intrebare: stie cineva in bucuresti se poate reconditiona o elicia

verau sa reconditionez o elica in bucuresti...[in tulcea cunosc unde] intrebarea mea , daca exista un atelier in bucuresti? multumesc. totodata vreau sa cumpar una sh. in stare buna [ evinrude 20 cai 2 timpi 13 caneluri 3 pale]
 
am numarat 'bine' , are 13 caneluri. [13 canale si 13 dinti] cu 14 am gasit 104 euro fara tva , si in alta parte 385 ron. am reconditionat-o pe cea veche [a iesit super bine] o tin de rezerva . acum caut una noua
 
Motorul are 20CP din fabrica? Stii cumva ce model e? Din cate stiu eu Evinrude de 20 CP cu 13 caneluri a fost fabricat doar intre anii 1969 si 1973, la noi o elice pentru tipul acesta de motor costa 353 lei

Unde ai reconditionat elicea si cat a costat? Poti pune niste poze inainte / dupa reparatie?
 
Nu s-au fabricat motoare de 20 de cai cu elici cu 13 caneluri. Niciodata !!! S-au fabricat de 15 , 18 , 25 hp, 25 comercial... si 28 Hp , dar NU cu evacuare prin elice.
Johnson 28hp Propellers, 2 Stroke 86-96 - prop charts

Deci cele de genul asta sunt cu evacuarea prin esapament ...prin placa anticavitatie . NON THRU hub exhaust.

Toate motoarele Johnson , Evinrude ...de 20, 25 ,30 si 35...cu evacuare prin elice au 14 caneluri.
De aceea era buna o poza...cu elicea. Probabil ca e un 9x10 ...non thru hub exhaust...


Uite aici... 14 - 28 HP (Non-Thru hub Exhaust & 13 Tooth Spline)
http://www.henrysmith.com/michiganevinrude.htm

sau intre 25-40 hp...tot cu 13 caneluri...la fel cu evacuare nu prin elice.
 
Ultima editare:
am gasit-o , ma rezolvat MBRO [13caneluri , evinrude 25 cai 1984] probabil motorul meu are pinionul de la un motor de 25 cai anii astia.
 

Back
Sus