PDA

View Full Version : Lacul Snagov si salvatorii ecosistemului

Florio
6 Feb 2014, 09:04 PM
Am fost atras astazi de postarea Facebook a userului "Club Daniela Cristina-Snagov" .
O salupa rosie cu aspectul unui tanc furibund si puterea unor sute de cai, se zbatea pe apele inconjurate de un mal verde, incaleca valuri peste valuri din propriul siaj si isi urla motorul fara rost, intr-un chin dat de cineva care parea ca are ceva de demonstrat. (oare compenseaza ceva? :) m-am intrebat...) .
Nu pot posta video-ul fiindca fiind Facebook, poate nu aveti acces sa il vedeti. Insa seamana cu o serie de alte video-uri postate de Club Daniela Cristina pe Youtube.
Cum ar fi si acesta :

http://youtu.be/Lp_KNsjX_fk

Dialogul intre mine si Club a fost urmatorul :
"
Eu: -Un tanc tulburand apele. Mie nu imi place deloc. Sper sa nu va supere opinia mai naturista a unuia obisnuit cu vantul si vela.
Club Daniela Cristina-Snagov: -Sunt lucruri total diferite fiecare cu placerea lui. Sincer si mie i-mi plac velele , deocamdata nu am decat un pionier mic din mahon cu o vela.
Eu: -Desigur. Eu nu vorbeam de gusturi, care pot fi variate. Ci de natura care ne place tuturor, asa frumoasa si linistita cum e ea. Unii se integreaza in natura, cu o vela, cu o padela, pagaie, vasla, altii o macina exploziv in furia unor sute de cai putere. Celor din prima categorie le doresc ape line, natura libera, sunet de valuri, pasari, vant. Celor din a doua categorie le doresc sa imparta acel luciul al apei cu alte cateva zeci de salupe la fel de nervoase, galagioase, explodandu-si forta, lovindu-si valurile de siaj.
Club Daniela Cristina-Snagov: In lume sunt mai multe barci cu motor decat cu vele . Lacul Snagov este un lac navigabil. Barcile astea cu motor i-l salveaza an de an de la colmatare si ajuta la pastrarea caii navigabile care in curand va fi invadata de lotusi .
Eu : -E de mirare ca nu s-a colmatat inca din vechime, dar are noroc sa fie salvat, odata cu inventarea motorizatelor de astazi. Superb ! :)

Cu ocazia aceasta am aflat ca lacul Snagov este salvat an de an, de niste salupe chinuite teribil (in scop ecologist), de niste omuleti dedicati naturii si senalului navigabil.
Ma inclin in fata lor si le urez numai bine !

republicii
6 Feb 2014, 10:16 PM
Salut Florio! Am vazut ca ai avut o discutie pe Facebook cu salvatorii lacului Snagov ....lasa-i acolo sa nu le vina vreo idee sa salveze si ceva canale din Delta ca si asa sunt destui descreierati si acolo.Nu mi-a venit sa cred ce explicatie a gasit pentru aiureala aia pe care o facea cu TANCUL acela.Atasez si eu o poza cu un TANC in toamna la Dunavat care a ingrozit lumea pe acolo b-)

Nicu
6 Feb 2014, 10:37 PM
cu cat sunt mai iubitori de ecosistem cu atat au mai multi cai!

sgmboat
6 Feb 2014, 11:12 PM
dragostea-i mare ...dar ei oare ce iubesc ????

alex470
7 Feb 2014, 05:27 AM
am ajuns in august prin delta cu 420-ul, pe Razelm, apoi o mica incursiune pe canale, cu un motor evinrude de 2cp.
de doua ori, abia am reusit sa redresez barcuta dupa trecerea bolizilor cu viteza excesiva....

bratulescu
7 Feb 2014, 08:28 AM
cu cat sunt mai iubitori de ecosistem cu atat au mai multi cai!

Figuri !..Impresii !
Da' ce ? Facand schi nautic pe canale in Delta, n'ati vazut ?

BogdanTimisoara
7 Feb 2014, 10:09 AM
Fiecare cu animalele lui preferate: unii iubesc pasarile, altii iubesc caii :)
Caiacul meu are un motor de doi pelicani-putere.

Pupezica
7 Feb 2014, 10:26 AM
Nu caii putere sunt problema, nici numarul lor... :):):) Important este um ii folosesti. Exemplu cel mai bun sunt masinile. Poti conduce un Ferari ca un gentleman sau poti conduce o Dacie ca un ghiolban. Poti sa scoti fum din roti si sa-i bagi in sperieti pe toti participantii la trafic cu un BMW "ursulet" care abia se mai tine in vopsea sau poti sa conduci un Jeep model america, cu motor de 6.4 L, fara sa deranjezi pe nimeni.

Asa este si cu barcile, atat pe Snagov cat si in Delta.

Florio
7 Feb 2014, 11:07 AM
Corect, bunul simt iese la suprafata (sau intra la apa :) ) indiferent de motorizare.

Cu iubitorii naturii n-a mai fost cazul sa continui dialogul, n-au inteles nimic.
Cel de la club, m-a luat la intrebari daca stiu ceva despre Snagov, cunosc eu lacul? Intrebarea era retorica fiindca si-a raspuns singur " Si atunci despre ce vorbim? " :)

In principiu nu mai avem despre ce sa vorbim.
Am fi vorbit daca aveam cu cine, despre ce inseamna natura in care vrem sa mergem, cum o lasam la plecare, ce inseamna bunul simt, ce inseamna teribilismul si ce rezolva el.
Am fi vorbit despre filmele postate pe youtube, care arata cum se distreaza ei cu salupele si caii putere, am fi vorbit despre fariseism, despre cum imbraca nevoia de teribilism, in mantia sclipitoare a grijii fata de colmatarea lacului :) .
Dar lucrurile sunt prea evidente: oamenii vanzolesc niste salupe calarindu-si propriile valuri de siaj, in postari care poarta titlul " Adrenalina maxima" :) .

Florio
7 Feb 2014, 11:39 AM
Totusi o voce foloseste la ceva.
In urma replicilor mele simple si neinversunate, Club Daniela Cristina-Snagov si-a retras postarea, filmul si comentariile, de pe Facebook.
Au ramas doar reclamele la cafeluta, sarmalute si vin fiert.
Probabil cineva si-a dat seama de nivelul dialogului, ce reiese de acolo si cat de firesc e sa chinui motoarele intr-un lac destul de pitoresc, de placerea adrenalinei.

Trag nadejde ca daca au deschis acest club si doresc sa scoata profit de pe urma invecinarii cu lacul Snagov, au sa inteleaga ca aceasta apa merita grija si respectul lor.
Personal, eu le multumesc anticipat daca au sa mearga pe aceasta cale fireasca.

P.S.
Modul in care cunosc eu lacul, va e destul de familiar, nu cred ca mai e cazul sa spun :) . Cu velierul am fost un singur an pe Snagov, insa in fiecare an merg acolo cu caiacele. Anul trecut, desi am o experienta destul de buna, am luat apa in caiac de la trecerea a 3 (trei !!) salupe, in goana. Valurile de siaj s-au intretesut, s-au lovit de tarm si s-au intors pe toate directiile, unele unindu-se intr-un val de un metru inaltime. Ei bine, acesta din urma s-a spart peste copastie si spuma lui a intrat in cockpit, udandu-ne nadragii.
Eram in caiac cu sotia si fetita de 2 ani si jumatate.
Nu sunt un sperios, am mers si pe Dunare si pe lacuri de acumulare si pe mare, in aceeasi formula. Dar m-am intrebat atunci, daca nu aveam prezenta de spirit, cum am fi aratat noi 3 plutind in vestele de salvare, din cauza unor teribilisti care n-au habar de navigatie desi stiu ca e un lac navigabil, cu semne de restrictie a vitezei? Dincolo de semne, ce spune bunul simt, cand esti intr-un bolid si vezi o ambarcatiune mai mica ?
Fapt: La TID 2011, la Tulcea, am telefonat la Politia de Frontiera comunicand ca o salupa a trecut in goana, facand valuri de ne-au murat. Au fost opriti pentru a fi amendati.

Nicu
7 Feb 2014, 11:48 AM
ar trebui facuta o petitie pentru limitarea vitezei sau a cailor in delta dunarii!
pentru Snagov ceva mai radical!

pelicanul
7 Feb 2014, 12:08 PM
Fiecare cu animalele lui preferate: unii iubesc pasarile, altii iubesc caii :)
Caiacul meu are un motor de doi pelicani-putere.

:confused::confused::confused:
Parca nu "ne-am dat" niciodata impreuna cu caiacul! :) Cu toate ca n-as refuza o invitatie :cool:, desi e mai greu cu ajunsul prin Timisoara!

pelicanul
7 Feb 2014, 12:09 PM
ar trebui facuta o petitie pentru limitarea vitezei sau a cailor in delta dunarii!

Se discuta de mai mult timp asa ceva, era si un proiect de lege, parca. Nu stiu ce s-a mai facut.

CrocodiluDiluDilu
7 Feb 2014, 12:24 PM
Acum 20 de ani lacul Belis-Fantanele (15km lungime) era o oaza de liniste frecventata de pescari ce stateau si cate doua saptamani la cort. In fiecare vara vedeam un velier de 6m la care tanjeam si noi si uneori, doua trei caiace (de cele mai multe ori, ale noastre). Azi aceste lucruri sunt de neimaginat. Au aparut o multime de cabane si odata cu ele barcile cu motor si skijeturile ce băzăie de colo colo, conduse in maniera teribilista. Trista comparatie, cu atat mai mult cu cat prietenii cu care mergeam la lac in trecut planuiesc sa-si cumpere si ei motoare...

Florio
7 Feb 2014, 12:44 PM

Despre Delta deschidem un topic in sectiunea respectiva, ca e mult de vorbit :) .

La Snagov insa, agrementul prost inteles si adesea manelizat maximal, fac din acest lac frumos, impadurit pe maluri, cu un curs lung si sinuos, sa nu se mai deosebeasca de un bazin betonat, de piscina .
(Cand spun manelizat nu ma refer la muzica ci la curentul care implica amestec de prost gust)
Snagovul este un lac mare, insa nu acopera intinderi vaste, care sa necesite intre doua puncte, viteza glisajului.
Ca sa nu lungesc mult vorba, vad aici perfect de aplicat conditiile de pe Balaton : propulsie umana, vele, motoare electrice.
Excluderea motoarelor termice reaseaza natura in matca ei .

P.S.
In glisaj, parcurgi Snagovul in 15 minute de la un capat la altul. Care e distractia ?

BogdanTimisoara
7 Feb 2014, 02:25 PM
Pe Belis am inteles ca s-a dat liber la motorizate printr-o... ordonanta de urgenta. Adica era chiar urgent, stringent si necesar. Eram pe Belis intr-o tura cu caiacele (mai multi forumisti si non-forumisti) si la um moment dat, eu eram la cateva zeci de metri de mal, vad ca o ambarcatiune cu mai multi turisti tineri (evident erau turisti, ca aveau toti veste de salvare portocalii, exceptie facand doar "skipperul") navigheaza oarecum pe un curs de coliziune cu al meu. Ma apropii tot mai mult de mal, barca la fel, vine spre mine foarte hotarat. Pana la urma m-au bagat in mal. Scopul? Ca sa poata turistii sa imi faca poze... Evident ca nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu. Dupa ce si-au facut poftele cu mine, au demarat in tromba, nu mai conta ca valul ridicat m-a dezechilibrat zdravan. Pentru ei nu contam, eram doar o "chestie interesanta" de pus pe feisbuc, cand isi actualizeaza statusul sau dau check-in.
In alta ordine de idei, la Snagov am inteles ca nesimtirea merge pana acolo incat atunci cand loturile de kaiac-canoe sau canotaj sunt in cantonament si incearca sa iasa la antrenamente pe apa, salupistii fac intentionat valuri si pun in real pericol sportivii, pentru ca le este invadat spatiul "lor".

bogdanbuciu
7 Feb 2014, 03:00 PM
asta e vax albina, se bagau printre noi si la campionatele nationale.

BogdanTimisoara
7 Feb 2014, 03:18 PM
Ca sa decolmateze senalul...

simba_the_sailor
7 Feb 2014, 04:26 PM
Nu caii putere sunt problema, nici numarul lor... :):):) Important este um ii folosesti. Exemplu cel mai bun sunt masinile. Poti conduce un Ferari ca un gentleman sau poti conduce o Dacie ca un ghiolban. Poti sa scoti fum din roti si sa-i bagi in sperieti pe toti participantii la trafic cu un BMW "ursulet" care abia se mai tine in vopsea sau poti sa conduci un Jeep model america, cu motor de 6.4 L, fara sa deranjezi pe nimeni.

Asa este si cu barcile, atat pe Snagov cat si in Delta.

Corect! Place.

drago
7 Feb 2014, 08:04 PM
Asta cu limitarea cailor putere este asemanatoare cu interzicerea camparii in delta...depinde de bun simt.de ce nu interzicem pe uscat masinile cu putere mai mare de 1600cm3,sau 100 cai?e normal sa fie limitari de viteza,dar limitarea puterii???

Nicu
7 Feb 2014, 08:29 PM
in zone strict protejate masinile nu intra -nu strica, nu polueaza, nu alearga vanatul ,pasaretul doar de amuzament sau sa intre in poza!
in delta in zone strict protejate da buluc toata lumea tare ca nu ai timp sa ajungi- face o poza -film si posteaza pe Youtube.
ar merge si interzis motorul termic pe canale secundare.

Florio
7 Feb 2014, 08:55 PM
Frumosilor, stiu ca va arde situatia Deltei, ca si pe mine dealtfel.
Haideti s-o discutam intr-un topic de acolo, sa-l lasam pe asta pentru Snagov :) .

P.S.
Nu e momentul sa deschid un topic de motorizari si solutii posibile, ca sigur iese cu paruiala :). E iarna, nu avem posibilitatea sa iesim pe apa si mai refuleaza vreunul dand cu vorba in colegi .

drago
7 Feb 2014, 09:08 PM
in zone strict protejate masinile nu intra -nu strica, nu polueaza, nu alearga vanatul ,pasaretul doar de amuzament sau sa intre in poza!
in delta in zone strict protejate da buluc toata lumea tare ca nu ai timp sa ajungi- face o poza -film si posteaza pe Youtube.
ar merge si interzis motorul termic pe canale secundare.

Exact ce am spus. E vorba de bun simt si aplicat legile existente.Putem interzice si sa respiram.Pacat ca nu ai inteles. Ma opresc aici

mihaif99
7 Feb 2014, 09:42 PM
Daca astepti bun simt nu rezolvi nimic. Mai ales in tara "tupeului"

Peste tot in lume lucrurile nu se rezolva decat cu biciul:
1 restrictii de diverse tipuri: viteza/putere/tip ambarcatiune
2 Amenzi, adica aplicarea legii

Cum spuneam, asta e valabil peste tot in lume. Chiar daca ai 90% bun simt, tot vor fi 10% nesimtiti care strica totul. Ce te faci cand proportia se inverseaza?

Trebuie sa intelegem ca restrictiile sunt rezultalul comportamenului nesimtitilor care isi bat joc. Sufera toata lumea de pe urma restrictiilor? Nici pe departe.

Florio
7 Feb 2014, 10:28 PM
Stiti ca discutiile astea raman la nivelul de discutii, nu-i asa ? Sunt opinii ale fiecaruia despre cum ar trebui sa fie mai bine, insa asa cum se spune mai sus, ramane la latitudinea bunului simt.
Pana si ce interzice legea, poate fi calcat in picioare de vreun teribilist. Si apoi incepe targuirea, ca a fost asa, ca n-a fost asa, ca de fapt despica apele in doua ca Moise, de dragul de a face senal navigabil... ;)
Lucrurile, dragii mei, nu au o rezolvare imediata.
Si nici una pe termen lung nu intrevad.
Dar nici nu ma culc pe o ureche si iau atitudine cat pot, pe unde pot.
Cred ca asta e o cat de mica si slaba speranta sa se schimbe ceva.
Daca si voi veti face la fel, exista o speranta la o lume mai normala :)

zaad
8 Feb 2014, 03:45 PM
Despre Delta deschidem un topic in sectiunea respectiva, ca e mult de vorbit :) .

La Snagov insa, agrementul prost inteles si adesea manelizat maximal, fac din acest lac frumos, impadurit pe maluri, cu un curs lung si sinuos, sa nu se mai deosebeasca de un bazin betonat, de piscina .
(Cand spun manelizat nu ma refer la muzica ci la curentul care implica amestec de prost gust)
Snagovul este un lac mare, insa nu acopera intinderi vaste, care sa necesite intre doua puncte, viteza glisajului.
Ca sa nu lungesc mult vorba, vad aici perfect de aplicat conditiile de pe Balaton : propulsie umana, vele, motoare electrice.
Excluderea motoarelor termice reaseaza natura in matca ei .

P.S.
In glisaj, parcurgi Snagovul in 15 minute de la un capat la altul. Care e distractia ?

hai sa initiem o petitie. a trebui limitata viteza maxima, dar stii cum e, sa nu ramana litera moarta. Si interdictia totala a motoarelor ar fi de luat in seama, dar ma gandesc ca si pe Herastrau se merge cu vaporasul....Si sa nu uitam antrenorii de caiac si de canotaj, ca daca ar fi sa dea ei la vasle dupa toti sportivii ar fi ei campioni ! :)

simba_the_sailor
12 Feb 2014, 12:15 PM
asta e vax albina, se bagau printre noi si la campionatele nationale.

Ei pe cine http://www.juanpanews.com/wp-content/uploads/2014/02/49siy-capizzano-12935.jpg sa fie suparati?

Cui http://www.juanpanews.com/wp-content/uploads/2014/02/49siy-capizzano-12943.jpg sa i se planga?

Florio
12 Feb 2014, 01:16 PM
hai sa initiem o petitie. a trebui limitata viteza maxima, dar stii cum e, sa nu ramana litera moarta. Si interdictia totala a motoarelor ar fi de luat in seama, dar ma gandesc ca si pe Herastrau se merge cu vaporasul....Si sa nu uitam antrenorii de caiac si de canotaj, ca daca ar fi sa dea ei la vasle dupa toti sportivii ar fi ei campioni ! :)

Asa cum ungurii au decis ca lacul Balaton care e o mare intindere de apa comparativ cu Snagovul nostru, merita pastrat in forma actuala nealterat de problemele pe care le aduc motoarele termice, cred ca e destul de oportun ca si la noi sa se intample acest lucru benefic pentru natura. Setea de adrenalina se poate satisface in zeci de alte moduri si in sute de alte locuri.
Sigur ca activitatile sportive ale caror antrenori necesita barcute cu cate un termic de 2-3 cp, nu au sa afecteze cu nimic natura lacurilor si se poate face derogare . Dar regula principala, aceea de propulsie naturale, cu vant sau vasle(padele, pagai), cred ca este una buna pentru lacurile de agrement.
Cat timp mai exista lacuri de agrement.
Altfel nu e greu sa ne luam si noi motoare de 120 cp si sa le calarim ostentativ pe bietul Snagov. Sa vedem cat amuzament si adrenalina se starneste cand or fi 200 de salupe pe petecul acela de apa. Si toate nervoase, mama-mama ! :)

Pupezica
12 Feb 2014, 04:54 PM
Asa cum ungurii au decis ca lacul Balaton care e o mare intindere de apa comparativ cu Snagovul nostru, merita pastrat in forma actuala nealterat de problemele pe care le aduc motoarele termice, cred ca e destul de oportun ca si la noi sa se intample acest lucru benefic pentru natura. Setea de adrenalina se poate satisface in zeci de alte moduri si in sute de alte locuri.
Sigur ca activitatile sportive ale caror antrenori necesita barcute cu cate un termic de 2-3 cp, nu au sa afecteze cu nimic natura lacurilor si se poate face derogare . Dar regula principala, aceea de propulsie naturale, cu vant sau vasle(padele, pagai), cred ca este una buna pentru lacurile de agrement.
Cat timp mai exista lacuri de agrement.
Altfel nu e greu sa ne luam si noi motoare de 120 cp si sa le calarim ostentativ pe bietul Snagov. Sa vedem cat amuzament si adrenalina se starneste cand or fi 200 de salupe pe petecul acela de apa. Si toate nervoase, mama-mama ! :)

Florio, cu scuzele de rigoare... nu vreau sa te contrazic, dar...

1. La capitolul "NU VREAU NIMIC, DOAR MA LAUD"...

Pai ce face B... "domnul" acela pe Snagov, crezi ca eu nu pot face, cu Pupezica ??? Poate chiar mai "risky"... si mai spectaculos.

2. Crezi ca daca il "rogi" pe "domnul" B... sa se tina dupa mine in Delta, poate ???

Florio, nu dupa mine, dupa Pilot. Pilotul te scoate din Crisan in Mahmudia in 30 min, si din Mahmudia in Chilia Veche in 2 ore, fara GPS...

3. Adrenalina ??? Nu cred... La "domnul" B... este vorba doar de prostie. Vrea adrenalina ??? Sa gliseze NOAPTEA pe Crasnicol, la lumina proiectorului. Sau sa ia Duanrea, tot noaptea, plina de geamanduri... Intr-un "limbaj" de balta se numeste "micimanism". Nu vine de la "miciman" ci de la " ce mica o are...".

4. Intorci barca in loc ??? (m-am uitat si eu la film). Poate barca, tu esti doar cel care o conduci. Nu este maiestrie, este ... grobianism.

Dar...

Dar solutia nu este sa interzici. Solutia este sa ai reguli / legi / control si sa le aplici / respecti / sa-i fu....i (Doamne Iarta-ma :):):) ) pe cei care nu se conformeaza.

P. S. Intrebare la Radio Erevan: Care este cel mai bun anticonceptional ???
Raspuns : Aspirina
Intrebare: Cum... aspirina ???
Raspuns: Tinuta intre genunchi !!!

Daca am suparat pe cineva adept al motorului mic... sau al padelelor, scuze in avans.

P. P. S. B... cred ca inseamna bou. Asa am citit in copilarie. Taurul care a sarit gardul si... i s-a intamplat... sa-si schimbe numele !!! :( :( :(

Florio
12 Feb 2014, 07:05 PM
Florio, cu scuzele de rigoare... nu vreau sa te contrazic, dar...

1. La capitolul "NU VREAU NIMIC, DOAR MA LAUD"...

Pai ce face B... "domnul" acela pe Snagov, crezi ca eu nu pot face, cu Pupezica ??? Poate chiar mai "risky"... si mai spectaculos.

2. Crezi ca daca il "rogi" pe "domnul" B... sa se tina dupa mine in Delta, poate ???

Florio, nu dupa mine, dupa Pilot. Pilotul te scoate din Crisan in Mahmudia in 30 min, si din Mahmudia in Chilia Veche in 2 ore, fara GPS...

3. Adrenalina ??? Nu cred... La "domnul" B... este vorba doar de prostie. Vrea adrenalina ??? Sa gliseze NOAPTEA pe Crasnicol, la lumina proiectorului. Sau sa ia Duanrea, tot noaptea, plina de geamanduri... Intr-un "limbaj" de balta se numeste "micimanism". Nu vine de la "miciman" ci de la " ce mica o are...".

4. Intorci barca in loc ??? (m-am uitat si eu la film). Poate barca, tu esti doar cel care o conduci. Nu este maiestrie, este ... grobianism.

Dar...

Dar solutia nu este sa interzici. Solutia este sa ai reguli / legi / control si sa le aplici / respecti / sa-i fu....i (Doamne Iarta-ma :):):) ) pe cei care nu se conformeaza.

P. S. Intrebare la Radio Erevan: Care este cel mai bun anticonceptional ???
Raspuns : Aspirina
Intrebare: Cum... aspirina ???
Raspuns: Tinuta intre genunchi !!!

Daca am suparat pe cineva adept al motorului mic... sau al padelelor, scuze in avans.

P. P. S. B... cred ca inseamna bou. Asa am citit in copilarie. Taurul care a sarit gardul si... i s-a intamplat... sa-si schimbe numele !!! :( :( :(

Bogdan, lucrurile sunt frumoase la nivel de propuneri. Stiind insa ca normele de aplicare pentru reguli de bun simt sunt depasite si calcate in picioare adesea, ramane calea care nu lasa loc la interpretari. A interzicerii totale.
Stiu ca tu nu poti strabate fara motor puternic Delta, fiindca ti-ar lua foarte multe zile. La Snagov nu exista aceasta problema.
E un lac de cativa kilometri, in buza capitalei, usor de accesat de catre cele doua milioane de locuitori bucuresteni si de inca altii din imprejurimi.
Acum cand bizonii sutelor de cai pot cumpara o barca puternica in pretul unei motociclete, lacul arata ca nu mai poate primi si oameni iubitori de natura, caiacisti, canotori, oameni care nu agreseaza deloc mediul natural.
A interzice accesul motoarelor cu combustie, mi se pare o interventie care face numai bine. Oricui. Chiar si bizonilor.
Mai pun si ei mana pe o padela, mai antreneaza inima aia obosita, mai reduc din burta, mai scad din colesterol. Mai respira un aer curat.

Nu cred ca trebuie sa ne cramponam de motoarele cu combustie. Nu vad ce aduc bun pe un Snagov, un Herastrau sau alt lac de agrement.
Despre sporturile ce implica orice barca propulsata de om sau de vant, as putea sa tin o prelegere intreaga, ce aduc bun :) .

P.S>
Sambata asta merg la Snagov (am mai spus-o:) ) cu caiacul. N-ar strica nimanui o expeditie cu caiacul. Nici tie, Bogdane. :)
Ai vedea ce proportii capata Delta Dunarii, de la nivelul de explorator al frumusetilor ei, prin propriile forte.
E superb ! Ti-o spune unul care are o garsoniera plutitoare. Crezi ca de nebun am si 3 caiace si le folosesc in fiecare sezon ?

Florio
14 Feb 2014, 08:40 AM
Si un filmulet despre power si boat, totul intr-un singur cuvant. Cireasa de pe tort o constituie domnul cu chelie, care stie sa traga de mansa bine de tot.
Pacat ca nu stie sa preia si valurile de la siajul altuia.
Cam asa e cu teribilistii, totul e minunat cand sunt singuri pe lac, sunt regii apelor. Daca mai apar cativa ca ei, se complica treaba :) .
Priviti filmul pana la capat, ca merita sa observati cat le-a luat sa se dezmeticeasca putin dupa soc.
Al doilea e rulat foarte incet si se observa ca blonda care i-a cules pe cei din fata cu farasul a fost la un mic pas de o comotie cerebrala.
Socul a dat-o cu capul milimetric langa bara de inox din babord.
Fun, fun si enterteinment ! Plus adrenalina, ca sa nu uit expresia teribilului de la Snagov. :)

http://youtu.be/cwfJC3SpE1I

http://youtu.be/rWqlFCQB8xU

rover.marius
14 Feb 2014, 09:34 AM
Mi s-a facut pielea dee gaina. Nu am cuvinte.

abe
14 Feb 2014, 09:36 AM
Poate ca nu stiti ca Lacul Snagov si Padurea Snagov sunt doua din cele patru REZERVATII NATURALE din Jud. Ilfov. Cu regulamente corespunzatoare.
Poate ca nu stiti ca exista Fundatia Snagov care are ca scop declarat protejarea si punerea in valoare a celor doua rezervatii.
Si "inainte sa bati cainele intreaba al cui este". Voi stiti "ale cui ie" barcile "nesimtite"? Voi stiti cine locuieste pe malurile Lacului Snagov si in Padurea Snagov? Pai de aia nu se face nimic. Ca imbuibatii aia au fiecare cate trei amigdale si trebuie sa-si faca senal navigabi, pe un lac de 15 Km. lungime, cu motoare de 150 CP. 10 cai pe kilometru.
Autoritati nu exista. Capitania Lacului Snagov (unde pot sa o spun cu mana pe inima ca sunt niste oameni admirabili, profesionisti si de toata stima) are sediul administrativ pe... Lacul Herastrau. Sunt prea putini ca sa ajunga si pe pontonul de la Snagov.
Asa ca este ca in bancul acela cu pisoiul si cu motanul: "Unchiule, vrei sa mai fu..m putin si pe urma sa mergem acasa". Vorbim si noi... Pe urma vine primavara si pana la iarna uitam.

ORKA
14 Feb 2014, 03:30 PM
Asa e cand ai 4 oua:banana: