Un material nou : Polyurea

Florio

Member
Discutand cu cei din domeniul meu, am intrat in legatura cu directorul unei firme care a adus acest material in Romania.
Ce este si ce face ?
Este ca idee generala, o vopsea poliuretanica . Tehnic vorbind e un elastomer. N-a fost inventata azi, insa astazi poate fi aplicata cu un pistol si un utilaj special, la o presiune foarte mare.
Detaliile tehnice sunt mai putin spectaculoase, in schimb felul cum se comporta e un adevarat show.
Rezistenta la abraziune, lovire, aderenta, totul e de domeniul SF.
Se intareste in 5-10 secunde de la aplicare, da o suprafata perfecta, adera incredibil de bine si rezista la socuri ca un metal.
Evident, mie mi-a zburat gandul la acoperirea unei ambarcatiuni cu asa ceva, in loc de gelcoat :) . As putea tara barca pe ciment si tot n-ar avea nimic!

Si pentru ca o imagine face cat 1000 de cuvinte, va las sa vedeti niste filme :




 
Ultima editare:
Am o barcuta gonflabila acoperita cu Poliuretan. Este un "Alpacka Raft"

Cautati pe youtube "Pack Raft" sau "Alpacka Raft" ca sa vedeti ce se poate face cu ele.

Se pare ca in materie de gonflabile este materialul cel mai bun. Cica poliuretanul bate Hypalonul ca rezistenta la abraziune
 
Florio, mersi pt. linkuri. Chiar imi place materialul asta.
Oare se poate slefui dupa uscare ?
Poti sa ne dai un link cu pagina importatorului din Romania ?
 
Am o barcuta gonflabila acoperita cu Poliuretan. Este un "Alpacka Raft"

Cautati pe youtube "Pack Raft" sau "Alpacka Raft" ca sa vedeti ce se poate face cu ele.

Se pare ca in materie de gonflabile este materialul cel mai bun. Cica poliuretanul bate Hypalonul ca rezistenta la abraziune

Era si timpul sa apara ceva mai performant decat Hypalonul. Poate ii mai scade nitel pretul :) .
Mi-a placut ingeniozitatea cu care au folosit sacul barcii, la umflarea ei .
 
Florio, mersi pt. linkuri. Chiar imi place materialul asta.
Oare se poate slefui dupa uscare ?
Poti sa ne dai un link cu pagina importatorului din Romania ?

Nu stiu inca, Imi, alte detalii despre material, in afara rezistentei deosebite, a timpului incredibil de mic de uscare la aplicare si a rezistentei mari in timp si conditii vitrege inclusiv UV.
Firma care aduce si aplica materialul, mi-a trimis astazi fisele tehnice ale unor spume poliuretanice de inalta densitate, tot cu aplicare prin pulverizare. Noi discutam lucruri legate de constructii, cu aplicare in izolatii hidro si termo, pardoseli, bazine, piscine si alte dracii din domeniu.
Dar evident ca barcomaniacul din mine a zarit oportunitatea de a aplica la plutitoare :) .

Pretul pe care mi l-au avansat este de 40 euro/mp .
Chiar acum (desi e aproape 2 dimineata ;) ) le-am raspuns la mailul in care imi furnizau fisele tehnice ale celorlalte materiale, cerandu-le fisa tehnica si agrementul tehnic pentru Romania, a acestei Polyurea.
Care dincolo de rezonanta de pipilica a numelui, pare sa fie o mare descoperire. Imi inchipui cum e sa ai o barca din Polyurea armata cu fibra de sticla. Indestructibila !
 
Am primit fisele tehnice, e destul de mult de citit.
Am sa incerc sa le atasez aici, daca forumul permite formate PDF.
Oricum e destul de mult de discutat.
Partea buna este ca materialul nu e o himera si nici un produs nereprezentat in Europa, ci in modul cat se poate de concret pot da comanda astazi sa vina o echipa si sa il aplice .
M-a sunat si ieri si astazi directorul firmei reprezentante, pentru a aplica metoda la bazinele de retentie ale unei investitii pe unul dintre proiectele mele.
I-am spus si despre aplicatiile pe care le vad in domeniul ambarcatiunilor si era familiarizat. Nu cu folosirea in constructia de barci, ci cu aplicarea la cele existente (evident, vapoare :) ) .
 

Atașamente

  • polyurea resistance chart.pdf
    25.5 KB · Vizualizări: 20
  • TDS_ENG_PUREX AMINE 22.pdf
    111.6 KB · Vizualizări: 11
  • The Polyurea Revolution.pdf
    102.2 KB · Vizualizări: 14
Am uitat sa va mai spun un detaliu: aparatura este una speciala, nu poate aplica oricine.
Materialul este pulverizat la o temperatura de 85 de grade si o presiune de ....225 bari ! :)
 
Apropo de preț : HIDROIZOLATII CONTINUE CU MCP SAU POLYUREA

HIDROIZOLATII CONTINUE CU MCP sau Polyurea -garantie maxima-5 la 25 ani -lucrari de hidroizolatii cu MCP(membrane continue de poliuretan) sau polyurea

Pretul produsului: 12E/mp
Mă întreb dacă are și proprietăți antivegetative ??
 
buna ziua, am rugamintea sa imi spuneti si mie numele firmei care importa asa ceva in Romania

Desigur. Ca sa nu arate a reclama, am sa-ti dau un mesaj privat, cand am sa ajung la birou unde am salvat adresele. Dar cred ca merita cautat, poate mai exista si alta firma, sa cream si o concurenta de pret :) .
 
Ultima editare:
super treba aceasta polyuree. daca este si ingnifuga deja simt ca-mi trebuie. Pe National Geografic ruleaza un clip de promovare al unei emisiuni cu incepere din iunie, pe la mijloc....cateva frame-uri mi-au atras atentia si muream de curiozitate sa stiu despre ce este vorba. Ei bine am indentificat substanta fara sa astept emisiunea. Merita totusi cautata o cale mai ieftina. O fundatie, o piscina, merita 40E/mp. Chestiile mai putin durabile in schimb....eu m-am gandit imediat la un cort pe care-l am si la fel de repede mi-a trecut stiid ca suprafata de acoperit e fix 299 metrii patrati. ar fi de trei ori mai mult decat m-a costat cortul......
 
Nu stiu inca, Imi, alte detalii despre material, in afara rezistentei deosebite, a timpului incredibil de mic de uscare la aplicare si a rezistentei mari in timp si conditii vitrege inclusiv UV.
Firma care aduce si aplica materialul, mi-a trimis astazi fisele tehnice ale unor spume poliuretanice de inalta densitate, tot cu aplicare prin pulverizare. Noi discutam lucruri legate de constructii, cu aplicare in izolatii hidro si termo, pardoseli, bazine, piscine si alte dracii din domeniu.
Dar evident ca barcomaniacul din mine a zarit oportunitatea de a aplica la plutitoare :) .



Pretul pe care mi l-au avansat este de 40 euro/mp .
Chiar acum (desi e aproape 2 dimineata ;) ) le-am raspuns la mailul in care imi furnizau fisele tehnice ale celorlalte materiale, cerandu-le fisa tehnica si agrementul tehnic pentru Romania, a acestei Polyurea.
Care dincolo de rezonanta de pipilica a numelui, pare sa fie o mare descoperire. Imi inchipui cum e sa ai o barca din Polyurea armata cu fibra de sticla. Indestructibila !

Daca este facut pt ap[licatii in constructii inteleg ca se poate pune in opera in conditii "normale", adica sa-l aplici cu un pistol cu aer comprimat. Sau gresesc ? Avand in vedere ca suprafete mici de acop[erit (cel putin unii dintre noi) pretu mi se pare rezonabil. Acum nu stiu daca e cu sau fara taxa.
 

Back
Sus