Vectorizari CAD

Salut! Am ajuns cu constructia caiacului meu SOF intr-un punct in care sunt nu mai pot merge mai departe fara ajutor: am nevoie de vectorizari CAD ale sectiunilor transversale care trebuie taiate de o masina dintr-o placa TEGO. Problema este ca sunt complet depasit de acest program. Ma poate ajuta cineva cu trasarea cotelor in CAD sau macar cu un numar de tel. al unei persoane care ar putea sa-si ofere timpul pentru un asemenea serviciu, platit sau nu...decizia nu imi mai apartine. Multumesc anticipat pentru ajutor sau sugestii!
 
Salut! Am ajuns cu constructia caiacului meu SOF intr-un punct in care sunt nu mai pot merge mai departe fara ajutor: am nevoie de vectorizari CAD ale sectiunilor transversale care trebuie taiate de o masina dintr-o placa TEGO.
Te complici inutil stimate Coleg!
Doar vrei sa debitezi (sau sa-ti debiteze cineva) placaj, nu placa de titan sau carbura de wolfram...

a) Daca ai desenele la scara 1:1 , pune indigo sub coala respectiva si da-i drumul la trasat !

b) Daca desenele sunt la o scara exacta (de ex 1:5 sau 1:10 - desi la ambarcatii mici uzual este 1:1, sau perechi de coordonate X-Y ; grupate pe axa longitudinala Z)
du-te la un serviciu de plotare (or fi destule prin Bucuresti)
si cere le o marire.
Este lucru trivial de masurat si rescalat un desen de ex. in format .pdf (implicit, daca se respecta setarile ref. la dim paginii, trecerea - cu scalare de la format A4 la A3 se traduce in transformare
1:2 -->marire )
Daca desenele sunt intr-un format CAD (.dxf sau .dwg ) este si mai simplu, selectezi obiectele si alegi scara pt plotare

c) poti vectoriza din orice scan grafic (.jpg; .gif; .png etc) de exemplu in Corel.
Dar vectorizatrea nu iti va asigura automat si linii armonice ale ambarcatiunii (-->se impune ulterior procedura de netezire, fairing in engleza)
Bineinteles poti importa curbele rezultate in urma vectorizarii, dar nu exista nici o garantie ca vor fi entitati usor de netezit (NURB sau spline)
Evident poti "alinia" la ele curbe noi (NURB sau spline) intr-un mediu potrivit (Rhino de ex) dar iti ia cateva zile bune sa te prinzi cu manipularea ,
si alte cateva zile bune (nu de fapt luni, sau ani )
sa-ti formezi ochii pt ceea ce inseamna o curbura "frumoasa" sau set de curbe armonice...
_____
Dar cred ca cele de mai sunt toate "overkill" pur....

Decupeaza coastele (cu metoda [a] sau ,
trage-le o slefuiala fina (succesiv hartie 60 , apoi 80)
fixeaza-le pe scheletul de constructie si
daca "culci" 4-5 baghete fara noduri si rindeluite la o grosime constanta, se va ivi forma caiacului , ca din neant

Daca te chinui cu digitizare , fisiere CAD, conversii CAM etc nu faci decat sa pierzi vraja bucuriei de-a construi ,
fara sa castigi ceva in productivitate /timp constructie
(daca am inteles bine e vorba de 1-2 barci, nu de o serie /comanda ferma de 150 kituri, debitate CNC)

Succes si asteptam fotografii ! :)
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspuns! Cotele le-am trasat pe hartie milimetrica si avem formele sectiunilot transversale dar am vrut ca meterialul sa fie taiat cat mai corect. Problema va aparea in continuare: la un material debitat CNC va trebui sa aliniez gurnele, copastiile si chila taiate si lipite "loco". Fiind primul caiac (nu si ultimul) experimentarea este o realitate care cu greu poate fi stapanita.
 
...Fiind primul caiac (nu si ultimul) experimentarea este o realitate care cu greu poate fi stapanita.

Cat de bine te inteleg!
Dar fa cum spune Solpet, pentru ca si acum, ca si alta data, stie ce zice.
Mai citeste o data raspunsul pe care ti l-a dat si da atentie partii aceleia cu "vraja bucuriei de-a construi".
Precum si celei cu "Succes si asteptam fotografii ! :) "
Spor la treaba !
 
Si, rezultatul....

Si iata si rezultatul dupa cateva luni de constructie. In fotografii o sa deslusiti o parte din procesul de constructie. Pentru ce nu apare in fotografii voi da lamuriri pe forum.
 

Atașamente

  • IMG_20131024_141055.jpg
    IMG_20131024_141055.jpg
    45.2 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_20140218_214605.jpg
    IMG_20140218_214605.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 69
  • IMG_20140218_214522.jpg
    IMG_20140218_214522.jpg
    28.5 KB · Vizualizări: 72
  • IMG_20140218_214456.jpg
    IMG_20140218_214456.jpg
    33 KB · Vizualizări: 73
  • IMG_20140218_214424.jpg
    IMG_20140218_214424.jpg
    20.9 KB · Vizualizări: 68
  • IMG_20140215_181001.jpg
    IMG_20140215_181001.jpg
    29.3 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_20131024_141139.jpg
    IMG_20131024_141139.jpg
    31.5 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_20131024_141118.jpg
    IMG_20131024_141118.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 66
A fost nevoie pentru ca am decupat o parte din placaj pe un CNC care este controlat de un computer. Totusi, mi-am dat seama ca nu e nevoie de vectorizari pentru sectiunile transversale: dupa ce sunt desenate cu rigla si echerul se pot decupa destul de bine cu putina atentie si rabdare.
 
Rezultatul este, fara indoiala, o reusita! Astept cu nerabdare deslusirile ce nu apar in imagini. Scheletul, nu e supradimensionat? Cat cantareste ansamblul?
 
De aproape lucrurile nu stau chiar atat de bine: legaturile dintre gurne si sectiuni se vad pe invelis. La urmatorul caiac sigur voi alege alta metoda: adeziv poliuretanic si doape din lemn. Caiacul e mare (l-am ales intentionat) pentru ca eu cantaresc aprox. 100 kg, si este gandit pentru expeditii (Sea Tour 17 EXP - e numele lui), dar asta sunt dimensiunile date de designer (Tom Yost).
 
Leontin, am inteles ca mai ai un caiac pe teava.
Daca nu ai citit, te rog du-te pe link-ul asta, la postul #13 , o sa gasesti si in text si in poze detalii despre cum sa faci sectiunea(gurna) in zona genunchilor astfel incat sa ai mai mult comfort. De fapt poate ai putea citi cam tot subiectul, mai ales despre seasock n-ar fi rau, ajuta enorm in caz de rasturnare si te fereste de nisip si pietre intre piele si cadru
http://www.barcaholic.ro/f65/skin-frame-2486.html

Cate kg are caiacul tau?
 
Ultima editare:
Klimm am citit tot threadul despre constructia caiacului tau si mi-a fost de ajutor in timpul constructiei. As mai vrea sa construiesc si caiace dar si o canoe kootenay. As vrea sa construiesc caiac Igdlorssuit varianta S&G dupa planurile lui Brian Hansell si un Siskiwit Bay yost style tot dupa planurile lui. Caiacul nu l-am cantarit inca insa nu cred ca depaseste 20 de kilograme. Cat despre sea sock o sa ma gandesc dupa ce testez caiacul pe apa, sa vad cum ma simt in el si dupa cateva wet-exituri. Totusi, eu vreau sa-i pun niste perne cu aer ca sa nu-l pierd pe fundul apei.
 
Ultima editare:
Te-as ruga sa precizezi ce sectiuni au elementele(stringers si gunwales) si daca eventual daca l-ai putea cantari cand este gata , sa vedem ce a iesit.
Despre sea sock: L-am facut de la inceput si nu regret; de obicei intru din apa in caiac dar tot mai am nisip, pietricele prinse pe talpa si in timp se aduna. Chiar si asa, la mare unde nisipul este agitat de apa in preajma tarmului, am luat nisip daca am scos seasock si nu l-am mai putut scoate, s-a ascuns intre schelet si folie si-l vad, dar nu l-am putut scoate nici cu aspiratorul. Daca poti face seasock etans pe cockpit, tine loc de sacii de aer si-l intorci cu o mana in caz de wet exit. Evident ca, daca primesti o gaura, ceea ce se intampla la apa mica, sau in preajma unui dig la mare, daca dai de stanci, seasock nu mai ajuta la flotabilitate. in Delta nu m-as aventura fara saci de aer la cate obstacole pot perfora pielea in zona tarmului sau pe canale.
Caiacul meu este Siskivit Bay .Este foarte manevrabil. Hansel a apreciat si el pozitiv comportamentul la apa agitata cand am pus filmuletul :) ; caiac in ape turbulente, pe Tarnita - YouTube Initial am facut statia 3 (de la prova) in stilul lui Yost dar s-a dovedit cam stramt pentru picioare si am facut modificarea de care vorbeam in #13. Acum, este comod chiar si pentru o persoana masiva, iar la iesire uda, nu ai probleme. Atentie la ce scriam si in subiect; fata de proiectele lui Yost, este contorsionat serios si poti avea surpriza ca rockerul sa se reduca dupa ce-l iei de pe forme (se destinde). Din acest motiv eu l-am lucrat din elemente laminate din doua bucati, direct pe forme. La cockpit ca sa pot schimba usor pielea am facut o prindere in suruburi,pe langa asta, avand un placaj prost si neavand fibra la indemana, am pus la coama 3 straturi lucruri care mi-au ingreunat cu vreo 3 kg kaiacul. Acum desi as face la fel, am placaj marin plus ceva experienta si sigur l-as scoate mai usor, dupa stilul cockpitului ce l-am facut Coasterului;Pe subiectul respectiv exista poze cu realizarea unui cockpit usor, probabil la o treime din ce am facut pentru Siskiwit. Poate te inspira.
http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790-4.html posturile #34 pana la #40 cu interferente.
Formele le-am prins cu suruburi de elementele longitudinale. Cu prinderile de nylon asa cum ai lucrat tu, vor fi probleme in timp, acolo unde nu ai acces sa le schimbi. Fereste-le de apa, nylonul slabeste la apa

Al meu a iesit la 27 kg ceea ce este mult dar cum lambriurile aveau noduri, am fost obligat sa dublez asa ca elementele au iesit la grosime de 25 mm si vreo 25-27 mm latime. Urmatorul va fi din elemente de max 16mm grosime cu latime pe la 20mm
Iti doresc succes cu caiacele si canoea.
 
Elementele le-am atasat de sectiuni si cu doape din lemn incleiate cu adeziv poliuretanic stiind despre comportamentul poliesterului in contact cu apa. Eu am ales specificatiile date de Tom Yost pentru baidarka Nikumi, anume pentru copastii 3.81 cm x 1.9 cm chila are 2.6 X 1.9, iar gurnele, 6 la numar, are 1.9 X 1.9. Eu folosit scandura uscat si verde imbinat pentru a elimina nodurile. Cel mai bine am lucrat cu scandura verde din rasinoase din doua motive: depozitele de lemn din zona unde locuiesc mi-ai permis sa aleg scandura cat mai curata si fibra cat mai drepta si pentru ca lemnul ud este mai maleabil. In plus adezivul poliuretanic intra in reactie la umezeala. Pentru sectiunile transversale eu am folosit placaj de constructie (de nefolosit pentru ambarcatiuni) si apoi placaj rezistent la umezeala (sectiunile construite din placajul asta, doua la numar, sunt mai groase datorita grosimii diferite a placajului).
 
Klimm, am gasit niste fotografii cu baidarka lui George Dyson si iata ce foloseste pentru a lega tuburile de aluminiu: nylon, insa pare sa fie protejat cu ceva ce seamana cu o rasina epoxidica.
 

Atașamente

  • legatura.jpg
    legatura.jpg
    43.7 KB · Vizualizări: 43
  • legatura1.jpg
    legatura1.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 42
  • legatura2.jpg
    legatura2.jpg
    43 KB · Vizualizări: 37
Ultima editare:
Nu am incercat sistemul traditional inca, am preferat tehnica folosita la Faltboote si adoptata si de Yost. Am preferat suruburile unor dopuri de lemn, din comoditate. Nu sunt tamplar de meserie.
Daca te apuci de construit in tehnica traditionala, gasesti gramada de info pe qajakusa si pe kayakforum. Trebuie sa fii doar familiar cu terminologia ca sa stii ce sa cauti. Nu stiu ce a folosit Dyson . Am vazut ceva poze ale lui acum vreo 4-5 ani si nu-mi amintesc. Nylonul este elastic, polyesterul la fel dar Kevlarul este inextensibil. Ultimul s-ar justifica in combinatie cu epoxi insa epoxi pe nylon ar putea crapa de vreme ce firul se intinde cand preia un efort.
 
Rezultatul vectorizarilor

Iaca si rezultatul acelor vectorizari 3 D de la inceputul acestui thread. Nu a fost asa de complicat pe cat parea la inceput. Nu e nici simplu, dar ii incurajez pe toti cei care vor se se apuce de un asemenea proiect sa o faca cu entuziasm.
 

Atașamente

  • IMG_20140315_145000.jpg
    IMG_20140315_145000.jpg
    32.8 KB · Vizualizări: 44
  • IMG_20140315_144928.jpg
    IMG_20140315_144928.jpg
    43.6 KB · Vizualizări: 38
  • IMG_20140315_144919.jpg
    IMG_20140315_144919.jpg
    51.2 KB · Vizualizări: 40

Back
Sus