Si eu vreau un sfat pentru motor!

Am o barca tip catamaran 3.6/1.5 m,90 kg , iata cum arata,K1 fisherman vide
In momentul acesta il tarasc cu un mercury de 4 cp.Ce putere imi trebuie pt a glisa? Am citit discutiile pe tema asta. Un raspuns destul de concret mi s-a parut acela cum ca trebuie un max de 30kg/cp,ideal 20kg/cp.Deci,oscilez intre 10cp si 15cp.In link este un yamaha de 15. Problema greutatii motorului mi se pare importanta, adica un mercury 10cp=38kg, iar cel de 15cp are 55kg.Cu 2 persoane+bagaje de 50kg, 15cp ar putea fi ok. Dar daca as fi singur,nu ar fi o problema de distributie a greutatii?
Cel de la care l-am cumparat avea 15cp,dar in 2 timpi,cu care zbura.Acela are cam 34kg.
Ce parere aveti?
 
Felicitari pentru barca. Arata foarte bine. Intr-adevar e pacat sa folosesti un motor prea mic. Trebuie cava cu care sa gliseze.

Pararea mea e ca trebuie cel putin 10 CP, ca sa glisezi fara probleme cu doua persoane + bagaj. Cred ca esti pe drumul cel bun incercand sa iei un motor cat mai usor pentru puterea data.
Cum barca nu poate fi carata de o persoana, nu are rost sa iti recomand ultra-portabilele de 26 kg si 8 CP

Le fel cum ai zis, optiunile sunt:

1- 10 CP 4 timpi 36 kg - nissan/tohatsu, merc, etc
2- 15 CP 2 timpi 36 kg - merc, yamaha, tohatsu, etc
3- 20 CP 4 timpi - 50 kg - honda, suzuki, etc


Daca o transporti pe perdioc, alege ce e mai puternic, daca o transporti pe masina, alege ce e mai usor, eventual 2 timpi, pt a evita problemele de transport asociate cu 4 timpi.
 

Back
Sus