Incepatori in Delta

Salut,

Acum vreo doua saptamani plecam in ceea ce va fi fost una dintre cele mai misto ture facute de mine cu piciorul, bicla sau caiacul. Plecam pentru ca citisem multe sfaturi aici si pe ghidul deltei dunarii, lucru care m-a ajutat atat ca sa prind curaj cat si ca sa pot sa planific traseul. Noi, fiind incepatori in ale caiacului(mai facusem fix 4 ture inainte) cat si in ale deltei, sfaturile lui Pupezica, CrocodiluDiluDilu si bubuianu82 au fost priceless, asa ca tin sa le multumesc aici.

Pe scurt, sambata, 31.08, plecam din Tulcea spre Mila 23, Crisan si Murighiol, pe traseul de mai jos:
Propunere delta scurta - Bikemap - Your bike routes online

Avand harta OpenStreetMap cat si ruta urcate pe un GPS Garmin inainte, a fost foarte usor sa navigam dupa track, iar in locurile unde nu am putut intra din cauza nivelului apei scazut, pe Trofilca si intrarea de la NW in Lacul Nebunu, le-am putut ocoli fara probleme, dupa harta. In final, dupa 4 zile de padelat 97km, a reiesit traseul asta:
Tura cu caiacul in delta - Bikemap - Your bike routes online

Sunt cateva lucruri care imi erau neclare inainte sa plec si pe care le-am inteles la fata locului; le scriu mai jos, poate ajuta si pe altii:

- Da, este interzis campatul in Delta, si da, sunt rangeri care te iau la intrebari. Noi plecam dimineata, nu lasam nimic in urma, nu am pescuit si mai ales nu am facut focul, asa ca nu am avut probleme.
- Gasesti foarte multe locuri in care ai putea sa pui cortul, insa nu prea vrei: fie ca sunt aproape de stuf, fie de salcii, fie pe un sol noroios. Cele mai bune se gasesc de obicei la intersectia intre canale.
- Poti padela impotriva curentului, chiar si cu caiac stil copaie(cum l-am avut noi pe al doilea), pe canalele mici aproape ca nici nu se simte.
- Harta openstreetmap este destul de precisa(mai putin la denumiri), noi nu ne-am fi descurcat fara. Si cum exista tool-uri pentru a o salva offline si incarca pe gps-uri garmin(waterproof), este chiar ideala.

Cum spuneam, nu am pescuit, in schimb am facut poze si un filmulet.

Tura asta ne-a deschis apetitul si sigur o vom continua intr-o formula asemanatoare, asa ca multumesc, barcaholic!
 
Nu ne-au oprit, tocmai gasisem un loc(foarte aproape de Crisan), pusesem cortul, iar el a venit, s-a legitimat si ne-a zis ca nu avem voie sa campam. Ne-a mai intrebat cat stam si daca am prins ceva, nu era cazul, asa ca o fi zis ca suntem nebuni si a plecat.
 
B R A V O !!!

Bravo si consider ca ati facut o tura EXCELENTA pentru niste FOSTI incepatori intr-ale Deltei ... :):):)

Salut,

Acum vreo doua saptamani plecam in ceea ce va fi fost una dintre cele mai misto ture facute de mine cu piciorul, bicla sau caiacul. Plecam pentru ca citisem multe sfaturi aici si pe ghidul deltei dunarii, lucru care m-a ajutat atat ca sa prind curaj cat si ca sa pot sa planific traseul. Noi, fiind incepatori in ale caiacului(mai facusem fix 4 ture inainte) cat si in ale deltei, sfaturile lui Pupezica, CrocodiluDiluDilu si bubuianu82 au fost priceless, asa ca tin sa le multumesc aici.

Cu mare placere si bucurie, oricand...

Pe scurt, sambata, 31.08, plecam din Tulcea spre Mila 23, Crisan si Murighiol, pe traseul de mai jos:
Propunere delta scurta - Bikemap - Your bike routes online

Avand harta OpenStreetMap cat si ruta urcate pe un GPS Garmin inainte, a fost foarte usor sa navigam dupa track, iar in locurile unde nu am putut intra din cauza nivelului apei scazut, pe Trofilca si intrarea de la NW in Lacul Nebunu, le-am putut ocoli fara probleme, dupa harta. In final, dupa 4 zile de padelat 97km, a reiesit traseul asta:
Tura cu caiacul in delta - Bikemap - Your bike routes online

Inca o data, foarte frumoasa tura... Pacat ca nivelul scazut al apei nu v-a lasat sa vedeti Trofilca si Nebunu... Pe Nebunu ati facut o mica greseala : nu aveati ce sa cautati pe "Canalul Tesit" (unde ati luat-o spre N din Sontea, in V lacului). Canalul acela da el undeva, daca vreti detaliez, insa este fff complicat.

Sunt cateva lucruri care imi erau neclare inainte sa plec si pe care le-am inteles la fata locului; le scriu mai jos, poate ajuta si pe altii:

- Da, este interzis campatul in Delta, si da, sunt rangeri care te iau la intrebari. Noi plecam dimineata, nu lasam nimic in urma, nu am pescuit si mai ales nu am facut focul, asa ca nu am avut probleme.

Desi n-am experienta intr-ale campatului in Delta, asa se si face, extrapoland experienta indelungata pe care o am in ceea ce priveste camparea pe munte. Cat despre foc... Depinde de "scopul si alura" turei... Daca eram pe munte "professional", adica pentru perete / creste sau alte asemenea, pe scurt, aveam un scop precis si bine determinat, atunci... primus, supa, mancare repede si somn... Daca eram "insotit" si "scopul" era altul, atunci... foc !!!
- Gasesti foarte multe locuri in care ai putea sa pui cortul, insa nu prea vrei: fie ca sunt aproape de stuf, fie de salcii, fie pe un sol noroios. Cele mai bune se gasesc de obicei la intersectia intre canale.

Asta pe ape mici, cum ati fost voi, si in zona in care ati fost voi. Pe ape mari sau in alte zone (zone mari, cum ar fi Delta de Sud sau Delta de Nord) cam alergi dupa un loc bun de campare.

- Poti padela impotriva curentului, chiar si cu caiac stil copaie(cum l-am avut noi pe al doilea), pe canalele mici aproape ca nici nu se simte.

Iarasi, asta dupa o lunga perioada "stationara" cu variatii mici ale nivelului Dunarii (peste 30 zile in aceeasi plaja). Cand Dunarea creste rapid sau cand scade rapid... mama ce curent este. Este adevarat, sunt si canale fara curent sau cu curent deosebit de slab, dar sunt putine...

- Harta openstreetmap este destul de precisa(mai putin la denumiri), noi nu ne-am fi descurcat fara. Si cum exista tool-uri pentru a o salva offline si incarca pe gps-uri garmin(waterproof), este chiar ideala.

Eu apreciez acuratetea Hartii OSM la 95 - 98% (in Delta Dunarii)

Cum spuneam, nu am pescuit, in schimb am facut poze si un filmulet.

Tura asta ne-a deschis apetitul si sigur o vom continua intr-o formula asemanatoare, asa ca multumesc, barcaholic!

Inca o data, B R A V O si... La Mai Mare !!! La ture ma refer... :cool::cool::cool:
 
Acum, ca v-ati intors din delta, probabil va dati seama care din grijile voastre au fost cu rost si care fara rost. Din cele semnalate de Pupezica mai sus va puteti da seama si ca aceasta unica experienta (care inseamna deja foarte mult) nu are valoare absoluta, ca data viitoare cand veti aborda delta s-ar putea sa fie altfel. Important este sa fii sanatos, entuziast, sa ai la tine strictul necesar si sa pleci de acasa. Sau cum spunea Robert Stenuit, "nu e important sa gasesti comori, important e sa cauti comori".
 
Ultima editare:

Back
Sus