Lucian Mandruta si Sorin Drugan pe urmele lui Magellan

Expeditie pe mare, in jurul lumii, pentru promovarea Romaniei, prin arta contemporana


Costul aproximativ al expeditiei 50 000 Euro; (floare la ureche! strategia lor de marketing nepotrivita; se vede ca au mare nevoie de un voluntar cu experienta in domeniu) :)
Sper ca expozitia de arta contemporana (pictura, sculptura, etc.) sa nu fie prea abstracta :) si intr-adevar sa reprezinte tara cu frumusetile ei;

E fix ca in bancul ăsta:
Cica se intalnesc un japonez cu un român. Japonezul spune:
-La noi se lucrează 12 ore /zi.
-Cum aşa?
-4 ore pentru salariu, 4 pentru împărat şi 4 pentru prestigiul Japoniei în lume. La voi cât se lucrează?
-Numai 4 ore.
-Cum aşa?
-4 ore, pentru salariu, că împărat nu avem şi de prestigiul Japoniei în lume ni se rupe.
 
Pai ... una e harta expeditiei d.lui Magelan si altu' e traseul din stire! Merg sau nu pe urmele omului? Daca nu, ce fac, ii folosesc numele pentru reclama si mercheting? Fara sa-i dea drepturile?!?
Ideea nu este rea. E bine, cred, sa ne promovam tara pe orice cai si cu orice mijloace.
 
Au calculat si au vazut ca nu pot sa mearga exact :) pe urmele faimosului explorator. Daca ar fi avut vreo 150 000 de Euro si vreo trei ani la dispozitie, poate ca alta ar fi fost situatia.

Oricum, ideea si efortul sunt laudabile. Se anunta un voiaj interesant si plin de peripetii (pe durata acestuia li se vor alatura si ceva voluntari fara experienta, pictori, sculptori...) :)
 
Pai ... una e harta expeditiei d.lui Magelan si altu' e traseul din stire! Merg sau nu pe urmele omului? Daca nu, ce fac, ii folosesc numele pentru reclama si mercheting? Fara sa-i dea drepturile?!?
Ideea nu este rea. E bine, cred, sa ne promovam tara pe orice cai si cu orice mijloace.

Harta prezentata nu este itinerariul exact al calatoriei, ci doar uneste aproximativ punctele de oprire de pe parcursul calatoriei. Autorul ei ne spune ca a fost facuta informativ, nu cu precizie .
 
Pai ... una e harta expeditiei d.lui Magelan si altu' e traseul din stire! Merg sau nu pe urmele omului? Daca nu, ce fac, ii folosesc numele pentru reclama si mercheting? Fara sa-i dea drepturile?!?
Ideea nu este rea. E bine, cred, sa ne promovam tara pe orice cai si cu orice mijloace.

Eu sustin ca ideea e jalnica. E cazul clasic al dorintei de a pleca, atunci cand nu ai banii necesari si inventezi scopuri artificiale ca sa ceri sponsorizare. Puiu Olteanu obisnuia sa spuna: "aventura inseamna bani". Daca vrei aventura, trebuie sa ai banii corespunzatori, nu sa te apuci sa inventezi chestii putin credibile. Sunt curios sa vad urmarea.
 
Eu sustin ca ideea e jalnica. E cazul clasic al dorintei de a pleca, atunci cand nu ai banii necesari si inventezi scopuri artificiale ca sa ceri sponsorizare. Puiu Olteanu obisnuia sa spuna: "aventura inseamna bani". Daca vrei aventura, trebuie sa ai banii corespunzatori, nu sa te apuci sa inventezi chestii putin credibile. Sunt curios sa vad urmarea.

Eu le laud initiativa pentru simplul fapt ca exista.
Cei mai multi nu au banii necesari unor calatorii lungi. Un exemplu este si Lucian, care fiind temerar, a izbutit sa duca la bun sfarsit trei sferturi din calatoria lui si dupa cum arata va reusi pana la final. A primit ajutor pe parcurs.
Daca si aceasta expeditie reuseste, ma voi bucura ca roman.
 
Eu le laud initiativa pentru simplul fapt ca exista.
Cei mai multi nu au banii necesari unor calatorii lungi. Un exemplu este si Lucian, care fiind temerar, a izbutit sa duca la bun sfarsit trei sferturi din calatoria lui si dupa cum arata va reusi pana la final. A primit ajutor pe parcurs.
Daca si aceasta expeditie reuseste, ma voi bucura ca roman.

Nu Florio, de zece ori NU! Pentru ca Lucian a fost cinstit: a spus el sau au spus altii ca nu are bani sa manance si i-am dat cu drag! Dar sa ascunzi faptul ca nu ai bani sa pleci dupa o gogomanie ca asta de a duce lucrari de arta bla, bla, bla, asta NU.
 

Back
Sus