Traseu Murighiol-Crisan?

Cine a fost de curand pe traseul Murighiol -Crisan?:confused:

:):):) Eu... :):):) L-am parcurs de cel putin 2 ori pe saptamana (uneori de 4 ori) in FIECARE SAPTAMANA, incepand cu aprilie 2013... asta ca sa ma refer numai la 2013 :):):)

Dar... care-i "traseul" ??? :confused::confused::confused: Ca sunt (cam) multe variante...
 
Da!.... BCETD!!!.......Multumesc !!

Totusi e cineva dispus sa ne spuna traseul cel mai usor si mai scurt?
 
Ultima editare:
??? BCEDT ???

Da!.... BCETD!!!.......Multumesc !!

Totusi e cineva dispus sa ne spuna traseul cel mai usor si mai scurt?

??? BCEDT ??? Sper ca este ceva de "bine", in pasareasca in care ai pus intrebarea... :):):)

Reiterez, poate alti forumisti n-au citit ...

1. Creezi un nou post care contine, din titlu, o intrebare, absolut generala... : "Traseu Murighiol-Crisan?"
2. Pui o singura intrebare, "clar" :confused::confused::confused: si RASPICAT :):):)... : " Cine a fost de curand pe traseul Murighiol -Crisan?"
3. Iti raspund, cum ca parcurg acest traseu saptamanal...
4. Tot tu esti iritat...
5. Intrebi daca iti raspunde cineva... Ti-am raspuns la o "asa" :cool::cool::cool: intrebare...
6. Intrebi, abia acum... "Totusi e cineva dispus sa ne spuna traseul cel mai usor si mai scurt?"
7. Abia acum intrebi ceva clar si concret.
8. Fii politicos si nu te enerva.
9. Iti raspund... b-)b-)b-)
10 Raspuns : Murighiol - amonte NE pe Dunarea Veche - Cotul Uzlinei - satul Uzlina - Canalul Uzlina E-NE - Lacul Uzlina - Canalusul Bibanilor (nu te enerva :p:p:p, denumirea imi apartine, este vorba de canalul de legatura intre Lacul Uzlina si Lacul Isac, situat in NE Lacului Uzlina, sper sa-l gasesti :):):) ) - Lacul Isac - Canalul Isac - Canalul Litcov spre V - "Y" de pe Ceamurlia (primul brat al Canalului Ceamurlia venind din Litcov, denumirea IAR imi apartine, sper sa nu gresesti :p:p:p) - Canalul Ceamurlia - Canalul Crisan spre NV - Crisan (cu intinsura lui cu tot, sper sa n-o iei :):):) cu elicea sau cu pintenul :p:p:p) - Bratul Sulina...
11. Bafta... :):):)
 
Uite ce usor a fost ! !
pe Uzlina , Isac ,Isacel am fost , si pana la intrarea pe Ceamurlia in plimbare de la Uzlina !am stat la nea Zorica ,am tras si o tura sa vad si marea la Sf Gheorghe in una din zile
pe harta vad un canal la stanga , din care se intra n lacul Obretinu Mic, ce iese si el sus in Sulina nu e de mers pe el?
nu stii de gluma? cati ani ai? te cam aprinzi !!!! , bcetd , inseamna : ,,bine ca esti tu destept!"!!!!!!!!!!!
 
Uite ce usor a fost ! !
pe Uzlina , Isac ,Isacel am fost , si pana la intrarea pe Ceamurlia in plimbare de la Uzlina !am stat la nea Zorica ,am tras si o tura sa vad si marea la Sf Gheorghe in una din zile
pe harta vad un canal la stanga , din care se intra n lacul Obretinu Mic, ce iese si el sus in Sulina nu e de mers pe el?
nu stii de gluma? cati ani ai? te cam aprinzi !!!! , bcetd , inseamna : ,,bine ca esti tu destept!"!!!!!!!!!!!

Ba bine ca stiu, dovada ca ti-am raspuns la intrebarea bine pusa... :):):) SI continui sa-ti raspund !!! :D:D:D

Acum, in Bratul Sulina (in zona Crisan) nu "iese" nimic altceva in afara de Canalul Crisan si Canalul Lung care, in fapt, dau in "incinta" marginita de cele doua insule care "mascheaza" iesirea efectiva in Bratul Sulina.

Mai departe, daca te referi la canalul care face stanga (V) din Canalul Lung (zis si Malafeica), acesta te duce pana in Lacul Obretinul Mic, de unde nu poti iesi decat catre S, prin Obretinciuc inapoi in Litcov. Canalul Ceamurlia care "pare" ca continua spre NE din Canalul Crisan este complet colmatat.

Canalul Lung nu ti-l recomand, intru-cat este apa mica acum. Traseul cel mai usor si mai sigur este cel pe care ti l-am recomandat.
 
HARTA

eu nu am nici o harta cu denumirile ce mi le dai tu (nu ca nu ar fi reale ), am incercat sa pun ceva sa mi spui care din traseu e :confused: cu verde rosu sau negru?, exista undeva vo harda mai detaliata?
 

Atașamente

  • harta_canal_litcov.jpg
    harta_canal_litcov.jpg
    51.9 KB · Vizualizări: 138
NV)
eu nu am nici o harta cu denumirile ce mi le dai tu (nu ca nu ar fi reale ), am incercat sa pun ceva sa mi spui care din traseu e :confused: cu verde rosu sau negru?, exista undeva vo harda mai detaliata?

Cu negru, dar cand ajungi in Canalul Crisan (canal mare), faci stanga (NV).
 
Revin cam tarziu !incerc sa pun varianta aleasa !
intradevar traseul nu este cel mai scurt dar la cat este apa de scazuta si facand pentru prima data drumul si incarcat !... a fost excelent , plus plimbarea aferenta...!!:skip::)
 

Atașamente

  • harta_canal_litcov.jpg
    harta_canal_litcov.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 58
Salut!Ai traversat lacul Uzlina cum a fost pe apele astea mici ?Vreau sa merg si eu peste o saptamana la Crisan si am barca la Dunavatul de jos deci cred ca o iau tot pe acolo sau daca nu apelez tot la Pupezica daca stie alt traseu Dunavatul de jos -Crisan.Multumesc anticipat!
 
Salut!Ai traversat lacul Uzlina cum a fost pe apele astea mici ?Vreau sa merg si eu peste o saptamana la Crisan si am barca la Dunavatul de jos deci cred ca o iau tot pe acolo sau daca nu apelez tot la Pupezica daca stie alt traseu Dunavatul de jos -Crisan.Multumesc anticipat!

Raspund cu placere ... "interpelarii" :):):) indirecte... Iti raspund precis si exact insa, daca nu te superi, as prefera ca aceste detalii tehnice sa ti le dau pe Forum GDD (NUMAI DIN CONSIDERENTUL CONSOLIDARII INFORMATIEI). Am vazut ca ai cont, intra in sectiunea Intrebari ale utilizatorilor Ghidului Deltei Dunarii si creaza un topic nou. Eu tocmai am "desenat" o harta a apelor "safe" din Delta pe... "ape mici". O voi posta pe Ghidul Deltei Dunarii in cel mai scurt timp.
 

Atașamente

  • Topic nou pe Forum GDD.jpg
    Topic nou pe Forum GDD.jpg
    35.3 KB · Vizualizări: 34
Raspunsul meu partial...

Raspund cu placere ... "interpelarii" :):):) indirecte... Iti raspund precis si exact insa, daca nu te superi, as prefera ca aceste detalii tehnice sa ti le dau pe Forum GDD (NUMAI DIN CONSIDERENTUL CONSOLIDARII INFORMATIEI). Am vazut ca ai cont, intra in sectiunea Intrebari ale utilizatorilor Ghidului Deltei Dunarii si creaza un topic nou. Eu tocmai am "desenat" o harta a apelor "safe" din Delta pe... "ape mici". O voi posta pe Ghidul Deltei Dunarii in cel mai scurt timp.

Raspunsul meu "partial" :):):) ... momentan, este postat pe Forum GDD in cadrul topicului nou deschis de colegul nostru Republicii : Traseu Dunavatu de Jos - Crisan, pe ape mici

Acum Republicii nu are decat sa-si "aleaga" :):):) ruta :):):) ca sa continui cu descrierea si cu abordarea Punctelor Critice...
 

Back
Sus