Club nautic SAN GIORGIO - va invita la GIURGIU

Buna tuturor ,


Pentru ca intre timp pasiunea a mers si mai departe , am initiat un club nautic in orasul de pe Dunare care de sute de ani nu mai avea asa ceva. Suntem putini dar cu entuziasm si avem ceea ce e mai important - luciu de APA . Avem un ponton ( vezi figura ) de unde puteti incepe periplul pe Dunare sau pe canalul Sf. Gheorghe ( mai linistit) si de pe care puteti avea acces usor spre ambarcatiunea voastra. Dincolo de acostare va putem oferi alimentare cu combustibili, ulei si alte consumabile , asistenta la ambarcatiuni si intretinere , aprovizionare anticipata cu alimente si alte consumabile , inchiriere material sportiv. Si bineinteles paza non-stop . Deasemeni oraganizam plimbari cu vaporasul 15 locuri pe Dunare si organizam evenimente pe ponton (50 mp ).
Sper ca in toamna sa putem organiza si prima regata asa ca va astept cu propuneri de colaborari si va astept cu drag cu vele sau motor cu tot .
 

Atașamente

  • ponton db construct.jpg
    ponton db construct.jpg
    65.8 KB · Vizualizări: 104
Buna tuturor ,


Pentru ca intre timp pasiunea a mers si mai departe , am initiat un club nautic in orasul de pe Dunare care de sute de ani nu mai avea asa ceva. Suntem putini dar cu entuziasm si avem ceea ce e mai important - luciu de APA . Avem un ponton ( vezi figura ) de unde puteti incepe periplul pe Dunare sau pe canalul Sf. Gheorghe ( mai linistit) si de pe care puteti avea acces usor spre ambarcatiunea voastra. Dincolo de acostare va putem oferi alimentare cu combustibili, ulei si alte consumabile , asistenta la ambarcatiuni si intretinere , aprovizionare anticipata cu alimente si alte consumabile , inchiriere material sportiv. Si bineinteles paza non-stop . Deasemeni oraganizam plimbari cu vaporasul 15 locuri pe Dunare si organizam evenimente pe ponton (50 mp ).
Sper ca in toamna sa putem organiza si prima regata asa ca va astept cu propuneri de colaborari si va astept cu drag cu vele sau motor cu tot .

Bravo, foarte buna intiativa !
Greu de crezut ca Giurgiul, oras-port din vechime, nu dispunea de nici o facilitate pentru ambarcatiuni de agrement. Eu voiam sa lansez barca la Oltenita.
Intreb si eu precum colegul de mai sus : o rampa betonata pentru lansari de ambarcatiuni, exista ?
Si inca o intrebare care s-ar vrea mai mult o sugestie : daca tot se face paza, un ponton pentru andocarea ambarcatiunilor aveti in plan ? Cred ca multi si-ar tine barcile la voi, pe malul Dunarii.

P.S.
Inteleg ca e vorba de Giurgiu. Care e apropierea de bratul Sfantul Gheorghe ? (sau exista un canal local, cu acelasi nume? )
 
plecarea de 1 Mai a traditionalei curse de kaiace

Iata si poze de la plecarea de 1Mai de langa pontonul nostru a traditionalei curse cu kaiacele oraganizata de Costin Iatan de la TID Romania . Speram ca in curand sa mai adunam o gasca pentru o noua plecare pe traseul Giurgiu - Oltenita.
 

Atașamente

  • IMG_20130501_093621.jpg
    IMG_20130501_093621.jpg
    141.8 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20130501_092326.jpg
    IMG_20130501_092326.jpg
    71.2 KB · Vizualizări: 96
Felicitari !

Intrebari:
- loc de campare in apropiere ? (de la sine inteles: curatel, cu dezlegare la gratar si eventual ceva umbra ?)
- Ce lungime are canalul si/sau cu ce trasee il pot prelungi astfel incat sa nu ies in Dunare ? Am o barcuta relativ fragila care nu rezista la radacini si alti bolovani, precum si un motor de 2 cai care nu rezista la nimic :)

Multam fain,
 
Puteti campa chiar in vecinatate sub o salcie pletoasa :)) . Gratar se poate face la noi pe ponton sau avem si unul plutitor :). WC doar stationar. Desigur pot fi gasite si alte locuri pitoresti de campare in jur pe malul canalului . Canalul are 6.275 m ( l-am masurat acum pe harta ca sa ofer informatii veridice) e lipsit de vegetatie pe mijlocul lui deci nu sunt probleme nici macar cu adancimea si mai ales in aceasta perioada . Asa ca te asteptam cu drag !




Felicitari !

Intrebari:
- loc de campare in apropiere ? (de la sine inteles: curatel, cu dezlegare la gratar si eventual ceva umbra ?)
- Ce lungime are canalul si/sau cu ce trasee il pot prelungi astfel incat sa nu ies in Dunare ? Am o barcuta relativ fragila care nu rezista la radacini si alti bolovani, precum si un motor de 2 cai care nu rezista la nimic :)

Multam fain,
 
WC am eu, portabil :):):) cred ca pot sa-l pun si pe barca :)

Multam fain de invitatie, inainte s-o finalizam, niste cotatii - cat si pentru ce ?
Aici daca ne e permis, daca nu in privat, te rog ?
 
Multumesc pentru aprecieri !

E adevarat o rusine ca nu a existat asa ceva aici , atat de aproape de Bucuresti. Tocmai de aceeea ne-am si apucat de treaba.
Lansarea la apa se poate face la 10 m de ponton inca e apa mare si nu se "vede" platforma betonata , dar panta e lina nisipoasa si permite fara probleme lansarea la apa. In max o saptamana ramane rampa betonata curata si se poate folosi
Pontonul de care va spuneam si pentru asta l-am facut pentru andocare. Deja avem 10 ambarcatiuni locale care sunt trase acolo. Poza e din toamna intre timp am mai facut extinderea pontonului pentru o capacitate mai mare care poate fi oricand extinsa. Iar preturile nu sunt ca la Tomis :)) .
Florio , pontonul nostru e chiar pe bratul Sf Gheorghe sau canalul Plantelor , iesirea la Dunare se face la 500 m de locatia noastra. Iata si o locatie mai exacta de pe Google Earth atasata .
 

Atașamente

  • ponton4.jpg
    ponton4.jpg
    113.7 KB · Vizualizări: 96
Geo2005 - doar sa nu-ti doresti prea multe :)))). N-ai nevoie de niciun permis special. Doar daca iesi pe Dunare ca e zona de frontiera iti trebuie PG .
 
Andocare la Dunare la doar 60 km de Bucuresti - Club nautic SAN GIORGIO

Revin cu poze noi de la pontonul nostru si cu noi facilitati pe care le oferim anul acesta :

- loc de parcare ;
- gratar si loc de picnic cu mese ;
- accesul pe ponton doar cu cartela ;
- camere de supraveghere si posibilitatea de a vizualiza si conditiile meteo ;
- acces wireless gratuit ;
- membrii clubului beneficiaza de PG gratuit in baza legitimatiei de membru ;
- rampa betonata de acces la apa ;


In curand ( dupa ce trec ploile ) noul ponton de 19 m lungime va fi lansat la apa si astfel vom oferi noi locuri de andocare si cazare . Detalii pe Clubul Nautic SAN GIORGIO .
Membrii clubului au acces gratuit pe sectorul romanesc al Dunarii ( in baza avizului Politiei de frontiera ) tot anul fara anuntare prealabila !!!!

Va asteptam cu drag !
 

Atașamente

  • dbconstruct 187.jpg
    dbconstruct 187.jpg
    74.2 KB · Vizualizări: 97
  • dbconstruct 183.jpg
    dbconstruct 183.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 109
  • dbconstruct 192.jpg
    dbconstruct 192.jpg
    89.7 KB · Vizualizări: 102
  • dbconstruct 180.jpg
    dbconstruct 180.jpg
    80.3 KB · Vizualizări: 102
  • dbconstruct 176.jpg
    dbconstruct 176.jpg
    86.2 KB · Vizualizări: 101
Cu apa la cote de inundatie

Desi Dunarea a ajuns la cote maxime "noi totusi plutim " in tip ce toti ceilalti sunt sub ape :)
 

Atașamente

  • IMG_20140519_125123.jpg
    IMG_20140519_125123.jpg
    95.9 KB · Vizualizări: 80
  • IMG_20140519_125133.jpg
    IMG_20140519_125133.jpg
    85.2 KB · Vizualizări: 83
Desi Dunarea a ajuns la cote maxime "noi totusi plutim " in tip ce toti ceilalti sunt sub ape :)

Confirm, am fost ieri la fata locului, cu prietenii nostri Bogdan B si Gabi H.
Dunarea e ceva ce nu s-a vazut nici anul trecut, lucru care mi-a amanat putin planurile de a lansa barca peste 2 zile. Posibilitate exista, clubul are spatiu disponibil pentru barci, insa panta de lansare la apa e putin cam aglomerata din cauza apelor mari care au concentrat in acest loc ambarcatiunile.
Mi-a placut locul care e in dezvoltare vizibila, mi-a placut omul care conform proverbului, "il sfinteste" :) .
Asa ca daca in acest weekend nu voi fi pe Dunare, sigur lansarea barcii mele va fi saptamana viitoare.
Sezon frumos la toata lumea !
 

Back
Sus