Pilotina pentru Delta

Salut,
pot spune ca fac parte din categoria mega-incepatorilor chiar daca sunt posesor de ambarcatiune de mai bine de trei ani. Trebuie sa recunosc ca tot ceea ce tine de ambarcatiuni ma fascineaza de mic copil si consider ca a privi un apus de soare plutind pe un lac din Delta sau pe Dunare nu se poate compara cu nimic. Prima mea ambarcatiune a fost un Quicksilver 420 cu cabina. Chiar daca numarul iesirilor mele cu barca din momentul achizitiei a fost extrem de redus ( m-a gasit studiul si am facut un EMBA care mi-a cam mancat marea majoritate a week-end-urilor timp de doi ani) normal, am decis sa imi schimb barcuta cu una ceva mai mare. Am ales tot un Quicksilver ,o pilotina, modelul 640 Pilothouse. Barca are un pescaj de 50 cm ( 47 sa fiu exact). Ce parere aveti ? O pot utilzia in Delta sau merg exclusiv pe canalele mari si imi iau o gonflabila la purtator pentru a vedea adevarata frumusete a Deltei?
 
O poti utiliza fara probleme.eu am 580 pilothouse,ce este doar putin mai mica si am intrat in multe locuri.trebuie doar atentie.inafara de adincime,acum trebuie atentie si cand treci pe sub copaci sa nu lovesti cabina.e o barca buna,eu sunt multumit de a mea.sa o stapanesti sanatos.
 
Salut Radu.
In primul rand sa stapanesti sanatos barca si sa te poarte pe unde doresti.Eu am un Shetland 500 ( pescajul il am tot 47 cm ) care este si mai grea iar in ape mici 0.5 m ( lacuri sau perioada cand scade apa ) te vei misca greu, iar in unele locuri nu vei reusi sa ajungi. Chiar daca ridici motorul nu te va ajuta, te vei tarai cu chila pe fundul apei. Iti spun din propria experienta in aceasta iarna ( complexul HOLBINA ) unde apa avea 0.5 m si abia am reusit sa intru, de iesit numai spun ca a fost al naibii de greu.
 

Back
Sus