Concursul national "Cine o are mai mare"

skipper

RYA Instructor
Stimati spectatori,

In cadrul concursului de mare respiratie nationala "Cine o are mai mare" s-a inregistrat azi un nou record, un concurent foarte promitzator, tanara speranta a sportului romanesc, venind tare din urma a depasit toate celelalte recorduri oficiale si a urcat pe prima treapta a podiumului. Il felicitam calduros, ii dorim croaziere maxime si asteptam raspunsul adecvat al celorlalti competitori in acesta cursa atat de stransa!

PS. Nenea Copos, ne miscam si noi mai cu talent?
 
Stimati spectatori,

In cadrul concursului de mare respiratie nationala "Cine o are mai mare" s-a inregistrat azi un nou record, un concurent foarte promitzator, tanara speranta a sportului romanesc, venind tare din urma a depasit toate celelalte recorduri oficiale si a urcat pe prima treapta a podiumului. Il felicitam calduros, ii dorim croaziere maxime si asteptam raspunsul adecvat al celorlalti competitori in acesta cursa atat de stransa!

PS. Nenea Copos, ne miscam si noi mai cu talent?

H.OTV.S ELODIA
 
Stimati spectatori,

In cadrul concursului de mare respiratie nationala "Cine o are mai mare" s-a inregistrat azi un nou record, un concurent foarte promitzator, tanara speranta a sportului romanesc, venind tare din urma a depasit toate celelalte recorduri oficiale si a urcat pe prima treapta a podiumului. Il felicitam calduros, ii dorim croaziere maxime si asteptam raspunsul adecvat al celorlalti competitori in acesta cursa atat de stransa!

PS. Nenea Copos, ne miscam si noi mai cu talent?
skipper, eu cred ca esti individios pe armatorii nostrii nationali :skip:
Eu ma gandesc ca orice barcutza, cat de mica, chiar si cele de 2 -5 mil euro, aduc un plus pietei nautice din Romania. Barcile au nevoie de skipperi, de 1-2 baieti care sa frece puntea, de fete care sa faca la fel... deci numai de bine.

Partea rea e cand lumea prefera sa tina barca la Mediterana si nu la Ctza sau Mangalia.

sweet dreams,
Remyx
 
acela este un Azimut de 62 ft si care are nevoie de skipper clar pt ca nu cred ca are permis pt nave mai mari de 24 m ,curs de transmisiuni,IMO, etc.
Asa ceva mai are si un alt om cu bani,dar acesta are o adevarata pasiune pt nava sa si pasionat de navigatie petrecandu-si timpul liber pe apa de cate ori poate si asta nu in port sa fim bine intelesi!
 
acela este un Azimut de 62 ft si care are nevoie de skipper clar pt ca nu cred ca are permis pt nave mai mari de 24 m ,curs de transmisiuni,IMO, etc.
62 feet = 18.8976 meters
O poate conduce cu permisul pe care il are acum, probabil ce avem si noi ca doar nu si l-a luat pe afara la RYA. Sau credeti ca a fost la examene si s-a spetit invatand manevra amabarcatiunii!
Dar ce folos sa ai asa apartament flotant daca n-ai si servitori pe el si nu stie lumea de el? Si mai ales daca nu-l tii pe Cote d'Azur!


Asa ceva mai are si un alt om cu bani,dar acesta are o adevarata pasiune pt nava sa si pasionat de navigatie petrecandu-si timpul liber pe apa de cate ori poate si asta nu in port sa fim bine intelesi!

Nicolae, Mazare, cine?
 
skipper, eu cred ca esti individios pe armatorii nostrii nationali :skip:

Doamne fereste! Nu sant eu invidios pe nimeni, mai ales pe asemenea motoare. Intreba cineva aici pe formum: Cine n-ar vrea sa aiba un J-class? Eu n-as vrea. Decat ca sa-l vand in minutul doi. Multa lume uita un lucru esential: o barca te costa anual circa 10% din pretul de achizitie. Cum sa tin eu un J-class sau balena aia de 62ft? Ce sa fac cu ele?
Plus ca eu si barcile cu motoare, baba si mitraliera!

Eu ma gandesc ca orice barcutza, cat de mica, chiar si cele de 2 -5 mil euro, aduc un plus pietei nautice din Romania. Barcile au nevoie de skipperi, de 1-2 baieti care sa frece puntea, de fete care sa faca la fel... deci numai de bine.

E adevarat, ce ne trebuie pt propasirea nobilului sport este sa avem in tara cat mai multe barcute. Dar asta la 62ft e o barcuta???
Ce ma deranjeaza la articolele astea este ca perpetueaza conceptia ca iahtingul e doar o alta chestie de mega-fitze pentru bogatani. Nu e un sport, nu e popular, nu e pentru toata plebea, e doar o expresie a puterii noilor imbogatiti. De aici se tratamentul pe care il primeste iahtingul din partea autoritatilor si a opiniei publice. De aici si tarifele din Mangalia!
Si fii sigur ca nu angajeaza romani, nici macar pitipoancele!

Partea rea e cand lumea prefera sa tina barca la Mediterana si nu la Ctza sau Mangalia.

Pai o tine si el unde da mai bine. Plus ca s-ar putea sa fie mai ieftin acolo, la Mangalia nici nu exista in lista tarife pt barcile peste 18m! Cati dintre suti-milionarii Romaniei isi au barcile in Ro?
 
Ma inscriu si eu la concursu' CINE O ARE MAI TARE :D:D:D

Pina in prezent am rupt un doc de 30 ft. in doua, spart un ditamai busteanu' in trei, scufundat doua geamanduri de intrecere :D:D:D

Toate cu un Lup de numai 24 ft. care s-a ales cu mici sgiriieturi pe bot!

Care-i tare sa bata recordul asta!!!:D:D:D
 
Ma inscriu si eu la concursu' CINE O ARE MAI TARE :D:D:D

Pina in prezent am rupt un doc de 30 ft. in doua, spart un ditamai busteanu' in trei, scufundat doua geamanduri de intrecere :D:D:D

Toate cu un Lup de numai 24 ft. care s-a ales cu mici sgiriieturi pe bot!

Care-i tare sa bata recordul asta!!!:D:D:D

Auzi, dar barca ta din ce-i facuta, ma rog frumos?
 
Apoi skippere, nu stiu! Dupa busitura am iesit din cabina si cind m-am uitat la pupa am vazut trei bucatoaice. S-a spart, rupt, nu stiu ce s-a intimplat cu el.:D

Ei, asa ai avut tu noroc de-un bustean casant! Pe Dunare n-am vazut specia asta! Totusi mai bine sa te feresti ca poate data viitoare dai de unul adevarat si poti face buba!
 
parca se asteptau la asa ceva. de remarcat costumele de neopren si surf-boardurile. par mai in elementul lor in apa decit pe apa. cit despre cum arata mastul dupa intimplare, pozele spun totul.

Nu, nu! Aia sant surferii care i-au salvat pe baietii cu barca!

Si o poza dinainte de val!
 

Atașamente

  • capsize sfsurvey dot com.jpg
    capsize sfsurvey dot com.jpg
    42.4 KB · Vizualizări: 100
om sarac, om bogat

Iaca (in attachement) cat de pasnic poate convietui gunoierul cu bogatul.
Fotografiat intr-un modest port in HongKong (dupa nume nici nu-i port e doar "adapost" = Taifun shelter).
Si n-are prioritate "cine are mai mare" credeti-ma...
 

Atașamente

  • HK_tfs_1.JPG
    HK_tfs_1.JPG
    125.3 KB · Vizualizări: 104
  • HK_tfs_2.JPG
    HK_tfs_2.JPG
    111.7 KB · Vizualizări: 100
  • HK_tfs_3.JPG
    HK_tfs_3.JPG
    156.6 KB · Vizualizări: 95
  • HK_tfs_4.JPG
    HK_tfs_4.JPG
    126.4 KB · Vizualizări: 94
  • HK_tfs_5.JPG
    HK_tfs_5.JPG
    118.2 KB · Vizualizări: 99
  • HK_tfs_6.JPG
    HK_tfs_6.JPG
    126.9 KB · Vizualizări: 89
  • HK_tfs_7.JPG
    HK_tfs_7.JPG
    64.9 KB · Vizualizări: 88
  • HK_tfs_8.JPG
    HK_tfs_8.JPG
    93.8 KB · Vizualizări: 95
Iaca (in attachement) cat de pasnic poate convietui gunoierul cu bogatul.
Fotografiat intr-un modest port in HongKong (dupa nume nici nu-i port e doar "adapost" = Taifun shelter).
Si n-are prioritate "cine are mai mare" credeti-ma...

Asa e si-n padure cand vine apa mare sau focul sau alta calamitate: se refugiaza impreuna si lupul si caprioara pe aceeasi insula si nu se ataca unii pe altii, traiesc ca fratii pana trece necazul. Dupa ce trece primejdia lucrurile revin la normal si reincepe haituiala cea de toate zilele. La fel si in lumea iahturilor: dupa taifun se retrag fiecare in marina lui si gata cu amestecul lumilor!
 

Back
Sus