Nou!! Delta Dunarii. Ghid turistic si de pescuit

DELTA DUNARII. GHID TURISTIC SI DE PESCUIT

de Dr. Teodor Buliga

368 de pagini, peste 200 de poze color
Informatii generale despre Rezervatia Biosferei Delta Dunarii (formare, evolutie, zonare)
Turismul in Delta Dunarii (accesibilitate, transport, posibilitati de cazare)
Principii de orientare generala in labirintul de apa si stuf
Prezentare detaliata a principalelor locuri de pescuit, grupate geografic si pe specii-tinta
Prezentare generala a principalelor specii de pesti intalnite in Rezervatie
Principii de pescuit pentru speciile de pesti de interes sportiv
Tehnici de pescuit adaptate la conditiile locale din Delta Dunarii

Arata foarte promitator!
 
DELTA DUNARII. GHID TURISTIC SI DE PESCUIT

de Dr. Teodor Buliga



Arata foarte promitator!

Perfect, eu o cumpar !
Sunt absolut convins ca acest Ghid e departe de a explica tot ce trebuie despre Delta, chiar si in capitolele lui dedicate.
Dar din mai multe carti citite si mult mai multe ape strabatute, iti poti face o idee cat mai aproape de real.

Despre canale, japse si ghioluri, cred ca Pupezica e campion fata de autorul aici de fata. O spun cu convingere, dinainte de a vedea cartea :) .
Cu toate astea nu strica sa ai o carte in plus despre Delta, fiindca prea multi ani a fost tratata cu indiferenta.
 
Perfect, eu o cumpar !
Sunt absolut convins ca acest Ghid e departe de a explica tot ce trebuie despre Delta, chiar si in capitolele lui dedicate.
Dar din mai multe carti citite si mult mai multe ape strabatute, iti poti face o idee cat mai aproape de real.

Despre canale, japse si ghioluri, cred ca Pupezica e campion fata de autorul aici de fata. O spun cu convingere, dinainte de a vedea cartea :) .
Cu toate astea nu strica sa ai o carte in plus despre Delta, fiindca prea multi ani a fost tratata cu indiferenta.

Despre Teodor Buliga: "De peste 10 ani colaborator neintrerupt al principalelor reviste de profil din Romania (Pescuitul in Romania, Aventuri la pescuit, Superpescar, Pescuitul pentru toti), ca autor de articole halieutice si de popularizare medicala. De doua decenii bantuie Delta Dunarii in cautarea stiucilor, crapilor, salailor ori somnilor ei."

................Multumesc pentru info Byteworks. Citesc de mult timp cu placere articolele despre pescuit ale dlui Buliga (Tedi). Ma bucur ca a reusit sa scrie o carte. Sigur voi cumpara.
 
Dupa ce am vazut topicul am cumparat si eu cartea. Este foarte interesanta, mai ales pentru pescari, dar nu numai. Asteptam si de la Pupezica un ghid de conducere a ambarcatiunilor in delta.... Nu ca ghidul deltei dunarii nu ar fi foarte bun. Felicitari celor doi pentru demersurile legate de deslusirea deltei.
 
Si eu recomand aceasta carte.Nu am terminat de citit cartea,dar pana acum este foarte interesanta si scrisa cu bun simt,fara a bate campii.este altceva,decat ceea ce a facut Pupezica,asa ca,personal cred ca ar fi un castig pentru noi daca ghidul dd ar aparea si tiparit.
 
Multumesc

Perfect, eu o cumpar !
Sunt absolut convins ca acest Ghid e departe de a explica tot ce trebuie despre Delta, chiar si in capitolele lui dedicate.
Dar din mai multe carti citite si mult mai multe ape strabatute, iti poti face o idee cat mai aproape de real.

Despre canale, japse si ghioluri, cred ca Pupezica e campion fata de autorul aici de fata. O spun cu convingere, dinainte de a vedea cartea :) .
Cu toate astea nu strica sa ai o carte in plus despre Delta, fiindca prea multi ani a fost tratata cu indiferenta.

Dupa ce am vazut topicul am cumparat si eu cartea. Este foarte interesanta, mai ales pentru pescari, dar nu numai. Asteptam si de la Pupezica un ghid de conducere a ambarcatiunilor in delta.... Nu ca ghidul deltei dunarii nu ar fi foarte bun. Felicitari celor doi pentru demersurile legate de deslusirea deltei.

Si eu recomand aceasta carte.Nu am terminat de citit cartea,dar pana acum este foarte interesanta si scrisa cu bun simt,fara a bate campii.este altceva,decat ceea ce a facut Pupezica,asa ca,personal cred ca ar fi un castig pentru noi daca ghidul dd ar aparea si tiparit.

Multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru increderea acordata !!! :eek::eek::eek:

Cu ajutorul lui Dumnezeu va aparea in anul 2014 un Ghid al Deltei Dunarii al Pupezicii in format tiparit si o harta precisa 1 : 100.000 pe care sa puteti localiza "zonele de pescuit" nominalizate de catre Domnul Buliga. :):):)

In prezent detin date complete despre cele mai multe (peste 98 %) dintre canalele, lacurile si japsele Deltei insa... insa eu lucrez singur la GDD si... takes time !!! A lot of time... in conditiile in care mai trebuie sa si muncesc ca sa am din ce trai !!! Dar nu ma dau batut !!! :):):)

Asta doar asa, ca si poveste haioasa... Un coleg de forum(uri) dorea sa plece la pescuit de stiuca pe Holbina si pe Solomon. A intrebat despre trasee, un alt coleg i-a raspuns. Prinzand net si vazand posturile i-am raspuns pe scurt sa aiba grija ca-i apa mica. Colegul nostru si-a exprimat regretul ... cum ca "Pupezica este in concediu si nu poate raspunde pe larg..."

Asta m-a pus pe ganduri :confused::confused::confused: : sunt in concediu... "fata de" serviciul meu din care imi castig banii necesari existentei ??? Sau sunt in concediu "fata de" activitatea mea de pe Ghidul Deltei Dunarii si de pe cele 2 forumuri ??? Nu stiu :confused::confused::confused:, dar cred ca numai prima intrebare poate primi un raspuns pozitiv ferm ... :):):)
 

Back
Sus