Benzina in baia de ulei yamaha F20 BMHS

Detin un motor Yamaha 20cp anul 2007 in 4 timpi , si am probleme imi creste nivelu in baia de ulei cu benzina, in miscare (tuseste) din cand in cand iar pe liber il accelerez si imi scoate mult fum negru. daca se poate sa ma ajute cineva ce sa fac. ms
 
Eu as incepe prin a verifica urmatoarele:
1- pompa de benzina - nu stiu daca la acest motor un defect la diafragma pompei pemite benzinei sa intre in baia de ulei
2- motorul merge prea rece - e folosit mai mult la trolling si/sau termostatul deschide prea "rece"
3- ai mers mult timp cu socul tras
4- probleme la carburator, astfel incat amestecul nu se mai face correct. Ex: e prea "bogat". L-ai lasat cumva mult timp cu benzina in carburetor?
 
merge inecat ! cureti carburatorul ,plutitor si cui pontou verificate ,garnituri noi ,verifici si functionalitatea soclului !!!, schimbi uleiul , si ..atza!!!!, cauza principala este apa din benzina ...pentru cui , material imbatranit la plutitor , si pentru ambele asa cum spunea si mihaif99 ,benzina tinuta mult timp in carberitor!
daca nu este defectul in carburator...pompa benzina ,segmenti, supape, filtru aer infundat(daca are),si atentie la CALITATEA BENZINEI daca nu arde nu trece toata in esapament!
spor la treaba si poate tu ne anunti ce ai facut! in special motorina din benzina intra n ulei!
 
de ce ar pune cineva motorina in benzina? ma refer la cei de la pompe... ca e mai scumpa motorina decat benzina
 
Verifica si termostatul. Eu am avut aceeasi problema la un mercury de 90cp. Numai functiona termostatul, l-am inlocuit si numai am probleme.
Mult succes.
 
Din ...VAZUTE , majoritatea transportatorilor si comerciantilor considera ca euro 4- sau 5 ...da voie sa nu mai speli cisterne sau tancuri ,in timp amalgamul a mare , si voi chiar credeti ca a disparut asa dintr o data si ca prin minune contrabanda cu combustibil!!!!!?
 

Back
Sus