Corbu - Gura Portitei -pe uscat si pe apa-

Ma gandeam ca week-end-ul 24-26 (27) mai sa ma dau cu bicla de la Corbu la Gura Portitei dus-intors (eventual punem cortul peste noapte la Portita) si apoi sa ne jucam cu caiacele in mare (eventual facem aceeasi tura dar pe apa de data asta)
Mai este cineva intreresat?

O zi senina si blanda,
Radu
 
as veni eu daca ai loc, dar sunt prins cu un concurs de joi pana sambata, iar duminica fac un gratar le herastrau la care esti invitat cu neamurile
 
Ma gandeam ca week-end-ul 24-26 (27) mai sa ma dau cu bicla de la Corbu la Gura Portitei dus-intors (eventual punem cortul peste noapte la Portita) si apoi sa ne jucam cu caiacele in mare (eventual facem aceeasi tura dar pe apa de data asta)
Mai este cineva intreresat?

O zi senina si blanda,
Radu

Cum te dai cu bicla prin nisip, masochistule?
 
Cum te dai cu bicla prin nisip, masochistule?

Nu-i problema, e un traseu bun pentru biciclete, nisipul este mai mult scoica tasata.
La ce trebuie sa ai grija, Radule, sa ai ceva rezerve de reparat cauciucurile. Coltii Babei fac ravagii (am ca martor doua talpi proprii). Asta toamna am vorbit cu cativa biciclisti in Gura Portitei, care epuizasera peticele :) .
 
Nu-i problema, e un traseu bun pentru biciclete, nisipul este mai mult scoica tasata.
La ce trebuie sa ai grija, Radule, sa ai ceva rezerve de reparat cauciucurile. Coltii Babei fac ravagii (am ca martor doua talpi proprii). Asta toamna am vorbit cu cativa biciclisti in Gura Portitei, care epuizasera peticele :) .

Florio, colţii babei fac ravagii din august până in iarna ( anul trecut am bătut recordul de peste 100 de găuri in 4 biciclete). In perioada asta însă, drumurile sunt curate
M-as fi băgat si eu la tură asta (chiar maine vroiam să plec: jurilovca-histria-vadu-gura portitei), dar este uichendul de întâlnire al raiderilor. Poate ne vedem in portita!
 
Florio, colţii babei fac ravagii din august până in iarna ( anul trecut am bătut recordul de peste 100 de găuri in 4 biciclete). In perioada asta însă, drumurile sunt curate

Chiar la asta ma gandeam cand am scris cele de mai sus. Stiam informatia asta de la tine si ma gandeam cum Dumnezeu se curata drumurile singure ? :)
Raspunsul ar putea fi ca intreaga sarja de coltii babei e colectata de talpile si cauciucurile turistilor, in intervalul asta :) . Si se termina, ca n-are baba asta o infinitate de colti .

P.S>
Las' ca nu-i rau sa se aprovizioneze Hoinaru' cu trusa de bricolat petice . Mai bine sa-i duca grija decat sa-i duca lipsa.
 
nu va faceti griji,coltii babei de anul trecut sint deja intariti acum.o sa-i simtiti incepind cu 25mai la raid pe talpile si cauciucurile personale.ce-i de anul trecut care au dansat
desculti au amintiri despre ei,pina la adinci batrinete. :)
 
Barr! Ceata totala!
Ma lamuriti si pe mine cum sta treaba cu "Coltii Babei"? Ce naiba mai sunt si astia?
 
Sunt draciile alea de "nuci" care le gasesti pe plajele izolate, poama dracului de seamana cu niste stabilopozi, numai ca au tepii foarte ascutiti. Ii culegi in talpi din orice pozitie ar sta ei. Am si eu vreo trei experiente cu ei. Intreaba-l pe google despre ei si-ai sa gasesti vreo doua poze.
 
Aha!
Adicatelea, vrei sa spui ciuline de balta, chestia aceea ce traieste pe lacuri in delta, fara radacina in pamant, si face acele fructe carora le mai spuneam capete de drac. Sunt comestibile, au un miez ca o aluna ce se consuma crud sau chiar piure. Se gasesc pe toate plajele marginite de delta. Le aduce Dunarea si valurile le scot la mal.
Gata! De ajuns cu off topicul!
 
Aha!
Adicatelea, vrei sa spui ciuline de balta, chestia aceea ce traieste pe lacuri in delta, fara radacina in pamant, si face acele fructe carora le mai spuneam capete de drac. Sunt comestibile, au un miez ca o aluna ce se consuma crud sau chiar piure. Se gasesc pe toate plajele marginite de delta. Le aduce Dunarea si valurile le scot la mal.
Gata! De ajuns cu off topicul!

Nu, e o plantuta care creste pe uscat, arata asa,000213.jpg ,

face niste chestii de 7-10 mm, asa : coltii babei- tribulus terrestris 1.jpg

care se intaresc asa:
coltii babei- tribulus terrestris.jpgmehedinti 100.jpg

iar biciclistul, dupa intalnirea cu ei, va arata cam asa :) :
p1020664.jpg
 
nu e, dar seamana. Alea de se gasesc in apa sunt unele, mai mari si se inegresc dupa ce se separa de planta lor, iar coltii babei sunt de uscat si mult mai mici. E o chestie de feeling, pe aia din apa ii experimentezi vizual pe astialalti ii experimentezi tactil in mortii lor. Copilaria mea inseamna in mare parte coltii babei, pe unde ma duceau ai mei erau si astia, iar eu baiat descult, ca si acuma.
 
Am inteles! Multumesc de lamuriri!
Pe plaja din Sulina, pe langa resturi de vegetatie deltaica, precum si cativa plauri pe malul apei, erau o multime de ciulini de balta, negri cum spune Bogdan si erau adusi de apa, de aici si neintelegerea cu pricina.
 

Back
Sus