acte motor barca

Intentionez sa-mi cumpar, prin intermediul unei cunostinte stabilitein Olanda, un motor de barca de 8hp in 2 timpi. Motorul va fi cumparat de la persoana fizica sau de la o firma de reconditionare motoare uzate. Ce documente imi sunt necesare da la vanzator ca sa-mi pot dovedi proprietatea asupra acestui motor in fata politiei de frontiera? Multumesc!
 
Va multumesc! Din adresa indicata, inteleg ca factura de cumparare a motorului de catre vanzatorul olandez este suficienta. Iar daca vanzatorul nu are acte de proprietate, motorul poate fi cumparat de cunostinta din Olanda, urmand sa inchei acte notariale de vanzare-cumparare cu aceasta la venirea in Romania. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit!
 
daca un motor este inmatriculat in romania si eu doresc sa il cumpar si sa-l inmatriculez in germania ce acte trebuie sa fac?
desii motorul este inmatriculat cu acte in regula in ro am totusi ceva suspiciuni din cauza pretului mic , este posibil sa fi fost furat?? exista o baza de date unde se poate verifica , nu as vrea sa am probleme la reinmatriculare in germania.
 

Back
Sus