Sfat ancora

Salutare!
Am nevoie de un sfat in vederea alegerii unei ancore potrivita pentru utilizarea pe dunare. Folosesc una de 8 kg,dar nu tine in curent puternic.Credeti ca daca as pune lant as rezolva problema?Sau trebuie o ancora mai grea?Barca este o pilotina de 5.80m.
 
Opt kilograme ar trebui sa ajunga pentru o barca de pina in 6 m, dar vreo citiva metri de lant nu au ce sa strice. O veche zicala marinareasca spune ca "nici o ancora n -a grapat vreodata pentru ca a avut prea mult lant la apa!" In curent sau vint foarte puternic trebuie sa -i dai foarte multa linie la apa (chiar de sapte - opt ori adincimea apei) si rolul lantului este esential, pentru ca prin greutatea sa mareste componenta orizontala din forta de tragere a barcii, in detrimentul celei verticale care are tendinta de a smulge ancora.
Daca nu ai lant (dar merge si pe lant) poti sa instalezi o greutate (sau o a doua ancora, mai mica) la citiva metri de ancora principala, pe aceeasi linie de ancorare. Distanta de la ancora principala la aceasta greutate (sau ancora secundara) trebuie sa fie mai mare decit adincimea apei in acel loc, pentru a putea recupera pe rind cele doua ancore.
De asemenea, forma ancorei este importanta, pe un fund nisipos, de exemplu, este mai buna o ancora tip Danforth (ca acestea: The Anchor Store: Anchors, Galvanised Danforth Style Anchor) decit una tip amiralitate sau cirlig care au bratele subtiri si sint mai bune pe un fund mai solid (pietros, etc).
 
Salutare!
Am nevoie de un sfat in vederea alegerii unei ancore potrivita pentru utilizarea pe dunare. Folosesc una de 8 kg,dar nu tine in curent puternic.Credeti ca daca as pune lant as rezolva problema?Sau trebuie o ancora mai grea?Barca este o pilotina de 5.80m.

Asa cum zice Pelicanul, ancora ta este suficient de buna. Problema este lipsa lantului, care face ca tija ancorei sa se ridice si astfel nu mai poate sta agatata.
Pune-i 5 m de lant si ai sa vezi ca nimic nu te mai smulge din loc :) . Lantul are si rolul unui amortizor al socurilor, astfel tachetii barcii nu vor mai fi fortati si totodata voi veti sta mai confortabil la ancora, fara smucituri .

Ca tip de ancora, am testat mai multe. Dintre toate mi-a placut ce randament da o ancora plug de doar 5 kg. Am si un Danforth de doar 2,5 kg (duraluminiu ) pe care n-ai sa o poti scoate tragand cu doua barci ca a ta, daca se infige in fundul lutos al Dunarii .
In schimb se descurca mai putin bine daca o lansezi in ape care mai au si vegetatie.
Ancora plug e universala. Mi-a tinut excelent si in nisipul sau bolovanii Marii Negre, si in Dunare sau lacuri, si in mal sau vegetatie .
Am cam 6m de lant dedicat, de ancora (pe una dintre liniile de ancorare) si 5m de lant zincat, gros, de la targ, pe cealalta.

Avantajele de a cumpara lant de ancora, sunt evidente :
-Zaua este bine protejata chimic, printr-un strat de zinc care nu se exfoliaza si nici nu are pori permisivi care sa dea in timp usoare urme de rugina. Mai ales la apa marii. Acest lant va tine o vesnicie in apele noastre.
-Zaua este mai groasa " in carne" si deci lantul este mai compact si mai greu. Totodata volumul lantului va fi mai mic decat al unuia obisnuit fiindca zalele nu sunt atat de mari .
 
Ultima editare:
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.
 

Atașamente

  • poza.JPG
    poza.JPG
    12.7 KB · Vizualizări: 70
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.

Asta era problema. Acest tip de ancora nu poate tine in curent fiindca nu se poate fundarisi infigandu-se sau agatand.
Incearca o ancora plug sau un danforth .
Gasesti la toate magazinele de profil. As putea sa-ti dau o directie, dar nu e singulara ( cred ca nu ma banuieste nimeni de reclama :) ).
Eu am cumparat doua ancore plug de aici . Ajungi usor, au sediul langa Bucuresti, pana in Corbeanca.
Ancora de 5 kg iti va fi mai mult decat suficienta.
E foarte robusta, prinde in toate tipurile de fund, de la pietris, nisip, pana la mal sau bolovani.
 
Mersi mult!O sa merg la ei,o sa iau o ancora de 5 kg si o parama de ancora de 30m.cred ca ar trebui sa iau si lant,nu?
 
Cred ca fara lant la fel de eficienta e si ancora patent lipovenesc .....un bolovan legat cu parama.....
Sigur ii trebuie si lant pt a pastra pozitia culcata a ancorei.....
 
Pentru ancorarea in curent iti trebuie neaparat si lant. Cel putin 5 m de lant de 15 - 20 mm grosime, cu zaua cit mai groasa in "carne", preferabil zincat. Cred ca gasesti si pe la depozitele de constructii. Ancora pe care o ai acum o poti folosi doar pe apa linistita sau ca greutate pe linie pentru stabilizarea ancorei principale (vezi modelul propus de Florio). Sa ne tii la "curent" ! :)
 
Mersi mult!O sa merg la ei,o sa iau o ancora de 5 kg si o parama de ancora de 30m.cred ca ar trebui sa iau si lant,nu?

Desigur. Cum am spus si mai sus, e neaparat nevoie in prima portiune dupa ancora, de greutatea lantului .
Daca vrei sa te edifici mai bine, vino la mine sa vezi concret tipul de ancora si tipurile de lant.
Ca sa nu comanzi numai dupa poze :) .
 
Dupa 15 ani de pescuit la crap IN CURENT pe bratz sau navigabila ,ancorare de cel putin 2-5 ori pe zi , cea mai buna ancora s a dovedit a fi sabotul de locomotiva ,sau si cu o sfoara mai subtire (max30cm) bolovan ,eficacitatea celor enumerate de colegii de sus nu o contest !, DAR AM SCOS DIN CRACI ASA CEVA si e la vanzare pe siteuri acum!, daca te asezi numai pe nisip sau pietre da , dar ce faci cu plugul in copaci de 10 ani pe fund si prinsi in 1-2 vagoane de craci ? prefer chiar o bara de 60-100 cm diametru ,lungime 20 cm cu 4 mustati de fier beton intoarse la 20 cm , tragi in amonte indrepti mustatile si scapi ancora
sezonul trecut am mers numai pe pietre de masina de spalat!!!! daca nu ieseau seara legam o sticla si dimineata mergeam iarasi in acelas loc , (mai frumos este cand gasesti pe cate unul legat de sticla in zori !!! el : ,,eu am venit primul !, eu : mi am luat sticla si sfoara!!!" . pietre se gasesc .
NU MARIMEA barcii conteaza !.GREUTATEA !!!!
lungimea sforii o dai dupa greutate barca , greutate ancora , viteza apei , adancime , fund , si muuuuulta experienta in luari de curent sau peste cu tot cu ancora si ce e mai nasol 10 lansete n apa !!!!!
conluzie personala pe dunare :...2 bolovani (betoane )unul mare unul mic la trena pentru a nu ti parea rau dupa ei
si ti mai spun un secret ! baltaretii zic:,,taci ca stie ..a mai fost paci!!"
pasti fericit !!!
 
Cu alte cuvinte,e bun si modelul meu de ancora,doar ca nu e destul de grea?anul trecut m am ancorat pe chilia cu doua bucati de fier ca niste sine imprumutate de la un coleg de pescuit,dar era destul de incomod.se intampla des sa nu poti scoate ancora plug?dupa teoria asta nici lantul nu e bun ca se poate incurca in craci...as vrea sa rezolv intr-un fel ca la sfarsitul lunii as vrea sa merg la pescuit pe chilia.Sarbatori minunate va doresc!
 
Dupa 15 ani de pescuit la crap IN CURENT pe bratz sau navigabila ,ancorare de cel putin 2-5 ori pe zi , cea mai buna ancora s a dovedit a fi sabotul de locomotiva ,sau si cu o sfoara mai subtire (max30cm) bolovan ,eficacitatea celor enumerate de colegii de sus nu o contest !, DAR AM SCOS DIN CRACI ASA CEVA si e la vanzare pe siteuri acum!, daca te asezi numai pe nisip sau pietre da , dar ce faci cu plugul in copaci de 10 ani pe fund si prinsi in 1-2 vagoane de craci ? prefer chiar o bara de 60-100 cm diametru ,lungime 20 cm cu 4 mustati de fier beton intoarse la 20 cm , tragi in amonte indrepti mustatile si scapi ancora
sezonul trecut am mers numai pe pietre de masina de spalat!!!! daca nu ieseau seara legam o sticla si dimineata mergeam iarasi in acelas loc , (mai frumos este cand gasesti pe cate unul legat de sticla in zori !!! el : ,,eu am venit primul !, eu : mi am luat sticla si sfoara!!!" . pietre se gasesc .
NU MARIMEA barcii conteaza !.GREUTATEA !!!!
lungimea sforii o dai dupa greutate barca , greutate ancora , viteza apei , adancime , fund , si muuuuulta experienta in luari de curent sau peste cu tot cu ancora si ce e mai nasol 10 lansete n apa !!!!!
conluzie personala pe dunare :...2 bolovani (betoane )unul mare unul mic la trena pentru a nu ti parea rau dupa ei
si ti mai spun un secret ! baltaretii zic:,,taci ca stie ..a mai fost paci!!"
pasti fericit !!!

Astea de la cunoscatori sunt nepretuite :) .
Chiar si pescarii de pe litoral folosesc ancore improvizate, cu 4 brate din fier beton cam de 10-12 mm diametru, probabil din aceleasi considerente : la pescuitul din larg se pot bloca intre bolovani. Iar bratele acelea destul de subtiri, se pot dezdoi si scapa .

Despre pescuitul pe Dunare va las pe voi, eu unul nu stiu afinitatile astea. Am dat sfaturi doar despre ancorarea corecta, in conditii normale. Ce spune Teo, e extrem :) !
 
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Ancora mea nu este din cele enumerate de voi,este aproximativ ca cea din poza atasata.Credeti ca este buna si asta,sau ar trebui sa fie una care sa se infiga in sol?Ce fel de lant,grosime,lungime si alte caracteristici,trebuie sa aleg pentru aceasta ancora?Daca-mi puteti da si un link de unde pot cumpara cu atat mai bine.

salut, eu am o ancora identica cu a ta. o folosesc de 4 ani pe dunare/delta. barca mea este un crownline de 1.2t + incarcatura curenta. pot sa-ti spun ca va tine fara probleme, este pentru Delta/Dunare/Lacuri. problema o sa o ai doar pe Dunare dar daca respecti proportia paramei/adancimea nu o sa ai probleme. pe canale nu o sa te ridice nici siajul barcilor chiar daca lasi putina parama in apa. pot sa-ti dau un exemplu : saptamana trecuta am fost in delta la Crisan. cota este foarte ridicata si curentul f. mare pe Dunare. la gura canalului Caraorman am ancorat pe Dunare direct in curent la adancimea de 3m langa mal si cu appx. 10m parama a tinut 2 h chiar daca au trecut 2 vapoare si pasagerul pe langa noi. bineinteles ca daca combini cu lant te va ajuta mai mult in special in sensul ca nu vei fi nevoit sa lasi lungime mare. dar poti trai si doar cu parama, eu am 25m pentru Delta si nu am avut probleme niciodata. eu nu am pus lant pt. ca nu am un spatiu prevazut pt. ancora in prova si folosesc un locker pt. bagaje.
 

Back
Sus