Balene pentru randa

Florio

Member
Salutari !
Pentru cei mai priceputi si inventivi colegi, am o intrebare : din ce pot face sau cu ce as putea inlocui o balena de la randa ?
Intr-o furtuna pe Razelm, de la vantul puternic, ori s-a rupt, ori s-a zbatut prea tare marginea de cadere si-a zburat balena, cert e ca a disparut.

Am scos o alta balena de deasupra, pentru a o avea de model. Este o banda rigida dar cu un grad de elasticitate, de cca 2,5 cm latime, 50 lungime si 3mm grosime, pare facuta din fibra de sticla.
 
circuit placat pentru montaje electronice, exista simplu si dublu placat,tie ti-ar fi mai mai util cel simplu placat...pe vremuri se facea la coala de 1m pe 1m si de regula este de 1,5 mm grosime, insa se facea chiar si de 3 mm grosime pentru aplicatii mai speciale....daca gasesti lungimea,latimea se taie chiar si cu bomfaierul,cuprul se beleste cu un cutit ascutit si daca este de 1,5 mm lipesti doua fasii una de alta, ai ghicit, cu epoxi...succes!
 
circuit placat pentru montaje electronice, exista simplu si dublu placat,tie ti-ar fi mai mai util cel simplu placat...pe vremuri se facea la coala de 1m pe 1m si de regula este de 1,5 mm grosime, insa se facea chiar si de 3 mm grosime pentru aplicatii mai speciale....daca gasesti lungimea,latimea se taie chiar si cu bomfaierul,cuprul se beleste cu un cutit ascutit si daca este de 1,5 mm lipesti doua fasii una de alta, ai ghicit, cu epoxi...succes!

Nu e mai simplu si mai ieftin sa cumperi textolit? Ca dupa ce belesti cuprul cu cutitul ascutit (poti sa-l si corodezi cu acid), ramai cu placa de textolit.
 
banuiesc ca nu ai un magazin pe aproape,de aceea cauta,prin barca,ceva din plastic,apropiat ca grosime tai,gauresti,chiar cu un cutit,montezi si asiguri cu sirma,ca o siguranta.succes
 
Eu am folosit la iola 470 sipca de brad de 2 mm grosime x 25 mm latime, dar mi s -a parut un pic prea rigida.
Sau canal de cablu (in forma de U), 5 x 20 mm, din PVC, dar asta era prea flexibil :)
 
Multam pentru sugestii.
Ideea topicului este sa confectionez sau sa cumpar o balena cat mai aproape de cea originala, ca si caracteristici.

De adaptat ceva la fata locului, nu e cazul. Chiar miercuri am avut o vreme apriga ca vant si val, insa am strans putin grandeea pe marginea de cadere cat sa limiteze fluturarea si nu m-a stanjenit foarte tare absenta balenei.
Dar ea trebuie neaparat inlocuita, solutia cu tensionarea grandeei este doar una de moment.
(Nu va mai spun ca am stat in seara anterioara sa cos doua chingi pe coltul de scota al genovezului, fiindca una se rupsese de la solicitarile intense din ajun. Am in permanenta la mine si ata pentru vele :) . Dar sa cosi prin 4 straturi de vela si 4 de chinga, e o maare aventura)

Ma gandeam si la a o face din fibra de sticla si poliesterica, insa nu stiu ce fibra trebuie ca sa pastreze elasticitatea pentru dimensiunile astea ( e foarte lunga comparativ cu latimea) . Poate doua varfuri de lanseta ca nervuri principale (stiu ca se mai gasesc la piata de pescari) peste care sa pun niste straturi de fibra si sa le monolitizez cu poliesterica. Apoi slefuit totul si protejate capetele cu un varnis sa nu agate vela.

P.S.
Textolitul nu cred sa reziste mult , e casant la vibratii de asemenea intensitate si pentru regimul de functionare (strans vela, arcuit cand se prinde capatul velei in sarturi, etc...) devine fragil.
 
Mai postase Lipan o adresa a unui magazin de barci din Romania, care aducea si accesorii pentru vele, dar nu stiu pe unde mai e adresa.
 
am vazut si balene confectionate din teava pvc( instalatie electrica ).teava este sectionata pe toata lungimea probabil pentru cresterea flexibitatii.
 
Multam pentru sugestii.
Ideea topicului este sa confectionez sau sa cumpar o balena cat mai aproape de cea originala, ca si caracteristici.

De adaptat ceva la fata locului, nu e cazul. Chiar miercuri am avut o vreme apriga ca vant si val, insa am strans putin grandeea pe marginea de cadere cat sa limiteze fluturarea si nu m-a stanjenit foarte tare absenta balenei.
Dar ea trebuie neaparat inlocuita, solutia cu tensionarea grandeei este doar una de moment.
(Nu va mai spun ca am stat in seara anterioara sa cos doua chingi pe coltul de scota al genovezului, fiindca una se rupsese de la solicitarile intense din ajun. Am in permanenta la mine si ata pentru vele :) . Dar sa cosi prin 4 straturi de vela si 4 de chinga, e o maare aventura)

Ma gandeam si la a o face din fibra de sticla si poliesterica, insa nu stiu ce fibra trebuie ca sa pastreze elasticitatea pentru dimensiunile astea ( e foarte lunga comparativ cu latimea) . Poate doua varfuri de lanseta ca nervuri principale (stiu ca se mai gasesc la piata de pescari) peste care sa pun niste straturi de fibra si sa le monolitizez cu poliesterica. Apoi slefuit totul si protejate capetele cu un varnis sa nu agate vela.

P.S.
Textolitul nu cred sa reziste mult , e casant la vibratii de asemenea intensitate si pentru regimul de functionare (strans vela, arcuit cand se prinde capatul velei in sarturi, etc...) devine fragil.

Da`, balena originala pe unde inoata?
 
Da`, balena originala pe unde inoata?

Balena originala e sub ape, pe undeva pe unde o fi aruncat-o vantul acela turbat. Nu stiu nici eu.
Am bagat de seama la un moment dat ca am o fluturare ondulatorie pe marginea de cadere, nu o zbatere dreapta cum s-ar face de la un vant prea puternic, atunci cand balena isi face treaba .

Tot la acea furtuna m-a parasit si ghiordelul, cu tot cu saula din dotare, desi era priponit bine la pupa. Dar nu te pui cu natura cand se dezlantuie, am vazut lucruri incredibile facute de o scota neintinsa bine .
 
Mai postase Lipan o adresa a unui magazin de barci din Romania, care aducea si accesorii pentru vele, dar nu stiu pe unde mai e adresa.

Cred că la Marina Tulcea - Ambarcatiuni Motoare Parcare Nautica te referi.
Duceţi mouse-ul pe Accesorii şi se deschide o listă cu producători, al patrulea este Lindemann, unde vă trimite pe site-ul lor şi consultaţi catalogul.
Problema este că ăştia de la marina Tulcea strâng mai multe comenzi ca să facă un pachet mare şi nu ştiu când o să ai balena.

E ciudat ce ţi s-a întâmplat că în mod normal buzunarele de balene se închid la capătul de intrare, cu chingă de obicei, pentru a nu zbura balena de la locul ei, desigur. Sau cum am mai văzut la o randă (a lui nicu, pe care nu ştiu cine i-a făcut-o:):)), buzunarul este astfel cusut (şi intrarea balenei este astfel concepută) încât să nu permită părăsirea buzunarului de balena nărăvaşă.
.
 
Cred că la Marina Tulcea - Ambarcatiuni Motoare Parcare Nautica te referi.
Duceţi mouse-ul pe Accesorii şi se deschide o listă cu producători, al patrulea este Lindemann, unde vă trimite pe site-ul lor şi consultaţi catalogul.
Problema este că ăştia de la marina Tulcea strâng mai multe comenzi ca să facă un pachet mare şi nu ştiu când o să ai balena.

E ciudat ce ţi s-a întâmplat că în mod normal buzunarele de balene se închid la capătul de intrare, cu chingă de obicei, pentru a nu zbura balena de la locul ei, desigur. Sau cum am mai văzut la o randă (a lui nicu, pe care nu ştiu cine i-a făcut-o:):)), buzunarul este astfel cusut (şi intrarea balenei este astfel concepută) încât să nu permită părăsirea buzunarului de balena nărăvaşă.
.

Chiar asa e.
Locasul balenei are inauntru in partea dinspre catarg un elastic si inspre marginea de cadere se inchide cu un fel de buzunar, ce nu trebuie sa dea voie balenei sa iasa. Elasticul are rostul sa impinga permanent balena in fundul buzunarului, tinand-o fixa pe pozitie.

Probabil in timp s-or fi descusut doua-trei impunsaturi, de a fost posibila pierderea.
 
Policarbonat plin , nu din ala celular, de 3 - 4 mm grosime. E rezistent, flexibil si nu crapa.
 
Dupa discutii cu profesionistii *, decizia finala am luat-o in felul urmator:
Materiale -fibra de sticla si rasina epoxidica.
Mod de lucru- infasor tesatura de fibra pana ajunge la o forma apropiata cu ce trebuie :) o imbib in rasina si o presez intre doua suprafete drepte si dure. Pun o folie de plastic intre, sa nu se lipeasca.
Dupa ce face priza o voi slefui, verific sa nu aiba bule de aer si ii dau un strat de finisaj.
Ia sa vedeti ce bricoleur ma fac :)

* -Vali. Care s-a si oferit sa o faca el. Dar fiindca am si eu doua manute, le pun la treaba :) .
 
Complicat, si eu as fi zis ca o fasie de Lexan (policarbonat) sau similar si-ar fi facut treaba, e flexibil, rezistent, se taie si prelucreaza cu unelte obisnuite. Alta idee, bete de cort din fibra de carbon sau din ce-or fi:)
 

Back
Sus