MIKRO Lotca 650

Buna ziua, ma numesc Eugen si sunt din Bucuresti. Mi-am cumparat in primavara de la Tulcea o barca MIKRO lotca de 650. Initial am folosit un motor Mercury de 9,9 cu cisma medie. Barca am comandat-o pentru cisma medie insa constructorul, a uitat si mi-a facut-o pentru cisma lunga :D. Am primit de la ei rasina, intaritor, panza de fibra si sac pentru a-mi modifica singur oglinda. Toate bune si frumoase, dar nu ma puteam deplasa contra curentului pe Dunare cu mai mult de 13-14km/h (dupa modificare). Din acest motiv mi-am cumparat un motor de 20cp care are cisma cu 6cm mai scurta decat anteriorul. Ca si efect, elicea intra in cavitatie. Clar este ca trebuie sa umblu iar la oglinda si sa o ajustez. Nu asta este problema reala. De cand am pus acest motor de 20cp la viteza barca trage grosolan spre dreata rupandu-ma la mana. Ca si masuri pentru combaterea acestui "fenomen":
1. am schimbat pozitia motorului de la o extrema la alta a oglinzii (efectul neschimbat)
2. am pus un distantier sub menghina motorului in stanga si apoi in dreapta (efectul neschimbat)
3. am pozitionat chestia aia pentru compensarea cuplului elicei in toate felurile si chiar am scos-o (efectul neschimbat)
4. am schimbat elicea cu una noua (mi s-a paruta ca jetul aruncat de elice ar avea "cocoasa" nesimetrica) (efectul neschimbat)
Intrebari:
1. sa fie din cauza faptului ca oglinda este prea inalta pentru motorul actual?!
2. oglinda montata aiurea de fabricant?!
3. defect fabricatie al barcii la partea de directie (chila)?!

Avand convingerea ca nu am folosit peste tot in postare termeni tehnici ci "jargoane", lucru pentru care imi cer scuze, va rog sa-mi spuneti care este problema barcii mele.
 
Salut Eugen, o elice ventilata nu va avea vreodata comportamentul optim pentru care a fost proiectata. Din cauza asta, cel mai bine modifici intai inaltimea oglinzii pentru cizma actuala, si abia apoi faci proba cu motorul de 20 CP. Daca se comporta la fel, incearca si alt motor de 20 CP, de la vreun prieten. Daca si cu acesta se comporta la fel, inseamna ca barca are vreo asimetrie, si din cauza asta la putere mai mare trage intr-o parte. Totusi, il cunosc pe fabricant si nu cred ca asta e problema, deci cel mai bine faci intai proba cu motorul montat la inaltimea corecta.
 
OK Mi se pare corect sa fac pasul asta cu grad de urgenta. Cunoaste cineva un meserias in zona Oltenita pentru a face modificarea necesara? Eu prea m-am chinuit + m-am ales cu o iritatie strasnica de la praful de fibra de sticla, motiv pentru care i-am cam luat frica. Am toate sculele necesare + materialele. Este vorba doar de manopera.

Motoarele de puterea asta de la prieteni nu am cum folosi deoarece asestea sunt pentru guvernare la distanta, iar al meu este "la mana".
 
Daca nu gasesti meserias, iti poti face singur lucrarea. Pentru a evita problemele pe care le-ai avut la prima lucrare, e bine sa procedezi putin mai profesionist. Pe forumul capcompas.ro am scris de multe ori si scriu oricand e nevoie despre asemenea operatiuni. Deci daca ramane varianta manoperei tale, te invit pe capcompas.ro sa detaliem, si nu numai pentru asta, vei gasi multe chestii interesante si pe "dincolo" :).

Asa ca, pana sa ajungem sa fie nevoie de incercat alt motor, mai bine sa fie oglinda la dimensiunea corecta, sau poate gasesti un 20 de cai la cineva, cu inaltimea cizmei potrivita pentru oglinda actuala.
 
Peste 10 zile duc barca la o firma din Giurgiu sa-i ajusteze oglinda corespunzator motorului aflat in uz. Sunt curios daca dupa chestia asta dispare problema.
Profit de "vizita" la firma asta sa fac si prima revizie la motor deoarece i-am terminat rodajul. Moturul este un Mercury in 2 timpi fabricat la sfarsitul anului 2006. Pana sa-l cumpar a fost folosit 5-6 ore, lucru "certificat" de cei de la American Nautics. Nu m-as fi bagat la revizie daca la ultima iesire nu mi-ar fi dat cateva rateuri la relanti. Sper sa nu-i fi impuscat garnitura de chiuloasa datorita racirii defectuase. Aveam jet de apa de racire in permanenta (cand deschidea termostatul) insa nu mi s-a parut a avea un debit si presiune prea mare (comparativ cu Mercury anterior de 9,9) si apa de racire iese prea fierbinte comparata cu motorasul de 9,9 atat in mars cat si in relanti.
 
Cum ai rezolvat problema?
Intentionez sa achizitionez si eu o barca...
Cum se comporta cu motor de 20? (daca ai incercat)
Este stabila?
 
Iarna asta ii "tund" oglinda corespunzator motorului dupa ce o aduc in Bucuresti. Ca si stabilitate, in mars, la viteza nu mi se pare foarte stabila. Am motor de 25cp in 2 timpi pe ea si cu oglinda mai inalta decat trebuie cu 7cm obtin 32km/h contra curentului pe Dunare incarcatura 2 persoane si bagaje. 3 persoane si bagaje pentru o saptamana de haiduceala viteza a scazut la 14km/h. In prezent pot merge cu barca numai cu elicea sub barca si toata incarcatura cat mai spre pupa. La pescuit barca se comporta excelent, eu pescuind in special la clonc. Pe valuri de 1m nu ai nicio problema cu ea. Iarna asta trebuie neaparat sa-i dau o vopsea antialgala deoarece, tinand-o numai in apa au crescut alge la greu pe toata suprafata uda.
Ca si lucratura, barca este destul de robusta, mai putin fundul barcii care flambeaza la valuri micute in mars. Vopseaua de interior este de kko (mi-am murdarit toate hainele de culoare verde).
 
Am renuntat la modificarea oglinzii in favoarea cumpararii unui motor, cu cizma lunga, de aceiasi putere si... am castigat viteza, barca nu mai trage intr-o parte, este stabila in mars chiar si la viteza maxima. Concluzia finala este ca lungimea cizmei motorului era problema. Multumesc tuturor celor care au incercat sa-mi explice si sa-mi dea sfaturi pentru remedierea problemei.
 
Am renuntat la modificarea oglinzii in favoarea cumpararii unui motor, cu cizma lunga, de aceiasi putere si... am castigat viteza, barca nu mai trage intr-o parte, este stabila in mars chiar si la viteza maxima. Concluzia finala este ca lungimea cizmei motorului era problema. Multumesc tuturor celor care au incercat sa-mi explice si sa-mi dea sfaturi pentru remedierea problemei.

Salut Colegu,

Desii subiectul este ca si inchis vin totusi cu raspunsul la una din problemele pe care le-ai intalnit si anume la faptul ca motorul iti tragea dreapta de iti rupea mana.

Motorul iti tragea dreapta nu din cauza cizmei prea lungi sau prea scurte, nici din cauza oglinzii barcii. Elica unui motor de barca creeaza un cuplu motor care se manifesta prin tendinta de a se deplasa in directatia de rotire a elicii, pas stanga sau pas dreapta, exact ca si la elicoptere, pentru a nu se rotii in loc au rotorul de coada...e...la motoarele navale outboard, sub placa anticavitatie exista un pinten care se poate ajusta, adica ii se poate modifia pozitia in fct de cum simti motorul...sunt convins ca daca reglai pintenul la primul motor nu mai aveai probleme...incerc sa pun si o poza cu obiectul in cauza :D

Sper sa iti fi fost de folos si vant din pupa :D
 

Atașamente

  • bf30-l.jpg
    bf30-l.jpg
    25.2 KB · Vizualizări: 126
Salut Colegu,

Desii subiectul este ca si inchis vin totusi cu raspunsul la una din problemele pe care le-ai intalnit si anume la faptul ca motorul iti tragea dreapta de iti rupea mana.

Motorul iti tragea dreapta nu din cauza cizmei prea lungi sau prea scurte, nici din cauza oglinzii barcii. Elica unui motor de barca creeaza un cuplu motor care se manifesta prin tendinta de a se deplasa in directatia de rotire a elicii, pas stanga sau pas dreapta, exact ca si la elicoptere, pentru a nu se rotii in loc au rotorul de coada...e...la motoarele navale outboard, sub placa anticavitatie exista un pinten care se poate ajusta, adica ii se poate modifia pozitia in fct de cum simti motorul...sunt convins ca daca reglai pintenul la primul motor nu mai aveai probleme...incerc sa pun si o poza cu obiectul in cauza :D

Sper sa iti fi fost de folos si vant din pupa :D
Comparatia cu elicopterul este irelevanta. Cauzele sunt diferite si efectele la fel. In cazul elicopterului actiunea si reactiunea sunt in acelasi plan, aplicand asta la o barca rezulta ca barca trebuie sa se roteasca pe apa in jurul axei elicei.
Cauza rotirii in cazul D-lui Eugen este intradevar pozitia prea sus fata de linia de jos a oglinzii. Am patit-o si eu de cateva ori, montand motoare cu cizma scurta pe barci cu oglinda mai inalta si cu Veterokul si cu un Selva si intradevar te omora la mana. Cauza este in curentii turbionari ce se formeaza intre elice si oglinda si curentii laminari ce vin de sub barca. Elicea ataca diferit cele doua tipuri de curenti rezultand forte indreptate aiurea.
 
Cuplul elicei exista tousi si se observa la multi cai, probabil si de aceea s-a imperecheat sensul de rotire a elicei cu postul de conducere in tribord
 
Salut Colegu,

Desii subiectul este ca si inchis vin totusi cu raspunsul la una din problemele pe care le-ai intalnit si anume la faptul ca motorul iti tragea dreapta de iti rupea mana.

Motorul iti tragea dreapta nu din cauza cizmei prea lungi sau prea scurte, nici din cauza oglinzii barcii. Elica unui motor de barca creeaza un cuplu motor care se manifesta prin tendinta de a se deplasa in directatia de rotire a elicii, pas stanga sau pas dreapta, exact ca si la elicoptere, pentru a nu se rotii in loc au rotorul de coada...e...la motoarele navale outboard, sub placa anticavitatie exista un pinten care se poate ajusta, adica ii se poate modifia pozitia in fct de cum simti motorul...sunt convins ca daca reglai pintenul la primul motor nu mai aveai probleme...incerc sa pun si o poza cu obiectul in cauza :D

Sper sa iti fi fost de folos si vant din pupa :D


Acel pinten nu avea niciun efect (maxim stanga, maxim dreapta sau scos). Barca, daca luam mana de pe mansa, atat la viteza mica cat si la viteza mare, tragea dramatic in stanga (barca vira inspre dreapta) astfel incat am ingreunat maneta de acceleratie (sa se miste mai greu) si tineam echea cu antebratul. Cu actualul motor, atat la viteza mica cat si la 30Km/h pot guverna tinand echea cu degetul mic si daca imi iau mana de pe ea barca merge perfect drept. Acest motor nu are acel pinten de compensare a cuplului elicei.
Problema venea datorita faptului ca in momentul in care fixam trimul altfel decat sa merg cu barca aprovata elicea mi se ventila grav de tot. Cu noul motor trimul este exact in partea opusa (a doua gaura) astfel incat barca "ruleaza" aproape apupata si intra in glisaj cu 2 persoane la bord + ceva bagaje de vreo 50Kg aproape imediat la "forja".
 

Back
Sus