Croatia - Skipper Training

Pilgrim

simplu membru
In 28 martie am facut prima iesire din acest an . A fost o saptamina pe "KATARINA", un velier Sun Odyssey 43 , cu un echipaj de 9 iubitori de "alunecare pe apa minati de vint". Cadou marii au fost conditiile de drum cu variatii de la 7/8-Beaufort ( aprecierea mea... ) pina la calm plat .
Jocul razelor soarelui prin nori , aerul curat si linistea marii ne-au fost tovarasi de drum dealungul calatoriei incepute in Biograd Na Moru , continuind cu insula Olib, insula Losinj, Laguna Veneta, Laguna Grado si intoarcerea dealungul Istriei . Cuvintele pot descrie cu greu aceasta saptamina , asa ca am sa las imaginile si filmuletele ( link-uri in legendele unora din poze...) sa povesteasca in locul meu.
La bord au fost si citiva barcaholici care probabil vor posta trairi din aceasta saptamina, de aceea nu anticipez nume...

poze si filmulete...

A fost un inceput pentru acest an, pe care eu mi-l doresc cit mai aproape de mare...
 
Ultima editare:
Felicitari tuturor. Nu am vazut nici o grimasa pe fata ta si asta imi spune ca daca puteai sa-ti alegi buletinul meteo pentru Skipper Training ai fi ales exact asa cum a fost. Amiralul meu a vazut valurile si a spus ca nici vorba de asa ceva. Trebuie sa astept vreme favorabila (ca si cum ar veni la comanda). Chestia cu "mareele subterane" nu tine.
 
Da Stefan, sa vezi ce ochi a belit nevasta-mea cand a vazut valurile :D. Eu deja ma leganam de nebun in ritmul in care voi luati valurile in film :). Sincer, cred ca daca aveati vant din sectoru' prova, va udati destul de tare, ceea ce nu-i prea placut in martie. Pana la urma, se vede totusi ca a fost o experienta excelenta, cred si din cauza ca a fost prima iesire pe anul asta. Ma bucur pentru voi, cu toate ca parca simt ceva din frigul pe mare in martie.
 
A fost o experienta din care am invatat multe, si mi-am dat seama ca mai am multe de invatat... Vintul din prova si dusurile de rigoare au alimentat adrenalina in cele citeva ore pina am acostat in insula Olib ( filmul facut de Sami cu o camera waterproof are 250Mb , incerca sa-l fac mai mic si sa-l postez cu acordul lui...). Cu familia nu ies pe o asa vreme..., dar daca ne surprinde...sper sa na descurcam , cit mai multa apa sub vint si ne rugam sa nu dureze prea mult...;)
 
Ultima editare:
Skippertraining

Astazi ne-am intors si noi de pe Marea Adriatica. Dupa prima saptamana cu "barcaholicii", am mai avut parte de o a doua saptamana de sailing plin de soare cu vant de 3-4 bft, in comparatie cu saptamana din 28.03 care a avut 3 zile de furtuna si 4 de ploaie si soare alternativ. Echipa de barcaholici din 28-03. a functionat foarte bine si a lucrat impreuna fara probleme dupa un timp scurt de adaptare.
Cele ca. 450 de mile ne-au fortat destul de mult, in etape fara somn de ca. 36 de ore. Cu toate ca au fost cateva nopti in care am dormit in aceleasi haine ca si in timpul zilei, cu etape pe uscat de cateva ore putine, atmosfera la bord a fost vesela si degajata. As vrea sa multumesc echipei pentru aceasta si pentru faptul ca nimeni nu si-a pierdut cumpatul atunci cand ne-au "incaltat" cateva valuri si ne-au aratat in ce pozitii poate sa stea un yacht cateodata. In ziua aceia toti am facut ordine in cabine deoarece totul arata de parca a trecut cineva cu mixerul prin bagaje.

Desigur ca Pilgrim are acordul nostru pentru editarea filmului.
 
Cred ca a fost o experienta extraordinara, felicitari echipajului si organizatorilor!
:eek:le:
 
Stefan, intrebare tehnica: cu ce scula/soft ai pus geo-tagurile la poze? Sau le-ai pozitionat pe harta manual?
 
Astazi ne-am intors si noi de pe Marea Adriatica. Dupa prima saptamana cu "barcaholicii", am mai avut parte de o a doua saptamana de sailing plin de soare cu vant de 3-4 bft, in comparatie cu saptamana din 28.03 care a avut 3 zile de furtuna si 4 de ploaie si soare alternativ. Echipa de barcaholici din 28-03. a functionat foarte bine si a lucrat impreuna fara probleme dupa un timp scurt de adaptare.
Cele ca. 450 de mile ne-au fortat destul de mult, in etape fara somn de ca. 36 de ore. Cu toate ca au fost cateva nopti in care am dormit in aceleasi haine ca si in timpul zilei, cu etape pe uscat de cateva ore putine, atmosfera la bord a fost vesela si degajata. As vrea sa multumesc echipei pentru aceasta si pentru faptul ca nimeni nu si-a pierdut cumpatul atunci cand ne-au "incaltat" cateva valuri si ne-au aratat in ce pozitii poate sa stea un yacht cateodata. In ziua aceia toti am facut ordine in cabine deoarece totul arata de parca a trecut cineva cu mixerul prin bagaje.

Desigur ca Pilgrim are acordul nostru pentru editarea filmului.

Salutare !!
Am eu o poza facuta pe Katerina .... imediat dupa un 90 de grade ...
 

Atașamente

  • interior_katerina.jpg
    interior_katerina.jpg
    38.1 KB · Vizualizări: 85

Back
Sus