canoe mic

Pentru anul acesta doresc sa-mi fac o canoe. Sa merg cu ea la pescuit.
Va fi proiectul primaverii. Vreau sa ma apuc de ea prin martie, imediat cum se topeste zapada.

Conceptul ei este urmatorul:
- ceva mic de o persoana;
- va fi folosit aproape exclusiv la pescuit pe lacuri;
- sa poata fi cocotzat pe masina;
- sa poata fi dat jos de acolo cu usurinta de o persoana;
- sa poata fi carat 100-200 metri de la masina pana la apa;
- sa fie cat de cat lat pentru a avea stabilitate laterala (pe apa linistita vreau sa ma ridic in ultimele 2 picioare din cand in cand);
- vreau sa am costuri de fabricatie cat mai mici cu putinta;
- vreau sa-l contruiesc din placaj de 4 mm;

In consecinta, citind forumul asta aproape cap-coada si uitandu-ma la diverse poze/dimensiuni de canoe pe net am ajuns la un prototip de de 2.70 metri lungime, 0.9 metri latime, 0.4 metri adancime, cu fundul plat.
Zic prototip, pentru ca mi-am construit unul din hartie la scara 1:10. Pun si o poza cu el, daca e nevoie.

Intrebarea pe care o am la voi: este suficient de mare incat sa-mi asigure flotabilitate buna? Ar trebui sa-l mai lungesc, sa treaca de 3 metri?
O alta intrebare: pentru al acoperi doar pe exterior cu fibra, cam cata fibra si rasina mi-ar trebui?

Multumesc !
 
desi mai multe detalii oricand sunt binevenite, mai ales ca barcaholicii sunt curiosi ma incumet sa-ti dau niste date.
Este suficient si 2,7m, desi pe portbagajul masinii poti duce mult mai lung. Te va tine cu tot cu bagaje dar va arata putin a lada fiind asa scurta. Si pentru ca 2,7 implica oricum imbinarea filelor (foaia de placaj are 2,4 si 2,52) poti sari fara regrete de 3m.
Daca vrei sa dai numai pe exterior iti trebuie gen 8-10m de tesatura de 160g/m(vreo 140RON) si mai putin de un kitt de rasina fie polidys(cca. 300RON) fie europlastic(cca. 250RON). Din aceeasi cantitate poti da un strat si la interior si in felul asta ai sigilat treaba, nu? De ce sa ai 2,5 straturi pe afara cand poti avea 1,5 pe afara si 1 pe interior?

PS: ai vreun proiect pentru barca?
 
Multumesc de raspuns!
Nu am nici un plan.
O sa masor macheta de hartie pe care am facut-o si maresc dimensiunile cu 10.

Intr-adevar, la aspectul de copaie m-am gandit si eu. De aia m-am gandit ca mai bine sa cer o parere doua inainte.
Desi m-am gandit la dimensiunea asta pentru ca la limita m-as incadra in 2 placi, daca am calculat eu bine.

Fibra si rasina m-am gandit sa o iau de la B-Tools -> Fibra Sticla
Au sediul la 2 strazi distanta de mine si vad ca au preturi oarecum de bun simt.

Nu-mi dau seama rasina pe care o vand ei cat e de scumpa/ieftina comparativ cu altele.
Un kit de la Polydis/Europlastic de care imi recomanzi, cati litri are?

Eu ma gandeam sa dau cu rasina pe dinafara peste fibra iar pe dinauntru sa folosesc lac de ambarcatiuni, fiind mai ieftin. Ma gandesc ca probabil face acelasi lucru: sigileaza placajul.

O alta intrebare (desi stiu ca s-a mai discutat): are importanta asa mare placajul folosit?
Eu m-am gandit sa folosesc asa ceva: Placaj plop / cedru | Gasesti la Ambient
 
Ah, si legat e bagaje: va fi o lanseta + o cutie de giugele + o sticla de suc + punga cu mancare + padele.
Toate la un loc maxim 3-4-5 kg.
 
Uite aici canoe mici dintr-o singura foaie de placaj de 4 mm, doua sau trei, cu planuri gratis. Eu ma tot uit la "one sheet punt" ca am o placa de 6 mm ramasa.

Cat despre stabilitate, in timpul pescuitului poti monta o balansina laterala cu doua baloane si stai fara probleme in picioare.
 
Uite aici canoe mici dintr-o singura foaie de placaj de 4 mm, doua sau trei, cu planuri gratis. Eu ma tot uit la "one sheet punt" ca am o placa de 6 mm ramasa.

Cat despre stabilitate, in timpul pescuitului poti monta o balansina laterala cu doua baloane si stai fara probleme in picioare.

Super link-ul. Mersi

Imi place mult acel "baby boat". Mi se pare o barca remarcabila, ideala pentru pescuit pe lacuri. Omul da DXF-ul si mai are si filmulete sa vedem comportaqmentul. Ce barca misto! O poti tine in apartament. o poti urca cu liftul, etc. E un design intr-adevar exceptional ca barca de pescuit pentru o persoana! Si gratis pe deasupra. Genial!
 
Ultima editare:
Da, dar cum transpun pe placa de placaj schita aia?
Printez la ploter pe o hartie de aceeasi dimensiune? Sau impart schita pe mai multe hartii A4?
 
Sunt numai linii drepte cu cote in toate colturile, relative la coltul stanga jos, trasezi pur si simplu prin linii paralele, perpendiculare. Sunt totusi cateva arce, cele rosii, le trasezi cu o rigla flexibila fixata in capete si in sageata maxima a arcului, specificata deasemenea.
Pe bune, e mult mai simpla decat orice alta constructie de care ai avea curajul sa te apuci.
 
Multumesc de raspuns!
Nu am nici un plan.
O sa masor macheta de hartie pe care am facut-o si maresc dimensiunile cu 10.

Intr-adevar, la aspectul de copaie m-am gandit si eu. De aia m-am gandit ca mai bine sa cer o parere doua inainte.
Desi m-am gandit la dimensiunea asta pentru ca la limita m-as incadra in 2 placi, daca am calculat eu bine.

Fibra si rasina m-am gandit sa o iau de la B-Tools -> Fibra Sticla
Au sediul la 2 strazi distanta de mine si vad ca au preturi oarecum de bun simt.

Nu-mi dau seama rasina pe care o vand ei cat e de scumpa/ieftina comparativ cu altele.
Un kit de la Polydis/Europlastic de care imi recomanzi, cati litri are?

Eu ma gandeam sa dau cu rasina pe dinafara peste fibra iar pe dinauntru sa folosesc lac de ambarcatiuni, fiind mai ieftin. Ma gandesc ca probabil face acelasi lucru: sigileaza placajul.

O alta intrebare (desi stiu ca s-a mai discutat): are importanta asa mare placajul folosit?
Eu m-am gandit sa folosesc asa ceva: Placaj plop / cedru | Gasesti la Ambient

Salutare,
pretul fibrei de la B-tools este ok pentru ce cantitate ai tu nevoie, dar sper sa nu o vinda pe bucati de 1m[SUP]2[/SUP] ca ti-e ti-ar trebui fasii de lungimea barcii.
rasina de la polydis este foarte buna si la pretul ala este 4.3l, iar la europlastic este 6l.
Rasina care este armata cu fibra de sticla nu are rol doar de sigilare al placajului (cuvantul cu bold este miezul)
Daca lucrezi cu rasina epoxidica si impregnezi bine nu o sa ai probleme, dar era indicat un placaj de exterior.

Acum vreau sa zic ca odata cu topicul tau am aflat doua lucruri super faine:
1. barca din linkul lui byteworks, s-ar putea sa fac cateva la vara.
2. site-ul b-tools, daca la altele nu sta prea bine la fibra de carbon este la jumate pretul fata de polydis si mai au si banda de fibra de sticla de 5 si de 10cm pentru care eu de obicei ma caciulesc la nenea West de la Arad.
Succesuri si multumiri.
 
Multumesc Bogdanbuciu

Interesant link-ul lui Byteworks, dar cred ca o sa raman la ideea mea originala la care voi mai adauga ceva la lungime, probabil pana pe la 3.0-3.3 metri.
O sa fac o noua macheta din hartie/carton pe care o sa o postez aici.
 
Da, ceva de genul ala va fi. Dar mai mica si mai usoara.
In ce sens era nemultumit? Pe valuri care veneau din lateral barca tindea sa se rostogoleasca sau sa se incline foarte tare?

Pe mine ma intereseaza sa ajung pe diverse lacuri cu ea pe langa maluri unde nu poti ajunge cu piciorul.
Si m-am gandit sa o fac lata ca nu faca flip cu mine cand ma ridic in picioare.
 
Da, ceva de genul ala va fi. Dar mai mica si mai usoara.
In ce sens era nemultumit? Pe valuri care veneau din lateral barca tindea sa se rostogoleasca sau sa se incline foarte tare?

Pe mine ma intereseaza sa ajung pe diverse lacuri cu ea pe langa maluri unde nu poti ajunge cu piciorul.
Si m-am gandit sa o fac lata ca nu faca flip cu mine cand ma ridic in picioare.

Trebuie vorbit cu el. Bateau Veena a fost o barca tare iubita aici in forum
:) .
 
Da, ceva de genul ala va fi. Dar mai mica si mai usoara.
Pe valuri care veneau din lateral barca tindea sa se rostogoleasca sau sa se incline foarte tare?

Salut. Barcile cu funduri plate sunt predispuse sa se rastoare pe valuri mari, iar pe valuri medii se inclina deranjant (se poate termina cu rasturnare daca barcagiul nu este foarte mobil in solduri :) ). Modelul de mai sus e perfect strict pe vreme frumoasa fara valuri sau cu valuri mici. Adica pe lac pe langa mal. As vrea sa zic "exclus plimbat pe Dunare" dar poate ma insel.
 
O sa vedem cum va iesi pana la urma. Pe vreme rea oricum nu o sa ma dau cu ea.
Pe de alta parte ce inseamna "valuri mari"? Valuri de 20 cm sau de 50 cm ?

In alta ordine de idei am sunat la Holver dupa placaj si am refacut macheta pentru o versiune marita la 3,60 lungime.
Incepe sa arate mai bine.

Mai am o alta intrebare la voi: cum va ancorati canoele pe masina, de barele transversale? E vreun sistem cu suruburi sau cu ceva chingi?
 
Ultima editare:
O sa vedem cum va iesi pana la urma. Pe vreme rea oricum nu o sa ma dau cu ea.
Pe de alta parte ce inseamna "valuri mari"? Valuri de 20 cm sau de 50 cm ?

In alta ordine de idei am sunat la Holver dupa placaj si am refacut macheta pentru o versiune marita la 3,60 lungime.
Incepe sa arate mai bine.

Mai am o alta intrebare la voi: cum va ancorati canoele pe masina, de barele transversale? E vreun sistem cu suruburi sau cu ceva chingi?
Varianta cu chingi, e cea mai la indemana.
 

Back
Sus