si inspectia autoritatii navale si apoi directia Delta pe Chilia!
Dau eu spritul!
 
Fericitule!!!

De-as mai reusi sa-mi fac si anul asta concediul pe Chilia... imi tiuiau urechile de liniste, barca se legana usor, crapul tragea, telefonul era inchis... :pescar:
 

Back
Sus