Cu Broscuta in cautarea verii

Pe bac la Braila
DSC_0180.jpg


In Constanta.
DSC_0209.jpg


Marea.
DSC_0214.jpg


In portul Tomis.
DSC_0219.jpg
 
Salut!
Uitandu-ma la poza de pe bac am vazut ca ai mai gasit loc si de antena de cb.Cand am fost dupa Teleleu, la mine n-a mai incaput antena pe cupola, asa ca am mers cu ea pe capota motor, facand deliciul mai multor pescari aflati in trafic si cu care m-am conversat.
Vreme buna si distractie sa aveti!
 
Pana la urma Broscuta a stat in Constanta in parcare intre blocuri, pe masina.
DSC_0001-s.jpg


Cu cablu de otel de intimidare in pupa.
DSC_0016-s.jpg


Si lantul de la ancora in prova.
DSC_0017-s.jpg


Muzeul Marinei Romane.
DSC_0005-s.jpg


Cetatea Enisala.
DSC_0022-s.jpg


Vedere asupra Razelmului de pe dealul cetatii, cu insula Popina in zare.
DSC_0021-s.jpg


Am coborat de la Mahmudia la Sfantu Gheorghe in ceva mai putin de trei ore, cu ceva necazuri cu carburator infundat si salt peste un bustean. Am intalnit si doua pasagere TUI care fac valuri de peste un metru, Broscuta le-a sarit fara probleme, nici macar nu a luat apa peste prova.
DSC_0045-s.jpg
 
Azi am facut tura intors la Mahmudia ca sa preiau o barca mai mare fara sofer autorizat, la dus deci cu Broscuta singur la bord. Durata 1 ora si 50 minute, viteza arata cam asa, mai putin in zone cu valurele ca sa protejez fundul barcii, si pe la 35 km/h pe alocuri. In pofida simbolului de pe ecran, Broscuta e barcuta si nu avion.
DSC_0002-s06.jpg


Siaj de Broscuta la 30 km/h.
DSC_0005-s06.jpg


La Mahmudia cu cine m-am intalnit? Ati aflat deja, desigur, cu Pupezica! Ieri la venire am cautat-o din ochi in fata la Teo dar n-am remarcat-o din cauza husei si azi iata mandretea, am indraznit de am abordat si m-am ales cu o cunostinta pe care o consider pretioasa!
I-am facut poza cand pleca in tura, dar n-a prea iesit nimic ...

Broscuta a retrogradat temporar la 5 CP cu care merge vesela la vale cu 16-17 km/h.
DSC_0014-s06.jpg


DSC_0016-s06.jpg


In timp ce eu, tradatorul, alergam cu 50 CP ...
DSC_0027-s06.jpg


La odihna in portul Sf. Gheorghe, Broscuta si Blue Dream.
DSC_0028-s06.jpg
 
Visul Albastru ne-a fost azi gazda, am fost la Sulina, intrare in Musura, iesire la bara, lacul Rosu, Rosulet, Puiu (canalul Puiu Rosu e blocat, n-am reusit sa trecem), Tataru, Canalul de centura, iesire la mare in varsarea Sf. Gheorghe, unde, nevorbiti, ne-am intalnit cu Broscuta iesita la plimbare.

Farul de aterizare la Sulina.
DSC_0002-s07.jpg


Statia meteo.
DSC_0004-s07.jpg


Sediul Comisie Europene a Dunarii, acum al AFDJ.
DSC_0008-s07.jpg


Sulina.
DSC_0009-s07.jpg


Din Farul vechi al Comisiei.
DSC_0012-s07.jpg


DSC_0013-s07.jpg


Broscuta iesita la mare.
DSC_0016-s07.jpg


DSC_0017-s07.jpg


Sfantu Gheorghe de la varsare.
DSC_0020-s07.jpg


Iesirea la mare (multumim Radu Tudoran).
DSC_0021-s07.jpg
 
Frumoase poze (cand ma gandesc ca peste vre-o saptamana si ceva zile, ore, minute, secunde.. :rolleyes:., merg si eu spre Mahmudia), uitandu-ma la ele, a-si pleca acum.
By the way, cat timp a facut Broscuta (cu 5 cai) pana la Sfantu Gheorghe? Intreb asta pentru ca eu posed o gonflabila care merge cam cu 17 km/h si a-si vrea sa stiu cat timp trebuie sa "indure" sotia soarele.
Multumesc si pentru poze si anticipat pentru raspuns,
Marius
 
Frumoase poze (cand ma gandesc ca peste vre-o saptamana si ceva zile, ore, minute, secunde.. :rolleyes:., merg si eu spre Mahmudia), uitandu-ma la ele, a-si pleca acum.
By the way, cat timp a facut Broscuta (cu 5 cai) pana la Sfantu Gheorghe? Intreb asta pentru ca eu posed o gonflabila care merge cam cu 17 km/h si a-si vrea sa stiu cat timp trebuie sa "indure" sotia soarele.
Multumesc si pentru poze si anticipat pentru raspuns,
Marius

Pana vede Cosmin intrebarea, incerc eu un raspuns. La cei 17 km/h mai poti pune 7-8 km/h viteza Dunarii, daca stii sa stai "in suvoi" cum spun localnicii dunareni :) . Adica sa navighezi in centrul curgator al apei, cu viteza cea mai mare.
Pentru distanta Mahmudia -Sfantul Gheorghe (51 km) ar trebui sa va asteptati la 2 ore .
 
Cred ca am facut vreo trei ore si jumatate(am coborat in formatie Visul cu Broscuta, Visul facand cercuri), curentul e destul de puternic acum cam 4 noduri 7 km/h si ajuta bine. Un parasolar cum am eu e ieftin, usor si isi face treaba bine, e o investitie foarte buna pentru confortul pasagerilor. As zice chiar ca e o asigurare in plus ca va mai fi inca un sejur, si mai multe in viitor, pe langa alte astfel de chestii de mici amanunte care se arata esentiale.
Alt exemplu de amanunt important e un motor silentios, dar aici chiar ca avem o mult mai mica posibilitate de alegere. Florio stie, velele sunt cel mai bun motor :)

Edit: Uite ca pomenitul velist a si raspuns, cu aceleasi cifre!
 
@ Byteworks:
Foarte fain, ca si data trecuta, ati atins multe obiective in zilele de calatorie. Cat ati stat pe apa in total ?

P.S>
Chiar am remarcat parasolarul. Buna treaba ! Acopera aproape intreaga Broscuta si intr-o poza l-am vazut trecut la bordul salupei :)
 
Azi am plecat la ora 9 si ne-am intors la 18, cu vreo 2 ore pe uscat la Sulina, cafea la terasa pe faleza, farul, cimitirul maritim, cladiri vechi, storceac la Marea Neagra (restaurantul), deci cam 7 ore de bantuit pe apa. Ne-a cam stors dar a meritat din plin.

Sa punctez doua chestii foarte neplacute: trasee declarate turistice de la care cica trebuie sa nu te abati, dar sunt complet neintretinute si inaccesibile (Puiu- Rosu), si debarcaderele, pontoanele, portuletele, unele facute pe bani europeni, unde absolut de fiecare data mi-am gasit barcile, initial legate corect la pozitie, fugarite, legate pe larg, cu locul luat de barcile localnicilor, veniti mai tarziu dar desigur stapani pe situatie.
 
@byteworks & Florio - Multumesc mult pentru raspuns.
Motorul e luat de nou si e de 5 hp 4t, Mercury (lipseste categoria D). E destul de silentios.
Cu parasolarul, anul asta e criza, poate la anul, dar asta mai vedem. Gonflabila cu parasolar si motor de 5 hp... , ma gandesc ca devine velier :) .
Da , dar mai important e ca trebuie sa te si intorci de la Sfantu Gheorghe. Daca fac 3,3 ore dus, inseamna ca la intors e " un pic mai mult" :D .
Multumesc,
Marius
 
Da , dar mai important e ca trebuie sa te si intorci de la Sfantu Gheorghe. Daca fac 3,3 ore dus, inseamna ca la intors e " un pic mai mult" :D .
Multumesc,
Marius

Asa e.
Dar calatoria si distractia inseamna si costuri :) , tu decizi unde se va afla echilibrul dintre ele.
Nu spun deloc un lucru nou, la intoarcere trebuie mers sub protectia malului si folosit contracurentul acolo unde topografia locului arata ca el se formeaza. Am intalnit multe locuri unde Dunarea "curgea invers ", adica apa se intorcea catre amonte. Astea se formeaza in zona curbei mici a unei meandre.
 
Nu la asta m-am referit eu, ci la faptul ca sotia mea nu agreaza mersul in barca prea mult timp. Pentru mine nu e nici o problema si o vesnicie in barca. Mi-am luat barca si motorul tocmai pentru ca-mi place mersul cu barca, imi place apa, i-mi place pescuitul etc.
 
Ultimele doua dimineti am plimbat grupul pe bucatele pe la arinisul Erenciuc, lacul omonim, lacul Puiu, meleaua Sf. Gheorghe.

Lacul Erenciuc.
DSC_0006_s08.jpg


Canalul Erenciuc.
DSC_0009_s08.jpg


DSC_0012_s08.jpg


DSC_0021_s08.jpg


DSC_0022_s08.jpg


DSC_0028_s08.jpg


DSC_0029_s08.jpg


DSC_0046_s08.jpg


Meleaua Sfantu Gheorghe.
DSC_0053_s08.jpg


DSC_0057_s08.jpg


DSC_0062_s08.jpg


Cherhanaua veche.
DSC_0065_s08.jpg


Clopotnita bisericii din Sfantu Gheorghe, construita in 1899, are picturi marine.
DSC_0124_s08.jpg
 
Ieri am urmat indrumarile de iesire in melea si am ajuns la apa adanca, ne-am apropiat de Sacalin, am vazut epava, si ne-am intors pe Ciotica.

Plaja la Sfantu Gheorghe, am gasit un delfinas mort dar nu pun poza ca arata groaznic.

DSC_0009-s09.jpg


DSC_0011-s09.jpg


In laguna la Ciotica erau doua grupuri de sute de pelicani.
DSC_0036-s09.jpg


Acostati la Ciotica.
DSC_0039-s09.jpg


Canalul Ciotica.
DSC_0040-s09.jpg


Ruine tot acolo.
DSC_0041-s09.jpg


DSC_0046-s09.jpg


Corturi la varsarea bratului in mare.
DSC_0054-s09.jpg


Asfaltarea de vara in satul Sfantu Gheorghe.
DSC_0061-s09.jpg


Pe drumul inspre plaja.
DSC_0066-s09.jpg


DSC_0069-s09.jpg
 
Ieri am avut musafiri pe calea aerului de la Suceava.
DSC_0001-s12.jpg


O tura la apus.
DSC_0005-s12.jpg


Azi dimineata ne-am retras din balta, grupul imbarcat pe catamaran ne saluta.
DSC_0009-s12.jpg


Si noi urcam cu Visul care remorcheaza Broscuta la mustata (aceeasi penurie de driveri cu patalama).
DSC_0012-s12.jpg


Siaj dublu; am urcat cu 33-35 km/h, am facut 1 ora si 20 de minute Sfantu Gheorghe-Mahmudia, Broscuta a stat cuminte in remorca, stabila si fara a penaliza manevrabilitatea si stabilitatea Visului Albastru.
DSC_0015-s12.jpg


Cu Mahmudia si Bestepe la vedere.
DSC_0019-s12.jpg


Ruinele cetatii Halmyris, langa Murighiol.
DSC_0020-s12.jpg


Capul Dolosman si ruinele cetatii Argamum.
DSC_0031-s12.jpg


DSC_0032-s12.jpg


DSC_0037-s12.jpg


DSC_0040-s12.jpg
 

Back
Sus