Roz Avel in jurul lumii

Florin Draghici este la origine timisorean. Impreuna cu "armatoarea" Aglae au plecat imprejurul lumii la bordul lui Roz Avel. Povestea lor se deapana pe siteul tedoo, unde va redirectionez pentru a va delecta cu povestile scrise cu umor:

Episodul pilot:
Cu Roz Avel în jurul Lumii. Face

si continuarea:
Roz Avel în Jurul Lumii (1). Trans-Gasconia. Zmeul

Roz Avel în jurul Lumii (3). Flac-flac, couiiiic, grrrrrrrr.

Pentru cei ce nu stau cu ochii in patru, promit sa actualizez linkul la fiecare nou episod. Mola pupa!
 
Mulțam pentru "share". Promit sa țin la curent toată lumea cu aventura noastră. Roz Avel e la iernat în Cangas, Ria de Vigo, cu o grămadă de articole în curs și o expoziție de desene produse în etapa galiciana a voiajului. Numai bine și vânt prielnic la toată lumea.
Florin, "căpitan" pe Roz Avel
 
Mulțam pentru "share". Promit sa țin la curent toată lumea cu aventura noastră. Roz Avel e la iernat în Cangas, Ria de Vigo, cu o grămadă de articole în curs și o expoziție de desene produse în etapa galiciana a voiajului. Numai bine și vânt prielnic la toată lumea.
Florin, "căpitan" pe Roz Avel

Bravo capitane!!! Suntem onorati de companie! Ne arati si noua desenele?
 
Cel mai simplu ar fi de dat o tura prin Timișoara. Vernisaj pe 20 noiembrie, la Galeria Theresia, la Bastion. Pentru cei care nu se pot deplasa, acuarelele din partea galiciana a periplului sunt aici Images de Galice | Gu Bragh Visions (din păcate n-am apucat sa pun la punct versiunea în limba româna a galeriei - care oricum va trebui remaniata total, inclusiv pentru rubrica fotografica). De altfel deocamdata periplul nostru e un "work in progress". As fi încântat sa discut cu barcaholici pasionați, la vernisaj vom fi prezenți amândoi, avem intenția sa-l organizam un pic ca o conferință, sa proiectam un filmuleț, putem discuta despre cum se poate construi un proiect de circumnavigație cu un buget rezonabil, despre experienta noastră (doi ani în Bretagne pe un velier de 9,25m, navigații si bricolaje, schimbatul suportului și schimbarea proiectului, etc). Va așteptăm.
Florin, Roz Avel
http://www.flickr.com/photos/33169045@N08/10754651434/
 
Cel mai simplu ar fi de dat o tura prin Timișoara. Vernisaj pe 20 noiembrie, la Galeria Theresia, la Bastion. Pentru cei care nu se pot deplasa, acuarelele din partea galiciana a periplului sunt aici Images de Galice | Gu Bragh Visions (din păcate n-am apucat sa pun la punct versiunea în limba româna a galeriei - care oricum va trebui remaniata total, inclusiv pentru rubrica fotografica). De altfel deocamdata periplul nostru e un "work in progress". As fi încântat sa discut cu barcaholici pasionați, la vernisaj vom fi prezenți amândoi, avem intenția sa-l organizam un pic ca o conferință, sa proiectam un filmuleț, putem discuta despre cum se poate construi un proiect de circumnavigație cu un buget rezonabil, despre experienta noastră (doi ani în Bretagne pe un velier de 9,25m, navigații si bricolaje, schimbatul suportului și schimbarea proiectului, etc). Va așteptăm.
Florin, Roz Avel
Expo TM Roz Avel | Flickr - Photo Sharing!

Asta da surpriza! Doi oameni in carne si oase si acuarele pe suport "analogic". Avantaj vestul tării. Așa ceva nu poate trece nebăgat în seamă. Multumesc pentru invitatie, o voi onora cu plăcere și sunt sigur că nu voi fi un barcaholic stingher.
 
asta da eveniment. nici vorba sa nu fim acolo, dorine. florin, daca pot sa va ajut cu ceva de genul transport de la aeroport, sau alte treburi de acest fel, apeleaza fara retinere. calin
 
asta da eveniment. nici vorba sa nu fim acolo, dorine. florin, daca pot sa va ajut cu ceva de genul transport de la aeroport, sau alte treburi de acest fel, apeleaza fara retinere. calin
Sunt impresionat, fără gluma. Nu-i problema transportul, am un frate în Timișoara care se bucura de fiecare data când vin (mai ales ca zborul Wizz Air ajunge, dacă e punctual, la 23h50...). Principalul e sa ne vedem, sa putem discuta un pic împreuna. Daca aspectul artistic e preponderent la expoziție, putem organiza o ședință mai "tehnica" (de exemplu la "Darc pe mal", ca sa fim în ambianta...) legata de bărci, construcție, navigație, cum și unde se ancorează (și unde NU, ca acu' știu :p ) ce știu eu. Schimbam idei pe forum, eu sunt în Timișoara între 12 și 26 dar până pe 20 presupun ca o sa fiu cu nasu-n ghidon pentru pregătirea expoziției. Pe urma putem imagina orice.
 
Sunt impresionat, fără gluma. Nu-i problema transportul, am un frate în Timișoara care se bucura de fiecare data când vin (mai ales ca zborul Wizz Air ajunge, dacă e punctual, la 23h50...). Principalul e sa ne vedem, sa putem discuta un pic împreuna. Daca aspectul artistic e preponderent la expoziție, putem organiza o ședință mai "tehnica" (de exemplu la "Darc pe mal", ca sa fim în ambianta...) legata de bărci, construcție, navigație, cum și unde se ancorează (și unde NU, ca acu' știu :p ) ce știu eu. Schimbam idei pe forum, eu sunt în Timișoara între 12 și 26 dar până pe 20 presupun ca o sa fiu cu nasu-n ghidon pentru pregătirea expoziției. Pe urma putem imagina orice.

Perfect! Mergem undeva dupa partea artistica sa povestim si de-ale mării.
 
asa musafiri si nimeni nici o miscare? ne miscam si noi mai cu talent? si-asa n-a mai avut loc de mult timp nici o imprieteneala, ar cam fi cazul... sau e din cauza faptului ca dorin povesteste asa de bine
 
Va rog sa ma treceti si pe mine pe lista , putem stabili clar data si ora intalnirii ...?
Am inteles ca vernisajul va fi in 20.11 la ora 17 , daca pot ajuta cu ceva raspund la 0742011193 , este timp , vointa si putinta .
 
Ultima editare:
Extraordinar eveniment, imi pare rau ca nu pot participa, sunt plecat din tara ...

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
 
Citez de pe afis: vernisajul va avea loc in data de 20 noiembrie, ora 17 la Bastionul Cetăţii, Galeria Theresia. Ne întâlnim acolo şi apoi, cum o vrea şi Florin cu armatoarea lui. Localnicii pot să-mi explice şi mie unde vine galeria asta?
 
camelotul era in reconstructie. s-o fi matolit arthur si-o rostogolit masa un pic p-acolo. dar gasim noi vreun birt unde sa ne imprietenim. giratoriul cu punctele cardinale este alt punct de reper pentru bastion, de pe acolo se impart drumurile si se face drumul de arad. daca nu te descurci dai un tirr si te luam noi sau te indrumam, cum ti-e mai bine. toate bune.
 
camelotul era in reconstructie. s-o fi matolit arthur si-o rostogolit masa un pic p-acolo. dar gasim noi vreun birt unde sa ne imprietenim. giratoriul cu punctele cardinale este alt punct de reper pentru bastion, de pe acolo se impart drumurile si se face drumul de arad. daca nu te descurci dai un tirr si te luam noi sau te indrumam, cum ti-e mai bine. toate bune.


Florin propunea "putem organiza o ședință mai "tehnica" (de exemplu la "Darc pe mal", ca sa fim în ambianta...)", nu cunosc locul, poate stiti voi. Cu bastionul cred ca ma descurc, daca nu, ti-am notat numarul si te sun. Merci de asistenţă!
 
Parcarea de la Bastion o gasesti la : 45°45'24.29"N , 21°14'1.45"E , dupa care ti pe 290° ceva mai putin de jumatate de cablu...:) si ar trebui sa gasesti Galeria Theresia
 

Atașamente

  • Bastion - Timisoara .kmz
    745 biți · Vizualizări: 18

Back
Sus