cateva clarificari pentru un afon

Incep prin a preciza ca nu am legatura cu subiectul , doar ce am citit cate ceva si nu am aprofundat chiar asa mult , asa ca probabil or sa se faca bancuri bune pe seama mea, dar nu asta e problema .
Ideea e ca vreau sa ajung sa fac un catamaran , ceva light , sa pluteasca pentru moment , teoretic ar fi o platforma , daca mai iese si cu ceva propulsie si mai bine . Dar pana sa ajung acolo as incepe cu ceva mai simplu pentru acomodare cu domeniu si as incerca un kaiac . Din ce m-am uitat pe net nu prea am gasit ceva planuri "satisfacatoare" si avand in vedere ca mai trebuie si cumparate ma fac sa inclin spre un proiect propriu . Nu banii efectiv ar fi problema ci plata prin Paypal , prea multa birocratie, nu stau sa-mi fac cont etc .
Partea de flotabilitate necesara cred ca ma descurc sa o calculez cu aproximatie , rezistenta si flexibilitatea nu cred ca o sa fie o problema ca nu vreau sa fac coborari pe rauri de munte . Intr-adevar trebuie sa pluteasca corect si sa nu se rastoarne prea usor .
Trecand peste , am cateva nelamuriri .
- e vreo problema de stabilitate daca am "fundul" plat , pentru ca asta reduce bataia de cap la asezarea placajului .
- din cate am inteles o varianta mai simpla de material ar fi placaj okume + epoxy , mai este necasara aplicarea de fibra de sticla peste pentru protectie ?
- banuiesc ca pentru asta nu imi trebuie carnet
 
Salut cowboy :), stai linistit ca nu face lumea bancuri pe aici, ci mai glumim din cand in cand. Uite aici un plan gratuit si foarte simplu de caiac cu fund plat, cum spuneai ca vrei sa faci, care e foarte stabil. Ca material poti folosi placaj marin de okoume, placaj obisnuit, sau chiar osb simplu de 6 mm, daca dai un strat de fibra deasupra, depinde cat vrei sa bagi in materiale. Poti sa-i faci si cate o punte mica in prova si pupa, si lasi descoperit doar cuibarul unde stai tu, cu un mic parapet, ca sa nu iei apa la valuri. Despre permis, e ca si cum ti s-ar cere permis pentru bicicleta, asa ca lasa-l incolo. Poti sa-i pui si o vela mica si un outboard electric, iar daca mai faci unul, iti faci si catamaran :). E un exercitiu util si foarte ieftin, care pe vremuri mi-a dat si mie mari bucurii.
 
vis-a-vis de contul paypal te pot ajuta cu niste sfaturi, asta daca vrei sa-ti faci , pe viitor!
te pot ajuta si din punctul de vedere al unui incepator( asta sunt eu) ,stiindu-se ca e diferit de cel al unui initiat !am sa urmaresc cu interes topicu'!
bafta multa!:D
 
Eu sunt din Pitesti , banuiesc ca aprovizionarea o fac din Bucuresti .
La materiale am nevoie de 2 placi okume , probabil furnizor Holver .
Epoxy , mai detaliat se poate ca banuiesc ca asta e o gama larga, eventual si cantitatea necesara sa nu fac inca un drum pentru inca doua linguri de epoxy sau sa-mi iau pentru o flota intreaga .
Fibra de sticla si eventual pe cineva care sa ma tolereze la locul de munca vreo ora sa vad cum se aplica fibra de sticla , daca gasim ,ca dupa cum ziceam nu prea am treaba cu domeniul ,eu vin din programare , internet .
 
Epoxy Epiphen 4020 e bun, si daca pe exterior pui tesatura de fibra de 100 g/m2, ramane transparent si ti se vede culoarea naturala a placajului. Fibra iti protejeaza exteriorul de abraziune.
 
Eu sunt din Pitesti , banuiesc ca aprovizionarea o fac din Bucuresti .
La materiale am nevoie de 2 placi okume , probabil furnizor Holver .
Epoxy , mai detaliat se poate ca banuiesc ca asta e o gama larga, eventual si cantitatea necesara sa nu fac inca un drum pentru inca doua linguri de epoxy sau sa-mi iau pentru o flota intreaga .
Fibra de sticla si eventual pe cineva care sa ma tolereze la locul de munca vreo ora sa vad cum se aplica fibra de sticla , daca gasim ,ca dupa cum ziceam nu prea am treaba cu domeniul ,eu vin din programare , internet .
oricand poti trece pe la mine sa-ti arat cum se prepara rasina si cum se aplica pe fibra!eventual mergem impreuna sa cumparam cate ceva de la Polydis!tinem legatura!
 
Baietii de la Polydis au discutat pe forumul lor cu Gyula despre epoxy cu sau fara protectie UV, dar eu cred ca pentru un caiac pe care il folosesti timp limitat, e suficient sa folosesti Epiphen 4020. La o ambarcatiune care sta mult timp pe apa, facuta asa incat sa se vada lemnul, e mai bine de folosit ceva cu protectie UV. Eu am folosit Epiphen 4020, si se comporta foarte bine.
 
Este si din ala pe baza de polyuretan cu 2 componente dar ca orice produs de calitate e 35€/kg.
 
Orice epoxi are nevoie de protectie la UV. Ori il vopsesti frumos, ori il dai cu lac. Ce lac alegi e dupa buget. Daca nu faci treaba asta il papa UV-ul.
 
In momentul asta s-au cristalizat niste costuri , nu e ceea ce ma asteptam , in viziunea mea ar fi trebuit sa aibe un cost de 4-5 mil , dar tinde la dublu .

- 2 placi Okoume de 3mp fiecare , am primit pret de 44ron/mp(nu a specificat daca cu sau fara TVA , in lei de obicei se specifica daca e fara) , inseamna 300 RON
- 6 l epoxy , am inteles ca ar fi 9e/l+tva , inca 300 RON
- fibra am gasit la o cautare sumara de 160 g/mp , acolo se cere 200 g/mp , pentru asta am gasit preturi pe la 150 ron .
- ar mai fi ceva pe vopsea sau un lac , banuiesc ca inca vreo 100 ron

in total 850 + transport + neprevazute , se duc in 1000 ron minim , adica cam dublu de cat estimam eu . Ca sa fac totul in oglinda pentru catamaran inseamna 2000 ron + jonctiunile si am obtinut o pluta , pana la catamaran ar mai fi un motor sau catarg+vela+motor . Nu stiu efectiv preturile pentru astea dar cred ca sar 5000 ron + 2000 deja alocati la plutitoare . Daca ii pun si calculator de bord si cd player il fac mai scump decat un logan care intr-adevar nu pluteste ,dar unde este eroarea ?

Lasand gluma , prea mult nu o sa pluteasca "caiacul" asta si cred ca trebuie sa fie mai rezistent la panze de paianjen decat UV , unde se mai poate umbla pentru a mai reduce costurile ?
In afara de asta nu stiu cat este calculat sa intre in apa ,dar pentru 10 cm are o fotabiliate de aproximativ 150 kg , care e cam putin , se poate modifica schema sa fie mai "bortos" sau trebuie sa fie mentinut raportul de 1/6 latime/lungime.

Pe parte de plutitoare cred ca ies mai rentabil cu ceva de genul ,

http://www.rebelcat.com/Pics.htm#Cat4
folosind tuburi cu 350mm diametru ,am o flotabilitate mult mai mare, cred ca sunt destul de rezistente la apa ,ca pentru asta au fost create , la fel la tensiuni mecanice si iese mult mai simetric .
Cred ca deja am fluierat cam mult in biserica .
 
Daca te uiti bine tipul din poza e numai piele si os si are flotabilitatea la jumatate.Daca m-as pune eu cu 93 de kile si inca unul ca mine tuburile s-ar scufunda de tot si ar fi mai mult catamaran submarin.
 
Ia sa vedem, vrem un caiac ca sa ne facem mina de construit barci. Ne trebuie 2 placi de placaj ordinar [dar nu MDF] de vreo 4-6 mil grosime: $14 fiecare; 4 litri de epoxy, $100 [astia-s 5 daca pun si intaritorul, oricum nu trebuie chiar atita]; rumegus de la colt, gratis; musai trebe dat cu fibra de sticla pe dinafara ca se freaca la intratul/iesitul din apa, sa zicem 5 m, $6/m; banda de fibra de sticla, gratis, este in garaj vreo 200 m leftover; vopsea ca altfel se strica epoxy, sa zicem de calitate buna ca e pe dinafara si vreau sa arate bine, $60 [in total, preparare, straturi etc]. Total: $218, daca am socotit bine. Astia sint NZD, deci aprox 110 euro.

Costul final ca sa ma pot da pe apa? dublul decit dublul estimat: 440 euro. De ce? Pentru ca in costul asta nu intra: scule, alte consumabile [bere de exemplu], padele, fitinguri, veste, vestimentatia si metoda de transport.
 
Ultima editare:
Daca te uiti bine tipul din poza e numai piele si os si are flotabilitatea la jumatate.Daca m-as pune eu cu 93 de kile si inca unul ca mine tuburile s-ar scufunda de tot si ar fi mai mult catamaran submarin.

Nu imi fac griji de flotabilitate .
un tub de 315mm diametru si lungime 5 m tine aproximativ 435 kg , deci in tandem ar fi 870 kg max .
Conform datelor de pe siteul unor producatori sau distribuitori
http://www.teraplast.ro/cat_204_Tuburi_rigide_din_PVC_pentru_protec%C5%A3ia_cablurilor.htm
tubul are 9,3 kg/m deci ar ajunge la 100 kg , cu restul de jonctiuni max 150 kg .
Deci se mai poate incarca cu 300kg si abia intra in apa la jumatate .
Nu am gasit inca pret pentru 315mm , dar stiu ca am vazut mai demult pe la 350 ron bucata , parca .
 
Ultima editare:
Asta era ultima problema nevizata , dar 150 kg nu cred ca este ceva enorm , in afara de asta cred ca se poate face si ceva modular sa poata fi asamblat .
 
ok, e modular, deci o asamblezi la mal. Cum faci sa impingi/ridici/lansezi ultimii 10 m care ti-au ramas?
 

Back
Sus