Sfat despre Tohatsu

Am un Mercury de 4 cp impecabil si vreau unul mai mare,de 10 cp. O varianta interesanta este un schimb cu un Tohatsu 9.8cp,2011, din Ungaria ( un loc pe care l-am aflat de pe forum). Ce stiti de Tohatsu? Este un motor mai putin intalnit la noi si deci piese mai rare. Pretul nenegociat este 1500 eu.
 
salut,
toate motoarele mercury de pana la 30 cp 4timpi sunt facute de tohatsu, la fel si nisan-urile. singurele diferente fata de mercury ar fi la transmisie si electronica la cele cu injectie.
nu este decat un sigur reprezentant tohatsu in tara, Scandic Brasov si piesele sunt mai scumpe decat la mercury.(poti folosi piese de la mercury)
eu sunt multumumit de al al meu (30 cp 4timpi efi)
 
salut,
multumesc pt raspuns,nu stiam cine este reprezentant tohatsu; dar mai am o intrebare: cum imi dau eu ,novicele, seama daca un motor are respectivul nr de cai putere? Daca vanzatorul scrie 20cp in loc de 9.8 pe capac ,sau il schimba?
 
TOHATSU

salut,
multumesc pt raspuns,nu stiam cine este reprezentant tohatsu; dar mai am o intrebare: cum imi dau eu ,novicele, seama daca un motor are respectivul nr de cai putere? Daca vanzatorul scrie 20cp in loc de 9.8 pe capac ,sau il schimba?

Reprezentanta VOLVO PENTA SI TOHATSU pe Romania
SC SCANDIK POLICRAFT SRL - BRASOV.
Contacteaza-ne // Scandic Polikraft

Noi suntem dealerii lor pe Tulcea, mai e o firma in Cta, alta in Bucuresti, dar in principiu tot ei se ocupa de importul de motoare si piese pentru Tohatsu.

Ca si motoare sunt foarte bune, chiar sunt apreciate de pescari, dar sunt mai scumpe intr-adevar.
Pe piata de America si Asia sunt foarte raspandite. Mai putin la noi. La noi se gasesc foarte multe Mercury cu cap motor de Tohatsu.

Caii-putere nu prea ai cum sa ii masori ( :D ). Doar cineva cu experienta sa vada vreo particularitate anume a unui anumit motor, "la ochi", dupa marimea blocului etc. Si 9.8 si 20 cp sunt tot in 2 cilindri, cel de 9.8 are capacitate cilindrica 209 cmc, iar cel de 20 cp 351 cmc. La capitolul alezaj x cursa, avem : 55 mm x 44 mm, respectiv 61 x 60 mm. Cel de 8 si 9.8 cp are 37 kg, pe cand cel de 15 si de 20 cp zice la fisa tehnica ca are 52 kg.
Mai departe nu stiu cum ai putea sa le deosebesti.
Doar dupa "ochii" vanzatorului :D

O zi buna in continuare
Adrian Oaida
Sales manager
 
Ultima editare:
salut,
Daca vanzatorul scrie 20cp in loc de 9.8 pe capac ,sau il schimba?


de la 9.8 la 20 cred ca se vede diferenta :)
eu pe motorul meu am trecute in cel putin 2 locuri modelul.
modelul celor in 4 timpi incepe cu MFSxx unde xx este puterea motorului. uite aici link-uri cu modelele celor de la tohatsu
MFS9.8/FourStroke/Products/Tohatsu Outboard Motors
Tohatsu Outboard Parts - Parts Books
daca nu are nici o eticheta/tablita cu modelul si seria mergi la ghici sau te mai uiti mai atent la vanzatorul b-)
 
Pe eticheta este trecut si modelul si seria iar pe blocul motor, undeva mai la adapost este trecuta doar seria. Nu trebuie decat sa le compari.
La mercury-ul meu de 20 din 2008 seria este pe dopul de inghet (sau cum ii spune, sper sa intelegi) si daca nu cauti atent nu o gasesti. Motorul este made in Japan, nu stiu daca este facut de Tohatsu sau de Yamaha, cert este ca mufa de carburant este de Yamaha, nu de Mercury.
Este foarte posibil ca si Tohatsu sa aibe trecuta seria in acelasi loc.
 
De mare ajutor este dragos. Bine, daca eu vreau un 9.8, ar trebui sa vad daca nu cumva ceea ce cumpar este un 8 cp.... am pus problema cam invers. Eu ma asteptam sa dau seria motorului la reprezentanta si ea sa mi zica daca e ok. In primul rand sunt dezamagit da site-ul celor de la Scandic.Deci ma bazez pe informatiile din raspunsurile voastre si din faptul ca voi cumpara dintr un magazin...din Ungaria. Nu sunt familiarizat cu amanuntele astea despre serii pt ca mie imi place sa cumpar nou;doar ca acum vreau sa nu mai arunc cu banii.Interesant , nu stiam ca exista si 9.9cp..ce naiba ! In geneal, eu ma astept ca Tohatsu sa fie mai ieftin la noi,pt ca este mai neutilizat.Asa ca voi negocia la sange...sangele...cui... hi.hi.hi...
 
Ultima editare:
Lista de preturi TOHATSU

Pentru dealerii Tohatsu: dati mi va rog o lista de preturi pt Tohatsu.
Va multumesc.


Buna ziua
Aveti atasat Lista de preturi pentru motoarele TOHATSU 2013.
Conditii de plata : 100% avans la curs vanzare BRD
Garantie : 3 ani pentru uz in regim de agrement, 1 an pentru uz in regim comercial, conform instructiunilor furnizate de producator.

Pentru alte detalii comerciale si/sau tehnice puteti sa va adresati direct reprezentantei de la Brasov:
SC SCANDIC POLICRAFT SRL

Pe partea de motoare TOHATSU puteti sa luati legatura cu
Dl Director General Sebastian Coman
sebastian.coman@scandic.ro
sau cu
Dl Director Economic Cezar Cojan,
cezar.cojan@scandic.ro
 

Atașamente

  • Price list Tohatsu Romania 2013.pdf
    258 KB · Vizualizări: 160

Back
Sus