Dunavat-Locuri speciale

Salutare tuturor,
Intentionez sa-mi petrec un mic concediu - o sapt in Dunavatul de jos. Plec pe 29 si ma intorc pe 6 dupa Paste. Pentru ca merg cu fi-miu am ales cazarea la pensiune. Merg cu o barca gonflabila tare misto - Grabner Hobby cu Yamaha 25 hp 2 timpi.
Nu ma omor cu pescuitul asa ca intreb adevaratii cunoscatori ce ar fi de vazut in zona? intentionez sa merg in sud Portita, Perisoru, sf Gheorghe.
As vrea sa merg la Inviere, ce biserici stiti in zona de rit normal?
multumesc.
 
Salutare tuturor,
... ... ...
As vrea sa merg la Inviere, ce biserici stiti in zona de rit normal?
... ... ...

Din cite stiu, Pastele se sarbatoreste in aceeasi zi la toti crestinii ortodocsi (si de rit nou si de rit vechi, cum sint lipovenii). Asa ca poti merge la Inviere in orice biserica. Singura chestie deosebita este ca Sf. Gheorghe se sarbatoreste la lipoveni pe 6 sau 7 mai (la noi a fost pe 23 aprilie), deci va fi imediat dupa Paste. Probabil ca o pensiune din Sf. Gheorghe ar fi o alegere buna, cred ca vor fi ceva chefuri in zona. :)
Despre trasee, vezi postarile unora mai "umblati" prin zona. De exemplu Florio, Pupezica, Ciby etc.
 
Din cite stiu, Pastele se sarbatoreste in aceeasi zi la toti crestinii ortodocsi (si de rit nou si de rit vechi, cum sint lipovenii). Asa ca poti merge la Inviere in orice biserica. Singura chestie deosebita este ca Sf. Gheorghe se sarbatoreste la lipoveni pe 6 sau 7 mai (la noi a fost pe 23 aprilie), deci va fi imediat dupa Paste. Probabil ca o pensiune din Sf. Gheorghe ar fi o alegere buna, cred ca vor fi ceva chefuri in zona. :)
Despre trasee, vezi postarile unora mai "umblati" prin zona. De exemplu Florio, Pupezica, Ciby etc.

Multumes, Pelicanule, pentru apreciere !!! Tocmai vroiam sa intreb cata benzina vrea sa arda ... :):):) Adica ... cat de lungi sa fie turele ??? Pentru mine, stand in Mahmudia, un loc deosebit este Chilia Veche cu uriasa ei biserica... Ore estimate pe ape / tura... cam asta ar fi intrebarea...

P. S. ATENTIE cu Portita !!! Ai UN RAZELM de trecut... si de venit inapoi !!!
 
P. S. ATENTIE cu Portita !!! Ai UN RAZELM de trecut... si de venit inapoi !!!

Asa nasol este Razelmul ? Ultima data am fost acum vreo 28 de ani, cu caiacul, e drept ca pe vreme buna.
ce imi amintesc este ca era apa foarte mica, maxim 2 metri, si purtam bocanci ca sa putem cobori si lucra la plasele lipovenilor.
daca il atentionezi pe livium cu un motor de 25 de cai, inteleg ca eu, cu de 10 ori mai putin, e preferabil sa raman la Snagov...?
intrebarea e pe bune.
 
Multumesc de raspunsuri si atentionari. Chiar nu stiam ca sarbatorim Pastele deodata cu lipovenii.
La benzina nu am limita, as face ture de maxim 3-4 ore dus.
Stiu cu Razelmul, stiu ce valuri apar dar ma bazez p barca asta mai mult decat p orice alta barca din fibra.
astept cu nerabdare ceva puncte de interes, d-alea nebatute de tot omul.
tx
 
O prima propunere...

Multumesc de raspunsuri si atentionari. Chiar nu stiam ca sarbatorim Pastele deodata cu lipovenii.
La benzina nu am limita, as face ture de maxim 3-4 ore dus.
Stiu cu Razelmul, stiu ce valuri apar dar ma bazez p barca asta mai mult decat p orice alta barca din fibra.
astept cu nerabdare ceva puncte de interes, d-alea nebatute de tot omul.
tx

Chestiunea cu "arsul benzinei" era o gluma... ecologista... :):):) sau pentru ecologisti ... ??? :confused::confused::confused: Deh, nici eu nu mai stiu ce-am gandit atunci cand am scris :):):)

Ref. Razelm, nu ma lua pe mine (ma refer la pareri si sfaturi) ca si etalon. Mie mi-e frica de Razelm si consider ca nu am suficienta experienta sa-l abordez... Cand citeam ce au facut Nomazii si altii pe Razelm cu caiacele, imi transpirau palmele. Conchid spunandu-ti sa ai grija... Eu am preferat sa ma duc la Portita pe mare... :):):)

Scriu pe fuga intru-cat plec in Delta. In postul mei ai descrierea completa a turei pe care ti-o propun: Lacul Belciug

Harta+Belciug+Livium+27.04.2013.jpg


Iti dau pe PM numarul de telefon...

Ape linistite si ture multe iti urez, cu atat mai mult ca in acea perioada sunt si eu pe-acolo... :):):)
 
Alte detalii...

La pag. 58-60 din postul meu ai descrisa pe larg O TURA in Delta de Sud... Acum apele sunt mari, s-ar putea sa nu te confrunti cu cele care m-au inspirat pe mine sa scriu... :):):) Dar... ia in calcul ca s-ar putea sa nu incapi pe sub salcii pe Crasnicol :):):) Just kidding !

Intrarea din Crasnicol spre Belciug este "suie", in unghi ascutit fata de Crasnicol si destul de ascunsa... cand am fost eu era un firicel de apa mascat de stuf... Pana pe Belciug sunt / au fost 6 praguri... obstacole, butuci si plauri... dar merita !!!

Mai mult nu mai spun, ca se supara SSS-ul... :):):)
 
aveti cumva idee ce viteza poate avea apa pe aceste canale?
viteza mea maxima este de 8 km/h, cu motorul aproape de blana....
pe dranov in decembrie eu am estimat viteza apei intre 3-4 km/h, dar banuiesc ca acum este alt poveste.
 
Ref. Razelm.... Cand citeam ce au facut Nomazii si altii pe Razelm cu caiacele, imi transpirau palmele.

Sperii omul, Bogdane...

Specificand de la inceput ca nu vreau sa incurajez pe nimeni sa-si asume riscuri ce depasesc posibilitatile ambarcatiunii, sau nivelul de confort al barcagiului, trebuie totusi sa remarc ca dificultatile Razelmului au capatat proportii mitice nejustificate in realitate.

Razelmul este un lac relativ usor traversabil... chiar si pe valuri. Noi suntem doi amatori neantrenati, soareci de birou fara conditie fizica, fara vreun stil anume de padelat (manuim linguritzele dupa ureche) iesim din an in Pasti cu U-Boat-ul (o ambarcatiune de 5.5 m din cauciuc si panza) si l-am traversat pe vant si valuri de la Canalul Dunavatz - Insula Popina - Sarichioi - Capul Calugaru (dupa un zigzag de volte impotriva vantului de sud) - Portitza.

Razelmul maraie, latra, isi arata coltzii, poate crea probleme, dar nu este nici pe departe balaurul din povesti...:) Poarta o vesta de salvare si vei avea ce povesti indiferent de conditiile meteo si de ce se intampla cu barca.
 
Pupezica, multumesc de pont, te sun cum ajung in zona, poate ne si vedem.
Multumesc Nomazilor (mult prea modesti) pt sustinere, asa cum zicem am fost de mai multe ori pe Razelm si cam stiu cum e. Nici vorba sa merg fara veste mai ales ca sint cu un copil. Grabner-ul cred ca e cea mai misto barca gonflabila posibila, hypalon, poate fi folosita si la ww max gr2, daca te tii de ea poti sa navigi si p valuri de 5m.
Stie cineva daca Biserica din inima deltei a fost reconstruita? inteleg ca a ars.
alte ponturi?
tx
 
aveti cumva idee ce viteza poate avea apa pe aceste canale?
viteza mea maxima este de 8 km/h, cu motorul aproape de blana....
pe dranov in decembrie eu am estimat viteza apei intre 3-4 km/h, dar banuiesc ca acum este alt poveste.

Dca te ajuta cu ceva, "sensul general" pe canale este inca spre balta... cam pe toate canalele. Pe Dunare este un curent, mama-mama... cu motorul meu (100 CP) la sub 1000 de ture stai pe loc... evident cu prova in amonte... :):):)
 
Pupezica, multumesc de pont, te sun cum ajung in zona, poate ne si vedem.
Multumesc Nomazilor (mult prea modesti) pt sustinere, asa cum zicem am fost de mai multe ori pe Razelm si cam stiu cum e. Nici vorba sa merg fara veste mai ales ca sint cu un copil. Grabner-ul cred ca e cea mai misto barca gonflabila posibila, hypalon, poate fi folosita si la ww max gr2, daca te tii de ea poti sa navigi si p valuri de 5m.
Stie cineva daca Biserica din inima deltei a fost reconstruita? inteleg ca a ars.
alte ponturi?
tx

Anul trecut nu fusese reconstruita in acceptiunea unei biserici cu turla, dar exista... era acolo. Cred ca in septembrie-octombrie am fost ultima oara... Am postat poze.

P. S. Cred ca te referi la Bisericuta din inima Deltei, situata pe Canalul Crasnicol, in zona intersectiei cu Canalul Belciug

P. P. S. Daca vrei ture "pe care nu le face tot omul", ieri am "fortat" Canalul Magistral si anul trecut am PARCURS Canalul Suez... care sunt oarecum peste drum de tine
 

Back
Sus