Caiacul din viitor

Am in plan sa ma apuc de facut un caiac. Daca celelalte aspecte ale vietii vor decurge bine (serviciu, casa, familie), probabil voi incepe la primavara.

Va fi partea a doua la "Caiacul din pod", de data asta din podul blocului. Locuiesc intr-un bloc vechi construit in 1956, cu doua etaje si cu pod. Stau la ultimul etaj si ma gandesc ca n-o sa comenteze nimeni daca mesteresc prin pod deasupra apartamentului meu.

Ca si formatie, in timpul liber, m-as caracteriza ca fiind: decorator, artizan.

Doresc sa fac un strip plank, probabil dupa un plan din programul Kayacfoundry. Ma voi consulta cu Guzi pentru detalii.

Strang de zor informatii si materiale pentru acest proiect.

Am facut comanda pentru doua rindelute:

RINDEA - RINDELE SI RINDEA DE DOAGA - SCULE DULGHERIE / TIMPLARI - SCULE CONSTRUCTII - Scule de mana

RINDEA HOBBYIST 135MM - RINDELE SI RINDEA DE DOAGA - SCULE DULGHERIE / TIMPLARI - SCULE CONSTRUCTII - Scule de mana

O sa-mi vina pe la sfarsitul lui ianuarie, nu au pe stoc in momentul de fata, insa nu e graba pentru mine. Sa vedem cat de bune or fi.

Am urmarit filmuletele lui Nick Shade pe youtube. Foarte faine.
Am urmarit cu atentie si subiectele de constructie caiace de pe aici.

Am o pasiune pentru design, o fixatie pentru formele rotunde, pentru curbe. In copilarie am fost la palatul copiilor, la navomodele, dar nu m-am tinut prea mult de asta, nu aveam rabdarea si determinarea pe care le am acum.

Am si un pic de pedigree in familie. Tata este marinar pe Dunare. Are brevet de capitan si de pilot pe remorchere-impingatoare si slepuri. Dunarea o cunoaste foarte bine, cel putin partea navigabila.

O intrebare: ce lungime are un garaj pentru masina? cred ca voi face caiacul la o lungime de aproximativ 5 metri, poate un pic peste. Ma intereseaza daca ar incape agatat de tavanul garajului vreunui vecin din bloc.
 
Ultima editare:
Tinand cont ca multe masini au 4.20-4.50 lungime, si ca e normal sa mai ramana putin loc in fata si in spate (macar cat pentru un butoias cu muraturi), eu cred ca poti conta pe un 5 metri. Dar ruleta e sfanta.
 
Ma tot gandesc care e varaianta optima de depozitare. Am niste amici cu casa si curte pe aproape de blocul meu. Iau in calcul si varianta de a suspenda in dreptul balconului sau la fereastra de la dormitor. A facut cineva asa ceva? Sa suspende caiacul in dreptul ferestrei, la etaj, la bloc? Ca solutie as vedea doua brate care sa iasa afara cu doua scripete.
 
Ma tot gandesc care e varaianta optima de depozitare. Am niste amici cu casa si curte pe aproape de blocul meu. Iau in calcul si varianta de a suspenda in dreptul balconului sau la fereastra de la dormitor. A facut cineva asa ceva? Sa suspende caiacul in dreptul ferestrei, la etaj, la bloc? Ca solutie as vedea doua brate care sa iasa afara cu doua scripete.
Poti fi tu primul care face asa ceva, daca vrei neaparat varianta asta.
 
Nu stiu cum e la Galati, dar la Timisoara exista hotarare de consiliu local ca este interzis sa iti intinzi rufele pe fatada blocului. Nu stiu cat e amenda, dar este. Asa ca un caiac, cu atat mai mult ar atrage politia locala cu aparatul foto, mapa si chitantierul.
Dar pe la Galati nu gasesti vreun club sportiv sau vreun hangar privat in apropierea apei? Si eu am aceeasi problema, caiacul actual de 5.20 m nu mai incapea pe nicaieri. Plus ca daca e sa il las pe la cunoscuti sau prieteni, am o problema: de obicei cand plec intr-o tura in afara localitatii, plec si ma intorc la ore la care nu mi-as putea permite sa deranjez pe cineva. Asa ca am gasit un club sportiv, am acces la orice ora la caiac, plus ca am pontonul la 10 metri... iar clubul respectiv isi mai face cate o mica reparatie, mai schimba o clanta, un bec, mai carpesc o barca, din "recunostinta" mea. E o relatie reciproc avantajoasa.
 
@ Bogdan

Stau intr-un bloc ceva mai retras fata de strada principala, insa, intr-adevar nu pot face chiar ce vreau eu. Cantaream cu voce tare optiunile. Se pare ca voi apela la un prieten. Sta la casa la vreo 500 de metri de mine. In plus, pe perioada iernii pot duce caiacul la tara, la parinti care stau la vreo 15 km de Galati.

Sa-l fac intai, si apoi voi mai vedea cum e cu depozitarea.
 
Nu stiu cum e la Galati, dar la Timisoara exista hotarare de consiliu local ca este interzis sa iti intinzi rufele pe fatada blocului. Nu stiu cat e amenda, dar este. Asa ca un caiac, cu atat mai mult ar atrage politia locala cu aparatul foto, mapa si chitantierul.
....
Pai caiacul nu este rufa intinsa la soare!!! :cool:
Si revenind on-topic, de ce nu-l depozitezi in podul blocului?
 
@ Ciby

Dupa ce voi face caiacul, va fi dificil de scos de acolo, nu imposibil, dar dificil

il voi scoate pe fereastra de pe casa scarii de la ultimul etaj, pe scara pana jos nu cred ca il pot cobori, e cam stramta casa scarii
 
eu am tinut caiacul suspendat la balcon acum 10 ani acum nu mai am ca l.am vindut din motive medicale lombosciatica ziceai bloc cu doua etaje? cred ca stai pe la gradina publica daca nu deranjezi pe cineva il poti suspenda si vertical
 
vrei caiac din fibra sau din lemn? pt fibra itri trebuie matrita care e f greu de confectionat ,, manopera plus materiale,, iar din lemn singura problema ar procurarea placajului ,,,, acel placaj de aviatie cel mai indicat dar caiacul din lemn are un ,,look,, the best
 
nu vreau cu placaj, vreau cu sipci din lemn de brad sau de molid, mai astept pana prin primavara, sa mai termin cu treaba prin casa (sunt in proces de renovare - zugravit si refacut podeaua intr-o camera, gresi si faianta in bucatarie si baie), sa se mai incalzeasca

am niste scanduri pe la tara, un circular mobil care il voi monta pe o masa - sper sa imi iasa fasii de 6 mm grosime asa cum trebuie pentru caiac
 
nu vreau sa te contrazic dar ai idee ce greutate va avea ? un caiac de o persoana cu toata ingaduinta nu tre sa depaseasca18//20 kg eu am cofectionat cindva o canoe 4 ml din file de lemn si a sarit lejer de 50 kg amiesit cu ea de doua ori pe dunare si am renuntat ca ma rupea transportul pina la apa
 
Daca luam o medie de aprox. 5 m2 suprafata desfasurata a caiacului, la grosimea de 6 mm avem cam 30 dm3 de lemn rasinos. La o densitate sa zicem de 500g/dm3 rezulta o greutate de 15 kg a invelisului caiacului. Valorile de mai inainte sunt exagerate, deci greutatea lemnului va fi mai mica. Daca adaugam peretii interiori, adezivul dintre file, fibra, rasina, scaunul, capacele, accesoriile etc, greutatea finala va fi in jur de maxim 20 kg. Acest lucru e confirmat si de baietii care si-au facut asa ceva, si de valorile de pe site-urile de specific.
 
nu vreau sa te contrazic dar ai idee ce greutate va avea ? un caiac de o persoana cu toata ingaduinta nu tre sa depaseasca18//20 kg eu am cofectionat cindva o canoe 4 ml din file de lemn si a sarit lejer de 50 kg amiesit cu ea de doua ori pe dunare si am renuntat ca ma rupea transportul pina la apa

Salutare domnule... Naneti s-a contaminat asta vara, de la caiacul meu din baghete de lemn de brad, groase de 6 mm. Daca doresti sa-l vezi, cu mare drag. La 545 cm lungime, are cam 24 kg, cu exact ce spune Vali, capace, scaun, carma, tunning...
Mai multe detalii despre constructia mea, poti afla de aici: http://www.barcaholic.ro/f65/despre-programul-pentru-proiectat-caiace-kayakfoundry-2475.html
 
Daca luam o medie de aprox. 5 m2 suprafata desfasurata a caiacului, la grosimea de 6 mm avem cam 30 dm3 de lemn rasinos. La o densitate sa zicem de 500g/dm3 rezulta o greutate de 15 kg a invelisului caiacului. Valorile de mai inainte sunt exagerate, deci greutatea lemnului va fi mai mica.

De acord. Mai punem la socoteala si slefuirea care "pierde" destul de mult.

Daca adaugam peretii interiori, adezivul dintre file, fibra, rasina, scaunul, capacele, accesoriile etc, greutatea finala va fi in jur de maxim 20 kg. Acest lucru e confirmat si de baietii care si-au facut asa ceva, si de valorile de pe site-urile de specific.

Da, cam acolo se ajunge daca esti rezonabil. In jos e cam greu sa mergi dar in sus numai infinitul te poate opri :) Din experienta mea practica as spune ca fibra de sticla ingreuneaza mult constructia (aproximez cam 5kg).
 
@ Imi

foarte fain filmuletul, astia te enerveaza cu sculele lor, sa vad ce-oi putea face cu improvizatiile mele

@ Guzi

ideea de a face un caiac mi-a rasarit cu ceva vreme in urma, n-as putea spune cand anume, varianta de constructie strip plank mi se pare foarte atragatoare, sigur ca m-a ajutat sa vad unul in lucru, voi veni la un moment dat sa-l vad si finalizat

@ Vali, CrocoDiluDilu

sper sa ajung si eu la vreo 20 de kg



am mai facut un pas mic: am cumparat cantar de bucatarie
Cantar de bucatarie MYRIA HH-863, 5Kg, functie Tara, argintiu | ALTEX

studiez varianta de a lipi sipcile cu adeziv poliuretanic de la Bison la ambalaj de 750g:
PU MAX® Wood Adhesive Products - Bison

oare cat adeziv intra la construirea unui caiac?

am vazut pe la americani ca folosesc adezivi poliuretanici pentru lemn
 
Adezivul poliuretanic lipeste bine, umple bine spatiile, e rezistent la toate cele, e mai rapid ca adezivurile polivinilice (aracet), insa face o mizerie de nedescris tocmai ca se expandeaza mult, ai sa-l gasesti intins prin tot atelierul, si se curata greu. Pentru chestii mai restranse unde-ti poti mentine atentia la curatire in permanenta, e foarte bun. L-am folosit si eu mult la imbinarea sipcilor cu etrava si oglinda pupa si la incheierea sipcilor mici, insa la cele lungi am folosit polivinilic (aracet), la care doar stergi cu carpa umeda dupa punere in pozitie si esti salvat de multa razuire si slefuiala.

Parca Vincentiu sau Alex (??) avea niste cercetari cum ca poliuretanicul mai are si alte dezavantaje fata de polivinilic dar nu mai stiu amanunte.
 

Back
Sus