Barca mea Motocraft SL410 propulsata de un Mercury 15 CP 4 timpi

Salutare dragi barcagii, saptamana trecuta am reusit in sfarsit sa achizitionez noua mea barcuta. Dupa lungi cautari si comparatii am ales.
Va las un filmultet, din pacate nu am avut GPS si nu va pot spune viteza exacta.

 

Atașamente

  • 1383548_443230379120262_1400802020_n.jpg
    1383548_443230379120262_1400802020_n.jpg
    42 KB · Vizualizări: 258
Ultima editare:
Salutare dragi barcagii, saptamana trecuta am reusit in sfarsit sa achizitionez noua mea barcuta. Dupa lungi cautari si comparatii am ales.
Va las un filmultet, din pacate nu am avut GPS si nu va pot spune viteza exacta.
Felicitari !!sa te bucuri de ia sanatos si fara evenimente!
 
multumesc, acum astept sa vina duminica, iar intre timp ma gandesc unde o sa caut stiuca prin delta....sper sa o gasesc
 
foarte buna alegerea ta, cred ca o sa gliseze cu 4 persoane.
singur in barca s-ar putea sa atingi 50km/ora, sa o stapanesti sanatos si distractie placuta!
 
Foarte ocazional o sa fim 4 persoane in barca sau chiar nici o data. Cel mai des mergem 2 si cate o data 3. Eu am 100 KG si fratimiu 80, deci.... Oricum sunt incepator in lumea barcilor si mai am de invatat. Duminica asta am depasit o Laguna 480 (erau tot 2 in barca si tot 15 cp). Se uitau cam lung la noi dar nu au avut timp sa se uite prea mult :) Dupa parerea mea in filmuletul pus de mine am depasit usor 40 Km/h. 50 nu cred ca prind nici singur in barca sau cel putin nu cu elicea standard de la mercury.
 
Sa o stapanesti sanatos...

Sa o stapanesti sanatos... fara incidente si fara accidente !!! Sa te poarte pe ape leganate unde vrei tu !!!

Apa sub chila si vant din pupa !!!
 
Poti sa incerci o elice cu pas mai mare. Probabil ai elice cu pas de 8" . 5500 /2.15=2558 rot/minut la elice.
2558 x8 " x 2.54 x 0.006 = 38.98 km/ora ...asta e viteza elicei fata de apa. Dar apa are o deplasare inapoi ...asa ca inmultim cu un coeficient de pierdere...care este intre 0.7 si 0.9 (in functie de incarcatura )..
.Deci 39 x 0.9= 35.1 km/ora. Asta e viteza barcii . Poti instala un ,,GPS test" pe telefon android ...E free. Trebuie ca telefonul (smartphone) sa aiva modul gps. Uite o poza ...e pe o tableta , dar eu am si pe telefon.
Cu elice cu pas de 11 ...se schimba situatia. 35/8x11= 48.125 km/ora....Asta ar fi viteza maxima, singur in barca si fara bagaje. Am si eu un Mercurica de 20. L-am pus pe o cabinata de 5m si alearga cu 28-29 km/ora. Am elice cu pas de 9.
 

Atașamente

  • gps.jpg
    gps.jpg
    37.6 KB · Vizualizări: 83
Ultima editare:
Lasa-mi te rog un link sa descarc "gps test" pentru un android, poate reusesc sa il pun pana duminica si va spun ce viteza ia barcuta. Nu stiu exact ce pas am la elice dar cei de la mercury au spus ca e staandard, deci nici de viteza nici de tractiune. Oricum sunt multumit de viteza obtinuta si cu aceasta elice chiar cu motorul turat undeva la 50-60% ca e in rodaj. Pana acum nu am gasit minusuri la barca, e destul de stabila, spatioasa si rapida pentru nevoile mele.
Duminica trecuta am prins o zi cu vant si dunarea era destul de agitata si pot spune ca comporta bine si pe valuri. La viteze mari pe valuri te mai stropeste dar asta e... Nu e ceva grav mai ales vara.
 
Poti sa incerci o elice cu pas mai mare. Probabil ai elice cu pas de 8" . 5500 /2.15=2558 rot/minut la elice.
2558 x8 " x 2.54 x 0.006 = 38.98 km/ora ...asta e viteza elicei fata de apa. Dar apa are o deplasare inapoi ...asa ca inmultim cu un coeficient de pierdere...care este intre 0.7 si 0.9 (in functie de incarcatura )..
.Deci 39 x 0.9= 35.1 km/ora. Asta e viteza barcii . Poti instala un ,,GPS test" pe telefon android ...E free. Trebuie ca telefonul (smartphone) sa aiva modul gps. Uite o poza ...e pe o tableta , dar eu am si pe telefon.
Cu elice cu pas de 11 ...se schimba situatia. 35/8x11= 48.125 km/ora....Asta ar fi viteza maxima, singur in barca si fara bagaje. Am si eu un Mercurica de 20. L-am pus pe o cabinata de 5m si alearga cu 28-29 km/ora. Am elice cu pas de 9.

Am intrat pe site/ul magazinului de unde am luat motorul si am gasit.. elicea are pas de 9"
 
Pentru a descarca gps test trebuie sa intri pe app market de pe tel sau tableta (iti trebuie un cont de Google dar il poti face in 3 min) dai la cautare gps test si descarci prima aplicatie dintre cele gratuite....merge super.Bineinteles ca iti trebuie telefon cu sistem de operare android
Cu stima si felicitari pt barcuta....Sa o stapanesti sanatos!
 
Acum vad ...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest&hl=ro
Daca ai pas de 9 ai ajuns pe la 39..39.5 km/ora. Se poate si mai mult cu pas de 10.5 sau 11...dar cu barca goala. Doua persoane fata bagaj.
Daca motorul e nou ...deocamdata fa-i rodajul ...ca merge destul de taresi cu elicea de 9. Nu-l forta. Mergi la 3/4 .

Am gresit cumva la calcule?
5500 /2.15=2558 rot/minut la elice. ok
2558 rot/minut x8 " x 25.4 mm x 60 min /ora = 31187136 mm/ora adica 31. 2 km/ora
asta e viteza elicei fata de apa. Dar apa are o deplasare inapoi ...asa ca inmultim cu un coeficient de pierdere...care este intre 0.7 si 0.9 (in functie de incarcatura )..
Deci 31.2x0.9 = 28.08 km/ora Gresisem !!!

Deci cu pas de 9
2558x9x25.4x0.00006=35 .08 km/oa 35.08x0.9= 31.57 km/ora ...Deci gresisem .
 
Ultima editare:
Am iesit ieri cu barca si am observat ca merge mult mai bine daca partenerul sta pe bancheta din mijloc decat pe cea din prora. Asta cu trimul la a doua "gaura" numarand dinspre oglinda. Cu al doilea ocupant pe bancheta din mijloc barca intarzie cateva secunde pana iese in glisaj dar dupa aceia merge vizibil mai repede si se comporta mult mai bine pe valuri, inclusiv pe valurile mai mari facute de alte ambarcatiuni care vin din fata pe canale inguste, practic nu stropeste de loc si barca este mai manevrabila in conditiile de valuri. Deci prefer sa intarzii 3-4 secunde sa intru in glisaj si sa profit de celelalte avantaje, mai ales ca acum canalele din delta par autostrazi cu traficul existent, si numarul de inconstienti care detin ambarcatiuni de viteza
 
Am iesit ieri cu barca si am observat ca merge mult mai bine daca partenerul sta pe bancheta din mijloc decat pe cea din prora. Asta cu trimul la a doua "gaura" numarand dinspre oglinda. Cu al doilea ocupant pe bancheta din mijloc barca intarzie cateva secunde pana iese in glisaj dar dupa aceia merge vizibil mai repede si se comporta mult mai bine pe valuri, inclusiv pe valurile mai mari facute de alte ambarcatiuni care vin din fata pe canale inguste, practic nu stropeste de loc si barca este mai manevrabila in conditiile de valuri. Deci prefer sa intarzii 3-4 secunde sa intru in glisaj si sa profit de celelalte avantaje, mai ales ca acum canalele din delta par autostrazi cu traficul existent, si numarul de inconstienti care detin ambarcatiuni de viteza

Reglarea trim-ului este importanta, pt.ca barca sa aiba o pozitie corecta pe apa.
La Mercury de 15cp, cred ca trim-ul este manual si are 3 pozitii.
In prima pozitie,trim-ul este setat pe cadrul pupei barcii(elicea aproape de barca) din aceasta cauza te stropesti cand ai greutate in barca, prova loveste valul din fata barcii.Trim-ul in aceasta pozitie eu il folosesc doar cand merg singur, fara greutate mare.
In pozitia 2, elicea se departeaza de barca,prova se ridica peste valul din fata, nu te stropesti si obtii o viteza superioara, suprafata udata fiind mai mica.
In pozitia 3, daca esti singur in barca, fara greutate, barca incepe sa sara pe apa si s-ar putea sa te rastorni,...atentie,barca este destul de usoara!
Discutia este valabila in cazul acvaplanarii(glisarii).
 
La motorul meu trimul este manual si are 5 pozitii nu 3. Cand l-am cumparat era pus in pozitia a doua numarand de la oglinda si l-am lasat asa. in aceasta pozitie a trimului daca al doilea ocupant, care are 80 Kg, sta in fata te cam stropeste valul in prova(doar daca sunt valuri maricele), iar primul val de siaj al barcii apare undeva in drept cu bancheta din mijloc(cum se vede in video) si barca intra instantaneu in glisaj la doar 50 % din turatii. Daca colegul se muta pe bancheta din mijloc, fara sa modific trimul, nu mai stropeste deloc iar primul val de siaj al barcii apare sub bancheta din spate. In aceste conditii barca intarzie 3,4 secunde sa intre in glisaj cam cu 60% din turatii, dupa care pot reduce, si obtin viteza vizibil mai mare, comportament mai bun pe valuri, si un control mai bun asupra barcii chiar si pe valurile de siaj a celor cu motoare mari. Banuiesc ca cea dea doua combinatie intre distributia greutatii si pozitia trimului este mai buna decat prima.

De gps test nu am mai avut timp sa ma ocup dar promit ca data viitoare ma pregatesc
 
Deocamdata motorul este in rodaj, dar o sa vezi ca in momentul in care o sa il poti tura la maxim se va schimba situatia, barca este peste asteptari.
Eu sunt multumit cum merge cu 10cp, iar cu 15cp cred ca va merge super.
 
@Ovidiu si Gabo

Barcuta voastra imi adduce aminte de barcile Springbok de 14 picioare din anii 80-90. Cand am vazut prima data cum mergea una cu un Evinrude de 15 in 2 timpi, am ramas cu gura cascata.
 
Poti sa incerci o elice cu pas mai mare. Probabil ai elice cu pas de 8" . 5500 /2.15=2558 rot/minut la elice.
2558 x8 " x 2.54 x 0.006 = 38.98 km/ora ...asta e viteza elicei fata de apa. Dar apa are o deplasare inapoi ...asa ca inmultim cu un coeficient de pierdere...care este intre 0.7 si 0.9 (in functie de incarcatura )..
.Deci 39 x 0.9= 35.1 km/ora. Asta e viteza barcii . Poti instala un ,,GPS test" pe telefon android ...E free. Trebuie ca telefonul (smartphone) sa aiva modul gps. Uite o poza ...e pe o tableta , dar eu am si pe telefon.
Cu elice cu pas de 11 ...se schimba situatia. 35/8x11= 48.125 km/ora....Asta ar fi viteza maxima, singur in barca si fara bagaje. Am si eu un Mercurica de 20. L-am pus pe o cabinata de 5m si alearga cu 28-29 km/ora. Am elice cu pas de 9.

Poti sa detaliezi calculul ??? Rogu-te-as, ma intereseaza...
 
Deocamdata motorul este in rodaj, dar o sa vezi ca in momentul in care o sa il poti tura la maxim se va schimba situatia, barca este peste asteptari.
Eu sunt multumit cum merge cu 10cp, iar cu 15cp cred ca va merge super.
Crezi ca m-am putut abtine sa nu il turez la maxim? :) lam turat la maxim dar numai pentru un minut dupa care am redus. Cand am trecut de la 50% la 100% am avut impresia ca raman in urma iar barca se duce inainte...
Sau chinuit 2 sa ne depaseasca pe canalu 36 cu o barca lotus aia mai mica care seamana cu laguna. Aveau un mercury 30 CP in 2 timpi si sau chinuit mult sa treaca de valul de siaj al nostru. Dupa ce ne au depasit si au luat ceva distanta sau intors inapoi si au mers un timp in spatele nostru. Cred ca nu le venea sa creada ce fac cei 15 cp, care defapt erau folositi undeva la 10 cp
 

Back
Sus