Barca Bic Sport 245 - New 2009 !

Barca BIC 245 , barca de pescuit pentru 3 persoane .
Material dublu strat, polietilena de inalta densitate ceea ce o face practic indestructibila. Polietilena este un material rezistent la socuri, cu memoria formei.
Forma cocii tip catamaran ofera barcii un plus de stabilitate si siguranta fata de barcile cu coca plata sau in "V".Intr-o astfel de barca pasagerii pot schimba locurile in barca fara sa riste o rasturnare, iar doua persoane pot sta in picioare pe aceeasi parte a barcii.Se poate pescui din picioare.
Datorita greutatii mici, barca BIC 245 nu necesita peridoc, ea se poate transporta usor pe orice portbagaj de masina.
Una,doua sau trei persoane pot fi transportate in siguranta cu barca BIC245.Pozitia scaunului si a vaslelor poate fi reglata in functie de numarul de pasageri.
Datorita formei tabloului pupa, BIC 245 poate fi usor depozitata in pozitie verticala, pentru a ocupa mai putin spatiu.
Producator: BIC SPORT, Franta.
Importator : Hibiscus Sport
Caracteristici:
Lungime= 2,45 m ;
Latime- 1,20m ;
Greutate 39 kg ;
Incarcatura maxima : 290 kg
Clasa : D
Motorizare recomandata 2.5 CP
Motorizare maxima: 4 CP
Pretul include: barca, doua vasle din aluminiu, 5 furcheti, bancuta reglabila, suport motor,roti pentru transportul pana la apa.

0722 312658
0766 312658
hibiscussport@yahoo.com
www.hibiscussport.ro
 

Atașamente

  • l12.jpg
    l12.jpg
    18.5 KB · Vizualizări: 121
  • l4.jpg
    l4.jpg
    25.5 KB · Vizualizări: 108
  • l16.jpg
    l16.jpg
    7.2 KB · Vizualizări: 94
  • l17.jpg
    l17.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 148
Barca BIC 245 , barca de pescuit pentru 3 persoane .

Am pescuit din barca asta, si a spune ca-i barca de pescuit pentru 3 persoane este o exagerare colosala. E o barca OK pentru o persoana mai zdravana, sau doi insi maruntei (maxim 70-75 de kile, ca persoana standard folosita de Ascensorul :D .

A nu se intelege de aici ca nu poti plimba cateva minute in ea trei persoane. Poti, dar de pescuit nici nu poate fi vorba, abia ai loc sa stai.
 
pai ultima fotografie spune tot. e un tip costeliv cu o lanseta-n mana, si barcutza asta pare deja tare plina. vaslele deja parca ar trebui atarnate in suporti speciali sa nu ocupe spatiul.
 
A folosit cineva suficient de mult barcuta asta, incat sa poata face un mic review? Ma mananca tare sa iau asa ceva pentru pescuieli rapide pe Dunare. Ma atrage usurinta de a o arunca pe/de pe masina, faptul ca o poti pune pe apa exact la locul potrivit, nu de pe rampa aflata la 20 km, nu tre' sa umfli la ea si s-o pazesti de cioate...
Deja postul asta e un fel de "curaj gaina ca te tai"! Parc-as vrea s-o vand, nu s-o cumpar.
 
Si eu sunt interesat de aceasta barcuta.Stie cineva unde s-ar putea vedea?Ma gandesc ca trebuie sa fie un magazin prin bucuresti cu asa ceva
 
Bic.

Eu am primit-o prin curier rapid (24 de ore) de la hibiscussport.ro.
Am iesit pe mare cu valuri normale doi grasani de cate 80-90 Kg. si Bic-ul a fost ok. Este adevarat ca nu este pentru 3 persoane dar pentru doua este suficient loc. Este stabila, manevrabila, merge bine cu motoras termic sau electric, usor de transportat la apa si usor de depozitat pe uscat. Nici pretul nu este exagerat. Evident, nu este pentru ski nautic.
 
E aproape bine :) Trei intrebari as mai avea:
-ce dezavantaje are?
-cum se misca folosind un 4-5cp?
-vaslele sunt utilizabile ( pare cam incomoda pozitia de vaslit )?
Mersi mult, Thor
 
sss

Daca este pentru pescuit ar trebui sa aiba suport pentru scule (undite, lansete etc). Nu stiu cum merge cu 4 CP. Eu am iesit cu 2,5 si stiu ca fabricantul recomanda 2,5 max. 4. Ramele sunt foarte eficiente. Producatorul zice ca nu se sparge si nu se scufunda. N-am incercat. Ca sa-l citez pe Vali, cred ca materialul este de "butoi de muraturi". Ce pretentii sa ai de la o barcuta de nici 2,5 m.? Cred ca isi merita banii pentru plimbare si pecuit. O sa incerc sa o "tunez" si daca reusesc o sa pun poze.
 
Ultima editare:
Oameni buni, viata n-are pret. Cum sa iesi pe mare cu coaja aia de nuca??? (presupunand ca prin iesit pe mare nu intelegi echivalentul unei plimbari cu hidrobicicleta cand e apa oglinda)

Barca asta a fost conceputa pentru pescuit pe lacuri interioare. E mica, daca s-a asezat un om de 80-90 de kile in fata si vine un val de 30-40cm deja ai luat apa. Ea saraca are probabil "zero level flotation", adica pluteste si cand e plina cu apa, dar ma indoiesc c-o face si cu motor de 4cp pe ea. Iar la momentul ala pasagerii si lucrurile din barca oricum sunt pe nicaieri.

Si Dunarea mi se pare la limita cu barca asta, din cauza barjelor (valuri de prova care te pot surprinde samd).
 
Buna ziua, am achizitionat de curand un BIC 245 si mai jos primele impresii:
am folosit barca pe doua baraje situate pe raul Olt. Barca este mai mult decat OK pentru spinning insa pentru doua persoane cu tot echipamentul necesar, nu pentru trei. Am folosit un motor termic de 4 cai si “ansamblul” s-a comportat excelent. Este foarte manevrabila, face valuri foarte mici iar punctul forte este greutatea ei. Doua persoane se “joaca” cu ea. O singura persoana insa nu se descurca prea bine cu “sus barca pe masina, “jos barca de pe masina”.
De asemenea este foarte stabila. Se poate pescui in picioara din barca daca nu sunt curenti puternici care sa zgaltie barca si sa te dezechilibreze. Singurul punct minus este inaltimea barcii datorita careia chiar valurile mici ( generate de un vant de aprox 15-20 Km / ora) reusesc sa te stropesca bine, cantitatea de apa care iti intra in barca fiind destul de suparatoare (te uda destul de bine - pe vant nu este deloc placut sa stai ud). Din acest motiv din punctul meu de vedere nu o recomand pe rauri / fluvii cu circulatie intensa si nici pe vant.

Pe scurt avem:
+ greutae
+ manevrabilitate
+ stabilitate
+ pretul
- inaltimea barcii

Toate cele bune!
 
Ultima editare:
Buna ziua, am achizitionat de curand un BIC 245 si mai jos primele impresii:
am folosit barca pe doua baraje situate pe raul Olt. Barca este mai mult decat OK pentru spinning insa pentru doua persoane cu tot echipamentul necesar, nu pentru trei. Am folosit un motor termic de 4 cai si “ansamblul” s-a comportat excelent. Este foarte manevrabila, face valuri foarte mici iar punctul forte este greutatea ei. Doua persoane se “joaca” cu ea. O singura persoana insa nu se descurca prea bine cu “sus barca pe masina, “jos barca de pe masina”.
De asemenea este foarte stabila. Se poate pescui in picioara din barca daca nu sunt curenti puternici care sa zgaltie barca si sa te dezechilibreze. Singurul punct minus este inaltimea barcii datorita careia chiar valurile mici ( generate de un vant de aprox 15-20 Km / ora) reusesc sa te stropesca bine, cantitatea de apa care iti intra in barca fiind destul de suparatoare (te uda destul de bine - pe vant nu este deloc placut sa stai ud). Din acest motiv din punctul meu de vedere nu o recomand pe rauri / fluvii cu circulatie intensa si nici pe vant.

Pe scurt avem:
+ greutae
+ manevrabilitate
+ stabilitate
+ pretul
- inaltimea barcii

Toate cele bune!

Fiecare barca are aria ei de utilizare. Pentru unii e foarte buna , pentru altii mica. De aceea exista o atat de mare diversitate :)
Ma bucur ca pentru tine, Adler e alegerea perfecta . Se vede ca esti incantat ( de aceea ai deschis inca un topic :) ), iti doresc sa te bucuri de ea si sa te tina mult.
 
Si eu sunt fericitul posesor al unui BIC 245 de care sunt foarte multumit si cu care m-am dat inclusiv pe mare. Nu am luat nici un val la bord chiar atunci cand am fost doi in barca. L-am si "tunat" (cauta pe forum <bic tunat>). Dar cred ca trebuie "sa facem ciocul mic" pentru ca atunci cand vorbim despre BIC 245 nu vorbim despre o ambarcatiune de agrement.

Definitia ambarcatiunii de agrement este data de Art.2, alin.1, litera a din HG 2195/2004:
"a) ambarcaţiune de agrement − orice ambarcaţiune, indiferent de tip şi de modul de propulsie, al cărei corp are lungimea de 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate aplicabile, şi care este destinată utilizării în scopuri sportive şi recreative; faptul că aceeaşi ambarcaţiune poate fi închiriată sau folosită pentru instruirea în navigaţia de agrement nu împiedică includerea ei în domeniul de aplicare a prezentei hotărâri atunci când este introdusă pe piaţă în scop de agrement;"

BIC 245 are 2,45 metri iar legislatia vorbeste de ambarcatiuni de la 2,5 metri in sus.

Noi sa plutim sanatosi cu BIC 245.
 
Multumesc mult de tot Florio! Sunt incepator si nu stiam exact cum sa procedez, apoi am vazut ca acest topic este din 2009....
 

Back
Sus