Caiac sit-in cu cockpit larg

Florine,

In caiacele sit-in cu cockpit larg pt 2 persoane, gen canoe, o sa intre stropi de apa in momentul in care padelezi, tot timpul trebuie sa stergi cu un burete, pt ca nu au sistem de autodrenaj.
Daca folosesti fusta, te vei coace in perioada calda si iti vei dori un sit-on.
Intr-adevar un cockpit larg ofera un confort deosebit, dar este bine sa iei in calcul toate aspectele.
Dintre caiacele cu un cockpit generos pt 1 persoana, care cred ca se gasesc si pe la noi, este Prijon Cruiser 430.Dimensiunile si forma caiacului, cred ca ofera satisfactii si in ceea ce priveste viteza si directia, in comparatie cu alte caiace de tura.
Prion Cruiser 430 - jednoosobowy kajak turystyczny | HD | - YouTube
 

Elie vinde in Romania Catalin Campeanu, firma Barci in bagaje.
Despre caiace cu cockpit larg, mai stiu ca are prietenul nostru Stavride un Perception Vista si e foarte multumit de el. Daca ai sa cauti in forum, gasesti si expeditiile de anul trecut de pe Dunare si din Delta, in care a padelat in acest caiac impreuna cu fiul lui, aventurier prescolar :)
Discutia despre Vista, aici : http://www.barcaholic.ro/f33/caiac-perception-vista-expedition-2404.html
 
Ultima editare:
Salut Ovidiu, si multumesc pt ca esti alaturi de mine in cursa asta de a-mi gasi ceva potrivit. Imi place apa, si abia acum incep sa imi dau seama de ce am nevoie.
in ceea ce priveste faptul ca o sa ma ud pe perioada calda...asta nu e nici o problema...chiar este de dorit. pe perioada mai rece, fustita.

sa ma uit pe link-ul pe care mi l-ai trimis sa vedem ce surpriza avem cu pretul.


mersi
florin.
 
Ultima editare:
Salut Ovidiu, si multumesc pt ca esti alaturi de mine in cursa asta de a-mi gasi ceva potrivit. Imi place apa, si abia acum incep sa imi dau seama de ce am nevoie.
in ceea ce priveste faptul ca o sa ma ud pe perioada calda...asta nu e nici o problema...chiar este de dorit. pe perioada mai rece, fustita.

sa ma uit pe link-ul pe care mi l-ai trimis sa vedem ce surpriza avem cu pretul.


mersi
florin.

Pretul este o surpriza intotdeauna.Daca o sa faci comparatie o sa iti para rau ca nu te-ai nascut in America.
Best Pelican Kayaks. Compare, reviews & ratings.
Caiac rigid sit in
 
Ultima editare:
Pretul este o surpriza intotdeauna.Daca o sa faci comparatii o sa iti para rau ca nu te-ai nascut in America.
Best Pelican Kayaks. Compare, reviews & ratings.
Caiac rigid sit in

Din punct de vedere al ambarcatiunilor, intotdeauna imi pare rau ca nu sunt in SUA :) .
Nu doar despre caiace ci in special pentru veliere .

Daca iau pretul de acolo, platesc transportul, TVA si vama .... pretul de aici apare prohibitiv intotdeauna.
De aceea am preferat sa cumpar velierul din Anglia. Macar am sarit o parte din taxe.
 
Cel mai mare cockpit il are ceva de genul asta:
 

Atașamente

  • swift-pack-13-6-carbon-fusion.jpg
    swift-pack-13-6-carbon-fusion.jpg
    24.6 KB · Vizualizări: 50
Nici urma de misto in postul de mai sus, doar ca cine trece la un caiac cu cockpit mare, in curand vrea sa treaca la o canoe ultrausoara la care se poate folosi o vasla de caiac. Un astfel de hybrid canoe-caiac este o ambarcatiune perfecta pentru pescuitul si drumetia pe ape inchise.

Pentru mare si ape mari, ambarcatiunile preferate raman: pentru expeditii, sea kayak, iar pentru pescuit, caiacul sit-on top.

Una din optiuni, daca ai timpul necesar, este sa construiesti o astfel de canoe ultrausoara.
 
Ultima editare:

Back
Sus