timp gelificare poliester

Am nevoie de ajutor:
La catalizarea rasinii poliesterice (de la POLYDIS = POLYLITE nu stiu precis daca este 420 sau 440, dar nu cred ca este foarte semnificativ)), desi am redus proportia de catalizator (de la 1.5% prescris la 1%) timpul de gelificate este de 20 - 25 min. Temperatura 25 -28 C (lucrez dupa amiaza, dupa ora 1700). Dozarea o fac prin turnare in recipient tarat pe cintar electronic, cu precizie 0,1 gr, si MEC-ul il adaug cu seringa; ex: 200 gr rasina + 3 gr (redus la 2) MEC, urmat de amestecare energica circa 20-30 sec. As mai reduce cota de catalizator dar imi este teama ca nu se mai intareste rasina. O precizare: nu am pus niciun adaus,colorant sau filler (stiu ca pot influenta timpul de gel).
La suprafete mici ma descurc dar cind voi lucra pe unele mai mari, cu 600-800 gr cred ca voi avea probleme (si implicit pierderi.
 
Incearca pe o cantitate mai mica sa mai reduci cantitatea de catalizator (de exemplu 1,5 g la cantitatile date de tine). Cind este foarte cald gelificarea se produce mult mai repede.
 
Multumesc pentru raspuns. Asa si ma gindeam! Dar ma si intrebam daca nu este undeva o greseala; nu am mai lucrat cu poliesteri de vreo 30-35 de ani, cind faceam carene si casti artizanale pentru motor.
Ma mai chinuie ceva: cunsumul de pensule!!! Desi le tin in diluant (acetona, alchidic, tiner) nu rezista decit 3-4 ture, ca sa nu mai zic de pericolul de a "contamina" rasina.
 
nu fa amestecul la soare , cat mai putina lumina naturala ! nu amesteca ,,energic" , si max 15 sec este de ajuns , in volum mare omogen gelifica mai repede! deci : dupa preparare ,aproape ca o torni pe suprafata si o intinzi
daca pui mai putin intaritor ,bineinteles nu cu mult , gelifica mai greu dar polimerizeaza si mai greu , pentru a grabi polimerizarea scoti piesa la soare pana ramane amprenta pe el fara sa ti ramana pe piele rasina , dupa o bagi la umbra (eu am lucrat intr o hala cu usile deschise toata ziua la 28 gr)
pensula sa fie din par nu din plastice , se spala imediat in borcan cu acetona (atentie cea de unghii nu este intotdeauna acetona )
SAPUN DE CASA !!! se da prin razatoare , in proportie de 1/3 fulgi de sapun cu apa se dizolva si se baga pensulele ,cam dupa 5-6 spalari fara spalare in prealabil cu acetona se schimba sapunul ,spor la treaba !
 
Cu pensulele nu prea ai ce sa faci.
Singurul diluant eficace pentru rasina poliesterica este nitrodiluantul (acetona), dar numai inainte sa se produca polimerizarea.

PS N -am incercat metoda lui Teo cu sapunul dar pare interesanta.
 
In afara de masurile listate de colegii barcaholici
- a nu lucra la soare ci intr-un loc umbros (in special componenta UV este responsabila pt. accelerarea procesului de polimerizare)
- a nu pastra rasina amestecata in volum compact , in bidon, ci a-l turna cat mai repede pe suprafata care urmeaza sa fie laminata

se poate folosi pentru incetinirea polimerizarii si racirea rasinii (la cca. 15-17°C).
Masura este eficienta, mai ales la cantitati mai mari (>1..2 litru) intrucat inertia termica a rasinii este rel. mare.

Unicul dezavantaj - cu scaderea temperaturii creste viscozitatea , deci rasina va curge ceva mai greu.

Poti face cateva teste, cu rasina fara initiator , la div. temperaturi, iar mostrele se pot recupera.

Nu cunosc produsul POLYLITE, am lucrat cu alte rasini, sfatul este deci doar de principiu:
-in componenta rasinii intra, in afara de rasina propriu zisa (si eventualul solvent)

-o componenta catalizatoare (de ex. naftalat de cobalt) si
-un initiator (de ex. MEC)

Reducerea vitezei de reactie se poate obtine mai eficient din reducerea proportiei de catalizator, decat ceea a initiatorului.
Asta bineinteles daca nu ai catalizatorul preamestecat cu rasina la livrare.

Polimerizarea este declansata (primordial) de adaugarea initiatorului (MEC) dar viteza de reactie depinde primordial
- de cantitatea (procentuala) de catalizator si
- de temperatura

Spor la laminat! :)

Merita de intrebat la Polydis...
 
Multumiri tuturor ! Cind voi termina treaba imi dau sidoctoratul in cabinat barcute.
Am redus la 1% MEC-ul si dureaza circa 35-40 minute pina devine inutilizabila; suficient de confortabil, mai ales ca nu ma intind pe suprafete mari (deocamdata fac imbinarile intre puntea veche si structura viitoarei cabine: fisii de 8-10 cm pe colt; lucrez cu 200 de grame si astfel apuc sa trec de la o zona la alta (continuitate) inainte de intarirea rasinii. Am inteles ca daca trec 24 de ore trebuie smirghelit inainte de aplicarea unui nou strat). Voi face si poze, pe masura ce avansez, si le pun unde trebuie.
De lucrat, lucrez la umbra: am facut,initial, un acoperis pentru a o feri de ploi si zapada, apoi am inchis o latura cu panouri de geam (100 x180 cm) dupa care am mai pus un perete, iar acum sunt in faza in care inglobez in al treilea cuptorul-plita-gratar, la final va fi un garaj sau hangarutz de L=7 l=3,5 h=2,5 pina la 3 m. Poate ii fac si o poarta, soba si iata cum apare confortul!!! Cind termin cu barca, va fi disponibil pentru cine doreste sa faca ceva munci la "nava" proprie,bineinteles cu mina de lucru (eu) si ceva scule alaturi. Si nu iau chirie!
Pentru ca nu ies din topic, am o alta intrebare: am inteles ca exista un material asemanator polistirenului extrudat, dar din polipropilena, care se poate lamina cu rasina. La Polydis nu au ( nici fagure, nici panouri din aceasta spuma). Stie cineva o sursa? Inteleg ca inlocuieste placajul ( cu avantaje principale greutatea si proprietatile termoizolante) la realizarea compartimentarilor si a exteriorului, punti, cabine, etc.
 
Ultima editare:
Multumiri tuturor ! Cind voi termina treaba imi dau sidoctoratul in cabinat barcute.
am inteles ca exista un material asemanator polistirenului extrudat, dar din polipropilena, care se poate lamina cu rasina. La Polydis nu au ( nici fagure, nici panouri din aceasta spuma). Stie cineva o sursa? Inteleg ca inlocuieste placajul ( cu avantaje principale greutatea si proprietatile termoizolante) la realizarea compartimentarilor si a exteriorului, punti, cabine, etc.

Este vorba de spuma PVC cu celula inchisa.
Se gasesc panouri cu densitati diferite, dar materialul este rel scump.
PVC foam is an Interpenetrating Polymer Network (IPN) of PVC and polyurea
 
"bustanson", a semnalat gelifierea mult prea repede a rasinii, din cauza temperaturilor destul de mari al mediului ambiant.
Acum, ca a venit frigul, ne lovim de o alta problema: timpii mari de gelifiere....sau deloc...sau nu stiu, caci n'am lucrat niciodata la temperaturi scazute!
De aceea, astept cateva sfaturi de la dumneavoastra, in legatura cu aceasta dilema.
Multumesc!
 
Din cate stiu si am incercat practic, la rasina poliesterica timpul de gelifiere e micsorat prin marirea cantitatii de intaritor. Nu e valabil si la epoxidica :) .
Pentru siguranta poti testa o cantitate minuscula, sa vezi daca regula ramane valabila si la temperatura la care lucrezi.
 
Am folosit si metoda incalzirii cu foehn-ul, daca nu vrea s-o ia din loc cu polimerizarea. Metoda e destul de buna pe suprafete mici. Dupa ce incepe sa polimerizeze (dupa vreo cinci minute de incalzire), reactia progreseaza in toata masa. Se poate folosi cu succes foehn-ul nevestei :) sau, mai bine :), un Pistol cu aer cald .
 

Back
Sus