strip plank versus placaj la constructia de ambarcatiuni

Vreau sa construiesc un catamaran iar pentru constructia corpurilor plutitoare ( hulls ) as vrea sa stiu ce ma sfatuiti sa fac. Stiu ca au tot fost discutii asupra diferentelor dintre placajului marin si cel de plop si concluzia imi este clara in favoarea celui marin . Ma gandeam insa sa le construiec in varianta strip plank cu lemn de tei care iese mai ieftina dar cu o manopera mult mai lunga si mai laborioasa . Intrebarea mea este : aceasta ultima varianta nu seamana ( dac nu este inferioara ) variantei cu placaj de plop si atunci solutia este clar dezavantajoasa ?
 
Nu poti judeca doua metode de contructie decat prin prisma ambarcatiunii ce se doreste a fi construita. La ce te-ai gandit, ce model, dimensiuni?
 
Uite, cu doua corpuri fara punte de la modelul acesta de caiac (fara punte) Shearwater 16 Sea Kayak: Medium-Volume Greenland-style Kayak with Sapele Decks! cred ca poti gasi rezolvare la ce te intereseaza.
Construiesti un catamaran, cu formele alea de coca o sa ai stabilitate pe directie si forme hidrodinamice destul de bune.
Comparativ cu niste corpuri din stripuri, castigi timp la manopera, ca sa te bucuri de "plutitoare". La bani pe materiale, posibil sa nu fie diferente prea mari, intre metodele de constructie.
 
Oricum e iarna si n-am cum sa ma bucur de ele :) . Pretul pentru strip de 6mm si placaj de 6mm e la jumate . Eu voiam sa stiu daca din punct de vedere al rezistentei si al longevitatii sandwitch-ul cu fibra - placaj - fibra este mai rezistent decat fibra -strip- fibra . Totusi majoritatea canoelor se fac in tehnologie strip . Se tine cont doar de faptul ca o canoe nu sta in apa decat in perioada plimbarii ? Din punctul asta de vedere catamaranul meu va fi demontabil de aceea am si ales acest tip ca sa-l pot depozita si transporta usor .
 
Oricum e iarna si n-am cum sa ma bucur de ele :) . Pretul pentru strip de 6mm si placaj de 6mm e la jumate . Eu voiam sa stiu daca din punct de vedere al rezistentei si al longevitatii sandwitch-ul cu fibra - placaj - fibra este mai rezistent decat fibra -strip- fibra . Totusi majoritatea canoelor se fac in tehnologie strip . Se tine cont doar de faptul ca o canoe nu sta in apa decat in perioada plimbarii ? Din punctul asta de vedere catamaranul meu va fi demontabil de aceea am si ales acest tip ca sa-l pot depozita si transporta usor .

Eu am doua caiace solo. Unul din placaj si altul din stripuri. Le iubesc pe amandoua. Diferit ar fi ca la caiacul din stripuri,formele rotunjite ii confera un "feeling" care-mi place mai mult, la impactul cu valurile. In rest cred ca amandoua pot fi incadrate in aceiasi clasa de rezistenta.
 
modestia te caracterizeaza Guzi,
Decebal, aici nu e vorba de calitati sau defecte morale, ci despre tehnici diferite de a executa ceva, cu avantajele si dezavantajele fiecarei metode. Iata, a fost menit sa fie, sa ma pricopsesc cu doua "jucarii" diferite. Le iubesc aproape in egala masura, pentru liberatea si bucuria care mi-o confera fiecare in felul ei, cand ma joc cu vreuna pe Dunare.
 

Back
Sus