motor de rezerva

Am o salupa cu greutatea de 1300 kg, motor 34 cp.Doresc sa achizitionez un motor electric de 55 lbs ca rezerva sa ma aduca la mal in cazul in care motorul barcii nu mai functioneaza . Poate cineva sa-mi confirme (sau sa ma sfatuiasca ) daca un astfel de motor poate deplasa barca respectiva ?
Multumesc tuturor .:)
 
Am o salupa cu greutatea de 1300 kg, motor 34 cp.Doresc sa achizitionez un motor electric de 55 lbs ca rezerva sa ma aduca la mal in cazul in care motorul barcii nu mai functioneaza . Poate cineva sa-mi confirme (sau sa ma sfatuiasca ) daca un astfel de motor poate deplasa barca respectiva ?
Multumesc tuturor .:)

Engine Mount -Freshwater | Trolling Motors | Products | Minn Kota Motors
Fara probleme, eu am montat pe un Crownline 180BR , 1.2t, Mercury Mercruiser 135hp un Minnkota EM55. Este un Engine Mount (se monteaza pe placa anticavitatie). Daca nu stau in curent merg cu appx 4-5km/h. Eu il folosesc de 2 ani fara probleme: backup, inclusiv pe Dunare ajungi in maluri, pt. voblere prinse in salcii sau stuf faci manevre de recuperare protejand elicea motorului termic, si nu in ultimul rand considera ca ai un barcagiu cu tine, la pescuit pe lacuri il las la relanti si ma duce in trena unde vreau fara zgomote nedorite in cea mai desavarsita liniste.
Dar.... este o investitie costisitoare : motorul, separator galvanic, incarcator pt. 220V AC de backup, etc. Sari de 1000 eur.
Este foarte tare faptul acum am doua baterii la bord si alternatorul imi incarca pe rand ambele baterii in mars. Niciodata n-am ramas fara curent la bord. Sistemul este foarte tare.
 
Multumesc Bowrider .
Problema la mine e ca motorul barcii e inboard deci pentru cel electric va trebui sa atasez platforma .
referitor la investitie : am sistem solar cu baterie, alternatorul cu doua doua baterii de 55 ah .nu vad ce sa fac cu ups ( chiar daca este !) si separator galvanic ,motorul fiind pe 12 volti !
 
Am un hellwig de 4,2 m aprox 400kg sau chiar peste , am avut 1,2 cp evinrude , doar in aval ma ducea putin mai repede decat curgea apa, am trecut la evinrude 4cp :echivalentul vaslelor in amonte !, acum am tot evinrude de 8cp (asa a fost sa gasesc !!) , i am facut chiar si un rezervor pt benz in amestec si ma pot baza pe el ca ajung chiar si la baza ,avand in vedere ca mai ai si czma n apa , .... motorul fiind montat pe stanga sau dreapta , cu cat e mai mic in putere cu atat tii directia mai greu si faci numai zigzaguri in curet! mai depinde si in ce zona a dunarii iesi ! mie mi a trecut de mult de ,,motoarele " electrice , sunt minunate ...pe balta , ca greutate vine repede dupa un 2t de 3-4 ori mai puternic -vezi :greut prop +acumulator+panou solar -, mai are si autnomie limitata !, daca tragi intrun mal iei 1litru de benzina de la orisicine , pecand niste AMPERI nu prea gasest!
 
multumesc Teo ,problema nu e de lipsa de "1 litru benzina.." .
Vreau ca acest motor sa ma duca pana la mal (dunare sau 1-2 ml in mare )in cazul in care motorul barcii nu mai functioneaza !!!
Poti spune ceva referitor la acesta problema ?
p.s. nu uita ca o baterie 55 ah in plus si panou solar sunt oricand binevenite !
 
pentru mine personal ,,motorul electric "si ,,panoul solar "m au convins ca sunt o poveste ! , asta dupa cativa ani !
 
Am o salupa cu greutatea de 1300 kg, motor 34 cp.Doresc sa achizitionez un motor electric de 55 lbs ca rezerva sa ma aduca la mal in cazul in care motorul barcii nu mai functioneaza . Poate cineva sa-mi confirme (sau sa ma sfatuiasca ) daca un astfel de motor poate deplasa barca respectiva ?
Multumesc tuturor .:)

Salut . Din punct de vedere teoretic un motor de 55 LBS va deplasa barca ta . Dar numai pe lac ! In conditii de vint sau contra curent slabe sanse . Pe mare sau Dunare contra curent eu nu ma-s baza pe el . Un motor electric consuma aproximativ 1A / lb ( ca baza de calcul , sunt diferente destul de mici de la un producator la altul ) . Motorul de 55 lb va consuma intre 50 si 60 A / h ( in functie de producator si tehnologie ) ceea ce la o baterie de 55A nu iti asigura autonomie de nici macar o ora . Trebuie sa ti cont si de rezerva minima pe care trebuie sa o lasi in baterie ca aceasta sa nu se distruga ( putine baterii permit o descarcare de 100% ) . Daca iei ca baza de calcul o baterie DC cu tehnologie AGM trebuie sa lasi in ea minim 20% asa ca din cei 55 A vei folosi maxim 44 A adica motorul va functiona la capacitate maxima sub o ora ( si il vei folosi la turatie maxima te asigur ) parerea mea e sa te orientezi la un motor mai puternic si la mai mult curent disponibil pentru mai multa putere si autonomie sau inca un termic mai micut . Mai multe despre motoarele electrice si bateri gasesti pe forumul Rapitori . Ro . Nu stiu daca se accepta linkuri spre alte forumuri asa ca ma abtin .

Ca sa poti alege mai usor ce ai nevoie ( tu iti cunosti barca ) intra pe Trolling Motor Thrust Guide | TrollingMotors.net
pentru baterie Selecting a Battery for your Trolling Motor | TrollingMotors.net

Ca producatori de motoare eu iti recomand :Jarvis Marine , Minn Kota ( din experienta proprie . experiente fericite )
Fi arent si la lungimea shaftului . daca e prea lung se poate scurta invers nu .
Tot ca recomandare incearca sa gasesti in zona ta un motor electric la un pescar si fa o proba cu el pe barca ta
 

Back
Sus