rugaminte privind GPS rutier

Salut , am o rugaminte , pentru ca am observat ca sunt cativa priceputi pe aici :

am nevoie sa instalez pe o tableta Samsung Galaxy Tab cu Android :

1. un soft iGo sau similar cu harti rutiere bune pentru zona Serbia - Croatia - Muntenegru sau toata Europa varianta cea mai recenta .

2. sa incarc hartile marine de pe un card compact flash de la Navionics cod 23XG Med&BlackSea si sa le pot folosi cu un soft de navigatie pe aceeasi tableta .

Am tableta , am cardul , imi trebuie omul care sa stie sa le faca sa functioneze impreuna . Multumesc .
 
salut,
cu prima parte cred ca pot sa te ajut.
ca sa instalezi igo pe tableta cu android trebuie sa faci urmatoarele lucruri:

-sa instalezi pe un calculator,pc,notebook...programul bittorent - BitTorrent - Delivering the World's Content
-intrii apoi pe Torrent Search Engine.
-in fereastra scri ''IGO'' si dai search.
-din lista de rezultate alegi o varianta IGO android cu rezolutia identica cu cea a tabletei.
-apoi descarci programul in calculator.
- dupa ce s-a downloadat in calculator o sa gasesti in directorul IGO un subdirector care sa iti explice ce sa faci mai departe pentru instalarea pe tableta/telefon.
-in mare..trebuie creat pe card un director cu numele igo si create anumite directoare.
-trebuie copiat pe card igo....apk.
-introdus cardul in tableta si instalat igo...apk.
-cu asta ai terminat de instalat igo pe tableta.
-apoi din directorul igo de pe calculator copiezi hartile de care ai nevoie pe card, in directorul maps .
-si cam asta este.la sfarsitul acestor operatii ai programul igo instalat pe tableta si functional.

daca tableta galaxy tab nu are slot pentru card,memorie externa transferi fisierele direct pe tableta din calculator.


cu partea a doua nu am idee.

salut
 
Cu partea a doua e mai greu. Presupun ca te referi la cardul pe care il folosesti la plotter. Acela merge doar pe PC si Mac.
Daca vrei Navionics pe tableta Android cel mai simplu te duci pe Google Play (de pe tableta) si cumperi "app"-ul corespunzator. Marine europe HD e 185 RON. UK si Olanda sunt separat (nu fac parte din Europa :D ) acelasi pret. Danemarca si Groenlanda iarasi separat 222 RON.
Prin targ se zvoneste ca varianta Android a programului nu e asa buna ca cea pentru Apple.

Daca nu vrei sa dai banii atunci singura varianta pe care o cunosc este instalarea Open CPN pe tableta. Asta implica rooting si instalare Linux Deploy pe tableta urmat de Open CPN. toate detaliile aici: http://opencpn.org/ocpn/node/193/
 
Ultima editare:

Back
Sus