Incepator caiac

Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?
 
Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?

Oooo... ce intrebare !!
Sunt sigur ca o sa-ti raspunda Bogdan, in calitatea lui de multiplu campion al Romaniei si actualmente antrenor cu rezultate de top .

Personal, asta nu imi pare o intrebare. Presupunand ca toti oamenii sunt identici, cati kilometri ajunge un om sa padeleze in primul an de cand se apuca ? :)
Ar fi aspectul performantei, care se refera la cateva probe, nu la un numar de kilometri si se puncteaza evident timpul in care parcurg proba, nu distanta maxima la care ajung intr-un interval de timp .
Sau ar mai fi varianta in care raspunde cineva direct la intrebare :"cati km ajungi sa faci in primul an in care te apuci? " Raspuns : daca padelezi tot anul si faci 60 km pe zi , 60 X 365 :)
Sigur ca nu e asa, iar eu am facut o gluma .
Cam ca si tine :)
 
salut,
raspunsul intrebarea ta este foarte dependent de datele problemei: varsta, greutate, stare de sanatate, predispozitie pentru eforturi de rezistenta (fizice si psihice) etc.
Daca vrei sa-ti faci o caracterizare vis-à-vis de aspectele astea s-ar putea sa putem formula (de fapt sa ne dam cu parerea) asupra intrebarii tale, sau ne contactam pe la mijlocul lunii viitoare cand ajung si eu la Ramnicu Valcea pe la socri.
Sportivii mei ajung intr-un an sa suporte un vaslit continuu de circa 1h, la cei mici asta insemnand 8km. Un adult cu o normopatie bine reprezentata cred ca la vale pe Dunare duce si 5-6 ore, 40Km dupa cum am vazut cu ochiu meu acum cativa ani.
 
Eu am inteles in intrebarea colegului ca e interesat de performanta unui incepator, nu-i asa ?
Vorbind de performanta, se incadreaza la caiac de performanta, adica exact specialitatea lui Bogdan. Performantele unui incepator, intr-un caiac precum acele scobitori extrem de iuti si instabile.

Mai exista si aspectul unei performante personale in caiacul de tura, cazul de pe Dunare, la care s-a referit Bogdan. Aici nu cred ca iti trebuie o pregatire de un an, toata lumea a facut fata turelor zilnice, intre 40 si 70 km . Desigur, daca pui 7 ore pentru cele mai lungi ture, scazand curentul Dunarii, raman 40 km curati, la padela.
Totusi fara nici un fel de pregatire, cred ca un om normal poate padela 60km/zi pe apa statatoare, daca vrea sa isi vada limitele. Aud comentarii ? Sustin si un pariu pe tema asta :) .
 
Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?

Noi nu avem nici o tangenta cu padelatul de performanta, ba chiar le utilizam pe dos uneori, dar pot sa-ti spun sigur ca, indiferent de nivelul de pregatire, un om care are de mers undeva pe apa padeleaza din punctul A in punctul B fara a numara milele in timp ce padeleaza. Deci, nu stiu cum e cu padelatul ca sport, dar ca mijloc de transport padelezi atat cat ai nevoie, chiar din prima zi...
 
Eu am inteles in intrebarea colegului ca e interesat de performanta unui incepator, nu-i asa ?
Vorbind de performanta, se incadreaza la caiac de performanta, adica exact specialitatea lui Bogdan. Performantele unui incepator, intr-un caiac precum acele scobitori extrem de iuti si instabile.

Mai exista si aspectul unei performante personale in caiacul de tura, cazul de pe Dunare, la care s-a referit Bogdan. Aici nu cred ca iti trebuie o pregatire de un an, toata lumea a facut fata turelor zilnice, intre 40 si 70 km . Desigur, daca pui 7 ore pentru cele mai lungi ture, scazand curentul Dunarii, raman 40 km curati, la padela.
Totusi fara nici un fel de pregatire, cred ca un om normal poate padela 60km/zi pe apa statatoare, daca vrea sa isi vada limitele. Aud comentarii ? Sustin si un pariu pe tema asta :) .

Florio, zâmbesc mânzeşte gândindu-mă cum vei invita tu nişte prieteni de uscat într-o tură de 60km pe lac şi cum vei rămâne fără ei, fie în timpul turei, fie după tură. Conspicuous, tu să nu participi :)
 
Florio, zâmbesc mânzeşte gândindu-mă cum vei invita tu nişte prieteni de uscat într-o tură de 60km pe lac şi cum vei rămâne fără ei, fie în timpul turei, fie după tură. Conspicuous, tu să nu participi :)

Aaa... nu stii :) . Pariuri de-astea s-au mai pus la Herastrau.
Omul normal eram eu; tot eu sustin si pariul daca vrea cineva sa ma vada padeland aia 60 km .
Cred ca te-ai grabit si ai scapat din vedere acel "daca vrea sa isi vada limitele" ;) .
 
Aaa... nu stii :) . Pariuri de-astea s-au mai pus la Herastrau.
Omul normal eram eu; tot eu sustin si pariul daca vrea cineva sa ma vada padeland aia 60 km .
Cred ca te-ai grabit si ai scapat din vedere acel "daca vrea sa isi vada limitele" ;) .

Sunt gata sa pun pariul. Tu alegi caiacul si locul. Comunitatea Barcaholica e invitata la film!
 
Da incepator ,ma intrebam daca ajung in primul an sa fac ture de 40 km de ex .
Salut!
Asta depinde doar de TINE si de vointa TA !
Ps. In vara aceasta, am fost pe un lac de acumulare din apropiere (la pescuit), acolo m-am intalnit cu niste cunostinte si cand au vazut caiacele, au zis ca vor si ei sa incerce :) ... asa la prima incercare au dat 2 ture de lac in dupamasa respectiva, aproximativ 20-26 km in total... si pana in ziua respectiva nu au "stat un minut intr-un caiac" ... pe rau, mai ales daca are si debit suficient este mult mai usor te lasi in deriva si tii doar directia ;) ... asta daca este apa suficienta si nu esti nevoit sa cari caiacul pe spate sute de metrii, cum am patit eu in weekendul care tocmai a trecut :(
 
Salut!
Asta depinde doar de TINE si de vointa TA !
Ps. In vara aceasta, am fost pe un lac de acumulare din apropiere (la pescuit), acolo m-am intalnit cu niste cunostinte si cand au vazut caiacele, au zis ca vor si ei sa incerce :) ... asa la prima incercare au dat 2 ture de lac in dupamasa respectiva, aproximativ 20-26 km in total... si pana in ziua respectiva nu au "stat un minut intr-un caiac" ... pe rau, mai ales daca are si debit suficient este mult mai usor te lasi in deriva si tii doar directia ;) ... asta daca este apa suficienta si nu esti nevoit sa cari caiacul pe spate sute de metrii, cum am patit eu in weekendul care tocmai a trecut :(

Cate ore au "lopatat" proaspetii entuziasti?
 
Cate ore au "lopatat" proaspetii entuziasti?

Sincer nu stiu, nu am cronometrat cat au "lopatat", au ajuns la noi dupa pranz pe la 13-13.30 si cand am scos caiacele din apa soarele deja cobora in spatele dealului, erau un "pic amortiti",dar nu conta pentru ei ...

Later Edit:
Acum m-am uitat pe niste poze, prima cu ei in caiac era la ora 13.32 si ultima seara la 21:49 adica aproximativ 8 ore in total, dar NU "lopatau" tot timpul... mai luau cate o pauza de "balaceala" sa se dezmorteasca oasele ;)
 
Ultima editare:
De data asta am sa imi vand scump pielea :) .
La fel si drepturile de autor pentru film sau piesa ;)

Să ieşim din sfera impulsului de moment şi să devenim pragmatici. Un caiac de agrement nu depăşeşte 6km/h. 5km/h face in mod curent, dar nu pe timp îndelungat. Probabil că o viteză de 4km/h ar putea fi ţinută ore în şir de un canotor experimentat, cu pauze de odihnă, să spunem de 10 min/oră. 60km împărţit la 4km/oră ne dă un timp de 15 ore. 15 pauze de 10 minute sunt încă 2,5 ore. Un calcul simplu ne demonstrează că proba ar dura cel puţin 17,5 ore. Adică, presupunând că începe la 8 dimineaţa, s-ar termina la ora 1:30 ... dimineaţa, cu durerile de şale, junghiurile şi beşicile de rigoare.
Eu am dus nu o singura data oameni de uscat pe lacurile de pe Tisa. Aş putea spune că unii s-au suit prima dată într-un caiac (faptic s-au suit a doua oară, că, pentru încrederea lor, înainte de Tisa au făcut un drive test pe Criş). O tură de 18-20 de km, întinsă de la 10 dimineaţa la 19 seara, i-a terminat. Nu spun că n-ar mai fi putut vâsli, dar ieşiseră din limita confortului şi intrau în cea a chinului.
Pe baza experienţei mele, aş cataloga astfel eforturile unui începător pe apă stătătoare:
- 25km/zi - agrement
- 40km/zi - limita de vâslit zi lumină
Mai sus de 40 km vâsleşti doar ca să-ţi scapi pielea.
 
Să ieşim din sfera impulsului de moment şi să devenim pragmatici. Un caiac de agrement nu depăşeşte 6km/h. 5km/h face in mod curent, dar nu pe timp îndelungat. Probabil că o viteză de 4km/h ar putea fi ţinută ore în şir de un canotor experimentat, cu pauze de odihnă, să spunem de 10 min/oră. 60km împărţit la 4km/oră ne dă un timp de 15 ore. 15 pauze de 10 minute sunt încă 2,5 ore. Un calcul simplu ne demonstrează că proba ar dura cel puţin 17,5 ore. Adică, presupunând că începe la 8 dimineaţa, s-ar termina la ora 1:30 ... dimineaţa, cu durerile de şale, junghiurile şi beşicile de rigoare.
Eu am dus nu o singura data oameni de uscat pe lacurile de pe Tisa. Aş putea spune că unii s-au suit prima dată într-un caiac (faptic s-au suit a doua oară, că, pentru încrederea lor, înainte de Tisa au făcut un drive test pe Criş). O tură de 18-20 de km, întinsă de la 10 dimineaţa la 19 seara, i-a terminat. Nu spun că n-ar mai fi putut vâsli, dar ieşiseră din limita confortului şi intrau în cea a chinului.
Pe baza experienţei mele, aş cataloga astfel eforturile unui începător pe apă stătătoare:
- 25km/zi - agrement
- 40km/zi - limita de vâslit zi lumină
Mai sus de 40 km vâsleşti doar ca să-ţi scapi pielea.

Total de acord, Dorin. De aceea am punctat ca e pentru cei ce vor sa-si vada limitele. In corelare cu intrebarea despre performanta a colegului care a generat topicul.
Daca vorbim despre ture si nu despre performante, intervin tot felul de factori care sporesc placerea padelatului si reduc substantial distanta parcursa :
admirat peisaje, poze la peisaje, fauna sau prieteni (prietenii mei sunt ei insisi o fauna diversa adesea mai bizara decat cea salbatica :) ), alegerea unui loc de popas pentru pranz si alte indeletniciri frumoase :)
 
Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?

de ce intrebi ? urmaresti sa realizezi ceva sau doar vrei statistici ?

Ce inseamna "incepator", ce varsta/conditie fizica generala ai ? ce caiac ? pe ce apa te dai si cat timp acorzi acestui hoby ?

"Primul an" inseamna "dupa primul" an?

Nu te superi ca am pus si eu cu o serie de intrebari, dar daca incerc sa dau un raspuns imi lipsesc niste date...:)
 
Traseul din poza alaturata http://img856.imageshack.us/img856/5846/21wm.jpg am facut de zeci de ori in diferite conditii...are aproximativ 15 km si era cand am facut in 1 ora si 40 minute ( recordul personal 1 ora si 23 minute :) ) si era cand in 4-5 ore sau chiar intr-o zi intreaga in functie de persoanele care ne insoteau si de "scopul" vizat... era cand ne opream in fiecare curba dupa fiecare repezis.... sa facem poze si chiar baie, era cand pluteam in deriva si admiram peisajul ... desi treceam mereu pe acelasi locuri intotdeaunea era "altfel" , ba odata era apa mica, ba odata apa mare, odata malurile pustii, odata plina de vegetatie,ori batea vantul, ori ne prindea o furtuna cu valuri uriase, etc, etc...
 
Să ieşim din sfera impulsului de moment şi să devenim pragmatici. Un caiac de agrement nu depăşeşte 6km/h. 5km/h face in mod curent, dar nu pe timp îndelungat. Probabil că o viteză de 4km/h ar putea fi ţinută ore în şir de un canotor experimentat, cu pauze de odihnă, să spunem de 10 min/oră. 60km împărţit la 4km/oră ne dă un timp de 15 ore. 15 pauze de 10 minute sunt încă 2,5 ore. Un calcul simplu ne demonstrează că proba ar dura cel puţin 17,5 ore. Adică, presupunând că începe la 8 dimineaţa, s-ar termina la ora 1:30 ... dimineaţa, cu durerile de şale, junghiurile şi beşicile de rigoare.
Eu am dus nu o singura data oameni de uscat pe lacurile de pe Tisa. Aş putea spune că unii s-au suit prima dată într-un caiac (faptic s-au suit a doua oară, că, pentru încrederea lor, înainte de Tisa au făcut un drive test pe Criş). O tură de 18-20 de km, întinsă de la 10 dimineaţa la 19 seara, i-a terminat. Nu spun că n-ar mai fi putut vâsli, dar ieşiseră din limita confortului şi intrau în cea a chinului.
Pe baza experienţei mele, aş cataloga astfel eforturile unui începător pe apă stătătoare:
- 25km/zi - agrement
- 40km/zi - limita de vâslit zi lumină
Mai sus de 40 km vâsleşti doar ca să-ţi scapi pielea.

Io-te ca etapa de TID Braila-Luncavita, masoara 53 de kilometri, fara sa mai socotim vantul care cu exceptia acestui an, cam a fost frontal. Si s-au facut si popasuri, iar a doua zi iar s-a plecat mai departe... Sa inteleg Dorine, ca tu ai folosit doar, caiac cu frana ?b-)
 
Traseul din poza alaturata http://img856.imageshack.us/img856/5846/21wm.jpg am facut de zeci de ori in diferite conditii...are aproximativ 15 km si era cand am facut in 1 ora si 40 minute ( recordul personal 1 ora si 23 minute :) ) si era cand in 4-5 ore sau chiar intr-o zi intreaga in functie de persoanele care ne insoteau si de "scopul" vizat... era cand ne opream in fiecare curba dupa fiecare repezis.... sa facem poze si chiar baie, era cand pluteam in deriva si admiram peisajul ... desi treceam mereu pe acelasi locuri intotdeaunea era "altfel" , ba odata era apa mica, ba odata apa mare, odata malurile pustii, odata plina de vegetatie,ori batea vantul, ori ne prindea o furtuna cu valuri uriase, etc, etc...


Asa-i... anul trecut pe un canal cunoscut pe care cu cativa ani in urma l-am traversat lejer la pagaie intr-o canoe grasa plina ochi cu echipament, padelam amandoi cu toata forta doar ca sa putem sta pe loc pentru ca am avut nesansa sa nimerim intr-o combinatie cand curentul de reflux si vantul s-au imprietenit si-au venit din aceeasi directie. Au fost zile cand doar 8 mile ne-au scos sufletul si ne-au lungit mainile ca la cimpanzei (de ne scarpinam la glezne stand in picioare fara sa ne aplecam) si au fost zile cand 25+ de mile au trecut relativ repede si fara efort... e frumos ca acealasi loc se simte mereu altfel...

Inca o data specific ca nu abordam padelatul din perspective sportive, padelam doar pentru ca vrem sa calatorim din punctul A in punctul B si ramanem intotdeauna flexibili si adaptabili in privinta camparii. Ne bucuram de fiecare strop de apa... :) de peisaj, de val... Nu ma obliga nimeni sa padelez 2 Km sau 60 Km si, in cazul nostru, asta este un motiv in plus pentru care nu m-as inhama la vreun TID sau EC.

Dar fiecare are dreptate din perspectiva lui si calcului facut de Dorin mi se pare extrem de util.

@Conspicuous Eu as cauta raspunsul pe apa, nu pe forum. Pune mana pe padela si iesi pe apa. Lasa cifrele pe mal. Bucura-te de libertate. Vei avea timp sa faci socoteli cand te intorci pe mal, dupa 1 km sau dupa 60 km, ce conteza?...
 
Ultima editare:

Back
Sus