Asta seara putina toamna pe apa si dans pe nisip.

Florio

Member
Asta seara racoarea toamnei mi-a injectat dorul de duca si am alunecat pe ape. Iar mai tarziu in noapte, dansul si cantecul lipovenesc au umplut lumina focului de tabara de pe malul marii .

Adorm acum obosit si cu un zambet in coltul gurii :) .
 

Atașamente

  • 20130907_191622.jpg
    20130907_191622.jpg
    28.8 KB · Vizualizări: 100
  • DSC09742.jpg
    DSC09742.jpg
    25.3 KB · Vizualizări: 91
  • DSC09721.jpg
    DSC09721.jpg
    64.3 KB · Vizualizări: 95
  • DSC09717.jpg
    DSC09717.jpg
    71.2 KB · Vizualizări: 94
  • DSC09715.jpg
    DSC09715.jpg
    68.7 KB · Vizualizări: 100
  • DSC09713.jpg
    DSC09713.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 94
  • DSC09697.jpg
    DSC09697.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 91
  • DSC09693.jpg
    DSC09693.jpg
    27.8 KB · Vizualizări: 96
  • 20130907_191413.jpg
    20130907_191413.jpg
    38.2 KB · Vizualizări: 91
  • 20130907_191157.jpg
    20130907_191157.jpg
    33.2 KB · Vizualizări: 95
  • DSC09789.jpg
    DSC09789.jpg
    17.7 KB · Vizualizări: 74
  • DSC09786.jpg
    DSC09786.jpg
    17.9 KB · Vizualizări: 94
  • DSC09743.jpg
    DSC09743.jpg
    23.4 KB · Vizualizări: 75
Asta seara racoarea toamnei mi-a injectat dorul de duca si am alunecat pe ape. Iar mai tarziu in noapte, dansul si cantecul lipovenesc au umplut lumina focului de tabara de pe malul marii .

Adorm acum obosit si cu un zambet in coltul gurii :) .

Superb, Florio, absolut superb !!! Dar unde traiesti tu toate minunatiile acestea ???
 
Superb, Florio, absolut superb !!! Dar unde traiesti tu toate minunatiile acestea ???

In lumea apelor, Bogdane. :)
Numai in lumea asta am intalnit cei mai frumosi oameni, cele mai incantatoare peisaje, cele mai nebune chefuri !
An de an, in lumea asta acumulez atata bogatie sufleteasca incat in scurt timp n-are sa-mi mai incapa in piept, atat imi creste inima :)

P.S.
Chiar si petrecerile sunt inopinate, apar pe acolo pe unde mergem. Fara programari. Asa cum e mai frumos.
 
Florio,
Hai sa vedem ce s-a schimbat in ultimii sapte ani- pozele mele sunt din 2006. Cred ca o parte din trupa e tot pe baricade!
In orice caz e foarte bine ca se mentine acest frumos obicei!
 

Atașamente

  • Picture 041.jpg
    Picture 041.jpg
    14.9 KB · Vizualizări: 43
  • Picture 043.jpg
    Picture 043.jpg
    53.1 KB · Vizualizări: 52
  • Picture 044.jpg
    Picture 044.jpg
    50.2 KB · Vizualizări: 51
  • Picture 045.jpg
    Picture 045.jpg
    60.4 KB · Vizualizări: 55
De fapt, despre ce e vorba... Cumva vreo serbare lipoveneasca dupa vreun praznic bisericesc ?

Nu cred ca e vorba despre nimic bisericesc! :) Cred ca e un spectacol sustinut de corul lipovencelor din Jurilovca la Gura Portitei. Foarte frumos! Am auzit de povestea asta dar, din pacate, n -am ajuns niciodata sa o si vad cu ochii mei.
 
In lumea apelor, Bogdane. :)
Numai in lumea asta am intalnit cei mai frumosi oameni, cele mai incantatoare peisaje, cele mai nebune chefuri !
An de an, in lumea asta acumulez atata bogatie sufleteasca incat in scurt timp n-are sa-mi mai incapa in piept, atat imi creste inima :)

P.S.
Chiar si petrecerile sunt inopinate, apar pe acolo pe unde mergem. Fara programari. Asa cum e mai frumos.

O lume deosebita, Florio... Acolo unde SUFLETUL te conduce sa mergi, sa vezi, sa explorezi, sa traiesti... nu INTERESUL !!! O lume cu adevarat deosebita, in care esti "tu" cu "tine"...
 
Altfel spus... Asta seara dansam in familie!

Nu stiu cat o plati organizatorul (ca sa nu zic managerul!) fetelor acelea. Nu mare lucru, poate doar o masa, dar faptul ca ele rezista intr-o formatie de artisti amatori (scuzati limba de lemn) organizata de atata vreme, dovedeste ca inca mai exista resurse de candoare in poporul asta. Deci nu e totul pierdut!
Speranta, care a iesit ultima din cutia Pandorei, inca exista!
 
Nu stiu cat o plati organizatorul (ca sa nu zic managerul!) fetelor acelea. Nu mare lucru, poate doar o masa, dar faptul ca ele rezista intr-o formatie de artisti amatori (scuzati limba de lemn) organizata de atata vreme, dovedeste ca inca mai exista resurse de candoare in poporul asta. Deci nu e totul pierdut!
Speranta, care a iesit ultima din cutia Pandorei, inca exista!

E si meritul prietenului nostru Paul Condrat, care se ocupa personal si il vedeti cantand acolo pe post de staroste :) .
Dar in toata zona Dobrogei ca amalgam de populatii ramase de-a lungul timpului in asezari cu diverse obiceiuri, exista nuclee artistice care duc mai departe tot atatea traditii. Ce vedeti in imagini este ansamblul din Jurilovca .
Dar exista in toate localitatile din zona, asemenea coruri si ansambluri de dans traditional.
Anul trecut cand am fost la festivalul de la Sarichioi, puteam face un film intreg cu obiceiurile, dansurile si cantecele deosebit de melodioase. Drept e ca dansau si fete foarte frumoase, asa ca pot fi subiectiv :) .

Acum doi ani cand am finalizat TID-ul punand cortul la Sfantul Gheorghe, am cautat un locusor sa ma barbieresc, la 12 noaptea. Si l-am gasit la "caminul cultural" sau cum s-o mai fi numind acum locasul de cultura al localitatii.
Apoi dupa ce mi-am redat o fatza umana, am fost atras de niste cantece deosebit de melodioase, in noapte. SI am pasit in intuneric, hipnotizat, pana am gasit o mica sala luminata.
Inauntru cantau gospodinele localitatii, dirijate de un nene.
Am ramas asa in pragul usii, mai bine de o jumatate de ora, nemiscat. Femeile treceau de la un cantec la altul, facand limba aceea slava sa sune incredibil de bine !
Si asa, mi-au luminat sfarsitul acelei zile grele, dintr-o editie TID de exceptie : TID 2011 .
 
!
Si asa, mi-au luminat sfarsitul acelei zile grele, dintr-o editie TID de exceptie : TID 2011 .

Anul asta, de Rusalii, cat eu eram la pescuit din barca, nevasta-mea era la Sulina pentru plaja. Mi-a povestit despre un ansamblu artistic al comunitatii grecesti din Sulina, care s-a produs pe malul Dunarii spre deliciul trecatorilor. Habar n-aveam ca mai este o comunitate greceasca in Sulina, dara-mite ca mai are si ansamblu artistic! O intreb daca a facut poze si poate le postez.
 
In 2010 in timpul concediului la Sulina de la sfarsitul lunii iulie, am avut ocazia de a asista la Festivalul Minoritatilor de la Sulina.
Doua seri pe faleza Dunarii, unde pe o scena construita in fata Palatului Comisiei Dunarii de jos, s-au perindat o multime de grupuri artistice (dansatori, cantareti), fiecare cu specificul sau. Din Sulina erau trei de greci, trei de lipoveni si in calitate de invitat, grupul Ciocarlia al comunitatii romanesti. Din Jurilovca, unul de lipoveni si unul de armeni. Mai au fost grupuri de lipoveni din Crisan, Tulcea, Sfistofca, posibil si din alta parte. Pe langa acestia, mai erau grupuri de turci, tatari, bulgari, rromi, pana si un grup al comunitatii germane din Codlea.
In prima seara au cantat si au dansat in cadrul concursului iar in cea de a doua, dupa o scurta prezentare pe una din constructiile de lemn din fata primariei, au defilat pe faleza pana la Palat unde au continuat dansurile si cantecele pana dupa miezul noptii.
In paralel cu ce se intampla pe scena, jos, in fata acesteia se incingeau hore la care participantii nu tineau cont de nationalitate si dansau cu foc pe orice muzica se canta sus. Multa, multa voie buna, o atmosfera mai mult decat prieteneasca, chiar frateasca intre toti cei prezenti, fie ca erau pe scena, fie ca isi asteptau randul de a urca, fie in randul spectatorilor.
Doua seri in care ne-am simtit biine.
Subsemnatul, cu cateva sprituri in nas, pozam de zor cu "sapuniera" Epson, de parca as fi fost cel putin reprezentantul nu stiu carei agentii de stiri.
"Saru'mana Doamna! Imi incantati privirea cu costumul acesta! Va pot face o poza?"
"Bine inteles ca da! Da' stati sa facem si cu colegele!"
Poze cu grupurile de pe scena, cu personaje mai impresionante, mai deosebite, in culise, pe scena, in public, in hora din fata scenei. Cred ca am peste 300 de poze facute in acele cateva ore. Din pacate nu le am pe acest calculator, dar poate maine voi posta cateva mai reprezentative.
 

Back
Sus