PDA

View Full Version : Sailing in Bulgaria

remyx
30 Sep 2008, 10:38 AM
http://www.bg-sail.org/main.php?act=html&file=lotzia/lotzia1.html&PHPSESSID=425497c1cd652ad2d6b9d2b16bfd890d

Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Rezovo to Cape Korakia
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Korakia to Cape Emine
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Emine to Kape Kaliakra
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Kaliakra to Cape Sivriburun
Navigation Marks on Bulgarian Black Sea coast

si multe alte chestii, majoritatea in engleza.

Enjoy, Remi

bibicu13
7 Oct 2008, 03:57 PM
Salut,

ce trebuie sa faci ca sa treci din Romania in Bulgaria cu yacht-ul ??
(ce acte iti trebuie, unde te duci si ce taxe platesti etc etc)

:sail:

adrian.n
27 Nov 2008, 04:26 PM
Din cate imi aduc eu aminte de anul asta din iunie, platesti 30 euro/zi si iti trebuie pasaportul si o lista de echipaj. Nu stiu daca e neaparat pasaportul sau e suficient CI, banuiesc ca este. Daca la vama terestra e suficient CI...
Asta se intampla in Balcik, despre alte porturi habar nu am.

rexsailor
27 Nov 2008, 04:34 PM
Din cate imi aduc eu aminte de anul asta din iunie, platesti 30 euro/zi si iti trebuie pasaportul si o lista de echipaj. Nu stiu daca e neaparat pasaportul sau e suficient CI, banuiesc ca este. Daca la vama terestra e suficient CI...
Asta se intampla in Balcik, despre alte porturi habar nu am.

pentru ce se platesc cei 30 de euro?

adrian.n
27 Nov 2008, 04:55 PM
se intampla ca unele porturi sa perceapa o taxa, asta este.

Vali
27 Nov 2008, 05:09 PM
Adica vrei sa spui taxa de marina :). Bine ai venit Adrian, si daca ne permiti, am vrea sa ne povestesti cate ceva din aventurile tale pe ape, ca se pare ca esti un tip plimbat...

rexsailor
27 Nov 2008, 05:17 PM
asta-i normal, insa suma pare cam mare, insa depinde de scula cu care ai fost....s-au smecherit toti si i-au o gramada de bani ca sa le calci pragu-pardon, balta...:iupi:
am cautat o pagina cu marinele din bulgaria,dar s-ar parea ca au aparut schimbari...

adrian.n
27 Nov 2008, 05:17 PM
e ok 30 sa vezi in turcia...60 :)

x_petrolist
27 Nov 2008, 05:36 PM
Salut Adrian si bine ai venit printre noi.
Pentru comparatie, asta vara in St. Barth, skipper-ul a aruncat ancora intr-un golf si ne-a dus pe mal cu "roata de Raba". Apoi a luat cele 6 pasapoarte si a raportat la capitania portului unde a platit 60EUR (se plateste pe ambarcatiune). Daca folosesti portul Gustavia, atunci se plateste 30EUR de persoana, ceea ce se intimpla cu toti cei care viziteaza insula folosind cursa cu vaporul.

adrian.n
27 Nov 2008, 05:39 PM
Pai si cu tine acum, aia e treaba acolo, da la Bulgari, ca sa mananci castravetzi si sa bei parfum de trandafiri ....

x_petrolist
27 Nov 2008, 05:47 PM
Pai si cu tine acum, aia e treaba acolo, da la Bulgari, ca sa mananci castravetzi si sa bei parfum de trandafiri ....

tocmai asta doream sa scot in evidenta ... la Bulgari ca si la noi, preturile nu sint justificate decit de faptul ca nu ai optiuni .... s-a vorbit pe forumm despre "saritul" peste Bulgaria si mersul direct in Egee ...

skipper
28 Nov 2008, 04:52 PM
tocmai asta doream sa scot in evidenta ... la Bulgari ca si la noi, preturile nu sint justificate decit de faptul ca nu ai optiuni .... s-a vorbit pe forumm despre "saritul" peste Bulgaria si mersul direct in Egee ...

Pt cine e hotarat, dotat si echipat, se poate sari si peste Turcia si direct la grecile unde-i cald si bine!

adrian.n
28 Nov 2008, 04:53 PM
si nici nu platesti taxe daca stai doar o noapte :)

skipper
28 Nov 2008, 05:25 PM
si nici nu platesti taxe daca stai doar o noapte :)

Grecia e plina de locuri in care stai si nu platesti nimic si nu ma refer doar la golfurile si insulitzele de neuitat dar sant si locuri de acostare in care stai gratis.

adrian.n
28 Nov 2008, 07:01 PM
Pai eu ziceam de porturi. Am stat in lavrio am pus apa, am pus barca la curent, nu am platit nimic.

skipper
28 Nov 2008, 07:10 PM
Pai eu ziceam de porturi. Am stat in lavrio am pus apa, am pus barca la curent, nu am platit nimic.

Am stat in Corinth, in Preveza, in Vonitza si in multe altele fara a plati vreo drahma. Sigur ca daca vrei te poti rupe in figuri la Gouvia sau alte Agii Nicolaus!
Ideea e ca poti sta fericit si linistit in Elada fara sa te omori cu platitul!

rexsailor
28 Nov 2008, 07:15 PM
bravo baieti! nu trebe multe vorbe sa dati info f.utile....

adrian.n
28 Nov 2008, 07:17 PM
da si sa treci corinth-ul....te taxeaza rau :)

adrian.n
28 Nov 2008, 07:18 PM
rex, e simplu, intreaba si cine stie itzi da info, daca nu stim, ne uitam in pilot :)

Vali
28 Nov 2008, 07:25 PM

Cat mai costa si cum se taxeaza, Adi?

adrian.n
28 Nov 2008, 07:28 PM
noi pt un 42' am platit cam 190 de euro. Pai daca treci dinspre Patras, intrii cand se face convoi si la iesire platesti, noi asa am platit. Cred ca invers, platesti inainte, ca spre Patras nu au cum sa taxeze.

skipper
28 Nov 2008, 07:28 PM

Relativ la lungime e cel mai scump canal din lume.
Iar grecii tot greci: am asteptat juma de zi sa intram manevrand la intrare, noroc ca era un pachebot pe care scria mare fashion.tv si pe care un stup de manechine aveau sedinte foto in costum de baie, intru desfatarea ochilor! A meritat asteptarea.
Dupa cum si trecerea canalului a meritat banii: culoarea apei, inaltimea malurilor, invidia celor care ne pozau de pe poduri si ecoul atat de ciudat! Recomand oricui sa-l treaca fara ezitare pecuniara!
Oricum daca ocolesti Peloponezul te costa mai mult!

skipper
28 Nov 2008, 07:30 PM
Cat mai costa si cum se taxeaza, Adi?

La 30 picioare am platit sub 100 de euro, cred ca 95 sau 85 acum 2 ani.
Bine ca n-au pus la calcul si latimea ca ma frigeam rau!
Si sa nu uit, musai sa ai VHF si sa-i cauti la radio de cat mai departe sa intrebi orarul. Poti avea surprize,sa fie inchis sau sa n-aiba aia chef de dirijat sau cine mai stie ce. Plus ca daca vrei sa treci noaptea tariful e umflat substantial.

adrian.n
28 Nov 2008, 07:30 PM
Eu din nefericire am trecut oaptea, da tot spectaculos a fost, mai najpa ca erau lilieci, in rest ..

Sailmarine
8 Dec 2008, 08:16 PM
Pentru a intra in Bulgaria dinspre Romania trebuie sa te opresti in Balcik si sa mergi in dana comerciala care este in tribord cum aterizezi in port. Bine inteles ca inainte de asta trebuie sa iei legatura cu Balcik Authority.

Atentie sporita noaptea pentru cine merge prima data ca au o intrare cam ciudata. Este o singura lumina rosie la capatul digului si tendinta este sa o lasi in babord si sa cauti o lumina verde in tribord ( pe care oricum nu o gasesti dar o poti confunda cu uyna alba de pe tarm). Deci lumina aceea rosie se lasa in tribord la intrarea in Balcik.

Dupa ce i-ati dat un 10 euro lu ne-a grigore de la politie ca asa e frumos cand treci pe acolo :)) ii da-ti pasapoartele daca calatoriti cu ele si lista echipajului impreuna cu actele barcii.

Daca aveti offshore si in cardul barcii nu e specificata greutatea sau mai stiu eu ce pe acolo e bine sa aveti niste copii ale certificatului de omologare sau garantie in care sa se vada aceste detalii (f imp. numarul de persoane care poate fi la bord).

Faceti actele si mergeti in portul turistic.
Aici atentie cu ce barca intrati pentru ca sa nu aveti pb cu adancimea. Daca velierul este mare va sfatuiesc sa optati pentru primele locuri de acostare disponibile in capatul primului ponton.

Bine inteles cred ca nu mai e nevoie sa va spun ca trebuie sa aveti viteza mica la acostare. Am vazut in Croatia un caz cu un nene care a mutat din loc un ponton =)) Nu vreau sa stiu cat a trebuit sa plateasca acolo (eu am avut pb in Croatia si credeti-ma ca nu vreti sa stiti cum e)

Daca adancimea va permite si aveti loc in fundul bazinului direct langa dig va sfatuiesc sa va gasiti niste babale bune si sa nu va bazati pe legaturile care vi le face nenea din port (verificati tot timpul legaturile pe unde mergeti). Babalele din capat in Iulie nu aveau o terminatie in capat care sa opreasca saula sa iasa de pe ea si era sa avem pb din cauza asta asa ca inca o data ATENTIE MARE.

Sper ca v-am fost folositor

Alex

Sailmarine
8 Dec 2008, 08:21 PM
Pentru cei interesati in limita timpului va spun si cum se face iesirea din Bulgaria intrarea si iesirea din Turcia si intratrea la greci si deasemenea ce am vazut eu prin marine la ei
De asemenea Italia daca cineva are de gand sa mearga pe acolo si croatia deasemenea pentru cei interesati. V-as ruga sa deschideti voi sectiuni diferite pentru ce va intereseaza

Dar cand ne vedem faceti ciste cu o bere
:noroc:

x_petrolist
8 Dec 2008, 08:59 PM
.....
Atentie sporita noaptea pentru cine merge prima data ca au o intrare cam ciudata. Este o singura lumina rosie la capatul digului si tendinta este sa o lasi in babord si sa cauti o lumina verde in tribord ( pe care oricum nu o gasesti dar o poti confunda cu uyna alba de pe tarm). Deci lumina aceea rosie se lasa in tribord la intrarea in Balcik.....

Este foarte curios, pe girla aici unde ma dau se aplica regula celor trei de "R" .... Red, Right, Return .... deci lumina sau indicatorul rosu este la tribord cind te intorci in port sau intri pe un canal de navigatie ... Iar la iesire verdele este pe partea tribord si rosu spre babord .... Chiar daca lipseste verdele, regula cu cei trei de "R" se aplica ....
Credeam ca o fi un soi de regula universala ....

Sailmarine
8 Dec 2008, 09:20 PM
Este foarte curios, pe girla aici unde ma dau se aplica regula celor trei de "R" .... Red, Right, Return .... deci lumina sau indicatorul rosu este la tribord cind te intorci in port sau intri pe un canal de navigatie ... Iar la iesire verdele este pe partea tribord si rosu spre babord .... Chiar daca lipseste verdele, regula cu cei trei de "R" se aplica ....
Credeam ca o fi un soi de regula universala ....

Pentru cineva care se duce prima data in acest loc poate dupa ce si-a luat sau inchiriat o barca si nu are nici pe chart plotter si nici o harta de hartie in detaliu sau o carte pilot asta poate fi o problema pentru ca in general creaza confuzie.

Poate este cineva care asteapta sa vada verdele pe undeva. La mal noaptea Balcikul este foarte luminat si asta dupa cum am mai spus poate sa te faca sa crezi ca este pe undeva pe acolo o lumina verde...si atunci poti sa ai probleme.

Cred ca explicatia pe care am dat-o este extrem de simpla pentru a putea fi inteleasa de absolut toata lumea. Tendinta pentru cei neexperimentati este sa caute lumina verde in dr si rosie in stg (observa cuvantul tendinta) si daca tu nu stii ca nu e nici o lumina verde ci doar una rosie YOU R FU*KED! Mai ales pe vizibilitate prosta.

Spre exemplu in conditii de furtuna in italia in 2004 gura unui portulet era atipica si din unghiul nostru nu vedeam ca lumea luminile, cautam adapost era si spre inserat valuri mari vant puternic stres mare si am intampinat dificultati in recunoasterea intrarii din cauza asta am explicat asa mai sus fenomenul.

adrian.n
8 Dec 2008, 09:24 PM
La intrarea in Balcik in tribord, atentzie ca sunt niste plase de pescari foarte slab semnalizate.

Sailmarine
8 Dec 2008, 09:29 PM
Sefu cumva de SUA vorbim?
Ca in SUA e pe dos din cate stiu eu
=))
Americanii au zis ca la ei se poate si invers
:titanic:

x_petrolist
8 Dec 2008, 09:35 PM
Sefu cumva in SUA vorbim?
Ca in SUA e pe dos din cate sie eu
=))
Americanii au zis ca la ei se poate si invers
:titanic:

da, vorbim de SUA unde aproape toate sint pe dos ....

Sailmarine
8 Dec 2008, 09:42 PM

Gata frate acum stii si cum trebuie sa intri in porturile din europa dupa ce faci traversarea oceanului :p
:skip:

Sorry sunt un pic rautacios nu ma baga in seama

Respect

Alex

Vali
8 Dec 2008, 09:45 PM

Mai ales scorurile la barcile sh :), marfa buna de Galati, dai un ban si iei un bratz, cum spunea Romeo ;). App, daca n-ar fi scorurile mari la transport si certificarea europeana, cred ca s-ar umple instant de barci americane...

Sailmarine
8 Dec 2008, 09:47 PM
Mai ales scorurile la barcile sh :), marfa buna de Galati, dai un ban si iei un bratz, cum spunea Romeo ;). App, daca n-ar fi scorurile mari la transport si certificarea europeana, cred ca s-ar umple instant de barci americane...

Da Vali asa e dar iti dai seama ca nu am avea loc nici pe mare si nici in marine :iupi:

LOL

:rock:

Vali
8 Dec 2008, 09:53 PM
Pai eu mi-as pune barca la mine pe Brates si as sta numai pe ea, ca acolo nu platesc marina si nu ma ciocnesc decat cu cativa braconieri paratzi :)

x_petrolist
8 Dec 2008, 09:58 PM
Balizaj maritim - Regiunea "A" se aplica in toata lumea cu exceptia Continentului American, a Japoniei, a Republicii Coreea (nu specifica N sau S) si a Filipinelor care constituie regiunea "B", unde culorile rosu si verde ale semnelor laterale sint inversate. (Navigatia cu vele si reglarea greementului - traducere de V. Timofei dupa Ivar Dedekam - pagina 118).

x_petrolist
8 Dec 2008, 10:01 PM
Gata frate acum stii si cum trebuie sa intri in porturile din europa dupa ce faci traversarea oceanului :p
:skip:

Sorry sunt un pic rautacios nu ma baga in seama

Respect

Alex

hahaha ... faceti cafelele ca vin .... in 5-10 ani sint acolo daca nu da vre-un vapor peste mine ....

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:19 PM
hahaha ... faceti cafelele ca vin .... in 5-10 ani sint acolo daca nu da vre-un vapor peste mine ....

Hahahaha
Te astept dar ce fac cu cafeaua in tot timpul asta.

:))

adrian.n
8 Dec 2008, 10:19 PM
vin io sa o beu, daca nu adormi pe bancutza :)

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:21 PM
Pai eu mi-as pune barca la mine pe Brates si as sta numai pe ea, ca acolo nu platesc marina si nu ma ciocnesc decat cu cativa braconieri paratzi :)

Vali esti tare. Daca e asa vin si eu sa-mi tin barca pe Brates
HAHAHHAHAHAHA

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:22 PM
vin io sa o beu, daca nu adormi pe bancutza :)

Adi tu esti oricum binevenit.
PROTESTTTTTT!!!!!
HAHAHA

adrian.n
8 Dec 2008, 10:23 PM
deci mie nu imi dai o cafea, chitrsule :)

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:23 PM
Bai voi realizati ca suntem demult :ot:

adrian.n
8 Dec 2008, 10:24 PM
al draq, acum offtopic, numai sa nu dea o cafea :(

adrian.n
8 Dec 2008, 10:24 PM
Protesttttttttttt
Over

Vali
8 Dec 2008, 10:44 PM
Vali esti tare. Daca e asa vin si eu sa-mi tin barca pe Brates
HAHAHHAHAHAHA

Vino Alex, da sa vii cu Hanse 630e cu derivorul mobil, ca e mica apa ;)

adrian.n
8 Dec 2008, 10:47 PM
io vreu IMX 70 :)

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:50 PM
al draq, acum offtopic, numai sa nu dea o cafea :(

Bai vin-o si acum la mine si-ti dau o cafea gasim si fete daca vrei

Care sa ne faca masaj bai perversilor.

Bai frate numai la prostii va ganditi
HAHAHHA

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:51 PM
Vino Alex, da sa vii cu Hanse 630e cu derivorul mobil, ca e mica apa ;)

LOL
Daca vin cu 630 nu cred ca am loc sa fac vreo volta

adrian.n
8 Dec 2008, 10:52 PM
Alex era vb de o "pedala" nu de volte :(

Sailmarine
8 Dec 2008, 10:59 PM
Alex era vb de o "pedala" nu de volte :(

PArdon. Mama mi-a spus sa nu vorbesc cu necunoscuti.
Si oricum mi se raceste grisul paaaaa
Ma duc sa ma joc cu copiii
:ole:

clujanul
21 Jan 2009, 03:38 PM
In cartea pilot NP 24 ed. 2006 pag 144 scrie de o epava periculoasa la intrare, la 7 cabluri SE de lumina de intrare in Balcik. Stie cineva ceva?

Smokey
22 Jan 2009, 10:02 AM
Daca ajuta cu ceva harta din zona Balcik:

bibicu13
11 Apr 2009, 10:10 AM
... care sunt oportunitatile de a inchiria un yacht in Bulgaria ??
Sau nu exista asa ceva pe acolo??

Eu am dat doar de pagina asta: http://www.yachtcharterguide.com/location/bulgaria/black_sea/ insa unele linkuri merg, altele sunt deja moarte ....

mario38
30 Apr 2011, 04:06 PM
ceva de actualitate???? de unde asim niste hati pilot pentru BALCIC ---VARNA , multumesc